Miloš Medenica i njegovi partneri optuživani su za prekoračenje građevinske dozvole, a sa tim teretom je objekat i upisan u katastar
Specijalno državno tužilaštvo (SDT) istražuje više slučajeva zloupotreba u državnom preduzeću Morsko dobro ali i nelegalne gradnje u priobalnom području. Sve je počelo hapšenjem direktora Uprave za nekretnine Dragana Kovačevića i šefice tivatskog katastra Ane Lakićević Grdinić, kao i sudija kotorskog Osnovnog suda Marija Bilafer. Njima se stavlja na teret da su dio kriminalne organizacije koja je nelegalno upisivala objekte u zoni morskog dobra u katastar.
U nastavku kod tužioca su privedeni bivši direktor preduzeća Morsko dobro Predrag Jelušić, ali i prethodni direktori Rajko Barović i Rajko Mihović, zatim bivši i sadašnji članovi Upravnog odbora MD Aleksandar Tičić, Boro Lazović, Ljubomirka Vidović i Selim Rsulbegović. Privedeni funkcioneri JP Morsko dobro sumnjiče se za zloupotrebu službenog položaja, dozvolili su nelegalnu gradnju objekata na morskoj obali i učestvovali u poslovima knjiženja pojedinih parcela na privatne osobe. Svi se brane sa slobode.
Protiv čelnika Morskog dobra još traje istraga, dok je u predmetu Kovačevića počelo suđenje. Osim Kovačevića, koji se nalazi u bjekstvu, i Lakićević-Grdinić, okrivljeni su Veselin Tomašević, Krsto Pavićević, Danilo Jovanović, Danko Kovačević, Sanja Popović, Aleksandar Boljević i podgorička kompanija Geo&Arh. Sumnja se da je Kovačević preko Sanje Popović angažovao njenog brata od strica Aleksandra Boljevića da za određeni novčani iznos prinudi drugog suvlasnika kuće u Bogišićima da mu proda svoj dio, za iznos koji je ispod realne vrijednosti. Vrijednost vile koju je Kovačević želio da prisvoji u potpunosti, sa zemljištem, u zoni morskog dobra, procijenjena je na 690.000 eura.
U slučaju bivših čelnika Morskog dobra istraga još traje. Više izvora Monitora potvrdilo je da se tužilaštvo bavi divljom gradnjom u zoni tog preduzeća, ali i protivpravnom uknjižbom državne imovine na privatna lica. U tim istragama pominje se više bivših i sadašnjih državnih funkcionera i velikih biznismena.
Zbog toga je interesantan momenat u kom je biznismen Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, odlučio da proda nedovršenu vilu u tivatskom naselju Krašići. Medenica je kuću prodao deceniju nakon što je dobio građevinsku dozvolu. Mediji su pisali o prekoračenju građevinske dozvole i optužbi mještana da je uzurpirao šetalište, zbog čega je prije godinu i po reagovala inspekcija.
Prema katastarskoj evidenciji, turski državljanin se kao vlasnik vile u Krašićima, kod Tivta, uknjižio početkom avgusta, a kao osnov sticanja navedena je kupovina. Riječ je o vili sa podrumom, suterenom i prizemljem, koja u osnovi ima 55 kvadrata i dvorište od 105 metara kvadratnih. Međutim, i dalje je ostao teret na troetažnu vilu – prekoračenje dozvoljene površine, koji je upisan na dupleks od 96 kvadrata u suterenu i nestambeni prostor od 71 kvadrat na prizemlju.
Pravni eksperti tvrde da se ništa ne mijenja u pogledu legalizacije objekta. Kupac, prema zakonu, nasljeđuje sva prava i obaveze u vezi sa građevinom, izuzev ako se ugovorom nijesu dogovorili drugačije. Objekat u postojećim gabaritima ne može biti legalizovan nezavisno od toga ko je vlasnik.
Medenica ima i ugovor o zajedničkoj izgradnji. Nekadašnje Ministarstvo održivog razvoja je u julu 2012. godine, kada je na njegovom čelu bio Predrag Sekulić, izdalo građevinsku dozvolu za gradnju turističkih vila Medenici i njegovim partnerima – Radu Arsiću i Željku Koviniću. Dozvoljena je gradnja turističkih vila sa podrumom, suterenom i prizemljem, čija ukupna građevinska površina nadzemnih etaža je 259,92 kvadrata, a podruma 159,57.
U junu 2020. je Urbanističko-građevinska inspekcija, posredstvom izvršne službe Ministarstva održivog razvoja i turizma (MORT), kojim je tada, nakon ostavke ministra Pavla Radulovića, koordinirao premijer Marković, srušila bespravno izgrađene zidove na trasi javnog šetališta u Krašićima. Zidovi kojima je praktično prekinuto javno šetalište sagrađeni su ispred vila u izgradnji Medenice i njegovog poslovnog partnera, tivatskog biznismena Arsića. Prethodno je u aprilu te godine MANS podnio Višem državnom tužilaštvu u Podgorici krivične prijave protiv Medenice i Arsića, zbog sumnje da su uzurpirali dio državne svojine u Krašićima i na njoj nelegalno gradili.
,,Navedeno ukazuje na osnovanu sumnju da su Medenica i Arsić počinili krivična djela koja im se ovom prijavom stavljaju na teret, time sto su gradili objekte bez prijave i dokumentacije za građenje, ali i na tuđem (državnom) zemljištu”, pisalo je u prijavi kojom se Medenica i Arsić sumnjiče da su počinili krivična djela – ,,protivpravno zauzimanje zemljišta” i ,,građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje”.
Izgradnja u Krašićima godinama je bila predmet novinskih napisa, zbog urbanističkog haosa koji se tamo dešavao, jer su zgrade praktično ulazile u more. Nelegalna gradnja je doživjela ekspanziju tokom mandata ministra Branimira Gvozdenovića od novembra 2006. do 2010. Vrhovno državno tužilaštvo je samo u tom periodu od MANS-a dobilo tri krivične prijave protiv Gvozdenovića.
I guverner Centralne banke Radoje Žugić optuživan je zbog nelegalne gradnje u Tivtu. Bivša viceguvernerka Irena Radović je, u sudskom postupku protiv njega, iznijela detalje da je Žugić od nje tražio da stavi potpis na nelegalnu izgradnju objekta od skoro šest hiljada kvadratnih metara. Poslanik Pokreta za promjene (PZP) Nebojša Medojević je, nakon hapšenja Kovačevića, saopštio da i Žugić i Medenica imaju kuće u zoni morskog dobra.
Pored Tivta, veliko stjecište nelegalne gradnje je Ulcinj, odnosno Ada Bojana. MANS je zbog nelegalne gradnje u zoni morskog dobra na tom lokalitetu podnio krivičnu prijavu protiv aktuelnog gradonačelnika Ulcinja Ljora Nrekića. MANS je dostavio krivične prijave i protiv Vladana Lakovića i Sabra Buzukovića bivših načelnika područne jedinice (PJ) Uprave policije Ulcinj, zbog sumnje da su, pojedinačno, tokom vršenja funkcije načelnika policije uzurpirali državno zemljište na Bojani. Niko od njih još nije procesuiran.
Ministar ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ratko Mitrović, direktno nadležan za sprječavanje i sankcionisanje divlje gradnje ima nelegalnu kuću u Budvi. On je javno priznao da je nelegalno gradio i da u toj kući sada živi njegov sin. I premijer Zdravko Krivokapić je optuživan za divlju gradnju. Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Petar Ivanović objelodanio je dokumente koji navodno dokazuju da premijer u Bijeloj izdaje nelegalnu kuću od 143 kvadratna metra.
Možda u umiješanosti i pripadnika nove vlasti u divlju gradnju leži odgovor zašto se toj zanimaciji još ne staje na kraj.
Carević najpoznatiji budvanski divlji graditelj
Trenutno najpoznatiji budvanski divlji graditelj je i predsjednik Opštine Budva Marko Bato Carević. Istraživači Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) otkrili su da kompanija u vlasništvu Carevića, preko pet godina uzurpira blizu pola miliona kvadrata državnog zemljišta u opštini Kotor. On je, kako navode, na državnoj zemlji napravio poljoprivredni kompleks, suprotno zakonu i bez građevinske dozvole.
Budva se, osim metropolom turizma, naziva i „metropolom divlje gradnje“. Među prvim većim aferama sa divljom gradnjom, desila se ona u tom gradu 2008. godine, kada je i donesena odluka da se divlja gradnja proglasi krivičnim djelom. Riječ je o izgradnji 20 ekskluzivnih vila, koje je u Zavali (Budva) gradila ruska Miraks grupa, a u projekat je navodno bio umiješan i tada visoki funkcioner Demokratske partije socijalista (DPS) Svetozar Marović. Tadašnje Ministarstvo za ekonomski razvoj je zapečatilo radove zbog protivzakonite gradnje.
Zakon nije dao rezultate u legalizaciji
Zakon o planiranju prostora i izgradnji objekata dosad nije dao nikakve rezultate na polju legalizacije, pa tako od 51.000 podnijetih zahtjeva za legalizaciju, u državi trenutno imamo svega 734 legalizovana objekta. Ukoliko se uzmu u obzir neformalni podaci o broju od 100.000 nelegalnih objekata u Crnoj Gori, to znači da u prethodne dvije godine nijesmo uspjeli da legalizujemo nijedan odsto divljih objekata u državi.
Prema Izvještaju o stanju uređenja prostora za 2019. godinu najviše objekata bez građevinske dozvole nalazi se u Podgorici – njih 17.142. Upotrebnu dozvolu na nivou glavnog grada nema 43 objekta, a prekoračenje je konstatovano kod 1.234.
Potom slijedi Ulcinj sa 4.754 objekta bez dozvole, dva bez upotrebne i sa 69 prekoračenja u gradnji. Na trećem mjestu po broju „divljih” objekata u državi jeste Bar, u kojem 4.723 zdanja nemaju građevinsku dozvolu.
U Herceg Novom 2.629 objekata nema građevinsku dozvolu, 85 upotrebnu, a na 171 je registrovano prekoračenje u dozvoljenoj gradnji. U Tivtu 2.363 objekta nemaju građevinsku dozvolu, 170 upotrebnu, a prekoračenje je konstatovano na 201 zdanju. Bijelo Polje ima 1.971 objekat sagrađen bez dozvole, a 124 bez upotrebne.
U Budvi je 1.271 objekat bez građevinske dozvole, 260 bez upotrebne, dok u Danilovgradu 1.099 objekata nema dozvolu za gradnju, a sedam za upotrebu. U Kotoru su 1.004 bez građevinske dozvole i 187 bez upotrebne. U Plavu 990 objekata nije građeno sa građevinskom dozvolom, dok upotrebnu nema jedan objekat.
Ivan ČAĐENOVIĆ