Avganistanska transverzala ponovo je u fukusu. A da se putevi heroina i kokaina ukrštaju na sjeveru Crne Gore, odnosno da vode preko zemalja Balkana, govore i posljednje velike zapljene kokaina koji je iz Italije prošao Luku Bar i zaplijenjenog u Sjevernoj Makedoniji, i heroina zaplijenjenog na graničnom prelazu Kula kod Rožaja
Crnogorska i makedonska policija su ovih dana u akciji na graničnom prelazu Kula presjekle kanal krijumčarenja heroina i zaplijenile oko dvanaest kilograma te droge. Uhapšeni su makedonski državljani iz Skoplja A. A. i I. S., stari dvadeset osam, odnosno dvadeset i tri godine.
“Tokom pregleda vozila, u dobro skrivenom, specijalno izrađenom bunkeru, smještenom iza zadnjih štop svjetala vozila, pronađena su 24 pakovanja sa ukupnom količinom od oko 12 kilograma heroina. U aktivnosti na graničnom prelazu Kula učestvovali su i carinici” saopšteno je iz crnogorske policije.
A.A. i I.S. su uhapšeni u Crnoj Gori i oni će uz krivičnu prijavu biti privedeni nadležnom tužiocu u Bijelom Polju.
Ovom akcijom, saopštili su iz policije, presječen je krijumčarski kanal kojim je heroin sa Kosova iz Republike Sjeverne Makedonije preko Crne Gore distribuiran ka zemljama Zapadne Evrope, a u ovom konkretnom slučaju, kako se sumnja, planirano je krijumčarenje prema Italiji.
Saopšteno je da su u Sjevernoj Makedoniji u toku pretresi na više lokacija. Radi se na identifikovanju, lociranju i procesuiranju ostalih učesnika koji su umiješani u organizovano krijumčarenje heroina ovom Balkanskom rutom, odnosno takozvanom avganistanskom transverzalom.
Samo nekoliko dana ranije makedonska policija je presjekla švercerski kanal kojim je 1,3 tone kokaina trebalo da bude prebačeno u Sloveniju, pa dalje u Zapadnu Evropu. Kokain je stigao u Luku Bar direktno iz Kolumbije. Crnogorske bezbjednosne službe su dobile informaciju od partnerskih službi da je u barskoj luci pošiljka sa više od tone kokaina. Kako bi bili identifikovani svi akteri šverca, pošiljka je propuštena, pa je kokain iz luke Bar prebačen prvo u Albaniju, a zatim u selo Krušopek, nedaleko od Skoplja. Informaciju o švercu kokaina dobila je italijanska policija, koja je potom tražila pomoć od službi iz regiona kao bi nadzirali pošiljku.
Banjalučke Nezavisne novine su prenijele da je najveći dio kokaina vrijednog oko 50 miliona eura, trebalo je da završi na tržištu Bosne i Hercegovine. Dvije osobe u okviru ove akcije uhapsila je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) u BiH, a velikom međunarodnom akcijom obuhvaćen je veći broj ljudi iz Italije, Crne Gore, Makedonije i BiH.
Akcija je započeta u jednoj luci u Italiji. Kako je Nezavisnim novinama potvrđeno, policija je iz kontejnera izvadila 970 paketa narkotika teških 1.128 kilograma, a lažnu pošiljku s oko kilogram droge zapečatila je zajedno sa sistemom za praćenje, kako bi utvrdila kome je namijenjena tako velika količina narkotika.
Tako se saznalo da je u Bar po pošiljku stiglo šest kamiona, od kojih su četiri iz Makedonije stigla po zapečaćene kontejnere ne znajući da ih policija prati, a umjesto narkotika u njima je bio samo kilogram kokaina koji su ostavili istražitelji.Druga dva kamiona otišla su u BiH ne znajući da voze prazne kontejnere te da istražitelji prate njihovu putanju.
Svi ovi podaci nijesu novi, niti su od juče. Još prije dvije decenije međuenarodne agencije za borbu protiv droge su ucrtale na mapama avganistansku transverzalu, na kojoj je Kosovo označeno kao veliko skladište heroina i distributivni centar za Evropu, pa i ostatak svijeta.
Mađarski mediji su još tada pisali da sa Kosova samo u toku jednog dana izađe oko stotinu kilograma heroina. Jedan zapadni diplomata na službi na Balkanu iznio je procjene obavještajnih izvora da se na području Kosova, Albanije i zapadne Makedonije u svakom trenutku nalazi „bar sedam tona heroina“ spremnog za put na Zapad.
U analizi koju je Centar za mir na Balkanu uradio te dvijehiljadite godine, podsjeća se na podatak njemačke policije koja tvrdi da kosovski Albanci uvoze 80 odsto evropskog heroina. U ovoj analizi se navodi da je herion vrijedan 12 puta svoje težine u zlatu.
Kilogram heroina vrijedan na Tajlandu hiljadu američkih dolara, u Kanadi ima veleprodajnu vrijednost 110 hiljada USD, dok mu ulična vrijednost dostiže čak 800 hiljada američkih dolara. Vrijednost heroina koji kroz Tursku, Makedoniju, Kosovo i Albaniju putuje na zapadnoevropsko tržište još tada je procijenjena na oko 400 milijardi američkih dolara godišnje.
Kada su pali prvi kilogrami kokaina na putu od Luke u Baru, pa preko Berana i Rožaja, postalo je jasno da su se u ovim gradovima ukrstili putevi droge. Heroina, koji je dolazio sa Istoka, i kokaina iz Južne Amerike, odnosno sa druge strane svijeta. Takođe je postalo jasno da su se ukrstili i kriminalni krugovi u ovom regionu, i da veoma dobro međusobno sarađuju.
Već tada je sjever Crne Gore po svijetu više proslavljali narkodileri i kriminalci međunarodnog kalibra, nego mnoge druge znamenite ličnosti. Internet stranice postajale su sve punije imenima kriminalaca, i umnožavale se proporcionalno sa povećanjem težine njihovih policijskih dosijea.
Dok su, u tranzicionim procesima državni tajkuni i stečajna mafija jeli fabrike, ostavljajući za sobom gomilu nezaposlenih radnika, narkobiznis je postajao najjača privredna grana, i tu je otvoreno najveće tržište rada za dokonu omladinu željnu brze zarade.
Na ukrštenim putevima droge regrutovana je čitava armija mladeži iz sjevernih gradova Crne Gore, a iz posljednjih akcija i hapšenja može se vidjeti da se i u zemljama regiona takođe u taj posao upustaju uglavnom mladi ljudi.
Na sjeveru države kroz nekretnine se peru ogromne količine para, a da niko vrlo poznate kriminalce nikada nije pitao odakle im pare. Sve je po starom na putevima droge na Balkanu, samo su igrači možda novi.
Tufik SOFTIĆ