Povežite se sa nama

MONITORING

Totalna rasprodaja

Objavljeno prije

na

Prije godinu izgledalo je kako se decenijska vladavina dr Miomira Mugoše glavnim gradom Crne Gore bliži kraju. Nekako su ga nategnuto partijski drugovi izabrali za nosioca liste, a onda je Socojaldemokratska partija, koja je prethodno odlučila da samostalno izađe na izbore, u završnici kampanje kao glavni adut upotrijebila obećanje da Mugošu neće podržati prilikom izbora novog podgoričkog gradonačelnika. Avaj. Reklo bi se da je Mugoša u međuvremenu prvenstveno popravio pozicije u sopstvenoj partiji. Mada se o događanjima u tom tamnom vilajetu teško može sa sigurnošću govoriti, znakovito je bilo još od kad je šef Demokratske partije socijalista ugostio Mugošu u svom automobilu na putu do Žabljaka. Mic po mic, premijer Igor Lukšič prije nekoliko mjeseci je obznanio kako ne prepoznaje ličnost koja bi mogla bolje da vodi ovaj grad od gospodina Mugoše. “Smatram da samo ukoliko to ne bude želio, on neće biti izabran”. Premijer je detaljno objasnio da je Miomir Mugoša ostao bez mjesta u Predsjedništvu partije zato što se moralo voditi računa o broju žena i teritorijalnoj zastupljenosti “što naravno ne znači da se na taj način negativno cijenio, recimo, rad Mugoše”. Lukšić je zaključio: “Uvjereni smo da je energija koju on ima korisna za Podgoricu”.

O koristima za Podgoricu dalo bi se raspravljati. Šićar nekoliko srpskih odbornika i njihovih partija je nesporan. Miomir Mugoša ponovo je izabran za gradonačelnika sa 31 glasom za i jednim glasom protiv. Opozicija je napustila salu u toku glasanja, osim Slaviše Guberinića iz Narodne, Dragana Ostojića iz Demokratske srpske stranke i, faktora iznenađenja, Bobana Vujačića, odbornika Nove srpske demokratije. Mihailo Ivanović iz Stranke penzionera glasao je protiv.

Narodna stranka odavno je najavila podršku podgoričkom gradonačelniku. Objasnili su to borbom protiv socijaldemokrata.

“Njihov odlazak je u interesu, kako srpskog naroda, tako i smirivanja ukupnih političkih odnosa u Crnoj Gori”. Eto idile. Ponavljati narodnjacima da u gradski parlament sigurno nijesu stigli glasovima onih koji bi podržali izbor Miomira Mugoše, nema nikakvog smisla. Oni to znaju, samo im je ovako isplativije. Oblačenje cijele stvari u principijelne odore, izgleda kao da si na ulicu riješio da izađeš go jer ti je haljina bila flekava.

Uf, iz Narodne stranke stigla je čak i preporuka o opozicionom djelovanju. “Iz ovoga prositiče da mora doći do preispitivanja unutar opozicije i traženja normalne i političke borbe koja je primjerena trenutku i interesima građana”, rekao je Slaviša Guberinić. Svakom budućem opozicionom trenutku biće primjereno – ne praviti koalicije s Narodnom strankom.

Ne zna se da li je Miomira Mugošu od viška boljela glava, ali na noge mu je došla i Demokratska srpska stranka sa dr Rankom Kadićem na čelu. I oni su rekli da je podrška Mugoši “jedini način da se nanese šteta vladajućoj koaliciji DPS-a i SDP-a na lokalnom nivou”. Osobitu širokogrudost tu je pokazao dr Kadić kojeg je dr Miomir Mugoša lično godinama profesionalno šikanirao, čak i izbacivao sa posla.

Kad se sabere istorija i, moguće, ekonomija narodnjaka i ostalih u podršci dr Miomiru Mugoši, koji uz pomoć takvih ili sličnih glasova neprokosnoveno vlada Podgoricom više od deset godina, neprestano na ivici kvoruma, zapravo nema ništa novo. Nova je principijelnost Socijaldemokratke partije.

Uoči lokalnih izbora prošle godine obećali su da Mugošu neće podržati. Nakon izbora, zato što DPS nije osvojio apsolutnu vlast, proglasili su da su ključevi Podgorice u njihovim rukama. Svako je u Crnoj Gori znao već mjesecima da su ti ključevi izgubljeni, da je Mugoša pokupovao šta mu je trebalo, SDP se, međutim, nije predomislio. Napustili su lokalnu vlast u glavnom gradu koji, ne treba zaboraviti, čini trećinu Crne Gore. To nije mali korak za SDP.

U međuvremenu je javljeno da događaji u Podgorici neće ugroziti savez DPS-a i SDP-a na državnom nivou. Funkcioner SDP-a Raško Konjević ocijenio je ipak da će koalicija funkcionisati “na aparatima”. Šta bi to moglo da znači, niko ne zna. Konjević je ocijenio da je oko izbora podgoričkog gradonačelnika riječ o klasičnoj političkoj korupciji, čiji je ključni akter Mugoša. Očekuje od nadležnih državnih organa, policije i tužilaštva, da se time pozabave. To se već zna – neće se desiti.

“Nastavljamo sa našim radom i građani ne bi trebalo da budu zabrinuti”, poručio je novoizabrani gradonačelnik. Na čelu trećine Crne Gore i dalje će biti čovjek spreman da ošteti grad za 11 miliona eura, da udara novinare i da maltretira slijepu službenicu.

BIZNISMEN: Miomir Mugoša vodio je posao oko prodaje zemlje preduzeću Carine, koji je tekao tako što je zemljište na javnom nadmetanju pogođeno za 970 eura po kvadratu za jednu i 810 eura po kvadratu za drugu parcelu. Ipak, prodato je po cijeni od 165 eura za kvadrat. Završilo se tako što je, nakon višegodišnjih sudskih sporova, prodaja poništena a glavni grad treba Carinama da vrati dva i po milona.

GRAĐANIN: Gradonačelnik se parkira tamo gdje se ne smije. Novinari pokušaju da ga fotografišu, on, sa sinom naoružanim pištoljem, krene u fizički obračun. “Nijesam ga udario na ulici, nego na trotoaru”, pohvalio se policajcima koji su došli da izvrše uviđaj. Potom je krenuo da uz pomoć nadležnih iz tužilaštva ozvaniči svoju verziju događaja.

HUMANISTA: Po gradonačelnikovom naređenju slijepoj službenici Skupštine opštine Marijani Mugoši zabranjeno je da sa psom vodičem dođe do svog radnog mjesta. Kad je sud rekao da to ne može tako, gradonačenik je sve uradio da odluku suda zaobiđe, kada se nije moglo, smislio je rješenje da joj radno mjesto preseli u drugu zgradu, kao da je kužna.

NEIMAR: Mugoša se krajem prošle godine pohvalio kako će “ukupna vrijednost investiranja u glavni grad premašiti pola milijarde eura, zajedno sa investicijama na osnovu privatno-javnog partnerstva, kao i onim od privatnih kompanija i preduzetnika”. Nije precizirao u kome će se roku to desiti. Očigledno je da se, suprotno mitu o gradonačelniku koji “gradi grad”, prisustvo tog novca ne vidi u Podgorici. Od kada njom gazduje Miomir Mugoša, kroz gradsku kasu je prošlo više od 700 miliona eura. Ne računajući pokolone i donacije koje su Podgorici stizale sa svih strana svijeta. Gdje su završili: u kružnim tokovima vrijednim po 850 hiljada eura, mostovima koji su “rasli” tokom gradnje, ulicama i trotoarima koji su rekonstruisani po dva-tri puta ili opštinskim zgradama što se grade poput Skadra na Bojani? Podgorica ostaje jedina prijestonica u Evropi koja nema zatvoreni bazen.

Baš nekako u vrijeme biranja dr Miomira Mugoše iz Skupštine glavnog grada je stigla vijest da će ta institucija osnovati Etičku komisiju. Ona će, kažu, unapređivati etičke standarde i pravila postupanja izabranih predstavnika i funkcionera u lokalnoj samoupravi utvrđene Etičkim kodeksom. Etička komisija imaće predsjednika i šest članova. Kad bi bilo stvarno, imali bi posla.

Kosara BEGOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

DONACIJE VLADE I DRŽAVNIH PREDUZEĆA SPC: Blagoslov koji nas košta milione 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do ove godine Eparhiji budimljansko nikšićkoj iz budžeta je isplaćeno 1,9 miliona eura. Mitropoliji Crnogorsko primorskoj uplaćeno je 1,6 miliona eura. Najveći dio u posljednje četiri godine: 2021. godine 437 hiljada, 2022. – 654 hiljada eura, tokom protekle 208 hiljada i ove godine 106 hiljada eura

 

Vlada Crne Gore je u junu prošle godine odobrila 220.000 eura Eparhiji budimljanko-nikšićkoj za rekonstrukciju Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Državna revizorska institucija (DRI) je, u svom nedavnom Izvještaju o Budžetu za 2023, ustanovila da nema priložene propratne dokumentacije, kao i da nije navedena obaveza izvještavanja o utrošku navedenih sredstava.

U izvještaju DRI se navodi da im je Ministarstvo pravde proslijedilo dopis Eparhije budimljansko-nikšićke u kom je navedeno da je do 1. jula 2024. godine, utrošen iznos od 60.000, dok će se preostalih 160.000 eura biti utrošeno u narednom periodu.

Iz DRI su naveli da je ovim prekršeno niz pravila, te da su ,,Vlada i resorna ministarstva dužni da prije usvajanja zaključaka i plaćanja iz tekuće budžetske rezerve obezbijede relevantnu dokumentaciju kojom se vrši pravdanje odobrenog iznosa, kako je i predviđeno aktom o bližim kriterijumima za korišćenje sredstava tekuće i stalne budžetske rezerve i uputstvom o radu državnog trezora”.

U posljednje četiri godine, Vlada je za finansiranje vjerskih zajednica za četiri godine isplatila milion i 975 hiljada eura. Najviše novca je izdvojila za Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve – 930 hiljada, potom za Islamsku zajednicu u Crnoj Gori – 331 hiljadu, dok je Eparhiji budimljansko-nikšićkoj SPC dala 278 hiljada eura. Crnogorska pravoslavna crkva je za isti period dobila 231 hiljadu eura. Ostalih 13 vjerskih zajednica dobilo je između hiljadu i po i 55 hiljada eura, koliko je dobila Jevrejska zajednica.

Raniji izvještaj DRI-ja je pokazao da je posebno sporno finansiranje srednjih vjerskih škola, za što je iz budžeta isplaćeno 4,9 miliona eura. Čak tri miliona i sto hiljada eura dobila je Medresa ,,Mehmed Fatih” Islamske zajednice u Tuzima, a milion i 800 hiljada Gimnazija ,,Sveti Sava” Mitropolije crnogorsko-primorske u Podgorici.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je proteklog mjeseca podnio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv NN lica koja su od 2019. do 2023. godine odobrili isplatu 4,9 miliona eura za finansiranje srednjih vjerskih škola u Crnoj Gori. ,,To je urađeno suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, što je utvrdila i Državna revizorska institucija (DRI) i dala negativno mišljenje na usklađenost finansiranja srednjih vjerskih škola sa ovim zakonom, a što ukazuje i na zloupotrebu službenog položaja sa ogromnom štetom za Budžet Crne Gore”, naveli su iz CGO.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PREUZIMANJE VLASTI U BUDVI: Smjena  iz  Spuža

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon što je potvrdio optužnicu tužilaštva protiv gradonačelnika Budve  Mila Božovića, Viši sud je istovremeno dao odobrenje da se u spuški zatvor unesu službena dokumenta Božoviću na potpis. Omogućeno mu je da potpiše dva rješenja – o razrješenju Jasne Dokić i imenovanju Nikole Jovanovića za potpredsjednika Opštine Budva

 

 

U utorak, 03.decembra ,udaljena je sa radnog mjesta  potpredsjednica Opštine Jasna Dokić, od strane grupe građana predvođene Nikolom Jovanovićem, liderom političke grupacije Budva naš grad, nakon što ju je rješenjem iz  Spuža smijenio gradonačelnik Milo Božović, kome se sudi za organizovani kriminal i šverc narkoktika. Božović je, istovremeno,  postavio Jovanovića za potpredsjednika.

“Kada sam došla na posao i ušla u kancelariju Službe predsjednika pored kabineta, okružili su me nepoznati ljudi. Nijesu mi dozvolili da uđem u kabinet u kojem je Jovanović već sjedio. Kancelarija i predvorje bili su puni ljudi od kojih su mnogi bili meni nepoznati jer nisu zaposleni u Opštini. Tražila sam da uđem u kabinet kada mi se obratio Jovanović  uvredama,  govoreći “ti si niko i ništa, ti si obična nula, idi odavde… Pokazivao je rješenje o razrješenju sa funkcije uz konstataciju da se on sada za sve pita. Cijelo vrijeme iza mojih leđa stajali su pripadnici privatnog obezbjeđenja…” opisala je potpredsjednic Dokić. Ona je, kako navodi, bila prinuđena da pokupi svoje lične stvari i napusti kabinet.

Jovanović je demantovao da ju je vrijeđao i omalovažavao. Dokić se, kako je on naveo, u kabinet predsjednika Opštine  pojavila sa dvojicom pripadnika obezbjeđenja. “ Saopšteno joj je da je razriješena i da kod sekretarke kabineta preuzme rješenje o razrešenju. Nakon što je odbila da preuzme rješenje, omogućeno joj je da preuzme lične stvari iz kancelarije predsjednika” – kazao je novopostavljeni potpredsjednik opštine Budva.

Iako je Viši sud u Podgorici tri dana ranije potvrdio optužnicu tužilaštva protiv Božovića, istovremeno je  dao odobrenje da se u spuški zatvor unesu službena dokumenta  Božoviću na potpis, čime mu je omogućeno da potpiše dva rješenja –  jedno o razrješenju Jasne Dokić, i drugo o imenovanju Nikolu Jovanovića za potpredsjednika Opštine Budva. Jovanović je sjeo u fotelju potpredsjednika i bez stava odborničke većine, preuzeo vlast u Budvi.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SLUČAJ BORISA RAONIĆA, GENERALNOG DIREKTORA RTCG: Kikiriki servis

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon što je tužilaštvo podiglo optužni prijedlog protiv dijela Savjeta zbog Raonićevog nezakonitog drugog izbora za generalnog direktora, on je odlučio da im uzvrati –  preko RTCG.  Kao jedini gost emisije televizije kojom rukovodi. Ništa druga strana, neugodna pitanja, istina i bakrači. Zategneš kravatu i obrvu i pričaš svom zaposlenom šta ti je volja. Dok javnost ubjeđuješ da vodiš javni servis

 

 

Boris Raonić, dva puta nezakonito izabrani generalni direktor RTCG, slikovito  je ove sedmice demonstrirao kako izgleda  javni servis koji se to samo pravi da jeste. Domaći, balkanski model. Za koji svi znamo da to baš i nije, a napredak mjerimo po tome koliko liči na to što treba da bude.

Nakon što je obznanjeno da je Osnovno tužilaštvo u Podgorici podiglo optužni prijedlog protiv više članova Savjeta RTCG zbog Raonićevog nezakonitog drugog izbora na čelo te kuće u junu prošle godine, on je odlučio da im odgovori, kako drugačije, nego –  preko RTCG.  Kao jedini gost emisije televizije kojom rukovodi. Ništa druga strana, nezavisni stručnjaci, neugodna pitanja, istina i bakrači. Sjedneš lijepo, zategneš kravatu i obrvu i pričaš svom zaposlenom šta ti je volja. Dok javnost ubjeđuješ da vodiš javni servis.

No i Raonić zna da RTCG treba da liči na javni servis, pa na prvo pitanje novinara hoće li podnijeti ostavku nakon optužnog prijedloga, prigodno uzdahne: „Prvo pa muško.Drago mi je da ste se odlučili za takav pristup.U nekim drugim vremenima bi vjerovatno rekli – nijesmo se tako dogovorili“.  Pošto se nisu dogovorili, slijedi pola sata priče o uspjesima Raonića i  opstrukcijama „medijskih i političkih struktura protiv RTCG“, koje i novinar lično primjećuje. Pa o tome kako RTCG već sad može „rame uz rame sa evropskim javnim servisima“. Idila.

Napokon, opet pitanje o optužnom prijedlogu. “Ne postoji šansa da će bilo koji sud potvrditi ovaj optužni prijedlog”, saopštava  sigurno  Raonić, diplomirani pravnik od 2018. godine, zbog čega, a ne samo zbog konflikta interesa kako to želi predstaviti, nije mogao biti zakonito izabran na čelo RTCG  u avgustu 2021.  Novinar normalno – ništa.  Ni pomena o tome da  Raonić,  da su se sprovodili zakoni,  nije mogao biti tu gdje je sve do  2028. godine, kada bi ispunio tadašnji uslov od deset godina radnog iskustva u odgovarajućoj spremi. Vlada mu je, u međuvremenu, priskočila i smanjila uslov na – pet godina.

Nije Raoniću samo to išlo na ruku. Srećna zvijezda ili neka druga sila, tek optužni prijedlog tužilaštva o kom pravnik Raonić samouvjereno danas govori iz fotelje  RTCG, zakasnio je taman toliko da ga neometano izaberu i treći put na čelo Javnog servisa u septembru ove godine.

ODT je predmet formirao 3. juna 2023. godine, zbog neizvršenja pravosnažne presude Osnovnog suda u Podgorici, kojom je utvrđeno da je Raonić u avgustu 2021. godine izabran nezakonito jer je bio u konfliktu interesa kao član Savjeta Agencije za elektronske medije (AEM). Proces je vođen po tužbi Nikole Markovića, jednog od kandidata, koji takođe nije mogao biti izabran na čelo RTCG zbog uslova o radnom iskustvu u odgovarajućoj spremi. Predmet se šetao skoro  godinu i po dana, od ODT do SDT, pa opet nazad. ODT ga je još izviđao u vrijeme kada je Raonić i treći put izabran na tu poziciju. Ni Raoniću danas eto nije jasno zašto je to toliko trajalo.

Presuda zbog čijeg neizvršenja tužilaštvo sada tereti dio članova i predsjednika Savjeta, postala je pravosnažna 10. maja 2023. godine, odlukom Višeg suda, koji je Savjetu RTCG  tada naložio da postupi u skladu sa njom.  Savjet je, međutim, 1. juna iste godine, većinom glasova, za generalnog direktora RTCG ponovo izabrao nezakonito izabranog Raonića, čemu se javno usprotivila samo Marijana Camović Veličković, članica Savjeta i predsjednica SMCG.

Da je Savjet i tada Raonića  izabrao nezakonito,  utvrdio je Osnovni sud u Podgorici  u prvostepenoj presudi u aprilu ove godine.  Po ocjeni suda,  Raonić nije mogao ni drugi put  biti izabran, jer je Savjet morao cijeniti da li ispunjava  uslove u trenutku kada je konkurs raspisan. A ne, kako bi Boris volio a Savjet i uradio, nakon što je podnio ostavku na funkciju u AEM-u.

Raonić tvrdi da je sve urađeno zakonito: „Vi imate odluku suda, pravosnažnu, po tužbi Nikole Markovića koja kaže da se može birati novi direktor od svih prijavljenih kandidata, uključujući i mene”.  Pa ono, može se birati, al se ne može izabrati ako ne ispunjava uslove, a Raonić nije. Što zbog konflikta interesa, što zbog radnog iskustva.  Novinar, opet – ništa.

„Ne postoji pravni stručnjak koji mi nije rekao u prethodnom periodu da je ovo budalaština“, nastavlja Raonić dalje o optužnom prijedlogu.  Koji su do sada javno kritikovali samo njegovi branioci advokati Danilo Milović i Nebojša Aasanović. Na RTCG u zadnja dva dana.

Generalni direktor RTCG potom kaže da on poštuje pravosnažne presude, al da  mu je ova nelogična. Valjda poštuje samo one koje su mu logične.  “Ukoliko se sjutra, kada ja odem odavde, prijavi, recimo, pet direktora lokalnih javnih emitera, to po ovoj presudi suda znači da svi oni moraju da daju ostavke, a samo jedan će biti izabran. Ostala četiri će ostati bez posla”, pojašnjava.  Raonić, pritom,  egzistencijalno i materijalno obezbijeđen, ne bi baš ostao bez posla da je napustio funkciju u AEM-u prije kandidature.  Ostao bi direktor Građanske alijanse (GA), u okviru koje funkcioniše Škola demokratskog rukovođenja, kroz koju su kroz decenije prošle gotovo sve partije vlasti i opozicije. Ili što bi  Raonić rekao: „Sreo sam bukvalno svakog ko nešto znači u Crnoj Gori“.

Agencija za sprječavanje korupcije (ASK) nije  našla ništa sporno u tome što su tri člana Savjeta koji je prvi put izabrao nezakonito Raonića – Milica ŠpajakAmina MurićBojan Baća  bili u poslovnim vezama sa GA.  Murić je i danas  u GA,  Špajak je  programska direktorka NVO Inicijativa mladih za ljudska prava, koja je prema registru nevladinih organizacija jedan od dva osnivača GA, dok je  Baća u vrijeme prvog izbora  bio član Savjeta GA. Podnio je ostavku neposredno pred drugi nezakoniti Raonićev izbor. O tome Boris i Marko, kako je svog zaposlenog pri kraju emisije Raonić počeo da zove, nijesu razgovarali.

Raonić je, umjesto toga,  iznio Marku „nevjerovatno tešku optužbu“.

„Ja imam dokaze da su  brojni ljudi, čak  i postupajući tužioci u ovim predmetima  radili negativne i nezakonite stvari. Tužioci koji su bili postupajući, više ih je bilo, su imali bliske kontakte sa organizovanim kriminalnim grupama..U narednim danima ćemo iznositi te informacije“, kazao je Raonić.  Zašto ih RTCG, kao javni servis rame uz rame s evropskim servisima,  nije iznosila prije optužnog prijedloga, što joj je medijska obaveza, nijesu objašnjavali.  Ostalo je nejasno i zašto bi navodni tužioci u spregama s kriminalom htjeli da sruše Raonića, obzirom da  RTCG prethodno nije ni pomenula da postoje.

Raonić je, sve u svemu, poslao  poruku da ko god tvrdi da je nezakonito na čelu RTCG, spada u kategoriju kriminalaca, zavidnih, korumpiranih i prodanih. Dok je uz njega  „najbolje što Crna Gora ima“. Tu su  i novinari RTCG koji mu kažu da nikad „nijesu bili tako slobodni“. On im, zauzvrat, oprašta sitne greške.  Kao da se ne daj Bože miješa u  uređivačku politiku, primijetio je i da je u Markovoj emisiji bilo grešaka, ali oprostio mu je.  Ne oprašta jedino zaposlenima koji ga lažno optužuju. O istinitosti optužbe sudi on.  To je ta sloboda.

„Mnogi su u Crnoj Gori optuživani za teške stvari od strane tužilaštva, pa se pokazalo da to možda nije bilo tako“, kazao je direktor RTCG, podsjećajući na slučaj državni udar. U odnosu na to ovo je kikiriki, zaključio je.

Kikiriki su, kad je u pitanju Raonić, do sada bile i sudske presude koje su ukazivale na njegove nezakonite mandate. Iako su se smijenile i vlasti i tužilački vrh.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo