OKO NAS
KOLAŠIN: U IŠČEKIVANJU SEZONE: Jeftino i zabavno

Glavna mana kolašinskog turizma – nedostatak raznovrsne vanpansionske ponude – ovog ljeta je otklonjena, ambiciozno osmišljenim kulturno-zabavnim manifestacijama, koje bi mogle da zadovolje ukus i najprobirljivijih turista. Jasno je da nikom ko odluči da provede dio ljeta u tom gradu, neće biti dosadno. Ipak, poučeni iskustvom iz prethodnih godina, kada je, zbog loše promocije, kontinuirano bilježen mali broj turista, vlasnici malih hotela i pansiona, kažu, ne gaje previše nade. Sa druge strane, iz lokalne Turističke organizacije, ustanova i udruženja, koje su na kreativan način osmislile manifestaciju Udahni Kolašin, koja će potrajati dva mjeseca, tvrde da će demantovati pesimizam onih koji nude smještaj. Za početak, nadaju se da će penzioneri za ljetovanje masovno izabrati grad pod Bjelasicom, prije svega zbog vrlo niskih cijena hrane i smještaja, ali i zbog mogućnosti plaćanja na rate.
Lokalna TO je, kaže v.d. direktorke Slađana Kršikapa, i ove godine sklopila ugovor sa Fondom PIO i Savezom Udruženja penzionera i obezbijedila veoma povoljnu ponudu za boravak penzionera i članova njihovih porodica u Kolašinu.
„Cijena ukupne ponude iznosi 107,00 eura – sedmodnevni boravak, važi od 01.06.do 01.10. 2015, a obuhvata boravak u privatnom smještaju (dvije i tri zvjezdice) i pun pansion u restoranu Planinar. Boravak se može produžiti i na više od sedam dana, po želji korisnika i uz mogućnost otplate na šest mjesečnih rata. Veoma smo zadovoljni interesovanjem penzionera i mislimo da je ovo samo početak u stvaranju što raznolikije ponude grada”, kaže ona.
Manifestacija Udahni Kolašin pod generalnim pokroviteljstvom Društva prijatelja Kolašina, a u organizaciji TO, Centra za kulturu i Sportskog saveza Kolašin, mogla bi da postane tradicionalni dio ponude, zbog kojeg će turisti prepoznavati i voljeti Kolašin.
Biće otvorena 04. jula, pazarnim danom, na kojem će turisti degustirati domaću hranu i piće, ali i biti u prilici da vide dio repertoara KUD Mijat Mašković.
„Pored tog pazarnog dana biće organizovana još dva – 25. jula i 15. avgusta. Kad je riječ o muzičkom programu, 7. i 8. avgusta očekuju nas večeri crnogorskog rocka-a, kao i večeri starogradske muzike 4.jula i još dva koncerta u julu i avgustu. U muzičkom dijelu manifestacije, zaista smo se trudili da zadovoljimo raznovrsne ukuse, kako turista, tako i sugrađana”, objašnjava direktorica TO Kršikapa.
Na Festivalu alternativnog teatra Korifej 2015, koji je prošle godine privukao pažnju i pobrao sve pohvale, ovog ljeta biće prikazano 10 predstava iz Crne Gore, Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Hrvatske kao i pet predstava dječjeg teatra (Crna Gora, Hrvatska, Srbija). Organizatori su planirali da festival obogate i uličnim performansima studenata FDU i drugih učesnika kao i glumačkim radionicama. Korifej će trajati od 18. jula do 18. avgusta.
„Summer tango camp-Kolašin, Montenegro, od 25.jula do 15.avgusta, peti je po redu internacionalni tango kamp.Tango Natural Montenegro i Tango Natural Beograd ovaj događaj organizuju u saradnji s TO, a uz podršku i pokroviteljstvo Opštine Kolašin i Društva prijatelja Kolašina. U cilju afirmacije kreativnog i aktivnog pristupa odmoru, za šta Kolašin pruža savršene uslove, biće organizovane različite besplatne ljetnje škole namijenjene svim profilima posjetilaca”, kaže Kršikapa.
Tako će u okviru tango kampa biti organizovani i časovi argentinskog tanga za potpune početnike, plesne i kreativne radionice za djecu, časovi joge, nekih atraktivnih folklornih plesova, tango aerobika, ali i predavanja o zdravim stilovima života. Ko ovog ljeta bude u Kolašinu, moći će da se oproba i u streličarstvu, kao drevnoj vještini, ali i s modnim lukovima.
„Kada govorimo o sportskim aktivnostima, predstoji nam jako zanimljiv period. Prije svega, početkom jula biće organizovan, sad već tradicionalni memorijalni turnir u malom fudbalu Perica Adžić i Predrag Pego Nedović. Tu su i karate kampovi u tri faze (tokom jula i avgusta s promo turnirima na gradskom trgu), takmičenja u street workoutu, bendž pressu (takmičenje u dizanju tegova), orjentiring–međunarodno takmičenje, turnir u odbojci. Završna sportska aktivnost rezervisana ja za međunarodni karate turnir Kolašinski pobjednik, koji će biti praćen trodnevnim pripremama od 15. do 19. oktobra”, kažu u TO.
Zadovoljni su što je manifestacija Udahni Kolašin ove godine okupila veliki broj volontera. TO će podržati i kajakaški kup Biogradska gora 2015, koji će se održati 5. jula.
Konačno i SKI centar Kolašin ove godine otvoren je i za turiste ljeti i, kako najavljuju iz menažmenta, imaće jedinstvenu ljetnju ponudu.
„U periodu od 4. do 30. avgusta skijalište će raditi svakog vikenda od 10 do 18 sati. Žičara dvosjed biće u funkciji i posjetioci će imati priliku da uživaju u panoramskoj vožnji i pogledu sa Ćupova. Usluge restorana (specijalna ponuda kačamak za dvije osobe iz dvije čaše kiselog mlijeka sve za 10 eura), besplatan parking, avanture sa četvorotočkašima, staze za biciklizam i pješačke staze, više su nego dovoljan razlog da turisti dođu na Bjelasicu ovog ljeta”, kažu u tom preduzeću.
Pripremili su, tvrde, i mnoštvo dodatnih aktivnosti – tango radionice, rock svirke, DJ žurke, zabavne igre za mališane, downhill mountain bike trka, dani etno igara i pjesama, paraglajding skokove…
TO će prvi put imati i info punkt na donjem trgu, gdje će turisti moći da dobiju sve informacije o kolašinskoj turističkoj ponudi.
„Sve će nam jako koristiti, ali uvijek ostaje problem promocije i dovođenja gostiju. Pohvalno je što su se potrudili i volonteri i TO i NVO sektor, ali promocija turističkih potencijala sjevera treba da ide s državnog nivoa te da nam se pokloni bar približna pažnja kao jugu. Sve to treba na vrijeme raditi, pa bi recimo, turističku ponudu, trebalo promovisati krajem ljeta i obratno”, smatra jedan od vlasnika malih hotela u Kolašinu, a s njim se slaže i većina njegovih kolega.
S druge strane, predsjednik Udruženja za razvoj turizma Zoran Vlahović, tvrdi da Kolašin nije ispratio mnoge aktivnosti Vlade Crne Gore kad je riječ o toj grani privrede. Prema zvaničnim statističkim podacima, napominje on, u ukupnom broju noćenja ostvarenih godišnje na nivou države Kolašin učestvuje sa svega 0, 5 odsto.
,,To je poražavajuće i u tom kontekstu smiješno je ovaj grad pominjati kao turistički centar. Crna Gora ove godine polako prelazi na zapadnoevropska tržišta, a na njima se traži baš ono što mi imamo”, kažu u tom Udruženju.
U svakom slučaju, osim očekivanja, u pripremu ljetnje turističke sezone Kolašinci su, u vrlo kompleksnoj finansijskoj situaciji, uložili više truda, kreativnosti i energije nego ikad. Ne može se poreći da grad na Tari ovog ljeta gostima nudi mnogo, a kako će to biti vrednovano na tržištu, ne zavisi samo od lokalnih turističkih poslenika.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Komentari
Izdvojeno
DIVLJANJE CIJENA U CRNOG GORI: Enigmatična poskupljenja

Povodom ovonedjeljnog Međunarodnog dana potrošača svi akteri koji utiču na formiranje cijena su izjavili da oni nijesu krivi za enormna poskupljenja. I dok, eto, na neobjašnjiv način cijene osnovnih proizvoda stalno rastu, potrošačima se, sem većih izdataka, ne nudi rješenje
U Crnoj Gori je, po zvaničnoj statistici, u riziku od siromaštva više od petine ukupnog stanovništva i čak svako treće dijete. Divljanje cijena posljednih godinu dana mnogima je donijelo veće probleme u preživljavanju, a Vlada, trgovci i ostali centri moći sve to ne shvataju nimalo ozbiljno.
Ove sedmice, 15. marta, obilježen je Međunarodni dan zaštite prava potrošača. Crnogorski potrošači ovaj dan dočekuju u uslovima veoma visokih cijena koje opterećuju njihov životni standard, saopšteno je iz Centra za zaštitu potrošača (CEZAP): „Uvažavajući sve ekonomske faktore koji utiču na cijene u uslovima slobodnog tržišta, CEZAP prepoznaje i nekorektno tržišno postupanje trgovaca koji drže visoke marže kao jedan od glavnih faktora koji doprinosi ovakvom stanju”, navodi se u saopštenju.
U CEZAP-u smatraju da postoji osnov za intervenciju države u tom dijelu, kako bi se zaštitili ekonomski interesi potrošača i njihov životni standard.
Vlada sa drži po strani ili svojim odlukama dodatno urušava ovaj položaj. Odnedavno više nemamo smanjenu stopu akciza na gorivo, pa je došlo do rasta cijene goriva koje je sada jedno od najskupljih u regionu. I dok cijene goriva padaju na svjetskom tržištu, kod nas su zbog akciza već dva puta povećane.
Vlada će odlučiti da li će ponovo umanjiti akcize na gorivo zavisno od kretanja cijena naftnih derivata na svjetskoj berzi od poremećaja na tržištu, saopštili su iz Ministarstva finansija.
Da kretanje cijena na našem ne zavisi toliko od cijena na globalnom tržištu pokazala je analiza Konsultantske kuće Fidelity Consulting. Oni su uporedili cijene proizvoda u Crnoj Gori iz decembra 2022. i decembra 2021. sa cijenama na globalnom nivou i došli su do sljedećih podataka: cijene ulja i masti u Crnoj Gori porasle su za 21 odsto, uprkos tome što su na globanom nivou pale za čak 23 odsto. I sa ostalim proizvodima u Crnoj Gori su oboreni rekordi. Cijene hljeba i žitarica u Crnoj Gori porasle za 31, a na globanom nivou za samo pet odsto; cijene mesa u Crnoj Gori porasle su za 20 odsto, a na globanom nivou za svega jedan odsto; cijene mlijeka, sira i jaja u kod nas su porasle za 48 odsto, a na globanom nivou za svega tri odsto.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
VALORIZACIJA SPOMEN-KOMPLEKSA SLOBODA U BERANAMA: Trka sa administracijom i vremenom

Spomen-kompleks Sloboda na brdu Jasikovac u Beranama, autorsko djelo čuvenog i svjetski proslavljenog arhitekte Bogdana Bogdanovića, do pune valorizacije sačekaće još neko vrijeme. Na tom putu je veći broj administrativnih barijera koje treba proći, kako ne bi propale pare iz državnog budžeta namijenjene u te svrhe
Nakon što je proglašen kulturnim dobrom od nacionalnog značaja, spomen-kompleks Sloboda na brdu Jasikovac u Beranama, autorsko djelo čuvenog i svjetski proslavljenog arhitekte Bogdana Bogdanovića, do pune valorizacije sačekaće još neko vrijeme. Na tom putu je veći broj administrativnih barijera koje treba proći, kako ne bi propale pare iz državnog budžeta namijenjene u te svhre.
Lokalne vlasti u ovom gradu ušle su, tako, u trku sa vremenom da bi iskoristile 300 hiljada eura opredijeljenih u ovoj godini za valorizaciju. Proglašenje kulturnim dobrom je, kažu, samo prvi korak, a do valorozacije biće ih još dosta.
Bogdanovićev spomenik nacionalnim kulturnim dobrom u Crnoj Gori proglašen je pred sam kraj prošle godine, a direktorica Polimskog muzeja Berane, Violeta Folić, kaže da je Uprava za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore o tome obavijestila Opštinu Berane, kao imaoca kulturnog dobra.
,,Mi smo negdje od 2013. godine uporno slali inicijative, i evo sada konačno, poslije deset godina, dočekali smo da se ovaj spomenik proglasi kulturnim dobrom. Mnogo je važno da je spomen-kompleks dobio status kulturnog dobra od nacionalnog značaja, jer to znači da država ima pravo i obavezu da vodi dalju brigu o ovom značajnom spomen-kompleksu u Beranama”, priča Folićeva za Monitor.
Ona objašnjava da su upravo zbog toga ranije prekunute aktivnosti koje su bile u završnoj fazi izrade idejnog rješenja uređenja i valorizacije spomen-kompleksa Jasikovac.
,,Proglašenje nacionanim kukturnim dobrom podrazumijeva, naime, da mi više ne možemo tamo raditi ništa bez saglasnoti, odobrenja i konsultovanja Uprave za zaštitu kulturnih dobara”, kaže Folićeva.
Direktorica Polimskog muzeja posebno ističe da valorizacija spomen-kompleksa nije proces koji se dešava brzo, već da to predstavlja ,,maraton”, odnosno da će za taj posao trebati malo više vremena.
Folićeva smatra da ovo, na neki način, garantuje održivost spomenika, donosno čitavog sponem-kompleksa. Otvaraju se, kako objašnjava, mogućnosti da Opština Berane, kao imalac kulturnog dobra, od Ministarstva kulture dobija godišnje određena sredstva kroz Program zaštite i očuvanja kulturne baštine, gdje prednost imaju pokretna i nepokretna baština sa statusom kulturnog dobra.
Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
OKO NAS
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad

Ulcinjska Port Milena, nekada pitoreskna laguna na samom početku Velike plaže, nakon decenija devastacije, dobija novi izgled. Od ekološke crne tačke ponovo postaje jedna od najatraktivnijih lokacija Ulcinja
„Ja sam uvjeren da je ovo decenija Ulcinja i da je ona već počela. To se ogleda i po visini investicija na svim poljima, počevši od onih u infrastrukturu pa do ulaganja u hotelske objekte visoke kategorije”, kaže predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari.
Prema njegovim riječima, to se možda najbolje vidi na početku Velike plaže, gdje se privodi kraju gradnja poslovno-stambenog kompleksa Porto Milena, iza koje stoji kapital iz Turske.
Cijeli ovaj prostor nakon decenija zapuštenosti dobija novi izgled, što je, kako navodi poznati ulcinjski ekolog, izvršni direktor NVO Zeleni korak, Dželal Hodžić, i dug prema istoriji. Jer, ovaj kanal od 1885. godine nosi ime po crnogorskoj knjeginji, kasnije kraljici Mileni Petrović.
Port Milena, odnosno luka Milena, je decenijama bila sigurno utočište za brodove i najveće mrijestilište ribe na Mediteranu. Bila je poznata širom Evrope po svojim kalimerama, jedinstvenim kućicama sa mrežama za izlov ribe, jer ih je fotografisao svaki turista koji je došao u Ulcinj.
Povremenim izlivanjima rijeke Bojane, luka i kanal su u plovnom stanju bili sve do 1930. godine. Nakon što je 1934. godine izgrađena Solana, radi čije je bezbjednosti podignut nasip duž Bojane, pročišćavanje luke i kanala riječnom vodom je prestalo.
Nakon katastrofalnog zemljotresa, 1979. godine, oko kanala je krenula intenzivna gradnja, tačnije pravi stampedo. Uzurpiraju se njegove obale praćene nasipanjem šuta, zemlje, ispuštanjem otpadnih komunalnih voda iz okolnih objekata (hotela, odmarališta, restorana, kuća, pansiona, auto-servisa…), a koje tu dospijevaju direktno ili indirektno preko potoka Bratice.
,,Prosječna širina Port Milene je nekada iznosila od 80 do 120 metara, a danas se na pojedinim mjestima može takoreći preskočiti. Sve to pokazuje nemoć državnih i opštinskih organa”, kaže Hodžić.
Situaciju je posebno otežavala činjenica da je najveći dio gradske kanalizacije završavao u ovom kanalu, pa je on postao najveća ekološka bomba na Jadranu. Ribe gotovo više nije bilo, kalimere su propadale, dok se sa tog prostora, posebno ljeti, širio nesnosni miris. Bilo je svakom jasno: dok se ta ekološka bomba ne ukloni, malo je izgleda da će čitav Ulcinj prodisati.
U jednoj studiji crnogorske Vlade iz 2013. godine se isticalo da Port Milena predstavlja najveći problem na jugu države, uz ukazivanje na potrebu iskopavanja kontaminiranog mulja iz tog kanala.
„Završetkom radova na izgradnji kanalizacione mreže za nekoliko prigradskih naselja, projekta koji se realizuje preko Evropske investicione banke i koji je vrijedan pet miliona eura, stanje u Port Mileni će biti za oko 70 odsto bolje“, tvrdi sekretar za investicije u lokalnoj upravi Minir Karamanaga.
Očekuje se da će se stanje sasvim normalizovati tek nakon realizacije projekta kompletne sanacije kanalizacione i vodovodne mreže u Ulcinju, koja se realizuje iz kredita njemačke KfW banke, a koja samo u prvoj fazi dostiže cifru od 20 miliona eura.
A na ušću Port Milene u more gradiće se ribarska luka koja će, prema projektu, moći da primi oko 80 čamaca. U okviru luke predviđena je i hala za rukovanje ribom i hlađenje, kao i 60 ribarskih kabina.
Kao rezultanta ovih radnji i očekivanja, krenula je obnova kalimera, što će sufinasirati i lokalna samouprava. Jer, te starinske naprave za ulov ribe su jedan od simbola Ulcinja, a Uprava za zaštitu kulturnih dobara je 2017. godine ,,ribarenje kalimerama” proglasila „nematerijalnim dobrom od lokalnog značaja“.
Hodžić smatra da je sada pravo vrijeme, da nakon što je Solana proglašena Parkom prirode, bude zaštićena i Port Milena. Jer, ona je, kako naglašava, dio kulturne baštine, turističko-ekološki brend, ekonomski samoodrživ lokalitet i arhitektonsko-pejsažna autentičnost Ulcinja.
,,Nakon ekološke rekonstrukcije, najbolje bi bilo da se upravo ovdje napravi marina, kao mjesto gdje su u slučaju nevremena vlasnici ulcinjskih čamaca decenijama sklanjali svoja plovila. Jer, to je prirodna marina koja bi mogla imati oko 400 vezova“, smatra bivši predsjednik Opštine Ulcinj Gzim Hajdinaga.
Mustafa CANKA
Komentari
-
Izdvojeno2 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS2 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
FOKUS3 sedmice
ĐUKANOVIĆ I PREDSJEDNIČKI IZBORI: Nagovoren?
-
OKO NAS1 sedmica
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
DRUŠTVO3 sedmice
18 GODINA NAKON UBISTVA INSPEKTORA SLAVOLJUBA ŠĆEKIĆA: Suđenje bez kraja
-
INTERVJU2 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
ALTERVIZIJA3 sedmice
Veliki prelom
-
Izdvojeno2 sedmice
OPET O POZAJMICI I SUMNJIČENJU MILOJKA SPAJIĆA: Agenda za izbore i posao za tužilaštvo