Povežite se sa nama

OKO NAS

DRI O TOME KAKO ČUVAMO ŠUME OD POŽARA: Naprtnjačama i mlatilicama protiv stihije

Objavljeno prije

na

Državana revizorska institucija (DRI, u Reviziji  uspješnosti sprovodjenju politike zaštite od šumskih  požara,  konstatovala je da naša država još nema  uspostavljen dovoljno efikasan sistem zaštite u toj oblasti. Zaključak DRI je i da je zaštita šuma na nedovoljnom nivou

 

Požari predstavljaju najveću prijetnju šumskim ekosistemima u Crnoj Gori. U  u periodu 2012-2018. godine, bilo ih je  532. Na 34. 626  hektara opožarene  površine, procijijenjena je  šteta od skoro 6, 5 milona eura.  Oko 95 odsto požara izazvao je posredno ili nposredno ljudskim fraktorom.

„Najviše su ugrožene šume u primorskom i središnjem dijelu…Naročito kritičan period zanastanak požara u našim uslovima su jul i avgust, kada je intenzitet padavina veoma nizak, kao i februar i mart u uslovima suvih i toplijih zima. Poražavajuća činjenica je prisutnost namjernog izazivanja požara zbog povećanja proizvodnje nedrvnihšumskih proizvoda kao što su šipurak, vrijesak, različite vrste pečurki, malina, kupina…- piše u izvještaju Uprave za šume.

Iako, „uspostavljeni strateško-pravni okvir predstavlja dobru osnovu za efikasnu borbu sašumskim požarima“, Državna revizorska institucija (DRI) u  Reviziji  uspješnosti sprovodjenju politike zaštite od šumskih  požara, objavljenoj u oktobru prošle godine,  zaključuje  da primjena u praksi ima mogo falinki.

„U sistemu organizacije za zaštitu šuma od požara, koji nije podržan odgovarajućim informacijskim servisom i bazom podataka, u kojem nije izvršena odgovarajuća procjena rizika, mapiranje opasnosti i zoniranje, u kojem nemaadekvatnog nadzora nad izvršavanjem zadataka, svake se sezone kreće gotovo od početka“-piše u tom dokumentu.

Nedostaci u koordinaciji, neadekvatna i nedovoljna oprema i posebno nedovoljno poznavanje i procjena vjerovatnoće i posljedica potencijalne opasnosti, zaključuju u DRI, ograničavaju kapacitet protivpožarnog sistema.

Iako je Vlada, nakon usvajanja Informacije o Četvrtoj konferenciji Nacionalne platforme za smanjenje rizika od katastrofa, zaključcima obavezala Upravu za šume i JP Nacionalni parkovi CG  da relizuju brojne aktivnosti, to je učinjeno samo djelimičn. Tako, konstatuju revizori, nije završena nabavku potrebne opreme i sredstava za gašenje požara na prostorima kojima upravljaju  te preduzeća. Nije okončana izrada preduzetne planove zaštite i spašavanja od požara, te stručno osposobljavanje i usavršavanje pripadnika preduzetnih jedinica.

„Ministarstvo unutrašjih poslova(MUP), odnosno, Direktorat za vanredne situacije (DVS) izradio je nacrt Pravilnika o mjerama za sprječavanje i suzbijanje šumskih požara. Pravilnik nije  usvojen zbog jasno definisanih obaveza Ministarstva poljoprivrede u dijelu opremanja službi za detekciju i početno gašenje šumskih požara, sa opremom i vozilima za gašenje, za koje bi bila potrebna značajna budžetska sredstva, koja nijesu obezbijeđena“- piše u Reviziji.

Jedina funkcionalna operativna jedinica formirana na državnom nivou, kako je ocijenjeno,  je jedinica za gašenje požara iz vazduha.  Brojni podaci iz revizije pokazuju da, recimo Upravi za šume, nije među prioritetima zaštita od požara.

„Upravi za šume od 2015. do 2018. godinedodijeljeno 111.380 eura  za zaštitu šuma od požara, od čega je samo 33 odsto utrošeno u tu svrhu. Dakle iznos od74.421 eura  preusmjeren je i utrošen je za druge namjene.Šume od požara, uglavnom,  čuvaju lugari i lica zaposlena na određeno vrijeme, koja imaju osmočasovno radno vrijeme “ ocjenjuju revizori.

Prema podacima od prije nekoliko sedmica,  ukupan dug korisnika šuma po osnovu koncesione naknade Upravi za šume iznosi 7,6 miliona eura.  Istovremeno, revizori tvrde da   koncesionari mahom  ne izvršavaju obaveze utvrđene ugovorima  o koncesijama, pa njesu ni tehnički ni kadrovski osposobljeni  za mjere zaštite šume od požara.

„Ugovorom o koncesijama na period od 30 godina koncesionar DOO “Vektra Jakić” iz Pljevalja, kada jeu pitanju zaštita šuma od požara, ima obavezu organizovanja zaštite šuma od požara. Dosadašnjaiskustva pokazuju da koncesionar DOO “Vektra Jakić” nije u potpunosti kadrovski ni tehnički  osposobljen da izvršava navedene poslove, naročito kada je obim požara ogroman kao tokom 2012.Godine…“- piše i u nedavnom  izvještaju Uprave za šume.

Zakon propisuje da će se novčanom kaznom u iznosuod 500 eura do 10.000 eura kazniti za prekršaj pravno lice, ako ne izradi preduzetni plan. Nije poznato da li je iko od koncesionara sankcionisa  na taj način.

Iz tog izvještaja vidi se da su osovna sredstva za borbu sa vatrenom stihijom zaposlenima u Upravi  naprtnjače i mlatilice. Tvrde  da ih imaju dovoljno – svaki lugar po jednu naprtnjaču, a u svakoj područnoj jedinici po 10 mlatilica.

„ Kroz javne nabavkeu prethodnoj godini nabavljeno je i 90 novih naprtnjača i to po potrebi za svaku od područnih jedinica Uprave za šume. Trošak nabavke naprtnjača iznosio je oko 8.869 eura…“- obavijestili su Vladu iz preduzeća koje gazduje crnogorsim šumama.

Prema Reviziji  uspješnosti sprovodjenju politike zaštite od šumskih  požara, i službe zaštite i spasavanja po opštinama, sudeći prema opremljeosti i kadru, prilično su  nemoćne u borbi s vatroma. U  Nikšiću, Plavu, Šavniku, Andrijevici, Petnjici, Kolašinu i Rožajama nedostaje lična i kolektivna oprema zakvalitetan odgovor na nepogode. Revizijom je utvrđeno da pojedine opštine imaju problem prilikomzapošljavanja edukovanih kadrova.

„U Službi zaštite i spašavanja Nikšić evidentan je problem nedostatka idotrajalosti opreme, te je neophodan veći iznos sredstava za opremanjepripadnika službi zaštite i spašavanja ličnom i kolektivnom opremom zagašenje šumskih požara. Iz ove službe ukazuju na neophodnost formiranjadobrovoljnih vatrogasnih društava na terenima koji su udaljeniji odgradskih službi i njihovo istovremeno opremanje vozilima, ličnom ikolektivnom opremom, kao i obučavanje za gašenje šumskih požara-„- navodi se u Reviziji.

Revizori zamjeraju i što nije napravljena analiza potreba  materijalno-tehničke opreme za požare, kao i da nijesu utvrđeniprioriteti nabavke. Zbog toga se, navode primjer „nabavljen je  avion i vatrogasna vozila, a većina vatrogasaca nema maske sa kiseonikom i protivpožarna odijela, terizikuju život samim pristupom vatri“.

Planove za zaštitu i spašavanje nije izradilo petopština, a pojedine opštine neredovno ažuriraju planove, iako jeobaveza da se najmanje jednom godišnje dopunjavaju novim podacima irješenjima koji svojim sadržajem unapređuju nivo efikasnosti sistema zaštitei spašavanja. Takođe, utvrđeno je nijesu izrađene lokalne procjene rizika odkatastrofa.

Naša država nema ne praktikuje sprovođenja detaljnih analiza nakonsvake krizne situacije , a konstatovano je nepostojanje jedinstvene metodologije za procjenu štete odelementarnih nepogoda. Nemamo ni propise  koji regulišuprocjenu štete na šumi,a relizacija planva sanacije šuma  je upitna. Rezultatipošumljavanja opožarenih površina nijesu zadovoljavajući, tvrde u DRI.

                                                                                    Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo