,,Očekujemo da ćemo do septembra ili oktobra imati konačan odgovor o akva-parku u Štoju, projektu vrijednom 7,5 miliona eura”, kaže predsjednik Opštine Ulcinj Fatmir Đeka navodeći da ne treba dozvoliti da ozbiljan investitor, kakav je turska kompanija Polin, ode iz Crne Gore.
On napominje da je u kontaktu sa investitorom i da Turci strpljivo čekaju na odluke nadležnih. „Sva pravna sredstva su iscrpljena i samo je pitanje nivoa odlučnosti da se zakoni ove zemlje moraju poštovati, jer u protivnom slaćemo sve lošije poruke domaćim i posebno stranim investitorima”, konstatuje Đeka.
Odluka nikako da uslijedi. Još krajem februara Ministarstvo finansija, kao drugostepeni organ, poništilo je odluku Komisije za restituciju iz Bara kao prvostepenog organa o povraćaju zemljišta koje je predviđeno za izgradnju vodenog grada u Štoju. Da je sreće bilo, radovi na najvećem akva-parku u ovom dijelu Evrope, koji bi kvalitativno podigao turističku ponudu Ulcinja, trebali su da budu pri kraju.
Iako se navodilo da Komisija treba da u zakonskom roku odgovori na rješenje Ministarstva, iako su o tome davno pravosnažne presude donijeli Osnovni sud u Ulcinju i Viši sud u Podgorici, izgradnja vodenog grada u neposrednom zaleđu Velike plaže čeka na odluke nižih državnih funkcionera.
Čekaju i investitori. ,,Ta zemlja je, nažalost, još uvijek pod sudskim sporom, što sa sobom nosi određene rizike”, navodi predstavnik turske kompanije Sahret Hajdarpašić.
On ističe da u Polinu znaju da je zemljište državno, ali ne mogu prenebregnuti činjenicu da je pod sporom pred prvostepenim organom. ,,Mi možemo početi da gradimo, ali rizikujemo da sud eventualno donese privremenu mjeru gradnje”, kaže Hajdarpašić.
Primjer akva-parka je jedan od najdrastičnijih slučajeva sporog i mučnog procesa u donošenju važnih odluka u Ulcinju, koji skupo košta jedini nerazvijeni grad na Crnogorskom primorju. Sve se to dešava dok iz Vlade bruje, kako tvrdi ministar finansija Radoje Žugić, „o punoj podršci investicionim ulaganjima koja doprinose ukupnom ekonomskom razvoju države, a sve u cilju prepoznavanja Crne Gore kao atraktivne turističke destinacije”.
Još više Ulcinjane koštaju štetočinske igre lokalnih političara oko projekta kanalizacije i otpadnih voda. Zbog petnaestak radnika, za koliko treba smanjiti broj zapošljenih u Javnom preduzeću Vodovod i kanalizacija, godinu dana kasni početak tog projekta, koji je samo u početnoj fazi težak oko 21 milion eura. Suštinski, on je bar deset puta značajniji, jer se početkom njegove realizacije stvaraju preduslovi za pravi zamah u gradnji hotela na Velikoj plaži i Adi.
Veliki zapadnoevropski investitori su poručili da žele ući u tu veliku priču tek kada se krene sa rehabilitacijom nekada simbola grada, kanala Port Milena, koji je godinama „ekološka bomba” i zagađivač ulcinjskog podmorja.
„Zaostajanje se plaća prije svega vremenom. A ono više nije naš saveznik! Sada vrijeme radi i svjedoči protiv nas”, navodi potpredsjednik Opštine Safet Beci. ,,Isuviše smo propustili velikih prilika i prokockali šanse da bi smo mogli više slušati one koji poručuju ‘ima vremena’. Sa takvim ponašanjem i retorikom ostali smo na repu dešavanja”, uvjeren je Beci.
Narednih mjeseci je mnogo posla pred lokalnom upravom. No, pitanje je da li će ona uspjeti da iskoristi šanse koje se same od sebe nameću. I to još u izbornoj godini. Vlada Crne Gore je objavila spisak novih podsticaja i olakšica za gradnju ekskluzivnih hotela sa četiri ili pet zvjezdica, ono što Ulcinju najviše nedostaje kako bi se pokrenuo razvoj, podigao kvalitet usluga i zaposlio veliki broj ljudi.
Sve ono što su potencijalni investitori za gradnju turističkih objekata tražili Vlada je ovih dana prihvatila: od smanjenje PDV-a preko oslabađanje od poreza, doprinosa i poreza na imovinu u trajanju od 10 godina, pa sve do subvencionisanja kamata. To će ulaganja u crnogorsku hotelsku industriju u narednom periodu učiniti izazovnim.
No, istovremeno se zaustavlja proces donošenja detaljnih urbanističkih planova!? Resorno Ministarstvo održivog razvoja i turizma odbija da daje saglasnost na DUP-ove sve dok se ne donese Prostorno-urbanistički plan Ulcinja. A taj planski dokument radi već šest godina upravo navedeno Ministarstvo, odnosno Vlada!?
Na taj način, smanjuju se prihodi Opštine od komunalija, otežava ostvarivanje ljudskih prava građana i vrši pritisak na lokalnu upravu da prihvati neke zahtjeve centralnih vlasti oko namjene prostora u Ulcinju. Parališe se jedna od najvažnijih funkcija Opštine.
Lokalni parlament već pola godine nije u stanju, zbog nezasjedanja i nedostatka političke volje (!?), da donese prijeko potrebnu odluku o osnivanju preduzeća Parking servis. Umjesto da se formira jedna profitabilna firma koja bi uredila oko hiljadu parking mjesta, Opština pred sezonu izdaje u zakup tri puta manji broj mjesta za parkiranje. Zar ikome treba dokazivati da će odbijanje da se napravi Parking servis doprinjeti saobraćajnom haosu u užem centru grada koji je izražen gotovo tokom cijele godine.
Sporost u donošenju odluka izuzetno skupo košta građane Ulcinja koji na svojoj koži osjećaju da politika ima svoju cijenu. Posebno ako je destruktivna, kratkovida i usmjerena isključivo za ličnu korist i interes političara nedoraslih da razumiju potrebe grada i njegovih žitelja.
Mustafa CANKA