Ni stariji hroničari ne pamte da su izvještaji sa sjednice Vlade Crne Gore i dnevnik državne televizije počeli sa situacijom u Ulcinju. Razlog – divlja gradnja. Premijer Duško Marković je zatražio da mu se dostavi spisak divljih graditelja, firmi koje izvode radove i projektanata nelegalnih objekata u toj opštini. ,,Ne vidim veći prioritet od djelovanja na ovom planu”, kazao je on.
Formiran je i radni tim, na čelu sa potpredsjednikom Vlade Zoranom Pažinom, koji će se baviti tim pitanjima. U tom tijelu su pored predstavnika resornih ministarstava i članovi Uprave za inspekcijski nadzor, tužilaštva i lokalne samouprave ,,kako bi aktivnosti bile koordinirane, a djelovanje efikasno”.
Odmah je gotovo kompletna postava Inspekcije za zaštitu prostora stigla u Ulcinj, došao je i direktor Uprave za inspekcijske poslove Božidar Vuksanović koji se sastao sa čelnicima Opštine. Inspektori su podnijeli desetine krivičnih prijava i donijeli isto toliko rješenja o rušenju nelegalnih objekata.
Na udaru inspektora našli su se divlji graditelji u Maslinadi, Štoju, Starom gradu, ali i u drugim djelovima opštine. Njih ima previše iako je od 2008. godine nelegalna gradnja u Crnoj Gori kažnjivo krivično djelo. Prema nezvaničnim podacima, u posljednje dvije godine u Ulcinju je izgrađeno ili dograđeno oko 600 objekata, uglavnom nelegalno, dok zvanični podaci Vlade govore da je na kraju 2015. godine u Ulcinju bilo 4.968 nelegalnih objekata. To, dakle, znači da je čak oko 90 odsto objekata izgrađeno na divlje!?
Najveći krivac za ovo stanje je lokalna uprava koja se godinama indolentno ponaša kada je u pitanju donošenje detaljnih urbanističkih planova, naravno uz podršku centralne vlasti. Jer, preko sedam godina je Vladi trebalo da izradi Prostorno-urbanistički plan Ulcinja, koji je prije dva mjeseca usvojio lokalni parlament.
Gradonačelnik Ulcinja Nazif Cungu je pokušavao da uvjeri javnost da će od tada krenuti razvoj na svim poljima. Sada izjavljuje da su u Opštini potpuno nemoćni i da se, ako se ovako nastavi, postavlja logično pitanje: da li bi i za koga više trebalo donositi urbanističke planove!?
Potpredsjednica Opštine Hatidža Đoni kaže da se razmišlja i o radikalnijim mjerama. ,,Da li ćemo ići i na neke represivnije mjere u smislu da se proglasi moratorijum na gradnju, ono što je uradila Budva, ili će to biti nešto drugo”, rekla je ona.
Na terenu je odmah nakon završetka turističke sezone nastupila neviđena destrukcija najvrjednijih resursa dok se čekao rok za legalizaciju bespravno podignutih objekata u Crnoj Gori. Koji je nedavno produžen za još pet mjeseci!? Na snazi je nova odluka Vlade Crne Gore po kojoj će postupak legalizacije krenuti od 31. jula ove godine, a ne, kako je ranije bilo predviđeno, od 1. marta. Iz civilnog sektora su poručili da će to stimulativno djelovati na one koji žele da grade na divlje.
Iz Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA su optužili ulcinjsku vlast da je punih šest mjeseci posmatrala kako se devastira prostor Ulcinja nelegalnom gradnjom. ,,Uljuljkani u svoje fotelje, sa povećanim platama, sa odgovornošću samo prema zamjeniku predsjednika DPS-a, koji ih je tu instalirao, ni riječ nijesu izustili. Sada kada su pređene sve granice, pokušavaju da operu ruke, sliježu ramenima i kažu da su nemoćni. Ne, gospodo, nijeste vi nemoćni! Vi ste nesposobni i pravite ogromnu štetu Ulcinju koju će generacije ispaštati. Da osjećate bar malo odgovornosti, već biste podnijeli ostavke”, poručili su iz te političke grupacije opštinskim zvaničnicima.
I Fatmir Đeka, predsjednik Demokratske partije, koja je dio vladajuće koalicije u opštini, smatra da najveću odgovornost za haos oko izgradnje nelegalnih objekata u Ulcinju snosi lokalna uprava. „Kasnimo sa donošenjem planova, a ljudi hoće da grade”, rekao je on.
U situaciji kada nema novih velikih hotela i kada ne radi Solana, mnogo je ugodnije čekati sezonu i narednu zimu uz neku novu građevinu ili bar novi sprat. Izdavanje soba je decenijama u Ulcinju veoma profitabilan posao.
Dok Opština ne prati potrebe najvećeg dijela svojih građana, državni organi su uspjeli da legalizuju nelegalnu gradnju na Bojani. Na tom predivnom području sada ima gotovo 2,5 puta više objekata nego prije 15 godina.
Iz MANS-a su kritikovali Vladu Crne Gore što je u borbu protiv divlje gradnje krenula iz Ulcinja. ,,Nije birala opštinu Kotor u kojoj, možemo da vidimo, postoji prijetnja da će se skinuti sa liste UNESCO-a upravo zbog devastacije prostora. Zašto se nije krenulo od opštine Budva koja decenijama ima problema sa nelegalnom gradnjom ili Podgorice koja ima takođe problem sa nelegalnom gradnjom”, kazao je programski direktor za urbanizam u toj organizaciji civilnog društva Dejan Milovac.
On ističe da pitanje nelegalne gradnje u Crnoj Gori nije samo pitanje devastacije prostora već i pitanje korupcije. ,,I to sistemske gdje imamo situaciju da se u prostoru ništa neće promijeniti ukoliko Vlada, odnosno tužilaštvo ne budu očistili ministarstva od onih kadrova koji su već godinama doprinosili i dalje doprinose da imamo situaciju gdje je nelegalna gradnja apsolutno prihvatljiva, a korupcija u toj oblasti nekažnjiva”, dodao je Milovac.
Od početka naredne sedmice najavljeno je da će krenuti akcija na uklanjanju nekih nelegalno izgrađenih objekata, ali će najveći dio tih objekata čekati legalizaciju.
,,Najveću štetu zbog nelegalne gradnje platiće buduće generacije. Naša djeca će nas proklinjati zato što nijesmo znali da očuvamo prostor. Naši preci su nam ostavili prostor u dobrom stanju, a mi ga uništavamo”, kaže izvršni direktor ulcinjske ekološke organizacije Zeleni korak Dželal Hodžić.
Mustafa CANKA