Kada je prije tri godine ruska firma Invest V pokazala spremnost da na ostrvu Tare, nekoliko stotina metara nizvodno od mosta Bablja greda, gradi turističko-ugostiteljski kompleks u kolašinskoj lokalnoj upravi nijesu krili oduševljenje. Taj posao je unaprijed proglašavan ponosom i „turističkim draguljom” Kolašina i sjevera Crne Gore. Prošle godine, kada je novinare zanimalo zbog čega se Rusi više ne oglašavaju povodom ambiciozno osmišljenog projekta, opštinski funkcioneri su za to okrivili medije i ekologe .
Kako su kazali, halabuka koja se digla u novinama i od predstavnika organizacija za zaštitu životne sredine uplašila je i otjerala investitore. Nova kolašinska vlast trenutno nema ni jednu informaciju zbog čega je projekat stopiran.
Kako kažu u Sekretarijtu za urbanizam niko od predstavnika Invest V tokom minulih šest mjeseci nije ih kontaktirao niti znaju da li je ta firma odustala od projekta. Više informacija nije moguće dobiti ni od administratora za Kolašin Invest V Dragomana Pekovića.
„Biće vremena za razgovor na tu temu. Za sada vam ništa ne mogu kazati. Nije se ništa radilo. Razlozi su višestruki, ali sada ne mogu o tome” bilo je sve što je on, tri godine, nakon što je Kolašinu obećao najluksuznije turističko naselje kazao Peković. On je, takođe, podsjetio da su, kako je kazao, „novinari i ekolozi pretjerali unaprijed neutemeljeno kritikujući vrijedan projekat”.
Kompleks izgrađen nasred Tare, kako je ranije Peković objašnjavao, podrazumijevao bi „italijanske” i „francuske „ restorane, ali i diskoteku „i još nekoliko pratećih sadržaja, kao što su mostovi za pješake i vozila, šetalište”.
„Potpuno sam siguran da je to projekat kojim bi se i Kolašin i sjever Crne Gore ponosili. Oduševljen sam onim što sam vidio u tom idejnom projektu. To bi bila kapitalna ponuda i „turistički dragulj” našeg grada. Naravno sve te projekte, kao i one manje, treba raditi sa elaboratom o zaštiti životne sredine”, objasnio je 2013. godine sekretar za urbanizam, uređenje prostora i zaštitu životne sredine Vladan Bulatović.
Prema njegovim riječima, Rusi su zatražili da u priobalnom pojasu urade turističko rekreativne sadržaje, a na ostrvu „objekte od kamena i drveta”. Invest V na nekoliko stotina metara od korita Tare već završava kompleks „ruske vile”. Od lokalne uprave su tražili i proširenje tog projekta.
„Ostrvo je površine četiri hektara, a prema DUP Breza na tom dijelu se može graditi maksimum 3 700 m2. Za proširenje u smislu dogradnje u kompleksu „ruske vile” već ima planskog osnova, jer je obrađivač DUP-a to uzeo u obzir. Međutim Rusi namjeravaju da cijelu investiciju objedine i uključe i ostrvo, jer oni to smatraju nerazdvojivim- najavljivao je Bulatović, napominjući da je obrađivać DUP-a prilikom izrade tog dokumenta već uzeo u obzir njihove zahtjeve.
Tako je DUP-om „Breza” predviđeno da ostrvo bude jedna parcela, previđena za sportsko rekreativne sadržaje. DUP je ostavio mogućnost da se razradi na osnovu koncepcije projekta, koji bude priložen.
U DUP-u se precizira da je u tom dijelu moguće graditi „trim i biciklističke staze, površine za igru djece, otvorene terene za zabavu i rekreaciju, kao i slične objekte u kojima će biti sadržaji koji povezuju sport i rekreaciju”. Namjera Rusa, prema pouzdanim informacijama, bila je da grade i diskoteke i kazino, pa je ostalo nejasno kako bi ti objekti „podržali” sport i rekreaciju.
Ostrvo je očišćeno i sređeno, a Peković je najavljivao i da će biti osvijetljeno. Sve to da bi se, kako je kazao, postigao izgled broda. S obzirom da je Tara plavila s jedne strane, planirano je i pravljenje brane s te strane, da bi se rijeka „umirila”.
Ruski investitori su tada, preko svog predstavnika u Kolašinu poručili i da neće graditi ukoliko se ne omogući da voda protiče s obje strane ostrva.
„Pod maskom zaštite od poplava Rusima se omogućilo da imaju vodu s obje strane ostrva. Svima je poznato da je samo u vrijeme visokog vodostaja tako bilo, a da veći dio godine voda nije bila s obje strane rijeke. Zaštita od poplava je mogla da se uradi samo na dijelu iznad mosta, bez prekopavanja Tare. Morali su da prekopaju cijelu rijeku da bi usmjerili vodu s obje strane. Dugo pecam na Tari, i svima je poznato da je glavni tok Tare na strani ka Brezi, a ne ka Babljaku, bar zadnjih 20 godina”, objašnjava Kolašinac, dugogodišnji sportski ribolovac i ljubitelj Tare koji je želio da ostane anoniman. On tvrdi i da su svi dosadašnji radovi u koritu rijeke, u okviru projekta regulacije, nanijeli ogromnu štetu.
Iz NVO Green Home su prije nekoliko godina upozorili da gradnju takvog objekta ne bi trebalo ni razmatrati i tu ideju nazvali apsurdnom. Izrazili su nadu „da se lokalna uprava neće pozivati na razvojnu politiku opštine te da je apsurd kvalifikovati izgradnju diskoteke kao turističko razvojnu šansu opštine Kolašin”
Iako sada u kolašinskoj lokalnoj vlasti nemaju mnogo informacija o ruskom projektu, pojedini funkcioneri ne kriju da bi jedan pouzdan investitor dobrodošao prezaduženoj opštini. Kažu, nijesu još upoznati sa ekološkim posljedicama gradnje tog turističkog kompleksa, ali da će o njima svakako voditi računa, ukoliko bi Invest V pokazao interesovanje da nastavi priču o gradnji na Tari.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