Povežite se sa nama

OKO NAS

Tragom humanosti i entuzijazma: Nastavnica na kvadrat

Objavljeno prije

na

Ime nastavnice matematike Novke Ubović našlo se u dvijema najznačajnijim crnogorskim monografijama o prosvjetnim radnicima (Ličnosti crnogorske prosvjete i Dobitnici nagrade Oktoih). U sjenci ta dva priznanja ostaju nagrada Iskra, Plaketa Pokreta nauku mladima i druge nagrade i priznanja. Ali, kako sama ističe, najveća nagrada i priznanje za nju je to što je ljubav prema njoj i matematici ostala u srcima četrdeset generacija učenika Osnovne škole „Savo Pejanović”, u Podgorici. Sva ta priznanja „zaradila” je radom i znojem u „neposrednoj proizvodnji”, izvodeći nastavu matematike četrdeset godina u jednoj školi.

Sa neskrivenim zadovoljstvom nam je pokazala svesku – Spomenar, koji su joj, prilikom završetka osnovne škole, poklonili učenici odjeljenja kojemu je pet godina predavala matematiku i bila razredna. Svaki učenik tog odjeljenja je na po jednoj stranici nalijepio svoju fotografiju, pored nje čuperak kose, a ispod ispisao oproštajnu poruku, neko u stihu, a neko u prozi.

Uvod u Spomenar napisali su svi zajedno: „Draga naša nastavnice na kvadrat i razredna na kub! Volimo Vas kao kvadratnu jednačinu sa dvije nepoznate! Vi ste Pitagorina teorema naših života i naših srca. A kad se rastanemo, bićemo udaljeni od Vas kao periferni ugao od centra. Po cio dan ćemo vršiti zamišljenu rotaciju oko vas. Vaše srce ćemo uvijek izvlačiti pred zagradu. A sjećanje na ljubav koju ste nam poklanjali stalno će nas dizati na kvadrat. I ne pomišljajte da nekome od nas ostavite nedovoljnu ocjenu iz matematike, jer bismo Vas, u tom slučaju, rastavili na proste činioce!

Vaše VIII4 dignuto na kub, gledano iz kose projekcije.”

Slijede pojedinačni zapisi:

„Kad otvorite ovaj Spomenar sjetite se naših razdraganih lica i znajte da Vas nikada, nikada nećemo zaboraviti. Uvijek ćemo se sjećati kako ste nas zvali Tukeške jedne . Uvijek ćemo se sjećati vašeg prodornog glasa koji se u toku pet godina orio našom učionicom. Nikad neću zaboraviti kako ste mi govorili da donesem iz Zagarača jedan „kušin” da ne prljam zid dok sjedim naslonjena na njega. Voljećemo Vas ma gdje bili.”

Sonja

„Sa Vama nam je lijepo bilo,

ali sreća kratko traje.

samo divna uspomena

u mom srcu ostala je.”

Danica

„Prošli su nam lijepi dani,

ko proljećno rano cvijeće,

uspomeni na te dane

zaborava biti neće.”

Zorica

„Kad budete sami, na obali rijeke,

slušali zvuke neke pjesme daleke,

kad budete sami, bez druga,

kad Vam se u očima pojavi tuga,

kad budete u nekom gradu, ko zna gdje,

kad budete negdje daleko, daleko,

znajte da Vas, još uvijek, voli neko.”

Tanja

Novka Ubović rođena je 1938. godine u Zagredi, nedaleko od Danilovgrada. a treće po redu od devetoro djece Vuka Mijajlovoga Popovića i njegove supruge Zorice, rođene Burić. Kad joj je bilo pet godina njeni roditelji sa brojnom porodicom preselili su se u Markovinu nedaleko od Čeva.

,,Mene su” – priča Novka – ,,ostavili da živim u Zagredi kod majčinih roditelja. U Zagredi sam završila četiri razreda osnovne škole, a preostala četiri u Danilovgradu. Teško mi je padalo svakodnevno pješačenje, posebno povratak iz Danilovgrada do Zagrede. Polovinu toga puta, dionicu od mosta Petra Šunjina na Sušici do djedove kuće, morala sam da se „penjem” uz okomito Plato, koje „visi ” na obroncima podnožja planine Garač. Uz to sam morala usput da uberem torbu „kozalaca” (trava sa krupnim i sočnim listovima i korijenjem pogodna za hranjenje svinja), ili svježanj trave za telad, ili sakupi naramak „mrvica” (suvih sitnih grančica za potpalu vatre).”

I ostali periodi Novkinog školovanja su bili teški. Dok je u Titogradu učila Gimnaziju, stanovala je kog tetke, koja je bila „hauz majstor” za stambenu zgradu u kojoj je živjela. Novka je morala da redovno čisti i održava stepeništa i hodnike u čitavoj zgradi.

Lubav prema matematici i želja da se njome bavi odvele su je u Split, gdje se upisala na trogodišnju Višu pedagošku školu. Da bi obezbjeđivala kakvu – takvu egzistenciju, morala je da se bavi raznim poslovima, jer na značajniju pomoć od roditelja nije mogla računati, budući da je pored nje trebalo školivati još osmoro djece. Radila je sve do čega je mogla doći. Najviše su joj pomagali ljudi iz Splitskog narodnog kazališta gdje su je angažovali da radi na ulazu, u garderobi i sali kao i da pomaže na pripremanju i održavanju odjeće za glumce i balerine. Uz profesionalnog krojača naučila je da i sama ponešto sašije i za glumce i za sebe.

,,Nakon tri godine, sa diplomom Pedagoške škole, i osjećajem da sam konačno postala svoj čovjek, pokucala sam na vrata Osnovne škole „Savo Pejanović”. Kad mi je tadašnji direktor Joko Petranović saopštio da sam primljena, poljubila sam vrata te škole i ostala joj vjerna četrdeset godina, sve do odlaska u penziju.”

Tako se dvadestjednogodišnja nastavnica uhvatila „u koštac” sa nastavom matematike u elitnoj školi. Svim srcem, svom snagom i svim umjećem. Uspjevala je da matematiku približi učenicima i učenike matematici. Na samom početku karijere je shvatila i prihvatila misao jednog crnogorskog pedagoga, koji je rekao da „nije znanje znanje znati, no je znanje znanje dati.” Nastavnica je zavoljela učenike, i učenici su zavoljeli nastavnicu i matematiku. Iskreno i trajno.

Novkino prenošenje znanja na učenike se nije ograničavalo samo na redovnu nastavu. Organizovala je i izvodila dodatnu nastavu, dopunsku nastavu, pripremala učenike za takmičenja, za nastavak školovanja. Jednako se odnosila prema svima, kako talentovanima, tako i prema onima kojima je matematika „išla teže”. I u slobodnom vremenu pomagala je učenicima pojedinačno, u njihovoj, ili svojoj kući. I dan danas, iako je u poodmaklim godinama, i ne najboljeg zdravlja, navrate kod nje djeca susjeda, prijatelja i poznanika da im pojasni ponešto što sami ne mogu da shvate. Nikada u toku svog radnog i životnog vijeka za takvu pomoć učenicima nije naplatila ni jedan cenat od njihovih roditelja…

Što se tiče njenog odnosa prema učenicima, učeničkim roditeljima, kolegama i uopšte ljudima, životni putokaz su joj bile riječi Lava Nikolajeviča Tolstoja, koji je govorio da najsvetiji zakon za svakog čovjeka treba da bude: „Činiti ljudima što je moguće više dobra…”

Novka je činila ljudima najviše dobra što je mogla. Ostvila dubok i neizbrisiv trag humanosti i entuzijazma.

Slavko ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo