Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Vlast kidnapovala sport

Objavljeno prije

na

Sjećate se predizbornog plakata ,,demokratske koalicije” Mila Đukanovića iz proljeća 2001. godine? Nonšalantno zaokružen broj 13, i, među sloganima Izađimo na izbore – pobjeda je Crne Gore i Trijumf pobjednika, grupna fotografija ushićenih sportista i sportskih radnika – Maje Bulatović, Bojana Bakića, Blagote Sekulića, Dragana Vukčevića, Borisa Zlokovića, Dejana Radonjića… Kako tada, tako danas: sport je izrazito važna poluga u kreiranju stvarnosti po mjeri vladajuće partije. Paravan od lopte i emocija.

Krenimo od fudbala. Dejan Savićević, predsjednik Fudbalskog saveza Crne Gore, alfa i omega crnogorskog fudbala, u dobrim je odnosima sa liderom DPS-a. Mediji su spekulisali i da je nekadašnji igrač Milana Đukanoviću ,,sredio” susret ( mnogo važnih tema: A2A, Terna, optužnica u Bariju ) sa bivšim premijerom Italije Silvijem Berluskonijem. Đukanović je uoči izbora Savićevića za prvog čovjeka saveza, kazao: ,,Sve da je i šešeljevac, a ne to što jeste, Savićević će – svidjelo se to vama ili ne – biti predsjednik.”Amin.

Potpredsjednici, kladioničarski rečeno, iz jedan u jedan DPS-ovci: Boro Lazović, prvi čovjek budvanskog ogranka partije, Vladan Vučelić, šef DPS-a Podgorice, Vojislav Došljak, sekretar opštinskog odbora DPS Berane i Milenko Maraš, predsjednik Skupštine GO Golubovci. Ni izvršni odbor fudbalskog saveza kadrovski nije bitno drugačiji. Između ostalih: Kemal Đečević, član savjeta za praćenje realizacije izbornog programa DPS-a Mevludin Nuhodžić, član predsjedništva partije, Zoran Đurišić, prvi čovjek Montenegroerlajnza i suprug Milice Pejanović-Đurišić, ministrice odbrane, Mihailo Đurović, predsjednik opštinskog odbora SDP-a Budva, Mitar Matijašević, sekretar Sekretarijata za privredu i finansije opštine Nikšić iz redova DPS-a. U članu 4 statuta FSCG piše da je savez neutralan po političkim pitanjima. Piše.

Kakav savez, takvi i klubovi. Predsjednik skupštine Budućnosti od 2001. godine je Miomir Mugoša, gradonačelnik Podgorice, član Glavnog odbora DPS-a. Za njega je, nedavno, Momčilo Mandić, bivši ministar u Vladi Republike Srpske, kazao da je ( uz Đukanovića i Filipa Vujanovića ) nesebično pomagao srpsku vojsku tokom rata u Bosni ( ,,slali gorivo za tenkove koji su se borili od Srebrenice do Goražda”, ,,darivali poljske bolnice”).Vezir sa Mareze poznat je po uličnom nasilju gafovima, krivičnim prijavama… Ni žuti karton.

Tu je i Mugoša mlađi, sin Marko. Lani su obaviješteni fudbalski krugovi, tvrdili su da je nasljednik toliko osilio da je, u svojstvu ovlašćenog lica, svojevremeno razgovarao sa Nebojšom Vignjevićem, kandidatom za trenera, te da je učestvovao i u sastavljanju liste potencijalnih pojačanja.

O tome kako Mugoše vode klub, prošlog mjeseca je posvjedočio Janko Miročević, dugogodišnji trener mlađih kategorija Budućnosti, kada je upozorio da bi neki otišli u zatvor kada bi finansijska kontrola pokucala na vrata tima. ,,Čitav život sam tu, zvanično zaposlen od 1975. godine, što kao igrač, što kao trener, ali ovo što se dešava sada ne pamtim. Klub se urušava…”, kazao je Miročević Dnevnim novinama. Sve je počelo dolaskom Mugoše, rekao je trener i upitao nadležne od kojih para se finansira sportsko društvo. ,,To se mora objasniti! Jer, kažu da se FK Budućnost finansira iz opštinskog budžeta. Zbog čega je onda opštinskim radnicima plata svakog 1. u mjesecu, a nama redovno kasni između tri i šest mjeseci!?”

Mugoša je dugo u zavadi sa još jednim sportskim moćnikom Rajom Božovićem, dugogodišnjim čelnikom Zete koji je 1996. godine, kada je preuzeo tim (osnivač Vukašin Maraš, tadašnji šef policije ), sa njim napravio nezamislive rezultate. Božović se 2009. godine zvanično povukao iz kluba, zbog, kako je kazao, odnosa Saveza i glavnog grada prema Zeti koji ,, zbog mene žele da unište taj klub”. Iako se, nakon formalnog napuštanja fudbala, posvetio menadžerskom poslu u Crvenoj zvezdi, Božović, bivši pukovnik Jedinice za specijalne operacije i pripadnik Arkanovih Tigrova (kodni nadimak Kobac ) i dalje je siva eminencija kluba.

Proteklog maja, Čelik iz Nikšića, kao drugoligaš, osvojio je Kup. Za nevjerovatan uspjeh malenog kluba pod Trebjesom igrači i navijači mogu da zahvale vlasniku Ranku Raduloviću, kako se to kaže – kontroverznom biznismenu. Zahvalan mu je i dosadašnji predsjednik Opštine Nebojša Radojičić. Nakon osvajanja Kupa organizovao je doček i podigao zdravicu: ,,Zahvalnost, osim igračima i treneru, dugujemo i upravi, a posebno vlasniku i glavnom finansijeru Ranku Raduloviću.”

O finansijeru, DPS-ovom miljeniku, čovjeku koji je na svoju ruku i za svoj džep preoravao Bokokotorski zaliv, Lipci, Monitor je već pisao. ,,Raspad SFRJ dočekao u zatvoru, gdje je sa braćom (Miomirom i sada pokojnim Slavkom) služio kaznu zbog ubistva Zorana Vilotijevića (15, 8 i 12 godina). U vrijeme raspada DPS- a, pominjani su kao podizvođači u poslu šverca cigareta u BiH, koji je, prema tužilaštvu, kontrolisao nikšićki policajac i biznismen Miodrag Daka Davidović, Bulatovićev kum. Amnestija tadašnjeg predsjednika stavila je tačku na priču. Kasnije, vještina prikupljanja glasova u kampanji od vrata do vrata za vladajući DPS, omogućila je Raduloviću napredovanje”.

Izvori našeg lista tvrde da je u kampanji od vrata do vrata Radulovićima partner Nada Martinović, činovnica Filozofskog fakulteta, o kojoj je Monitor u prošlim brojevima detaljno pisao, osoba od Đukanovićevog posebnog povjerenja za koju se sumnja da iz sjenke kontroliše najdelikatnije procese u borbi DPS-a za osvajanje i kontolisanje vlasti.

Rudar iz Pljevalja, nije imao sreće kao Čelik. Vlasnik kluba, brat odbjeglog narkobosa Darka Šarića, Duško, imao je preča posla – morao je u zatvor na osam godina zbog pranja novca. Sportske posljedice bivaju uočljive – Rudar je ispao iz završnice takmičenja. Presušila bratska slavina. ,,Dobri momci” kako im je tepao bivši predsjednik opštine Filip Vuković imali su izrazitu naklonost lokalnih vlasti. Od 2007. kada Šarići preuzimaju tim, uprava sa Vukovićem na čelu na njega je potrošili više od 330 hiljada eura. Bez ugovora! Za finansiranje Rudara u 2007.godini iz pljevaljskog budžeta utrošeno je 90.000 eura, u 2008. – 130.000, dok je 2009. godine na klub potrošeno 37 hiljada.

U aprilu, potpredsjednik Rudara 47-godišnji Radmilo Mitrović ubijen je u Podgorici. Zbog ubistva, uhapšena je 19-godišnja Marija Milić, rukometašica pljevaljskog kluba Biser. Mitrović je bio i predsjednik kluba malog fudbala iz Pljevalja Municipijum S, čije osnivanje se veže za Šariće.

I Sutjeskoj ide. Predsjednik Upravnog odbora, pomenuti Mitar Matijašević, ovih dana dospio je u javnost kada je lokalna uprava, pred mogući odlazak sa funkcija, podijelila stambene kredite sedmorici funkcionera, među kojima i njemu, iako ima stan od 96 m2! Fair play. Sutjesku je nekada vodio i moćni Brano Mićunović. Tumačio je: „To nije bio nikakav biznis, nego sam davao svoje pare, praktično bacao ih u bunar, ništa to nije pomoglo da uspije Sutjeska, osim što sam ja bio sve siromašniji”. Vidi, ko god prođe Budvom.

Poslovanje Mogrena o kome brine Boro Lazović, prvi čovjek DPS-a Budva, početkom prošle godine provjeravala je policija. Mediji su pisali: ugovor o ustupanju bez naknade oko 12.000 kvadrata zemljišta FK Mogren, potpisali su direktor kluba Boro Lazović i Boško Krolović, izvršni direktor firme Novastar investment CG, 17. jula 2009.

Košarka je Đukanovićeva uža specijalnost. Mnogi koji su sa njim igrali basket – tajkun Veselin Barović, poslanik Zoran Vukčević, poslanik i rekorder u krivotvorenju stope nezaposlenosti Zoran Jelić… – napredovali su po partijskoj vertikali. I horizontali. Mreža. Na čelu Saveza Đukanović je zamijenio Igora Lukšića; u predsjedništvu su, između ostalih – Miroslav Ivanišević i Vladimir Kavarić; predsjednik izvršnog odbora – Veselin Barović, nadzornog – ministar finansija Milorad Katnić.

Rukomet je sportsko-politički zabran člana glavnog odbora DPS-a i predsjednika Odbora direktora Rudnika uglja Pljevlja Predraga Boškovića. On je predsjednik RSCG i ŽRK Budućnosti. Na predizbornoj konvenciji ,,evropske koalicije” u Bijelom Polju ovako je govorio: ,,Okupili smo se večeras ovdje da svi zajedno kažemo jedno veliko ‘Naprijed Crna Goro’. Kao što su to uradile naše rukometašice, naši košarkaši, naši vaterpolisti i svi oni sportisti Crne Gore koji su ove godine i prethodnih godina pronosili slavu Crne Gore… Zato noćas složno kao svi naši sportisti želimo i idemo u još jednu izbornu pobjedu”. Čisto sportski.

Odbojka je tradicionalno rezervisana za Maroviće. Dragan, brat potpredsjednika DPS-a, Svetozara (nekadašnjeg prvog čovjeka Budvanske rivijere), zbog presude od četiri godine zatvora za zloupotrebu položaja potpredsjednika Opštine, podnio je ostavku na mjesto predsjednika OSCG. Naslijedio ga je Cvetko Pajković, sekretar Sekretarijata za investicije te opštine. Da odbojka ne ostane bez Marovića potrudio se Svetozarev sin Miloš, sada predsjednik kluba iz Budve.

I voda je pod nadzorom. Predsjednik Upravnog odbora Vaterpolo saveza Srđan Kovačević, predsjednik je Odbora direktora EPCG i bivši savjetnik u Vladi. Predsjednik Skupštine VPS Đuro Marić, član je glavnog odbora DPS-a. Među najuticajnijim članovima UO je i Aleksandar Tičić, takođe u glavnom odboru vladajuće partije. Tu je i takozvani partner iz Liberalne partije Andrija Popović.

Dragan Dudić Fric, glavni finansijer kotorskog vaterpolo kluba Cataro, sumnjičen za šverc narkotika, ubijen je u Kotoru pod nerazjašnjenim okolnostima. Monitor je ljetos pisao: ,,Njegov sugrađanin, predsjednik Primorca Denis Mandić češće gostuje na stranicama crne hronike gdje se razračunava sa poslovnim partnerima iz HLT fonda, dok se igračima i trenerima u klubu duguje od pet do 18 plata”.

Đuknovićeva partija kidnapovala je crnogorski sport. DPS se potrudio da pod okrilje stavi i sportiste. U glavnom odboru partije su: Denis Šefik, golman vaterpolo reprezentacije, Goran Radonjić, kik bokser, Stefan Savić, fudbalski reprezentativac, Bojana Popović, predvodnica ženske rukometne reprezentacije, Sead Šehović, košarkaški reprezentativac. Na svečanostima koje organizuje DPS česti gosti su i Nikola Janović, donedavno kapiten vaterpolo reprezentacije, Srđan Mrvaljević, vođa nacionalnog džudo tima… Koliko li je tek članova i simpatizera partije među sportistima?! Važno je učestvovati.

Marko MILAČIĆ

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

HIRURG NIKOLA FATIĆ OPET OPTUŽEN: Istraga o navodnom uzimanju organa, Fatić se ne oglašava  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok tužilaštvo istražuje prijavu protiv hirurga Nikole Fatića, mediji špekulišu da je po srijedi nezakonito uzimanje organa. Fatić se ne oglašava. Iz partije Alternativa tvrde da se istražuje da li je hirurg ,,odnio” medicinski otpad – tromb. Čekaju se nalazi obdukcije da se saopšti u kom će pravcu krenuti istraga. Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali on nije odgovarao na naše poruke. Izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji

 

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici pokrenulo je istragu kojom je obuhvaćen vaskularni hirurg Kliničkog centra Crne Gore Nikola Fatić na osnovu krivične prijave koju je protiv doktora podnijela porodica preminulog pacijenta. Iz tužilaštva je saopšteno da će nakon utvrđivanja rezultata obdukcije tijela pacijenta koji je preminuo nakon operacije u KCCG u Podgorici, a kojeg je operisao doktor Fatić, biti utvrđen dalji tok istrage.

Na navode medija po kojima je porodica pokojnika podnijela prijavu zbog navodnog protivpravnog oduzimanja ljudskih organa ili djelova tijela, odnosno zbog navodnog nesavjesnog liječenja njihovog člana porodice iz tužilaštva se nijesu javno izjašnjavali.

Iz Uprave policije je potvrđeno da je tokom vikenda policija pretresla prostorije hirurškog odjeljenja Kliničkog centra u Podgorici, te prikupljala obavještenja vezana za navode iz krivične prijave, odnosno tužilačke istrage. Takođe je saopšteno da je policija pretresla i privatnu ordinaciju doktora Nikole Fatića.

Iz Kliničkog centra Crne Gore je saopšteno da će po dobijanju rezultata obdukcije i policijske istrage ,,biti odlučeno o svim radnjama koje će biti preduzete u vezi sa ovim slučajem, bez prejudiciranja”.

Mediji pišu da se Fatić sumnjiči da je teglu sa ostacima dijela organa, aorte, koju je operisao, neovlašćeno iznio iz Kliničkog centra i odnio u svoju privatnu ordinaciju. On se sumnjiči da je, nakon što je porodica vidjela teglu sa etiketom na kojoj je bilo napisano ime pacijenta i alarmirala policiju, to vratio u jednu od prostorija KCCG u kojoj je nađena prilikom pretresa.

Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali nije odgovarao na naše poruke. A izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji.

Dok je cijeli slučaj obavijen ćutanjem, jedina se oglasila organizacija Alternativa koja je objavila da je policija pretresala prostorije gdje borave hirurzi, ali prema njihovim saznanjima, tom prilikom nije pronađen nijedan dokaz o eventualnoj trgovini organima. Iz ove organizacije su saopštili da se ne radi o organu nego o trombu: ,,Treba da znate da taj vrsni vaskularni hirurg nema ni svoju kancelariju u Kliničkom centru. Prinuđen je da stvari ostavlja gdje stigne, da je šikaniran i proganjan od strane istih onih koji sad plasiraju aferu o ‘trgovini organima’. Optužuju ga da je kući odnio ‘tromb'(medicinski otpad) koji je izvadio pacijentu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 22. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KAKO SE REGION BORI SA CIJENAMA: Snagom države protiv poskupljenja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vlade Srbije, Hrvatske i Sjeverne Makedonije pokušavaju olakšati inflatorni udar na građane. Riječ je uglavnom o administartivnim mjerama kojima se ograničavaju neke cijene u maloprodaji. Analitičari upozoravaju da bi mjere mogle imati i kontraefekat u vidu nestašica ili uvoza nekvalitetnijih ali jeftinijih proizvoda. U Crnoj Gori nemamo sličnih briga. Naša Vlada za skupću ne mari

Dok crnogorske vlasti brinu postizborne brige, drugi probaju raditi ono što im je u opisu posla. Makar zbog toga što njih izbori tek čekaju. Ili građani  očekuju da se vlast odgovorno odnosi prema nevoljama koje je donijela inflacija.

Nakon kolega iz Evrope, i vlade država u regionu odlučile su da se uhvate u koštac s visokim cijenama osnovnih životnih namirnica.

Prvo se pred TV kamerama pojavio predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vućić. On je, u svom reality stilu najavljujući akciju Bolja cena – cena za narod predstavio tridesetak proizvoda koji će, makar do kraja godine, potrošačima biti dostupni po cijenama koje su  10 do 30 odsto niže od onih iz prve polovine septembra. Dakle, u Beogradu su iz potrošačke korpe probrali dio proizvoda (brašno, ulje, razni mliječni prizvodi, mesne prerađevine, kupus, grašak, marmelada, šampon za bebe, deterdžent…) odabrali po jedan, uglavnom domaći, proizvod i propisali mu jedinstvenu cijenu u svim trgovinama u zemlji. Uz računicu da će domaćinstva, kupujući baš te proizvode, moći da uštede više od 30 eura mjesečno.

Glavna zvijezda te akcije, uz Aleksandra Vučića, postala je jeftina (najjeftinija) salama u omotu, narodski –  parizer, koja se proizvodi u nekoj od fabrika Miroslava Miškovića.

Prvo su potrošači primijetili da na etiketi parizera piše kako sadrži samo 35 odsto mesa. Onda su stigle ocjene da nešto što je toliko jeftino ne može biti dobrog kvaliteta.“ Znači, 400 grama hrane za pse košta kao kilogram parizera za penzionere koji promoviše Vučić”, objavio je jedan od opozicionih političara. Potom je Vučić organizovao radni doručak na kome su on i dvojica njegovih saradnika iz Vlade Srbije (ministri finansija i trgovine) pravili sendviče sa Miškovićevim parizerom. Opozicioni političari i mediji primijetili su kako kamere nijesu zabilježile da je Predsjednik Srbije zaista jeo ponuđeni obrok.

Sve to, zapravo, nije toliko važno, jer ne može sakriti suštinu, smatra urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk. “A istina je da se u poslednje tri godine cena hrane u Srbiji povećala 57, 8 odsto – od toga je meso poskupelo za više od 50 odsto; mleko, jaja i sir više za 70 odsto, povrće za više od 80 odsto i to su zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku. U isto vreme u Srbiji je povećana penzija za 36 odsto, medijalna zarada koju prima više od polovina zaposlenog stanovništva u Srbiji povećana je za 43 odsto. Predsedniče, ako su primanja građana povećana za ovoliko odsto, a hrana poskupela za 58 odsto, da li se u Srbiji bolje živi, bez obzira na ovaj vaš parizer kome ste oborili cenu“, rekao je Ćulibrk gostujući na televiziji N1.

Dok se političari i analitičari u Srbiji spore o tome koliko će ove mjere istinski uticati na zaustavljanje inflacije i poboljšanje standarda građana, niko ne dovodi u pitanje to da će mjere trajati onoliko koliko je to obećao Predsjednik Srbije. Makar trgovci i proizvođači platili visoku cijenu toga što se baš njihov proizvod našao na listi Bolja cena. Kao što se već desilo proizvođačima žita, mesa i ulja, nakon prošlogodišnjih ograničenja cijena i zabrane izvoza za neke strateške poljoprivredne proizvode.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 22. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

ZIDANJE VLADE: Pritisni, pa vlada(j)

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trenutno je teško izračunati kolika je  podrška Milojku Spajiću za formiranje  vlade, i ima li je.  Pored kontradiktornih izjava pojedinih političkih funkcionera na tu temu, nije jasno ni da li neke od tih izjava služe tek za bolje pozicioniranje u budućoj vladi. Očigledni su jedino   pritisci na mandatara – sa svih strana

 

Mjesec dana otkako je lider PES-a Milojko Spajić dobio mandat da sastavi vladu, ne zna se ne samo kada će vlada biti formirana, nego ni kolika je podrška Spajiću i ima li većinu neophodnu za njeno formiranje.  Pregovori se vode mimo očiju javnosti. Javno su vidljivi  samo različiti pritisci na Spajića kada je u pitanju model buduće vlade.

Spajić ćuti. Nije se na temu formiranja vlade  obratio javnosti otkako je krajem avgusta saopštio da Koalicija ZBCG, odnosno bivši Demokratski front,  neće biti u vladi. Tada je najavio vladu  koju će podržati 44 poslanika koja su ga i podržala za mandatara, ali i saopštio  da “još nema punu potvrdu od svih”. 

Spajića su za mandatara podržala 44 poslanika: PES sa partnerima kojima pripada 24 mandata, Demokrate sa 7 mandata, Bošnjačka stranka sa 6, SNP sa dva poslanika, Albanska alternativa i Demokratski savez sa dva poslanika, DUA, FORCA I HGI sa po jednim poslanikom.

Spajićeva rezerva o podršci 44 poslanika je očito izrečena sa razlogom.  Podrška poslije podjela u PES-u i partnerima sa liste, oko učešća ZBCG u vladi otopila se na 41. To je minimum za formiranje vlade.

Spajić je dobio javne kritike od strane svog  partijskog potpredsjednika,   predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića zbog načina na koji vodi pregovore  i izgubio podršku Ujedinjene Crne Gore i dvije poslanice PES-a.  U međuvremenu su vođena dva neformalna razgovora između Spajića i Milatovića povodom različitih stavova  u načinu formiranja vlade, no nije bilo javnih saopštenja o njihovom sadržaju i rezultatima.   Ne računajući izjavu Milatovića nakon sastanaka da „ima povjerenje u Spajića“, koja se tumači kako se kome dopada.  

Upitan da li  je došlo do približavanja njegovih i Spajićevih stavova oko formiranja nove vlade, odnosno da li on i dalje ostaje pri stavu da koalicija ZBCG treba da bude njen dio,  Milatović je rekao da ostaje pri stavu da “odluka o novoj crnogorskoj vladi treba da bude donesena u Crnoj Gori”.

“To je stvar Crne Gore i mislim da se oko toga slažemo, kao i oko programa koji bi ta vlada trebala da isporuči, a to je dodatan fokus na vladavini prava”, saopštio je.

Šta god značila Milatovićeva izjava, trenutno je teško izračunati kolika je stvarna podrška Spajiću. Pored kontradiktornih izjava pojedinih političkih funkcionera na tu temu, nije  jasno ni da li te izjave služe tek za bolje pozicioniranje u budućoj vladi.

Ove sedmice, nakon podužeg vremena,  oglasio se lider Socijalističke narodne partije Vladimir Joković, i to iz Beograda. Joković koji se nije oglašavao dok je padala podrška Spajiću, a na čija dva mandata Spajić očito računa, saopštio je za provučićevsku  Politiku, da za njegovu partiju „nije prihvatljiva slaba vlada, koju podržava 41 poslanik ili njih 43”.

“Tražimo vladu koja ima širu podršku najmanje 49 poslanika kako bi se reforme u pravosuđu mogle sprovesti, kazao je Joković. On je, međutim,  ipak obazrivo saopštio da  SNP još nije donio odluku o ulasku u vladu. “A da li ćemo i pod kojim okolnostima, o tome ćemo blagovremeno obavijestiti  javnost”.

Sličnu poziciju prethodno je postavio i CIVIS, koji je na junskim izborima izašao sa PES-om, a na čije glasove je, kao i SNP-a, računao Spajić.

Joković je u javnost izašao dva dana nakon izjave člana Predsjedništva Pokreta Evropa sad (PES) Andreja Milovića da  će SNP biti dio nove vlade i da privode kraju pregovore sa tom strankom.

“Vlada je u globalu dogovorena, ostalo je da se unutar koalicije dogovorimo oko finesa”, kazao je on. Milović je saopštio  i da su doskorašnja članica Alternative Jelena Nedović, CIVIS i Novska lista “apsolutno” za formiranje vlade. Finese su, čini se,  ipak malo ozbiljnije.

Andrija Mandić, lider ZBCG,  ubrzo je nakon Jokovićeve izjave izašao sa novim planom.“Nakon izjave lidera SNP-a Vladimira Jokovića, otkriveno da Spajić nema šanse da sastavi kabinet od pobjednika izbora”, saopštio je. Pozvao je na objedinjavanje.

“Dobro bi bilo i želio bih da se desi da se svi koji su pobijedili 30. avgusta objedine. Ako neće Pokret Evropa sad, mi drugi da se objedinimo i kažemo PES-u vi ste naš partner – hoćete li sa nama ili DPS-om? Da budu zajedno SNP, URA, CIVIS, Ujedinjena Crna Gora i koalicija ZBCG, kako bismo pomogli Spajiću da uradi ono što je ispravno i što je obećano građanima. To je da se DPS neće vratiti na vlast, da ćemo se obračunati sa organizovanim kriminalom i korupcijom i da ćemo poštovati većinsku volju koja je jasno iskazana”, rekao je Mandić.

Pozvani se još nijesu oglašavali da prokomentarišu Mandićev plan.

Prethodno je  poslanik ZBCG Slaven Radunović kazao da je “cijeloj  Crnoj Gori jasno da mandatar Milojko Spajić nema većinu za osnivanje Vlade Crne Gore”a jedan od lidera ZBCG Milan Knežević saopštio da Spajiću u PES-u nedostaje podrška četiri a ne dva poslanika.

Pritisci na Spajića ne dolaze samo iznutra. Američki zvaničnik Gabrijel Eskobar saopštio je ove sedmice, bez diplomatskih rukavica i manira, da “u vladu ne treba uvoditi antizapadnu stranku”.

On je za Glas Amerike kazao  “da posvećenost evropskom putu, članstvu u NATO-u i borbi protiv korupcije ne ispunjava svaka stranka u političkom spektru u Crnoj Gori”

“Međutim, vjerujem i da predsjednik Milatović i mandatar Spajić dijele te ciljeve i izazov je da bi trebalo da sastave vladu od stranaka za koje vjeruju da će ih ispuniti. Postoje neki narativi koji veoma odmažu. Jedan je da bi isključivanje najveće antizapadne stranke bilo protivno volji naroda. To nije tačno. Voljom naroda se biraju pojedinačne stranke, a na mandataru je da utvrdi kako će sastaviti vladu. Drugi je da bi se isključili glasovi etničkih Srba. Rekao bih da ni kod jedne od stranaka s kojima mandatar Spajić želi da formira vladu ne postoji antisrpsko raspoloženje. U stvari, priličan broj ima značajan dio birača koji su etnički Srbi”, kazao je američki zvaničnik.

On je ocijenio i da “postoji najmanje jedna stranka koja kaže da je spremna da prihvati bilo koju spoljnopolitičku odluku vlade, ako im Beograd to dozvoli. To je suštinski nedemokratski i neprihvatljivo – ideja da bi jedan dio koalicije kontrolisala strana vlada i da bi taj dio bio više lojalan lideru strane zemlje, a ne premijeru ili crnogorskim biračima”.

Komentaišući kritike da SAD i Zapad vrše neprimjeren uticaj na formiranje vlade,  Eskobar je kazao da postoji pritisak unutar stranaka, sa svih strana, na to kako bi trebalo formirati vladu.

“Naše ohrabrivanje je veoma otvoreno i javno. I naša očekivanja su veoma jasna građanima Crne Gore. Nisam siguran da su neki ljudi, koji vrše pritisak da druga stranka uđe u vladu, toliko transparentni i otvoreni o tome zašto je žele u vladi”.

Mandić je, komentarišući Eskobavu ocjenu, kazao da oni nijesu antizapadna stranka. “Mi u našim programima imamo opredjeljenja da Crna Gora bude dio EU. Mi nijesmo antizapadna stranka. Mi smo i prihvatili principe mandatara. Rekli smo i da stavljamo moratorijum na pitanje članstva u NATO”, kazao je Mandić.Pri tom je napomenuo:   “Može se samo zamisliti šta bi bilo da je izjavu poput Eskobarove dao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić”.

Teško je predvidjeti kako će se odvijati budući politički procesi. Jasno je samo da  uskoro ovdje neće doći doba principijelnosti i odgovornosti.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo