Predsjednik Opštine Budva, Srđa Popović, prozivao je nedavno cetinjsku Mitropoliju, udarajući joj, ne baš biranim riječima, na obraz, na nehumano i nehrišćansko ponašanje prema građanima Budve, čije porodice žive na račun opštinskog budžeta. Novom predsjedniku, koji je u fotelju zasjeo nakon ostavke Lazara Rađenovića, uhapšenog u avgustu ove godine, najlakše je bilo i politički najprofitabilnije da se zbog prazne i prezadužene kase koju je preuzeo, iskali na Mitropoliji, koja je odlučila da baš pred novogodišnje i božićne praznike izvrši naplatu starih potraživanja, blokadom opštinskog računa.
,,Čini mi se da je najmanje humano pred Novu godinu, od Mitropolije, od pravoslavne crkve, bilo koja da je crkva, da blokira račun Opštine, iako postoje naše obaveze, iako te obaveze datiraju par godina. Mislim da nije humano ostaviti radnike Opštine Budva bez plate, nije humano ostaviti djecu budvanskih porodica bez paketića, i nadam se da ćemo povratkom Amfilohija imati razumijevanja, da ćemo nešto po tom pitanju uraditi”, izjavio je Popović
Ovoliko pozivanje na humanost bilo bi pažnje vrijedno kada bi humanost uopšte, a posebno ona prema zaposlenima u lokalnoj upravi bila vrlina Popovića ili njegovih prethodnika. Radnicima Opštine plate redovno kasne godinama. Novogodišnja slavlja dočekivali su sa bonovima, odnosno tačkicama, kojima su mogli trgovati samo u prodavnicama Mega marketa, čiji je vlasnik tim papirima kasnije otkupio onih 26.000 kvadrata zemlje u selu Prijevor, zbog čega je osumnjičeno i uhapšeno oko 14 budvanskih funkcionera.
Predsjednik Budve ima istančan stav o tome kada je pravo vrijeme za prave stvari. Početkom septembra toplo se preporučio za Rađenovićevog naslednika tako što se sa pozicije šefa lokalnog DPS-a obrušio na tužioce Milivoja Katnića i Ivicu Stankovića, po čijem je nalogu izvršeno avgustovsko hapšenje Budvana. „Zaprepašćen sam načinom na koji je djelovalo Tužilaštvo. Hapšenje usred turističke sezone i to pred kamerama ne služi na čast Tužilaštvu, a još manje medijima koji su to prenijeli”, grmio je Popović
Oni koji nešto očekuju od Opštine, mogli bi da naprave raspored svog djelovanja. Povjerioci da se uzdrže od naplata o vjerskim i državnim praznicima, tužioci da ne hapse tokom turističke sezone, porodičnih veselja ili slava, privođenja treba obaviti tajno, daleko od znatiželjnih očiju javnosti.
Popovićeva pridika Mitropoliji, pozivanje na milosrđe i humanost spram budvanske djece, vrhunska demagogija bivšeg marksiste, sračunata na to da bijes zaposlenih u lokalnoj upravi koji možda neće primiti decembarsku platu, namijenjen upravi grada, preusmjeri prema drugome, nije naišla na dobar prijem. Znaju Budvani ko je Opštinu doveo na prosjački štap i zašto je gradska kasa tokom 12 mjeseci više prazna nego puna.
Radije bi ga pitali da li je hrišćanski zaobilaziti istinu i kriti od javnosti ko je sve blokirao opštinsku kasu. Popović se nije žalio medijima kada je budvanska firma Copyright, početkom oktobra, blokirala žiro račun Opštine iznosom od 1,5 miliona eura, na ime poslednje rate duga po osnovu ugovora čiji je sadržaj predmet izviđaja Specijalnog tužilaštva. Kada poslovni partneri Opštine, poput Copyrughta ili firme GUGI Comerc, naplaćuju svoja potraživanja prinudnim putem, to je valjda hrišćanski i humano.
Sa firmom Copyright Opština je zaključila ugovor o isporuci raznih propagandnih materijala u vrijednosti od 3,1 milion eura, sa rokom otplate od 4 godine. Kako po običaju nije poštovan dogovor, sproveden je sudski postupak uz poravnanje na osnovu kojeg je Copyrightu sa kamatama isplaćeno 4,6 miliona eura. Popović je znao da Copyright nikada nije ni isporučila ugovoreni materijal, ali je ćutao, nije spriječio isplatu i o tom prvorazrednom skandalu nije obavijestio javnost. O tome ga je podrobno izvijestila Državna revizorska institucija u svom poslednjem izvještaju o završnom računu Opštine Budva za 2014.
Kolike su razmjere zaduženosti Budve pokazuje Izvještaj DRI u kome se navodi da je Opština stranka u postupku u 177 sudskih sporova čija vrijednost iznosi više od 55 miliona eura.
Prema Izvještaju izvršnih predmeta tokom 2014. godine od strane Javnih izvršitelja i nadležnih sudova donijeto je 77 rješenja o izvršenju, u kojima se Opština našla na strani izvršnog dužnika. Vrijednost potraživanja samo u 2014. iznosi čak 9,6 miliona eura, u kojoj je Opština je po osnovu prinudne naplate isplatila više od 5 miliona eura.
Postavlja se pitanje kako je to Copyright uspjela da naplati potraživanja u rekordnom roku, dok Mitropoliji to nije uspjelo za period od 24 godine. Spor između crkve i Opštine nastao je 1991. Eksproprijacijom crkvenog zemljišta površine 5.000 kvadrata za potrebe izgradnje javne saobraćajnice. Po principu crkveno je ničije, Opština nije žurila da isplati zakonom predviđenu pravičnu nadokandu za uzurpiranu zemlju.
Nakon niza neuspjelih pokušaja da se postigne dogovor o izmirivanju duga, Mitroplija je povela sudski postupak u kome je donijeta pravosnažna presuda kojom je utvrđen dug Opštine od 1,5 miliona eura. Jedan dio naplaćen je nakon dogovora postignutog 2012, koji nije do kraja ispoštovan.
Ostao je osnovni dug od 530.000 eura uvećan za iznos kamata od 320.000 eura. Sporna je takođe tvrdnja predsjednika Popovića da nije znao za postojanje obaveze prema Mitropoliji, pa tako ni za rizik blokade računa. O obavezi prema crkvi koju je Opština na sve načine pokušavala da izigra raspravljalo se i u lokalnoj Skupštini 2012., u kojoj je Popović bio odbornik, o čemu su i tada obaviještavani mediji.
Pravni zastupnik Mitropolije, Miroslav Janković, pokušavao je jesenas na razne načine da dođe do predsjednika Popovića kako bi ga upozorio na posledice, zvao je telefonom, ostavljao poruke u kabinetu, znao je o čemu se radi, kažu iz Mitropolije. Kada se konačno javio, zatražio je da o problemu raspravlja isključivo sa mitropolitom Amfilohijem.
Dok je izbjegavao pravne zastupnike Mitropolije, Popović je slavodobitno potpisao ugovor o novom zaduživanju Opštine u iznosu od četiri miliona eura, koji se odnosi na finansiranje muzičkog festivala Sea Dance na plaži Jaz. Opština se obavezala da godišnje isplaćuje partnerima iz Novog Sada iznos od 300.000 e, Turistička organizacija Budve dodatnih 100 hiljada, i tako u narednih deset godina, sve do 2026.
Nakon čega se mnogi Budvani pitaju, ima li ovome kraja. Upravo je raskalašno trošenje novca, oko organizacije spektakularnih koncerata čelnike Budve koštalo slobode. Jednu od afera Specijalno tužilaštvo vodi pod imenom Madona. Da li će sljedeća biti Sea Dance, pokazaće vrijeme.
Branka PLAMENAC