Povežite se sa nama

OKO NAS

KOLAŠIN: U IŠČEKIVANJU SEZONE: Jeftino i zabavno

Objavljeno prije

na

Glavna mana kolašinskog turizma – nedostatak raznovrsne vanpansionske ponude – ovog ljeta je otklonjena, ambiciozno osmišljenim kulturno-zabavnim manifestacijama, koje bi mogle da zadovolje ukus i najprobirljivijih turista. Jasno je da nikom ko odluči da provede dio ljeta u tom gradu, neće biti dosadno. Ipak, poučeni iskustvom iz prethodnih godina, kada je, zbog loše promocije, kontinuirano bilježen mali broj turista, vlasnici malih hotela i pansiona, kažu, ne gaje previše nade. Sa druge strane, iz lokalne Turističke organizacije, ustanova i udruženja, koje su na kreativan način osmislile manifestaciju Udahni Kolašin, koja će potrajati dva mjeseca, tvrde da će demantovati pesimizam onih koji nude smještaj. Za početak, nadaju se da će penzioneri za ljetovanje masovno izabrati grad pod Bjelasicom, prije svega zbog vrlo niskih cijena hrane i smještaja, ali i zbog mogućnosti plaćanja na rate.

Lokalna TO je, kaže v.d. direktorke Slađana Kršikapa, i ove godine sklopila ugovor sa Fondom PIO i Savezom Udruženja penzionera i obezbijedila veoma povoljnu ponudu za boravak penzionera i članova njihovih porodica u Kolašinu.

„Cijena ukupne ponude iznosi 107,00 eura – sedmodnevni boravak, važi od 01.06.do 01.10. 2015, a obuhvata boravak u privatnom smještaju (dvije i tri zvjezdice) i pun pansion u restoranu Planinar. Boravak se može produžiti i na više od sedam dana, po želji korisnika i uz mogućnost otplate na šest mjesečnih rata. Veoma smo zadovoljni interesovanjem penzionera i mislimo da je ovo samo početak u stvaranju što raznolikije ponude grada”, kaže ona.

Manifestacija Udahni Kolašin pod generalnim pokroviteljstvom Društva prijatelja Kolašina, a u organizaciji TO, Centra za kulturu i Sportskog saveza Kolašin, mogla bi da postane tradicionalni dio ponude, zbog kojeg će turisti prepoznavati i voljeti Kolašin.

Biće otvorena 04. jula, pazarnim danom, na kojem će turisti degustirati domaću hranu i piće, ali i biti u prilici da vide dio repertoara KUD Mijat Mašković.

„Pored tog pazarnog dana biće organizovana još dva – 25. jula i 15. avgusta. Kad je riječ o muzičkom programu, 7. i 8. avgusta očekuju nas večeri crnogorskog rocka-a, kao i večeri starogradske muzike 4.jula i još dva koncerta u julu i avgustu. U muzičkom dijelu manifestacije, zaista smo se trudili da zadovoljimo raznovrsne ukuse, kako turista, tako i sugrađana”, objašnjava direktorica TO Kršikapa.

Na Festivalu alternativnog teatra Korifej 2015, koji je prošle godine privukao pažnju i pobrao sve pohvale, ovog ljeta biće prikazano 10 predstava iz Crne Gore, Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Hrvatske kao i pet predstava dječjeg teatra (Crna Gora, Hrvatska, Srbija). Organizatori su planirali da festival obogate i uličnim performansima studenata FDU i drugih učesnika kao i glumačkim radionicama. Korifej će trajati od 18. jula do 18. avgusta.

„Summer tango camp-Kolašin, Montenegro, od 25.jula do 15.avgusta, peti je po redu internacionalni tango kamp.Tango Natural Montenegro i Tango Natural Beograd ovaj događaj organizuju u saradnji s TO, a uz podršku i pokroviteljstvo Opštine Kolašin i Društva prijatelja Kolašina. U cilju afirmacije kreativnog i aktivnog pristupa odmoru, za šta Kolašin pruža savršene uslove, biće organizovane različite besplatne ljetnje škole namijenjene svim profilima posjetilaca”, kaže Kršikapa.

