U Ulcinju turisti u samo jednom danu avgusta potroše onoliko koliko lokalna vlast prikupi tokom cijele godine!
Sredinom avgusta na teritoriji opštine Ulcinj u privatnom smještaju boravi preko 54 hiljade gostiju ili tri puta više nego što je broj registrovanih kreveta u organima lokalne uprave.
Prema riječima opštinskog sekretara za ekonomiju i ekonomski razvoj dr Agrona Ibrahimija ove godine prijavljeno je oko 18.500 ležaja u privatnom smještaju.
“Rješenja za izdavanje smještaja ima oko 1.500 stanodavaca”, kaže Ibrahimi u razgovoru za Monitor, navodeći da tek predstoji veliki posao kako bi se evidentirali svi kreveti.
Jer, ono što je na terenu, daleko je od onoga što se nalazi u opštinskim registrima. Procjene o ukupnim kapacitetima u privatnom smještaju na ulcinjskoj rivijeri variraju i kreću se od 120.000 do čitavih 180.000 kreveta!
Stoga su i podaci koje saopštavaju iz Turističke organizacije o broju registrovanih gostiju daleko od realnosti. Tako, na primjer, u Ulcinju ovih dana zvanično boravi (uključujući i hotele, kampove i odmarališta) preko 60 hiljada gostiju, ali je taj broj bar za 80 odsto veći!
Na teritoriji ove opštine ima oko 15 hiljada nekretnina. Samo duž Velike plaže, odnosno u njezinom neposrednom zaleđu, ima oko 7.000 objekata, čiji se vlasnici uglavnom bave izdavanjem smještaja. Najveći broj gostiju, međutim, ostane neprijavljen, jer se tvrdi da su oni koji u njima tokom sezone borave bliski rođaci, kumovi, prijatelji.
Nakon što je ove godine pojačana kontrola prijavljivanja gostiju, samo do 1. avgusta evidentirano je više od milion noćenja, odnosno broj koji je ostvaren tokom čitave 2018.
“Ako se zna da najveći broj noćenja, gotovo 40 odsto od ukupnog broja, po pravilu bilježimo u avgustu, onda je logično očekivati da ćemo ove godine imati oko dva miliona noćenja, ili čak dva puta više nego prošle godine. Dvostruko više novca imaćemo i po osnovu naplaćene boravišne takse”, izjavio je direktor TO Fatmir Đeka.
Činjenica je takođe da Ulcinjani u pravilu plaćaju najveće račune za utrošenu električnu energiju. Tako su u julu domaćinstva u Ulcinju u prosjeku potrošila električne energije u vrijednosti od 61,4 eura ili gotovo dva puta više nego na nivou države gdje je prosječni julski račun za struju iznosio 36,5 eura.
Iz Elektroprivrede su saopštili da je u tom mjesecu broj domaćinstava koja su platili struju bio 6.846. To je svakako indikativno ako se zna da u toj opštini gotovo četiri puta manje domaćinstava plaćaju porez na nepokretnosti!
To je jedan od ključnih razloga što se opštinski budžet prethodnih godina realizuje u visini od oko šest miliona eura, što je ubjedljivo najniže na primorju. Ako se ima u vidu podatak da će samo u ovoj godini od Egalizacionog fonda opština Ulcinj (jedina opština na primorju koja je korisnik sredstava iz tog fonda, jer po najvažnijim parametrima spada u nerazvijene) dobiti preko dva miliona eura, onda je stanje prihoda lokalne uprave još tragičnije.
Dakle, od sopstvenih prihoda ova lokalna vlast ostvaruje oko 3,5 miliona eura, što je potrošnja gostiju koja se ostvari tokom jednog jedinog dana u špicu sezone! Naime, ako se računa da u Ulcinju u špicu sezone boravi (minimum!) oko 100 hiljada gostiju dnevno i da oni u prosjeku potroše 35 eura, uključujući i smještaj, lako je izračunati da je to 3,5 miliona eura samo u jednom danu. Da se ne računa potrošnja posjetilaca, tj. onih koji dolaze iz drugih destinacija i borave tokom dana na prekrasnim ulcinjskim plažama i kupalištima.
Iz Poreske uprave je saopšteno da naplata poreskih prihoda u toj opštini može da bude pet do sedam puta veća nego što je bio slučaj u 2018.
“Nakon Budve, najveći fiskalni potencijal na primorju ima Ulcinj. A taj grad godinama ima najveći stepen poreske nediscipline“, tvrde u Poreskoj upravi.
To znači da je ulcinjska vlast nesposobna da prikupi sredstva koja cirkulišu na njezinoj teritoriji, pa mora da za najmanju investiciju, pa čak i za donaciju (!) moli za pomoć centralnu vlast, koja, snagom države, uzme sve što njoj pripada.
Od sredine jula opštinska kasa je u blokadi, jer po presudi Vrhovnog suda mora da plati oko šest miliona eura za spor od prije 35 godina! Rad i poslovanje lokalne uprave je veoma otežano i svakim danom se komplikuje, jer se još ne nazire izlaz iz te situacije.
Nevjerovatan je podatak da je prosječna zarada u Ulcinju već godinama najniža na nivou cijele države. Tako je u junu prosječna plata iznosila 421 euro, odnosno bila je za tačno 100 eura manje nego u susjednom Baru, ili za 192 eura manja nego u Tivtu!
„A tek što se završi turistička sezona, kreće građevinska. Opština nema novaca, a ljudi imaju. Paradoks je da se masovno gradi, a da je lokalna samouprava siromašna”, kaže za Monitor odbornik Građanskog pokreta URA Ilir Harasani.
On navodi da je svojevrstan paradoks i što ulcinjsku vladajuću koaliciju čini 91 odsto odbornika u lokalnom parlamentu, odnosno 30 od ukupno 33.
“Paradoks je i što su oni sami sebi najveća opozicija. Veoma su neefikasni: prave opstrukcije, teško usvajaju odluke koje su predložili upravo njihovi funkcioneri, često na sjednicama nemamo ni kvorum“, ističe Harasani.
Prema njegovim riječima, uz nesposobnu vlast jedan od razloga zaostajanja Ulcinja je što sa oko 13 odsto najkvalitetnijeg dijela teritorije te opštine gazduje Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, čije je sjedište u Budvi, a koje od ove godine ne ustupa polovinu prihoda koje ostvaruje lokalnoj upravi. Samo po tom osnovu u gradsku kasu neće se u 2019. sliti oko 750.000 eura.
Predsjednik Opštinskog odbora URE Omer Bajraktari kaže da je u svim javnim preduzećima i u Opštini potrebna hitna reorganizacija, uspostavljanje odgovornog upravljanja, kao i naporan i organizovan rad na poboljšanju prihodne strane budžeta.
“Svi značajniji prihodi Opštine i javnih preduzeća imaju potencijala da u kratkom vremenu budu duplirani, ali za to treba mnogo više posvećenosti i rada, kao i eliminisanje korupcije i partijskog uplitanja u upravljanje cijelim sistemom. Samo tako može ovaj ogroman problem da se prevaziđe, a nikako kreditima i drugim sličnim metodama, jer to je samo guranje pod tepih ogromnih finansijskih problema koje sada ima Opština Ulcinj“, zaključuje on.
Ali, ako je opština siromašna, mnogi građani to nijesu. Najbolje se to može vidjeti po nekretninama koje posjeduju, automobilima koje voze, te po ukupnoj štednji u bankama koja prelazi 10 miliona eura.
Mustafa CANKA