Kotoranin Željko Bojanić je nekadašnji bliski saradnik pokojnog Dragana Dudića Frica. Prema ranijem istraživanju Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore, on je godinama omogućavao dolazak najvećih svjetskih kruzera u Crnu Goru
Još jednom su turski istražitelji održali mnogim kolegama lekciju o tome kako se sprovode policijske akcije i kako se hvataju ozloglašeni kriminalci, naročito oni koji godinama uspijevaju da izbjegnu da se suoče sa zakonom.
To su potvrdili i hapšenjem Kotoranina Željka Bojanića, koji prema operativnim podacima policije, važi za jednog od šefova crnogorske narkomafije. Bojanić, koji je koristio nadimak Boris, od 2016. godine se nalazi među 45 najtraženijih kriminalaca u Evropi. Potraga za njim je raspisana zbog umiješanosti u međunarodni šverc kokaina.
Akcija njegovog hapšenja izvedena je, piše u zvaničnom saopštenju turske policije 4. novembra, a pretresom vile u kojoj je boravio pronađena su lažna dokumenta.
Upravo koristeći lažni pasoš na ime Andelew Belchew Jordan, on je, objasnili su iz tamošnje policije, ušao u Tursku. Kada, nije saopšteno.
„Prema saznanjima Odeljenja za borbu protiv organizovanog kriminala Policijske uprave Istanbul, utvrđeno je da je strani državljanin Ž.B., član organizovane kriminalne grupe, došao u našu zemlju sa lažnim makedonskim pasošem izdatim na ime J.A.B. i pronađen je u našoj pokrajini. Kao rezultat započetih pretresa osoba pod tim imenom 4. 11. 2022. uhapšena je u operaciji sprovedenoj u okrugu Sarijer“, dio je saopštenja turske policije.
Prema ranijem istraživanju Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore, on je godinama omogućavao dolazak najvećih svjetskih kruzera u Crnu Goru.
Bojanić je nekadašnji bliski saradnik pokojnog Dragana Dudića Frica. Fric je ubijen 2010. godine u kafiću Moka u kotorskom Starom gradu. U tom napadu ranjen je i Bojanić.
Zbog ubistva Dudića i ranjavanja Bojanića osuđen je Ivan Vračar iz Nikšića. Na tom suđenju, Bojanić je 2011. godine, svjedočeći o ubistvu, rekao i da je vlasnik kafe-bara Moka u kojem se dogodio zločin.
Bojanić je u bjekstvu od kada je Slovenija za njim raspisala potjernicu zbog sumnje da je od septembra 2014. do juna 2015. godine učestvovao u krijumčarenju kokaina iz Južne Amerike u Evropu.
U potjernici koju je Slovenija raspisala za njim opisan je i način na koji je švercovana droga.
,,Identifikovani i neidentifikovani osumnjičeni djelovali su kao internacionalna kriminalna grupa u kojoj su svi imali jasno definisane uloge. Bili su u stalnim kontaktima, informisali su jedni druge i davali uputstva prilikom izvršenja krivičnih dela. Bojanić se nakon uputstva dobijenih od neidentifikovane osobe sa pseudonimima ‘Drug’ i ‘Mr. X’ sastao sa M. S. i C. N. u Zagrebu 7. septembra 2014, gdje je dogovorena nabavka jahte za prevoz kokaina. Složili su se da kupe brod van Evrope, koji je bi bio namijenjen za prevoz kokaina iz Južne Amerike u Evropu”, pisao je eumostwanted.eu.
Taman kada se pomislilo da bi slučaj nestalog Cetinjanina Rista Mijanovića, koji važi za jednog od pripadnika škaljarskog kriminalnog klana, sada mogao biti rasvijetljen, a ubica identifikovan, oglasile su se policijske uprave Istanbula. Ne spore da su imali operativna saznanja o tome da je tijelo zakopano u bašti vile Bojanića, ali dodaju da iskopavanjem terena, nisu pronašli dokaze koji bi potkrijepili operativna sazanja.
,,U iskopavanju sprovedenom po nalogu javnog tužioca nisu pronađeni tragovi. Protiv onih koji obmanjuju javnost biće preduzete neophodne pravne radnje“, piše u saopštenju.
Prema opertivnim podacima policije Mijanović je važio za bliskog škaljarskom kriminalnom klanu. Njegov nestanak porodica je prijavila u februaru prošle godine cetinjskoj policiji.
Mijanović je hapšen 2013. godine u međunarodnoj akciji koja je u Crnoj Gori sprovedena pod kodnim nazivom Grom, a godinu kasnije osuđen na jedinstvenu kaznu od pet godina i deset mjeseci zatvora zbog stvaranja kriminalne organizacije i šverca marihuane u međunarodnim razmjerama.
Ime Mijanovića ljetos je ponovo dospjelo u javnost, i to nakon što je M portal objavio poruke koje je razmjenjivao sa Nikolom Dedovićem. Prema tim navodima njih dvojica su uoči parlamentarnih izbora 2020. godine razgovarali o nabavci kalašnjikova za Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC).
Među 11.315 poruka koje je Mijanović poslao Dedoviću u periodu od šestog juna 2020. do kraja septembra iste godine, u „SKY ECC“ komunikaciji pod šifrom ,,4BM573, B40B01W”, nalaze se i one u kojima Mijanović objašnjava da mu je crkva tražila nabavku 100 komada jurišne puške „AK-47 Kalašnjikov“. Mijanović ujedno detaljno opisuje Dedoviću kako bi izgledao početak ratnih sukoba u Crnoj Gori nalazi se i nekoliko glasovnih poruka koje je Mijanović slao zajedno sa pisanim, kako bi bolje Dedoviću objasnio situaciju. Mijanović je u jednoj glasovnoj poruci rekao: ,,Brate, imaš u svu Crnu Goru 5.000 policajaca, jer kad ti izađe u svaki grad po 10.000 ljudi oni su mrtvi. Nema tu, morat će se povukovat”.
U drugoj glasovnoj poruci Mijanović je objašnjavao ko je Mitar Knežević.
,,Brate, Mitru ti je rođeni brat iguman onaj što je hapšen u Nikšić kad su digli narod za njega, Knežević. On, i Mitar ti je već u Bosnu pošao danas, on i nekolika momaka, traže oružje, kupuju. Pa su mi slikali, kupili su dosta. I hoće da donesu, brate, oružje blizu Nikšića u selo i da se naoružaju, da krenu”.
Mitar Knežević je, prije teškog krivičnog djela koje je počinio tokom pljačke pošte u Nikšiću, imao čitav niz drugih krivičnih djela zbog kojih je osuđivan.
Nakon objave ovih razgovora oglasilo se podgoričko Više državno tužilaštvo.
,,Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom objavljenih transkripata u medijima koje se odnose na nabavku naoružanja i pripremanja oružanog otpora uoči parlamentarnih izbora u 2020. godini. U daljem toku postupka preduzeće se sve neophodne mjere i radnje u cilju provjere medijskih navoda i utvrđivanja svih činjenica nakon čega će se donijeti odluka u predmetu”, saopštila je rukovoditeljka VDT Podgorica viša tužiteljka Lepa Medenica.
Svetlana ĐOKIĆ