Tako će u okviru tango kampa biti organizovani i časovi argentinskog tanga za potpune početnike, plesne i kreativne radionice za djecu, časovi joge, nekih atraktivnih folklornih plesova, tango aerobika, ali i predavanja o zdravim stilovima života. Ko ovog ljeta bude u Kolašinu, moći će da se oproba i u streličarstvu, kao drevnoj vještini, ali i s modnim lukovima.

„Kada govorimo o sportskim aktivnostima, predstoji nam jako zanimljiv period. Prije svega, početkom jula biće organizovan, sad već tradicionalni memorijalni turnir u malom fudbalu Perica Adžić i Predrag Pego Nedović. Tu su i karate kampovi u tri faze (tokom jula i avgusta s promo turnirima na gradskom trgu), takmičenja u street workoutu, bendž pressu (takmičenje u dizanju tegova), orjentiring–međunarodno takmičenje, turnir u odbojci. Završna sportska aktivnost rezervisana ja za međunarodni karate turnir Kolašinski pobjednik, koji će biti praćen trodnevnim pripremama od 15. do 19. oktobra”, kažu u TO.

Zadovoljni su što je manifestacija Udahni Kolašin ove godine okupila veliki broj volontera. TO će podržati i kajakaški kup Biogradska gora 2015, koji će se održati 5. jula.

Konačno i SKI centar Kolašin ove godine otvoren je i za turiste ljeti i, kako najavljuju iz menažmenta, imaće jedinstvenu ljetnju ponudu.

„U periodu od 4. do 30. avgusta skijalište će raditi svakog vikenda od 10 do 18 sati. Žičara dvosjed biće u funkciji i posjetioci će imati priliku da uživaju u panoramskoj vožnji i pogledu sa Ćupova. Usluge restorana (specijalna ponuda kačamak za dvije osobe iz dvije čaše kiselog mlijeka sve za 10 eura), besplatan parking, avanture sa četvorotočkašima, staze za biciklizam i pješačke staze, više su nego dovoljan razlog da turisti dođu na Bjelasicu ovog ljeta”, kažu u tom preduzeću.

Pripremili su, tvrde, i mnoštvo dodatnih aktivnosti – tango radionice, rock svirke, DJ žurke, zabavne igre za mališane, downhill mountain bike trka, dani etno igara i pjesama, paraglajding skokove…

TO će prvi put imati i info punkt na donjem trgu, gdje će turisti moći da dobiju sve informacije o kolašinskoj turističkoj ponudi.

„Sve će nam jako koristiti, ali uvijek ostaje problem promocije i dovođenja gostiju. Pohvalno je što su se potrudili i volonteri i TO i NVO sektor, ali promocija turističkih potencijala sjevera treba da ide s državnog nivoa te da nam se pokloni bar približna pažnja kao jugu. Sve to treba na vrijeme raditi, pa bi recimo, turističku ponudu, trebalo promovisati krajem ljeta i obratno”, smatra jedan od vlasnika malih hotela u Kolašinu, a s njim se slaže i većina njegovih kolega.

S druge strane, predsjednik Udruženja za razvoj turizma Zoran Vlahović, tvrdi da Kolašin nije ispratio mnoge aktivnosti Vlade Crne Gore kad je riječ o toj grani privrede. Prema zvaničnim statističkim podacima, napominje on, u ukupnom broju noćenja ostvarenih godišnje na nivou države Kolašin učestvuje sa svega 0, 5 odsto.

,,To je poražavajuće i u tom kontekstu smiješno je ovaj grad pominjati kao turistički centar. Crna Gora ove godine polako prelazi na zapadnoevropska tržišta, a na njima se traži baš ono što mi imamo”, kažu u tom Udruženju.

U svakom slučaju, osim očekivanja, u pripremu ljetnje turističke sezone Kolašinci su, u vrlo kompleksnoj finansijskoj situaciji, uložili više truda, kreativnosti i energije nego ikad. Ne može se poreći da grad na Tari ovog ljeta gostima nudi mnogo, a kako će to biti vrednovano na tržištu, ne zavisi samo od lokalnih turističkih poslenika.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo