Povežite se sa nama

DRUŠTVO

VLADA, ADVOKATI, FISKALIZACIJA: Korak ka sporazumu?

Objavljeno prije

na

Advokatska komora poslala je svojim članovima nacrt sporazuma sa Ministarstvom finansija i socijalnog staranja, o kojem će se izjašnjavati do 5. jula. Sporazum predviđa odlaganje primjene zakona za advokate, dok se ne nađe   obostrano prihvatljivo rješenje. Komora bi do tada suspendovala odluku o štrajku

 

Blokada crnogorskog pravosuđa koja zbog štrajka advokata traje duže od mjesec, mogla bi se završiti 5. jula. Članovi Advokatske komore Crne Gore do tada će se izjašnjavati o predlogu sporazuma sa Ministarstvom finansija kojim bi suspendovali odluku o štrajku do postizanja obostrano prihvatljivih rješenja o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalizaciji u prometu roba i usluga. Ukoliko većina advokata bude glasala za predlog sporazuma, komora prekida obustavu rada i pravosudni sistem biva odblokiran. U suprotnom štrajk bi mogao da potraje.

Advokatska komora uvela je obustavu rada zbog izmjena Zakona o fiskalizaciji, koji predviđa elektronsku fiskalizaciju svih pravnih lica koja naplaćuju usluge. To podrazumijeva izdavanje računa ili fakturisanje svake obavljene usluge, kroz kase koje bi bile povezane direktno sa Poreskom upravom. Tako  bi se osujetile poreske mahinacije sa duplim kasama ili sličnim prevarama radi izbjegavanja plaćanja poreza.

U Advokatskoj komori su tvrdili da se advokati ne mogu fiskalizovati na isti način kao trgovine, jer oni, prema zakonu, ne pružaju komercijalne usluge već pravnu pomoć, koja je Ustavom zagarantovana. Govorili su da bi primjena zakona bila loša i za građane – više ne bi mogli da plate advokata nakon uspjeha u pravnom sporu, već bi svaku uslugu morali odmah da plate. To se ne bi isplatilo građanima lošeg imovnog stanja.

Advokati su 24. maja izglasali štrajk. Od tada ne pristupaju sudovima niti tužilaštvima što podrazumijeva neprisustvovanje suđenjima, glavnim pretresima, saslušanjima privodima, gdje je njihovo prisustvo po Zakonu o krivičnom postupku obavezno.

Izgleda da su se komora i ministarstvo, napokon  našli na pola puta. Nakon više hiljada odloženih suđenja, nemogućnosti određivanja pritvora ili tužilačkog zadržavanja, predstavnici resornog ministarstva, ali i javnost, shvatili su važnost advokatske profesije za rad pravosudnih organa. Sudija ili tužilac ne mogu obaviti  većinu pravnih radnji prema osumnjičenom ili okrivljenom ukoliko mu  ne obezbijede pravnu pomoć. Iako je ministarstvo u početku odbilo da učini ustupke advokatima povodom izmjena zakona, nakon odlaganja prvih suđenja i haosa koji je nastao u pravnom sistemu počeli su pregovore sa advokatima.

Predsjednik Advokatske komore Zdravko Begović kazao je Monitoru da će se advokati elektronski izjašnjavati da li zaključiti sporazum sa Ministarstvom finansija. Kaže da je nacrt sporazuma poslat svim članovima komore i imaće priliku da se do ponedjeljka (5. jula) izjasne.

„Ukoliko podrže sporazum automatski se prekida obustava rada i vraćamo se u sudove i tužilaštva. Ukoliko odbiju sporazum, ni ja, kao predsjednik komore, ne znam šta bih uradio“, kazao je Begović.

Sporazum predviđa odlaganje primjene zakona za advokate, dok se ne nađe obostrano prihvatljivo zakonsko rješenje. Komora bi do tada suspendovala odluku o štrajku. U obrazloženju, koje je advokatska komora poslala advokatima, navodi se da ministarstvo nije uvažilo korekcije Advokatske komore, ali ,,cijeneći da daljih izmjena u tekstu Sporazuma neće doći, Upravni odbor Advokatske komore je jednoglasno odlučio da se postojeći tekst sporazuma da na izjašnjenje svim advokatima”. Sporazum previđa i formiranje zajedničke komisije, koju bi činili predstavnici resora finansija i advokati, čiji cilj bi bio da pretresu zakon i iznađu rješenje koje bi bilo zadovoljavajuće za obje strane.

Manji broj advokata bio je protiv štrajka i  u potrebi da se fiskalizuju advokati nijesu vidjeli ništa sporno. Neki su se već i fiskalizovali i tvrde da su iste norme važile i prije izmjena ovog Zakona.

„Uvijek je postojala mogućnost da će neki sudija da traži fakture, odnosno dokaze, da ste stvarno odradili određene usluge tokom postupka za koji potražujete sudske troškove. Međutim, ustaljena praksa je da sudije prihvataju i profakture, jer zbog prirode advokatskog posla neke se usluge ne naplaćuju odmah već nakon završenog postupka“, pojasnio je Monitoru jedan od advokata koji se već  fiskalizovao.

Nekoliko advokata je i disciplinski kažnjeno jer nije poštovalo odluku komore o obustavi rada. Najpoznatiji takav primjer je slučaj beranske advokatice Mirjane Pajković. Disciplinski sud Advokatske komore kaznio ju je šestomjesečnom zabranom bavljenja advokaturom, jer je optuženom za ubistvo – Nikšićaninu Luki Krivokapiću, omogućila pravo na odbranu. Ona je tokom štrajka advokata prihvatila da po službenoj dužnosti brani Krivokapića, kojem je zbog toga određen pritvor. Ona je za Monitor kazala da nijednu odluku nije dobila, pa ih ne može ni komentarisati.

„Čitava ova situacija je apsurdna, jer posao advokata nije da ometa pravdu. Svi   moramo znati da se moć ne pokazuje tako što odbijaš da pomogneš nekome kome si potreban, već upravo što pružiš pomoć onda kada je neophodna. Advokati su neophodni svojim klijentima i pravosudnom sistemu Crne Gore”, kazala je ona.

Na odluku komore žalila  se Upravnom sudu. ,,U članu 25 Ustava između ostalog predviđeno je da se ne mogu ograničiti prava na život, pravni lijek, pravna pomoć, dostojanstvo, poštovanje ličnosti, pravično i javno suđenje, načelo zakonitosti, pretpostavka nevinosti, odbrana. Iz tog razloga, osporavanim aktom je povređen i procesni položaj okrivljenog, kao glavnog krivično-procesnog subjekta, jer pravo da se brani, da uzme branioca, da mu bude suđeno nepristrasno, pravično i u razumnom roku, da mu u zakonom određenim slučajevima branilac bude postavljen po službenoj dužnosti na teret budžeta, da bude saslušan u prisustvu branioca koga izabere – imperativna su prava koja ne smiju da se uskrate. Upravo, nezakonitim aktom koji je predmet ovog spora ta prava su uskraćena”, navodi se u tužbi.

Na primjeru Pajkovićeve građani su najbolje vidjeli ulogu advokata u pravosudnom sistemu. Čovjek koji je ubio sugrađanina naočigled građana usred bijela dana mogao je biti na slobodi da se nije pojavio advokat da ga zastupa.  Po svemu sudeći,  ministarstvo i Advokatska komora  su napravili korak ka sporazumu.

 

Advokati se prijavili za mjesta u Tužilačkom savjetu

Obustava rada je mnogim advokatima dala vremena da se bave drugim aktivnostima. Neki su popunili prijave za upražnjena mjesta u Tužilačkom savjetu.

Dokumenta su do sada skupštinskom Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu za četiri mjesta u TS dostavili advokatica Marica Babović, advokati Siniša Gazivoda, Nikola Bulatović i Dalibor Kavarić.

Advokatica Marica Babović je magistrica krivičnog prava, a prije odlaska u advokaturu bila je stručno i politički angažovana u Socijalističkoj narodnoj partiji.

Siniša Gazivoda je magistar pravnih nauka, ekspert i trener Savjeta Evrope za slobodu izražavanja. Zastupao je više funkcionera iz sadašnje vlasti od Demokratskog fronta do Demokrata.

Nikola Bulatović je predsjednik Nezavisnog udruženja pravnika. Nekada je zastupao SNP sa kojim je bio i politički blizak.

Izmjenama Zakona o državnom tužilaštvu propisana je promjena odnosa snaga u TS, gdje su do sada tužioci imali većinu.

Novim zakonom, od 11 članova TS, četvoro je iz redova uglednih pravnika, pet tužilaca, jedan je iz NVO sektora i jedan iz Ministarstva pravde.

Promjenama sastava Tužilačkog savjeta otvara se put za smjenu v.d. VDT-a i Glavnog specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal i korupciju. Nova vlast  kao i značajan dio javnosti nezadovoljni su rezultatima rada Državnog tužilaštva. Smatraju da je selektivno radilo posao.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

SKUPŠTINA CRNE GORE: Godina počinje blokadom  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Godina koju trebaju da obilježe krupne reforme zbog boljitka građana, ali i EU obaveza, počinje sa posvađanim političkim elitama. Do ulaska u EU, Crna Gora mora da zatvori još 27 poglavlja. Za taj posao ova godina je ključna. A parlament blokiran

 

 

Zbog spora vlasti i opozicije oko Ustavnog suda u Novu godinu smo ušli sa blokiranom Skupštinom i nesuvajanjem budžeta.

Zbog neusvajanja budžeta, Crna Gora će ponovo ići na privremeno finansiranje. Potrošačke jedinice će mjesečno dobijati 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini sve dok se ne usvoji Zakon o budžetu.
Za vrijeme Vlade premijera Zdravka Krivokapića na snazi je bilo privremeno finansiranje pola godine, pa su isplate plata i penzija tekle nesmetano.

Za razliku od tog vremena, aktuelna Vlada je planirala niz povećanja i reformi koje nijesu izvodljive bez usvajanja budžeta – od stavki u kapitalnom budžetu, vraćanja nagomilanih dugova, do povećanja penzija za srazmjerne penzionere i plata za pripadnike Vojske.

Iz vlasti zato okrivljuju opoziciju da nema opravdanja za blokadu procesa koji utiču na povećanje penzija, plata, naknada za novorođenčad, staračkih naknada, dječijih dodataka, naknada majkama, besplatnih udžbenika, podršku radnicima i sve ono što su građani s pravom očekivali od ovog budžeta… Uz to optužuju opoziciju i za ugrožavanje likvidnosti države i usporavanje evropskog puta.

,,Ustavni puč i narušavanje pravnog poretka, enormno zaduženje koje će u tri godine preći tri milijarde eura, ili oko pet hiljada eura po svakom građaninu, uključujući i djecu… Povratak kriminalnih obračuna i surovih likvidacija na ulicama, skandali u prosvjeti, slabljenje borbene gotovosti Vojske Crne Gore, narušavanje dobrosusjedskih odnosa, najavljena blokada evropskog puta i mnoge druge negativnosti i skandali koji prate ovu vladu i parlamentarnu većinu, zaslužuju snažan odgovor opozicije. Mi nećemo skrštenih ruku posmatrati kako nam jedna skupina političkih diletanata i poslušnika centara moći drugih država uništava Crnu Goru i njene institucije”, objasnio je razloge blokade Skupštine za Dan poslanik URA Filip Adžić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

GOVOR MRŽNJE I MI: Nekažnjiv, pa raste

Objavljeno prije

na

Objavio:

Govor mržnje je sve prisutniji u javnom prostoru Crne Gore, a posebno je pojačan nakon posljednje tragedije na Cetinju . Praksa govori da oni koji siju mržnju najčešće bivaju kažnjeni prekršajno, ukoliko se uopšte kazne

 

Velike tragedije često bivaju povod da se ljudi okupe i zajednički prebrode teške trenutke. Međutim, u Crnoj Gori one nerijetko dodatno podstiču podjele i pojačavaju govor mržnje.

Tako smo nakon 1. januara na Cetinju, kada je u teškom zločinu stradalo 12 ljudi (i trinaesti počinilac), a četvoro njih ranjeno, na internetu vidjeli izlive mržnje sa svih strana.

Iako će srbijanski tabloidi biti upamćeni po  žutilu i neprofesionalizmu koje je izbijalo iz gotovo svakog naslova i rečenice o cetinjskoj tragediji, biće upamćeni i po govoru mržnje koji su sipali po svojim čitaocima. Prednjačio je Srpski telegraf, koji je na svom portalu objavio tekst pod naslovom: „Njegoš prokleo Cetinje: Ubijaće se sve dok ne vrate kapelu na Lovćen!“ ilustrovanu slikom Njegoša i srušene kapele na Lovćenu, kao i slikom masovnog ubice Aca Martinovića.

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) saopštio je da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podjelama i produbljivanju društvenih tenzija. Zbog toga će, kako kažu, zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mjere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.

Međutim, glavno leglo govora mržnje događalo se na društvenim mrežama, gdje su su se izdvojile dvije grupe. Jedna  koja smatra da su Cetinjani zbog svojih nacionalnih i vjerskih stavova to zaslužili, i druga koja je za zločin krivila „svetosavce“ i Srpsku pravoslavnu crkvu, čijoj konfesiji je masovni ubica navodno pripadao. Bilo je poziva da se Cetinjani vrate vjeri i skinu prokletstvo sa jedne strane, a sa druge da se „puca po svetosavcima“ i da se u manastirima traži oružje.

Određene narative podgrijao je i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije Perić. „Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja”, kazao je on.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BEZ DOGOVORA U BUDVI: Vlada zakazala konstitutivnu skupštinu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje  većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija

 

 

Gotovo dva mjeseca od poslednjih lokalnih izbora u Budvi, nema dogovora stranaka za formiranje vlasti.  Nema ni usaglašenog predloga za funkciju predsjednika lokalnog parlamenta, dok zakonski rokovi za uspostavljanje funkcionalne uprave polako ističu.

Na sjednici održanoj 28. decembra Vlada je donijela odluku da se prva sjednica Skupštine opštine Budva održi u petak, 10. januara. Za sazivanje prve sjednice nakon izbora od 17. novembra, nadležna je Vlada, u skladu sa članom 39 Zakona o lokalnoj samoupravi, jer su u pitanju ponovljeni lokalni izbori. Majsko izjašnjavanje građana Budve propalo je, političke partije, grupe građana i koalicije, nisu uspjele da postignu dogovor oko formiranja vlasti, nije održana sjednica parlamenta i nije izabran njen predsjednik.

Politička scena u Budvi više je nego zanimljiva. Od 25. marta ove godine kada je odlukom Vlade skraćen mandat lokalnom parlamentu, opština Budva radi bez zakonodavne  i izvršne vlasti. Sa predsjednikom opštine Milom Božovićem  koji se godinu i devet mjesec nalazi u zatvoru u Spužu, jedinim autoritetom za donošenje svih važnih odluka oko imenovanja i razrješenja kadrova kao i odluka o načinu trošenja novca iz bogate budvanske kase.

U fotelji potpredsjednika opštine smjenjuju se Božovićevi najbliži kadrovi, zavisno od nivoa poslušnosti i bespogovornog izvršavanja odluka koje stižu iz Spuža. Opštinom trenutno rukovodi potpredsjednik Nikola Jovanović, lider grupe građana Budva naš grad, koja je na novembarskim izborima osvojila 9 odborničkih mandata. Isto koliko i lista Za budućnost Budve, koalicije DF-a, koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro.

Ove dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija.

Dnevni red prve sjedince SO poslije devet mjeseci ima samo dvije tačke.  Potvrđivanje mandata odbornicima i izbor predsjednika Skupštine opštine Budva.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo