Povežite se sa nama

Reagovanja

Sa Kankaraš se vidimo na sudu

Objavljeno prije

na

Sa Kankaraš se vidimo na sudu
(Sviraj kako partija kaže ili nikako, Andrea Jelić, Monitor, br.1624)

 

U nedeljniku Monitor objavljen je članak prilično tendencioznog naslova, koji ima za cilj narušavanje integriteta Muzičkog centra Crne Gore i njegovog menadžmenta, a nastavak je dugogodišnjih sporenja koje harfistkinja Milica Kankaraš vodi sa ovom insititucijom i svim prethodnim menadžmentima.

Nadnaslov – Slučaj Milice Kankaraš, jedine profesorice harfe u Crnoj Gori, vjerovatno proizilazi iz neinformisanosti novinarke Andree Jelić, koju je profesorica harfe bez završene Niže i Srednje muzičke škole za harfu, Milica Kankaraš, kao i mnoge obmanula, iz prostog razloga što to nije istina. U istoj klasi, kod iste profesorice Ljiljane Nestorovske, harfu je završila i crnogorska državljanka  Branka Pajović.

Programska politika menadžmenta Muzičkog centra apsolutno nikakve veze nema sa privatnom komunikacijom Milice Kankaraš i neimenovane osobe koja joj je ponudila mjesto u Savjetu. A posebno je licemjerna njena konstatacija da „neko ko je po struci metalurg bira direktora Muzičkog centra“ jer je njoj taj isti direktor prije desetak godina organizovao koncert u Centru savremene umjetnosti kao muzički urednik te institucije i Kankaraš bila prezadovoljna. Takođe, Milica Kankaraš je lično direktorici Damjanović uputila  čestitke prilikom izbora na mjesto  direktora Muzičkog centra ali su njena iznevjerena očekivanja poslije niza pritisaka na ovaj ili onaj način promijenila kriterijum.

Kompletna koncertna sezona Simfonijskog orkestra je određena već nakon desetak dana od postavljanja novog menadžmenta i vođeni dobrom namjerom da Milicu Kankaraš ispoštujemo kao izvođača ponudili smo joj da nam pošalje predloge za svoj solistički ili kamerni koncert, nakon čega smo namjeravali da je pozovemo na sastanak i, kao što smo napisali, razmotrimo njene predloge. Tumačenje našeg poziva na saradnju sa Milicom Kankaraš kao nekakvog konkursa, koji je pun neizvjesnosti, jer ona ne zna (citiramo) „da li će joj se trud isplatiti“ osim što otkriva činjenicu da Milica Kankaraš ne pravi razliku između pozivnog pisma i konkursa, otkriva i njene stvarne motive učestalih napada na Muzički centar – a to je novac! I svih ovih nedelja koliko menadžment Muzičkog centra Crne Gore bez riječi trpi medijsku torturu Milice Kankaraš, u fokusu njene kvazipatriotske brige je „ekonomska logika” tj. novac!  Srž sukoba između Milice Kankaraš i jednog od prethodnih direktora upravo je njeno insistitranje do joj se isplati veći honorar!

Prilikom gostovanja na Gradskoj televiziji 12.11, Milica Kankaraš je priznala da je (citiramo) „lakše svirati u orkestru nego solo“ čime je cijeloj crnogorskoj javnosti dala do znanja da nije spremna da se na sceni Muzičkog centra predstavi  solo koncertom, koji je uistinu daleko teže pripremiti i svakako je veći izazov za izvođača od sviranja dionice u jednoj kompoziciji na koncertu Simfonijskog orkestra. Iako naslov teksta u Monitoru implicira na nekakvu partijsku odmazdu bez ijednog dokaza, Muzički centar Crne Gore nije zabranio nastupe Milici Kankaraš sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom, niti nam je to bila namjera, čak i kad je Kankaraš, bez znanja i odobrenja menadžmenta škole u kojoj je zaposlena, vršila pritisak na MPNKS da se Muzičkom centru oduzme harfa vrijedna 30.000 eura za potrebe škole!

Dalje u tekstu, Kankaraš tvrdi … „do sada se gostujući muzičari nikad nijesu planirali mjesecima unaprijed zato što se ne znaju tačni datumi koncerata. Naročito sada u toku pandemije. Do sada je bio OBIČAJ da muzičari budu obavješteni maksimalno desetak dana prije probe šta se svira i upoznati sa rasporedom proba.“

Iz ove njene konstatacije vidljivo je da Milica Kankaraš ne zna kako funkcionišu profesionalni orkestri. Tek je notorna laž da se ne znaju tačni datumi koncerata! Crnogorski simfonijski orkestar nije seosko društvo za svadbe i sahrane pa da se pridržava OBIČAJA već postoje profesionalni standardi po kojima se planira i realizuje koncertna sezona. Svi simfonijski orkestri u svijetu, koji se ozbiljno bave svojim poslom, imaju ne samo ugovorenu sezonu već i rasprodatu godinu i više unaprijed. Takođe, odabir dirigenata je uslovljen kalendarom i svaka ozbiljnija institucija ulaže napor da na vrijeme obezbijedi dobre dirigente i izvođače za predstojeću sezonu, jer oni koji su kvalitetni su i traženi. Članovi Crnogorskog simfonijskog orkestra su pozitivno reagovali na mogućnost da nekoliko mjeseci ranije mogu da znaju kalendar koncerta i da se na vrijeme i temeljno pripreme, usklađujući i svoje druge obaveze.

Ambiciozno je i nadasve hrabro od Milice Kankaraš da komanduje Simfonijskim orkestrom MCCG i diktira nam šta treba raditi a da nema ni dana iskustva u muzičkom menadžmentu, niti je obrazovana za tako nešto. Trenutni menadžment ima svoju viziju i politiku razvoja koja daje pozitivne rezultate i mi ćemo se toga držati, tim prije što su afirmisana imena poput dirigenata Migela Romea, Štefana Malceva, Mladena Tarbuka… imali samo riječi hvale za naš ansambl. Posebno je frapantno uporno insistiranje Kankaraš da isključivo sebe vidi kao angažovanu harfistkinju u Muzičkom centru Crne Gore. Ne postoji ni jedna zakonska regulativa koja obavezuje Muzički centar da angažuje Milicu Kankaraš, niti iko ima pravo da određuje ko će i kad svirati harfu za potrebe Crnogorskog simfonijskog orkestra.

Već dva mjeseca Milica Kankaraš obilazi  crnogorske medije i raspravlja o budžetu Muzičkog centra, pa kako je pokazala zavidnu kondiciju, daćemo joj šansu da svoje tvrdnje dokaže na sudu. Muzički centar kao i menadžment naše institucije podnijeće tužbe protiv Milice Kankaraš i ne sumnjamo da će ona sve svoje tvrdnje od „političkog revanšizma“ do „ogromnog novca koji se troši na gostujuće muzičare“ potkrijepiti relevantnim dokazima.

mr Isidora Damjanović,

poslovni direktor Muzički centar Crne Gore

(Odgovor novinarke Monitora u narednom broju)

Komentari

Reagovanja

Podaci  u tekstu o ASCG su lako provjerljivi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Podaci  u tekstu o ASCG su lako provjerljivi
 („Atlantski savez Crne Gore od 2006. godine zastupa euro-atlantske vrijednosti“,  Monitor br. 1774, 18. oktobar 2024, str: 50-51)

 

Prošlog petka je ASCG objavio reagovanje na tekst Koga i šta zastupa ASCG, navodeći da je „naslov tendenciozan“, da tekst „sadrži niz neutemeljenih insinuacija i iskrivljenih interpretacija koja štete ugledu“ ove organizacije. Dalje, autor teksta je ocijenjen kao „pristrasan“, „subjektivan“ i „iznosi ad hominem napade“… Ruska ambasada me je do sada tri puta u svojim reagovanjima optuživala za identične stvari u mojim tekstovima.  Vjerujem  da je svaka sličnost slučajna.

Međutim, ASCG reagovanje ne navodi ni jedan ad hominem citat ili primjer. Podaci objavljeni u tekstu su odavno manje ili više poznati javnosti i lako provjerljivi! Sem toga, ASCG je iznio primjedbe samo na prvi dio naslova, tj. glavni naslov. Na 2BS Forum u KGB hotelu nije bilo primjedbi niti je to ikada pominjano u publikacijama. Složiću se sa reagovanjem ASCG-a da su smještajni kapaciteti kojima raspolaže hotel ex šefa ruske državne bezbjednosti svakako za pohvalu.

U tekstu sam se samo u dva slučaja pozvao na neformalne izvore – od kojih se samo drugi direktno odnosi na ASCG, tj. da do tada (u trenutku objave) Vlada CG još nije uplatila obećani novac.

Dalje se navodi „autor je potrošio polovinu teksta pokušavajući da dođe do odgovora na pitanje zašto se 2BS Forum održava u hotelu Splendid u Budvi“. Ovo naprosto nije tačno. Skoro polovina teksta se odnosi ASCG-ove vlastite citate i objašnjenja ko su i šta su, i o 2BS Forumu, uključujući i to da je ASCG član globalne ATA, broj učesnika iz koliko zemalja i svi drugi detalji kako bih vjerno prenio stav. Na kraju „radi pojašnjenja“ sve to isto ASCG opet citira u reagovanju.

Monitor je od kad postoji (nekada izložen direktnim prijetnjama i pritiscima) uvijek radio u interesu javnosti držeći se istine a ne zvanične politike. Upravo zato je i moja malenkost dio tima, jer čvrsto vjeruje u evro-atlantske vrijednosti (namjerno ne pišem Euro zbog druge konotacije). Na sajtu Atlanstkog vijeća Rumunije se decidno navodi koje su to evro-atlantske vrijednosti: sloboda (balans individualnih sloboda i dobrobiti društva), demokratija, vladavina zakona, slobodno tržište, kolektivna bezbjednost, ljudska prava i unutrašnja stabilnost. Vjerujem da je to i stav svakog slobodoljubivog i pravdoljubivog građanina(nke) ove zemlje. Tri decenije prethodne vlasti su sve bile samo ne to.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Reagovanja

Atlantski savez Crne Gore od 2006. godine zastupa euro-atlantske vrijednosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Atlantski savez Crne Gore od 2006. godine zastupa euro-atlantske vrijednosti
(„Koga i šta zastupa Atlantski savez CG“,  Monitor br. 1773, 11. oktobar 2024, str: 18-21)

 

„Koga i šta zastupa Atlantski savez CG“, koji potpisuje novinar Jovo Martinović, osim tendencioznog naslova sadrži i niz neutemeljenih insinuacija i iskrivljenih interpretacija koje štete ugledu Atlantskog saveza Crne Gore i omalovažavaju naše dvodecenijske napore u promociji euroatlantskih vrijednosti, regionalne bezbjednosti i međunarodne saradnje.

Iako je iz samog teksta jasno da je 2BS Forum 2024 autoru poslužio samo kao povod za tekst o bivšem crnogorskom predsjedniku Milu Đukanoviću i Demokratskoj partiji socijalista, kontekst u koji je naša organizacija očigledno sasvim proizvoljno stavljena zahtjeva reagovanje sa nizom pojašnjenja.

Atlantski savez Crne Gore je 2BS Forum davne 2011. godine predstavio kao platformu za otvoreni dijalog, razmjenu znanja i iskustava o globalnim i regionalnim bezbjednosnim pitanjima. Ni u jednom trenutku nismo dozvolili da 2BS Forum postane mjesto za promociju pojedinaca ili političkih partija, a prostor za moderirani razgovor su od početka imali svi predsjednici, premijeri i ministri koji su željeli da uzmu učešće na Forumu.

Kada je riječ o organizaciji 2BS Foruma, autor je potrošio polovinu teksta pokušavajući da dođe do odgovora na pitanje zašto se 2BS Forum održava u hotelu Splendid u Budvi. Odgovor staje u jednu rečenicu:

Hotel Splendid je jedini hotel sa pet zvjezdica na crnogorskom primorju koji ima kapacitete da ugosti više od 400 učesnika kroz obezbjeđivanje adekvatnog smještaja i konferencijske sale za događaj tog obima, i da ispuni specifične i veoma zahtjevne standarde u pogledu bezbjednosti, logistike i infrastrukture, imajući u vidu da 2BS okuplja visokoprofilne goste čija je bezbjednost tokom boravka na konferenciji od najveće važnosti.

2BS Forum svake godine okuplja više od 400 učesnika iz 30-ak zemalja iz cijelog svijeta, a među njima su šefovi država i vlada, ministri odbrane i vanjskih poslova, visoki civilni i vojni predstavnici NATO, visoki predstavnici EU, gotovo cio diplomatski kor, brojni eksperti, profesori i analitičari. Uz njih, u produkciji događaja učestvuje gotovo 100 ljudi, a Forum sa lica mjesta prati više od 70 novinara, kamermana i fotoreportera. Svakome ko se bavi organizacijom događaja, sve i da nisu na nivou 2BS Foruma, iz ovoga je jasno koliko je teško pronaći adekvatnu lokaciju.

Kada je riječ o radu Digitalnog forenzičkog centra (DFC), veoma je jednostavno demantovati tvrdnje da DFC selektivno istražuje ili zanemaruje politički kontekst.

Pažljiviji čitalac analiza i studija DFC-a – kakvim se g. Martinović nažalost nije pokazao, iako se na njih na više mjesta poziva – sjetiće se da su analitičari DFC-a više puta do sada ukazivali da su „brojni problemi koji opterećuju crnogorsko društvo akumulirani u vrijeme trodecenijske vladavine DPS“, te da je tokom tog perioda „iako u potpuno drugačijem spoljno-političkom kontekstu, omogućen i snažan upliv ruskog faktora u Crnu Goru, koji je imao različite oblike ispoljavanja, od kupovine nekretnina, do uglavnom neuspješnih investicija u turističku privredu i industriju“.

DFC je u ranijim studijama isticao i da je „nedostatak snažnih i demokratskih institucija jedan od razloga zbog kojeg je Crna Gora posebno ranjiva na štetni uticaj koji dolazi iz Rusije i Srbije“. I u kontekstu drugih stranih uticaja, DFC je isticao da je „involviranost Kine u energetske/infrastrukturne projekte u Crnoj Gori započela za vrijeme vlade koju je dominantno konstituisala Demokratska partija socijalista“.

Na kraju, bez želje da posebno komentarišemo izraženu pristrasnost autora teksta – koji, uprkos istoj, nije označen kao kolumna ili stav – ili brojne subjektivne tvrdnje i ad hominem napade, dužni smo da se osvrnemo na činjenicu da se g. Martinović iz nekog razloga potrudio da stupi u kontakt sa Atlantskim savezom SAD a da nije uložio mnogo manji ali iz ugla novinarske profesije neophodan napor da komentar na svoje teze zatraži od Atlantskog saveza Crne Gore, o kojem zapravo piše tekst.

Pojašnjenja radi, Atlantski savez Crne Gore i Atlantski savez SAD različite su organizacije, ali su obje članice Svjetske organizacije atlantske povelje (ATA). Atlantski savez Crne Gore dio je ATA od 2006. godine, i prema njihovim riječima najaktivniji je od svih organizacija-članica. Osnivač ASCG, Savo Kentera, bio je i na funkciji potpredsjednika ATA, a ta ugledna organizacija ove godine obilježava 70. godišnjicu postojanja.

Profesionalno novinarstvo zahtijeva nepristrasnost, jasnoću i dosljednost u prikazivanju informacija, što u ovom tekstu izostaje. Vjerujemo ipak da će Monitor – prvi nezavisni politički časopis u zemlji koji je služio kao orijentir javnosti tokom turbulentnih 90-ih godina prošlog vijeka – zadržati intergitet i u godinama koje dolaze. Uvjereni da je u ovom konkretnom slučaju riječ o incidentu a ne namjernoj diskreditaciji ili podlijeganju malignim uticajima, čestitamo redakciji na 35. godišnjici postojanja.

Snažna podrška demokratizaciji crnogorskog društva i euroatlantskim integracijama zemlje vrijednosti su koje dijelimo od početka.

Atlantski savez Crne Gore
( Odgovor našeg novinara u sljedećem broju)

Komentari

nastavi čitati

Reagovanja

Ambasador u odbrani imperijalne politike 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ambasador u odbrani imperijalne politike
(Vladislav Maslenikov, „Ukrajinsko žito išlo je u „situ“ Evropu“, Monitor br. 1725)

Uvaženi veleposlanik Ruske Federacije, gospodin Vladislav Maslenikov je u prošlom broju poslao, treću po redu, reakciju na pisanje Monitora o ruskoj agresiji na Ukrajinu. Zahvalni smo Nj.E. g. Maslenikovu što je saopštenje konačno potpisano i kraće je sadržine za razliku od prva dva reagovanja.

U potpunosti razumijem dužnost gospodina ambasadora da zastupa i brani imperijalnu politiku svoje zemlje uz tradicionalne boljševičke kvalifikacije i neprovjerljive tvrdnje. Nepostupanje po uputama Moskve može biti opasno, ne samo po karijeru, već po zdravlje i život – što je čest slučaj od početka Specijalne vojne operacije.

U saopštenju nije ponuđena ni jedna činjenica da je bilo koji navod u mome tekstu netačan. Činjenice o relokaciji ruske flote, njenim gubicima i gubicima kopnene vojske su lako provjerljive sa snimaka satelita, dronova i Google Earth-a.  Nasuprot tome imamo insistiranje da je sve što Kremlj i Ljubljanka kažu tačno – dok isto kasnije ne poreknu. .

S poštovanjem
Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo