Povežite se sa nama

OKO NAS

ULCINJ NA POČETKU 2017. GODINE: NI TUI nije što je bio

Objavljeno prije

na

Baš kao i vrijeme, po principu toplo-hladno, krenula je i ova godina u Ulcinju. Jer, sve do prvih dana Nove godine u Ulcinju se moglo sjedjeti na teresama restorana, a vozili su se i motori. Od 5. januara počelo je ledeno vrijeme, sa temperaturom vazduha koja je u kontinuitetu, punih sedam dana, bila ispod nule, što ne pamte ni najstariji Ulcinjani.

A oni su, istorijski je dokazano, kao i svi Mediteranci, po pravilu, nepovjerljivi, pa iako simpatišu Njemce i za njih vežu zlatno razdoblje u turizmu ovoga grada, nijesu baš egzaltirano dočekali napise da je najveći njemački turoperator TUI zainteresovan za višedecenijski zakup nudističkog naselja na Adi Bojani i hotela Belvi na Velikoj plaži, koji posluju u sastavu Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera. U te svrhe, njemački turoperator je, navodno, već obezbijedio početna kreditna sredstva u iznosu od čitavih 200 miliona eura.

Činjenica je da su predstavnici te renomirane njemačke agencije nedavno boravili u Ulcinju i obišli te objekte, ne otkrivajući svoje planove. Direktor Ulcinjske rivijere Radomir-Mikan Zec samo je izjavio da je to preduzeće ušlo u razvojni program TUI-ja za Adu.

Izvjesno je takođe da će u martu čelnici TUI-ja ovim povodom razgovarati sa najvišim crnogorskim zvaničnicima.

Monitor je ranije pisao da je TUI napravio konzorcijum sa nekoliko velikih regionalnih kompanija i da će zajednički nastupati na ovom tržištu. Jer, nakon nemira na sjeveru Afrike i Bliskom istoku, evropski turoperatori su se snažnije okrenuli destinacijama na Starom kontinentu. Upravo je to naša šansa, ali je veliko pitanje da li će imati ko da je iskoristi.

Posebno je to slučaj sa Ulcinjem, jer tek treba da se ispune pretpostavke za ubrzani turistički razvoj. Neažurnošću i neodgovornošću lokalnih vlasti doveden je u pitanje čak i projekat uređenja vodovodne i kanalizacione mreže, vrijedan 20 miliona eura, koji upravo finansiraju njemačke institucije. To i uređenje kanala Port Milene, koji je godinama ekološka bomba, su preduslovi da se zaključe ugovori sa Njemcima. Jedan njihov zahtjev, da se smanji PDV na turističke usluge sa 19 na sedam odsto, Vlada je ispunila.

Pitanje je takođe kako Njemci gledaju na najave da će naredne godine krenuti istraživanje nafte i gasa na četiri bloka u moru kod Ulcinja. Jer, nevladine organizacije smatraju da je Vlada Crne Gore ušla u veoma rizičan projekat koji će dugoročno predstavljati prijetnju ključnim resursima Ulcinja i čitavog Primorja.

Da je novo razdoblje u Ulcinju već krenulo uvjeren je gradonačelnik Ulcinja Nazif Cungu. On svoje uvjerenje bazira na usvajanju Prostorno-urbanističkog plana Opštine, koji je usvojen nakon punih sedam godina. Ulcinj je, inače, jedina opština kojoj je taj dokument izradila Vlada Crne Gore. Cungu je rekao da je njime zaštićena Solana, a Valdanos spašen od prodaje ne navodeći da li su to namjeravali da urade njegovi koalicioni partneri sa državnog i lokalnog nivoa. Ostaje tek da se vidi kako će se realizovati dogovor iz koalicionog sporazuma sa DPS-om o povraćaju Maslinade ranijim vlasnicima u toj uvali, što bi se, kako je Cungu precizirao, trebalo desiti „krajem maja, početkom juna”.

Ali, vrijeme isuviše brzo prolazi kako bi se na djelu potvrdio politički sporazum. To će se već za manje od dva mjeseca pokazati na primjeru Solane. Jer, treba očekivati da se ona nakon dugog i tvrdoglavog odbijanja zvaničnika u Podgorici ipak zaštiti, no neizvjesno je da li će biti proizvodnje „slanih kristala” ove godine.

Naime, šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Aivo Orav, ponovio je da će otvaranje poglavlja 27, koje se odnosi na životnu sredinu, zavisiti od spremnosti naše zemlje da zaštiti Solanu. ,,Crna Gora mora da uloži odlučne napore i sprovede hitne akcije kako bi zaštitila ovo područje. Neophodno je dugoročno rješenje za održivo upravljanje ovim područjem”, poručio je Orav.

Kako tvrde u Centru za zaštitu i proučavanje ptica i Društvu Martin Šnajder Jakobi, stanje na Solani je alarmantno. ,,Sanacija i modernizacija infrastrukture koja se svakodnevno urušava, zbog nebrige i odugovlačenja odgovarajućih institucija, je urgentna. Samo zaštitom ovog područja možemo naći pravog investitora koji će pokrenuti proizvodnju soli i time obezbijediti dugoročni održivi opstanak”, kaže predsjednica Društva Zenepa Lika.

,,Krajem januara, početkom februara počeće realizacija projekta čiji će rezultat biti kvalitetna i sveobuhvatna studija zaštite Solane”, rekao je ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović ne navodeći kada će početi proizvodnja soli.

,,Mi znamo da ako se sve pripreme ne obave do marta, onda ćemo imati još jednu godinu, već četvrtu zaredom, bez berbe soli”, kaže predsjednik NVO Zeleni korak Dželal Hodžić.

Prema njegovim riječima, samo pokretanjem proizvodnje moguće je očuvati ekosistem i bioraznolikost Solane i Port Milene, odnosno čitave delte rijeke Bojane, ali i identitet grada Ulcinja.

,,Program oporavka izradili su bivši inženjeri najstarijeg ulcinjskog preduzeća. Oni su saopštili da Solana nije uništena već urušena i da bi trebalo uložiti oko 1,3 miliona eura da stane na noge. To i nije neka para za državu i Opštinu Ulcinj”, dodaje Hodžić.

To će se pokazati za nekoliko sedmica, baš kao što je već sada jasno da ove godine neće početi rekonstrukcija magistralnog puta od Ulcinja do Vladimirskih Kruta, a koji dalje vodi prema graničnom prijelazu Sukobin.

Iako su državni funkcioneri najavljivali da će do kraja 2016. godine biti raspisan tender za rekonstrukciju tog puta kojim na ulcinjsku rivijeru dolazi najveći broj gostiju, to se nije desilo.

Najave početka građevinskih radova na ovoj dionici, dugoj 13,5 km, redovno se ponavljaju od 2013. godine.

Zbog svega toga nije se čuditi što su Ulcinjani skeptični. Već godinama se gromoglasno najavljuje da će njihov grad postati Monte Karlo, Monako, Dubai, da će se graditi novi hoteli, a njih ni na vidiku. I neće ih biti ni u naredne tri godine. Istovremeno veliki broj mladih Ulcinjana napušta svoj grad, od postojeće lokalne vlasti niko ništa ne očekuje, pa je demoralizovanost postala opšte stanje duha.

Zato čak ni najave dolaska TUI -ja tu mnogo ne pomažu. Tek kada ( i ako) se budu vidjeli konkretni rezultati, moguće je da se stanje promijeni. Do tada, će sve ove najave biti samo nalik crtama u pijesku: traju do prvog talasa.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

POVEĆANJE SOCIJALNIH DAVANJA NA SJEVERU: Zaustavljanje odliva stanovništva ili borba za glasače

Objavljeno prije

na

Objavio:

Lokalne uprave na sjeveru kao da se utrkuju u broju uvođenja novih i povećavanju iznosa za finansiranje postojećih socijalnih davanja. Već na prvi pogled jasno je da je riječ o jednokratnim isplatama, koje će malo kome biti motiv da ostane u rodnom gradu ili poveća broj članova porodice

 

 

Nakon što su rezultati poslednjeg popisa potvrdili ono što su, uglavnom, svi već znali – da je sa sjevera, minulih 12 godina, pobjeglo 18.000 stanovnika, predstavnici lokalnih vlasti su, redom, izrazili zabrinutost i potencirali hitnost iznalaženja načina koji bi promijenili sumornu demografsku statistiku.  Koji su to dugoročni koraci još ni iz jedne opštine nijesu saopštili, ali su u mnogima pribjegli najlakšem načinu – da se za narednu godinu povećaju novčana davanja za novorođenu djecu, sklopljene brakove ili, na primjer, dodijeli mjesečna simbolična novčana podrška osnovcima na seoskom području.

Izostala je, bar za sada, precizna najava dugoročnih strategija, kojima bi se spriječila depopulizacija, u svakom smislu,  opustošenog sjevera, ali se u mnogim  opštinama krenulo na nesebično dijeljenje novca iz opštinskih kasa. Najčešće u obliku jednokratne podrške.

Tako će, već na narednoj sjednici lokalnog parlamenta u Mojkovcu, na dnevnom redu biti paket socijalnih mjera čija bi primjena trebalo da počne od januara 2025. godine. Predložile su ih Demokrate. Kako za Monitor objašnjava Marko Janketić, predsjednik Skupštine opštine (SO) iz te stranke, cilj je da se “osnaživanjem porodica podstiče demografska obnova i jačaju sela”. Janketić tvrdi da će, kroz predložene mjere, motivisati i mlade bračne parove da ostaju da žive u Mojkovcu. Taj grad je od 2011. do 2023. godine ostao skoro bez 2.000 stanovnika, pa ih je sada svega oko 6.800.

Janketić očekuje da će skupštinska većina prihvatiti prijedog da se jednokratna naknada za prvorođeno dijete uveća više od tri puta, to jest, sa 300 eura na 1.000 eura. Prijedlog je da ta vrsta naknade za drugorođeno dijete ubuduće bude petostruko veća u odnosu na dosadašnju. Tako će porodice koje dobiju drugo dijete jednokratno primiti 1.500 eura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ĐALOVIĆA PEĆINA: Sve će to narod platiti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz Speleološkog kluba Pauk tužilaštvo su uputili da krivca za nepopravljive štete koje su nastale dosadašnjim izvođenjem radova na valorizaciji Đalovića pećine, traže  u onima koji su inicirali projekat, nosiocu projekta, izvođaču, nadzornom organu i Opštini Bijelo Polje

 

 

Od projekta turističke valorizacije Đalovića pećine kod Bijelog Polja očigledno nema ništa, niti ima izgleda da će biti u dogledno vrijeme. Osim pojedinih speleologa, javnost o tome, uglavnom, ćuti.

Jedino iz Speleološkog kluba Pauk za Monitor kažu da se to može zaključiti na osnovu zatečenog stanja koje su nedavno zabilježili video zapisima na samom ulazu u pećinu, kao i na njenom prilazu gdje je trebalo da se završava žičara. “Ništa se skoro pet godina nije pomjerilo sa mrtve tačke. Od sanacije ništa, sve je zaraslo u travu i šipražje. Bruka i sramota”, kažu u ovom speleološkom klubu.

Oni ističu da ne bi bilo strašno to što su, kako kažu, uzete pare da je bilo šta urađeno, ali da je strašno što su pare uzete, a ništa nije realizovano. “Da je posao odrađen kako treba, ne bi nas interesovalo koliko se ko, što bi narod kazao, ‘ugradio’. Ali svi su se ‘ugradili’ da se ne bi ništa odradilo, a nemjerljiva šteta napravljena je na zaštićenom dobru Đalovića pećini i Đalovića klisuri”, ocjenjuju speloolozi.

Na snimicima koje su nam dostavili iz ovog speleološkog kluba mogu se vidjeti razmjere trenutne štete koja je napravljena i sve ostavljeno nezaštićeno, gomile građevinskog materijala, tone propalog cimenta, razni kablovi i drugi ne tako jeftini materijali. “Čak su i jednog čuvara, čija je kuća najbliža pećini, povukli sa posla jer neće da ga plaćaju, ili ne znaju ko treba da ga plaća. Nedavno smo vodili jednu ekipu speleologa iz Poljske u jedan drugi objekat iznad Đalovića pećine, za koji bi se lako moglo ispostaviti da je dio ovog jedinstvenog prirodnog sistema, i stranci su bili zapanjeni kada su vidjeli ovako stanje, oni čuvenu ceradu kojom su navodno zatvorili ulaz”, kažu u klubu Pauk.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

POLOŽAJ OSOBA SA INVALIDITETOM: Briga samo u planovima

Objavljeno prije

na

Objavio:

U većini crnogorskih opština, uprkos solidnoj zakonskoj regulativi,  za OSI se malo šta promijijenilo tokom minule decenije.  Nepristupačne su im često čak i ustanove čiji su primarni korisnici. Uz nezaposlenost, to su samo su neki od problema koji im komplikuju svakodnevicu

 

 

Osobe sa invaliditetom (OSI) u većini crnogorskih opština i dalje su bez nesmetanog pristupa i uslova za kretanje, boravak i rad u objektima javne namjene.  Za taj dio populacije, uprkos unapređenju zakonske regulative, silnim državnim i lokalnim akcionim planovima i obavezama iz Konvencije UN o pravima OSI, stvarnost je ista kao i prije pet ili 10 godina.

Kako za Monitor kaže Duško Rakočević predsjednik Udruženja “Srce”, oni svakodnevno savladavaju i mnogo drugih prepreka – od niske svijesti sugrađana do nezaposlenosti, dikriminacije, neučestvovanja u donošenju odluka, i kad je riječ o oblasti koja ih se  neposredno tiče.

“Ja pomak ne vidim. Ni u svijesti ni na “terenu”.  Za svako pravo zagarantovano Ustavom, nama je višestruko teže da se izborimo. Teškoća je mnogo, nailazimo nekad i na potpuno ignorisanje  donosioca odluka. Podršku, koja nam je zagrantovana zakonom, često smo prinuđeni da ‘prosimo’. Kao da ne postoji institucija koja bi se bavila  našim pravima i našim izazovima i kao da se zakoni i propisi usvajaju samo reda radi”, kaže Rakočević.

U Crnoj Gori  ne postoji institucija koja nije nadležna za pitanja OSI, ako ne direktno, onda sa aspekta opštih obaveza. To je jedna od konstatacija iz nedavne analize Zaštitnika ljudskih prava i sloboda. U tom dokumentu sabrana su i iskustva  zatečenog stanja sa terenskih posjeta nekim crnogorskim opštinama na jugu, sjeveru i centralnom dijelu.

Država bi,  kao i njene institucije, podsjećaju u tom dokumentu, u skladu sa obavezama iz Konvencije trebale da imaju  obavezu da prilikom planiranja, pripreme i primjene politika i programa procijene njihov uticaj na OSI.  Međutim, Vlada do sada nije formirala čak ni  stalno tijelo ili više tijela nadležnih za primjenu Konvencije. Savjet za prava OSI, kao privremeno savjetodavno tijelo,  kako je ocijenjeno u Analizi ombudsmana, “ne  funkcioniše više od pet godina”. Od prestanka mandata nekadašnjeg Savjeta za brigu o licima sa invaliditetom koje je funkcinisalo pri Mnistarstvu rada i socijalnog staranja.

Tim, koji je obavio terenska istraživanja za potrebe Analize konstatovao je da u većini obiđenih opština, čak ni centri za socijalni rad nijesu pristupačni OSI, ne vodi se evidencija o njima, niti ima zaduženih službenika za tu kategoriju korisnika.

Na primjer, u Bijelom Polju,  osim ulazne rampe, Centar je u potpunosti nepristupačan za OSI.“Centar nema zaposlenih osoba sa invaliditetom, a jedna osoba je bila na stručnom osposobljavanju”, zapažanje je tima.

I kancelarije beranskog Centra za socijalni rad su u potpunosti nepristupačne za OSI –  u objekat ne mogu ući korisnici/ce kolica, do kancelarija na spratu vode stepenice, a nepristupačno je i za osobe sa oštećenjem vida. Ni u toj opštini Centar ne vodi registar OSI.  Prema zvaničnim podacima, blizu 15 odsto Beranaca i Beranki , suočava se  “sa smetnjom u samostalnom obavljanju svakodnevnih aktivnosti”.

Slično je i u Pljevljima, pa ni u toj opštini OSI ne mogu do Centra za socijalni rad, a evidentiran je, zaključio je monitoring tim,  i nedostatak stručnog kadra, kao i da sajt te ustanove ne sadrži informacije o načinu ostvarivarivanja prva i nije prilagođen za OSI. U Pljevljima takođe nema registra. U područnoj jedinici na Žabljaku, uz sve te probleme, nemaju ni službeno vozilo. Nešto bolje, ali i dalje nedovoljnio prilagođeno OSI je u  kancelarijama centara za socijalni rad opštine Kotor, Tivat i Budva.

“Ne iznenađuju takvi podaci. Čak i kad su pristupne rampe postavljene, one su izgrađene samo da se forma zadovolji i njima se ne može kolicima. Infrastruktura, uprkos brojnim obećanjima, ali i zakonskim obavezama, i dalje nije pristupačna. Stanje je gore na sjeveru. No, to je samo jedan dio teškoća, više  boli nepristupačnost institucijama, poslu, osnovnom dostojanstvu”, kažu u Udruženju Srce.

Objašnjavaju da u svom gradu ne mogu do   apoteke, Fonda zdravstava, jednog dijela osnovne škole, policije, vrtića, Biroa rada, Komunalnog preduzeća, Turističke organizacije… Nepristupačni  su im i gotovo svi mojkovački hoteli, hram Hristovog rođenja, pijaca, dva marketa, restorani…

Rakočević podsjeća da je na evidenciji Biroa rada u Mojkovcu je 227 OSI, dok su samo 32 osobe radno angažovane. Nezaposlenost je najveći problem OSI u toj opštini, konstatovano je u nacrtu Lokalnog akcionog plana (LAP) u oblasti invalidnosti.

“U Mojkovcu ne postoji dugoročno rješenje za zapošljavanje, već se OSI zapošljavaju preko projekata i javnih radova na kraći vremenski period, a samim tim ne mogu trajno da riješe svoja egzistencijalna pitanja. Lokalna uprava i druge institucije ne zapošljavaju OSI, kako bi dali primjer poslodavcima iz privrednog sektora, čiji je odaziv za zapošljavanje takođe slab. S druge strane, OSI koje nijesu radno sposobne, nemaju dovoljnu podršku od institucija i servisa tako da su prepušteni porodicama i zatvoreni u kućama”, zaključak je iz LAP-a.

Gotovo ista je situacija i u susjednom Kolašinu. Nezaposlenost i  nedostupnost su osnovni problem OSI i u tom gradu. Napori da se takvo stanje promijeni decenijama se svode samo na različite planove, koji ostaju na papiru. Za sve to vrijeme u gradu je izgrađeno svega par pristupnih rampi za OSI i obilježeno nekoliko parking mjesta. Međutim, i to malo izgrađenog ne zadovoljava standarde.

”Objekti koji su prilagođeni, u smislu pristupa, zapravo su zgrade i objekti koji su prizemni i pristupačnost u tom dijelu nije omogućena. Postojeće rampe, uglavnom, nijesu izgrađene po standardima. Nagib, širina i drugi parametri ne zadovoljavaju propise. Problem su i parking mjesta, jer nije usaglašena vertikalna i horizontalna signalizacija”, objašnjavaju u kolašinskom Udruženju djece i omladine sa teškoćama i smetnjama u razvoju “Zvijezda”.

Prema istraživanju Saveza slijepih, čak blizu 53 odsto OSI smatra da su najugroženija i najmarginalizovanija grupa, a 44 odsto da su im manja prava nego ostalim građanima.

                                                                                                Dragana ŠČEPANOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo