Povežite se sa nama

OKO NAS

U TIVTU ODRŽANO EVROPSKO PRVENSTVO ZA JEDRILIČARE DO 21. GODINE: Crna Gora među značajnim evropskim takmičarskim adresama

Objavljeno prije

na

Evropsko prvenstvo u olimpijskim klasama za jedriličare do 21 godine, održano u Tivtu, završilo se sredinom ove nedjelje i okupilo je preko 130 jedriličara iz 30 zemalja Evrope i svijeta. Crna Gora u ovom trenutku može da se pohvali čitavom plejadom mladih i talentovanih jedriličara i jedriličarki, koji sanjaju mjesto na Olimpijskim igrama

 

Evropsko prvenstvo u olimpijskim klasama za jedriličare do 21 godine, u organizaciji crnogorskog Jedriličarskog kluba (JK) Delfin i Evropske ILCA federacije, održano u Luštici Bej u zalivu Trašte u Tivtu, završilo se sredinom ove nedjelje. Trajalo je sedam dana i okupilo u Crnoj Gori preko 130 jedriličara iz 30 zemalja Evrope i svijeta.

Cilj takmičenja, kako su objasnili organizatori iz kompanije Luštica Development (koja je bila domaćin takmičenja), JK Delfin, kao i iz Opštine Tivat koja je takmičenje finansijski podržala, bio je da se podigne svijest crnogorske javnosti o značaju jedrenja, koje, u kontekstu održivog razvoja, predstavlja i svojevrsni turistički proizvod Crne Gore. Rezultati na međunarodnoj sceni i otvaranje novog jedriličarskog polja u uvali Trašte, prilika su da se pozicioniramo među značajne evropske takmičarske destinacije.

Od početka takmičarskog programa, vjetar je u uvali Trašte mrsio konce, što organizatorima, što takmičarima. Pojedine dane takmičenja obilježila je bonaca, toliko neumoljiva da nije bilo ni pokušaja izlaska na more. Regatni odbor nekoliko puta je isplovljavao i propitivao uslove na moru, ali vjetra nije bilo.

Zlatnu medalju prigrabio je Julijan Hofman iz Njemačke, Leopoldo Bareto Haške iz Španije je osvojio srebrno odličje, dok je Gutijer Verhuls donio bronzanu medalju Švajcarskoj.

Ugled regiona su najbolje odbranili Bruno Gašpić iz Hrvatske, Ilija Marković iz Crne Gore i Božidar Golubić. Gašpić je bio šesti, Marković 27, a Golubić 37.

U konkurenciji jedriličarki, zlatnu medalju je osvojila Marilena Makri sa Kipra, koja je obezbijedila mjesto na Olimpijskim igrama u Japanu. Srebrna medalja pripala je Italijanki Kjari Benini Florijani, dok je bronzano odlličje otišlo u ruke Alesiji Palanti iz Češke.

Od djevojaka sa Balkana, Ursula Balaš iz Hrvatske je osvojila 23. mjesto, Kristina Boja iz Srbije je na koti 32, dok su predstavnice Crne Gore Jana Jakšić i Anja Lučić, redom, zauzele 46. i 47. mjesto.

,,Konkurencija je bila velika, što je i očekivano, ali, što kaže trener, ovo je prilika da pokupimo taktike i cake od drugih učesnika. Nadam se da će ovo takmičenje privući još mladih ljudi jedrenju, i da je tek uvod za održavanje manifestacija ovog tipa“, kazala je Anja Lučić.

Predsjednik JK Delfin Fran Tripović istakao je osobitosti zaliva Trašte. „Takmičarima, od kojih su pojedini vrlo iskusni, i koji su imali priliku da plove raznim morima, mora da je bilo vrlo interesantno kod nas. Zaliv Trašte je, sa oštrim burama i finim refulima, koji su prelijepo mijenjali intenzitet i smjer, doprinio tome. To je ono što čini izazovno i taktično jedrenje”.

Borbe na moru posmatrali su i zvaničnici Crnogorskog olimpijskog komiteta (COK), koji su najavili snažniju podršku jedrenju kao sportu koji ima veliki potencijal. To potvrđuje i činjenica da će Crna Gora treći put uzastopno imati učesnika na Olimpijskim igrama. Na put u Japan spremaju se naš trofejni jedriličar Milivoj Dukić i selektor Ilko Klakor.

Pored Dukića, Crna Gora u ovom trenutku može da se pohvali čitavom plejadom mladih i talentovanih jedriličara i jedriličarki, koji sanjaju mjesto na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine i na narednim, u Los Anđelesu.

Uz adekvatnu podršku nadležnih institucija i organizacija, ti snovi bi lako mogli da postanu java.

Andrea JELIĆ

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo