OKO NAS
NEZAŠTIĆENA KULTURNA DOBRA U POLIMLJU: Odnosi ko stigne

Objavljeno prije
5 godinana
Objavio:
Monitor online
Od stotinu dvadeset spomenika kulture na području samo beranske opštine, i još ko zna koliko u Polimlju, one koji su zakonom zaštićeni moguće je prebrojati na prstima jedne ruke
Polimski muzej iz Berana čitavu deceniju šalje dopise i zahtjeve državi, Upravi za zaštitu kulturnih dobara, da se pojedini lokaliteti na sjeveru države proglase spomenicima kulture i zakonom zaštite, ali je do danas zaštićeno tek nekoliko.
“Sumnjamo da se tu radi o izbjegavanju davanja statusa kulturnog dobra, jer bi se u tom slučaju morala obezbijediti značajna sredstva za održavanje tih kulturnih dobara” – kaže Violeta Folić direktorica Polimskog muzeja.
Od stotinu dvadeset spomenika kulture na području beranske opštine, i još ko zna koliko u Polimlju, one koji su zakonom zaštićeni moguće je prebrojati na prstima jedne ruke.
Na ostalim spomenicima i aheološkim nalazištima može raditi šta ko hoće.
„Polimlje je u arheološkom pogledu izuzetno bogato. To je oduvijek bilo granično područje i prostor komunikacija, sa ko zna koliko starih gradova, takozvanih gradina. Mi smo ranije započeli projekat iskopavanja tih gradina, odnosno utvrđenih gradova Polimlja“ – kaže poznati crnogorski arheolog Predrag Lutovac.
On upozorava da nedostatak novca dovodi u pitanje dalja arheološka istraživanja u Polimlju i adekvatnu konzervaciju i valorizaciju tih starovjekovnih gradova.
„Od Bijelog Polja do Plava otkrili smo veliki broj starih gradova i pokrenuli postupak za njihovu zaštitu i proglašenje kulturnim dobrom. Neke od njih smo uspjeli da konzerviramo, kao što je bazilika Samograd kod Bijelog Polja. Vrlo brzo trebalo bi da započnemo konzervaciju tvrđave Gradina u Rožajama, iznad Ganića kule“ – kaže Lutovac.
Neadekvatna zaštita arheoloških lokaliteta najjasnije s pokazala na primjeru Radmanske klisure kod Petnjice i arheološkog nalazišta Torine, koje su neki mještani umalo uništili praveći seoski put. Arheolozi iz Berana su uspjeli da saniraju oštećenja i obave dodatna ispitivanja, ali za dalja istraživanja i konzervaciju ni na ovom lokalitetu nema novca.
Lutovac objašnjava da je lokalitet Radmanci, sa čuvenom zazidanom pećinom, odnosno utvrđenjem, nadomak Petnjice najvrjednije i najbogatije nalazište u Crnoj Gori iz doba eneolita, odnosno mlađeg bronzanog doba, između trećeg i drugog milenijuma prije nove ere. Tu su ranije pronađeni ogrlica od vučjih zuba, bakarne igle, keramika, figurine…Sa lokaliteta Torine je u nepovrat odneseno ko zna koliko arheološkog materijala, najčešće keramike. Nerijetko i u inostranstvo, gdje su se ljudi čudili kako je moguće nesmetano po poljanama kupiti arheološke artefakte stare i do osam hiljada godina.
Ovo nalazište i arheološki lokalitet Zavod za zaštitu spomenika kulture još nije proglasio zakonom šzaštićenim, iako je Polimski muzej to odavno zatražio.
Lutavac objašnjava da su u posljednjih nekoliko godina pomjerena naučna saznanja o smjenjivanju kultura na ovim prostorima. U dosadašnjoj literaturi se smatralo da mlađe neolitske kulture smjenjuje takozvana nakovanjska kultura, koja se javlja u primorskoj zoni, od Dalmacije do Skadra.„Rezultati dobijeni prvo na lokalitetu Torine kod Petnjice, a zatim i u Bijelom Polju, nesumnjivo ukazuju i na jednu južnobalkansku kulturnu grupu koja zahvata prostor istočne Srbije i pruža se od Homoljskih planina, preko Kosova i naših prostora, do lokaliteta Malić u Albaniji. Pored nakovanjske kulture, koja dolazi sa primorja, naša istraživanja su pokazala da je Polimlje bilo i pod uticajem bubanjsko humske kontinentalne kulturne grupe. Te dvije kulturne grupe se ovdje, na području Polimlja, susreću i prožimaju, formirajući posebnu i karakterističnu kulturu“ – kaže Lutovac.
On smatra da ovo nesumnjivo ukazuje da su primorski kulturni uticaji išli dalje od Beranske kotline, za koju se do sada vjerovalo da je duboko zaleđe primorskih kulturnih grupa.
„Sada sasvim sigurno možemo tvrditi da su primorski kulturni uticaji išli desnom obalom Lima, površinama duž visoravni Vlahova kod Rožaja i ispod Pešterske visoravni. Najstariji nalazi sa Torina pripadaju vinčanskoj kulturnoj grupi, i to vjerovatno njenom kraju i suživotu sa kulturnom grupom bubanj-hum, koja predstavlja izrazito eneolitsko, tj. bakarno doba“ – objašnjava Lutovac.
Lutovac nabraja samo neke od utvrđenih gradova koji su do sada otkriveni u Polimlju – Tumbarice u Donjoj Ržanici, Gradac u Budimlji, Pećina grad u Radmanskoj klisuri kod Petnjice, gradina Bihor, Samograd u selu Brzava kod Bijelog Polja, još uvijek arheološki nedirnuti Gradac iznad Godočelja kod Petnjice, Gradac u Crnči kod Bijelog Polja, Jerinin grad u Plavu, Gradina iznad sela Šabotići, i još dva u bjelopoljskoj opštini, Gradina u Koritima i Gradina iznad sela Muslića, kao i Gradina u Rožajama.
„Sve ove naseobine potiču uglavnom iz srednjeg bronzanog doba i korišćene su kao prirodna utvrđenja. Neke od njih su korišćene i u gvozdenom dobu, sa dolaskom i dominacijom Rimljana. S obzirom na strategijski značaj, opasane su moćnim bedemima. Predstoji veliki posao njihovog potpunog otkopavanja i zaštite“ – priča Lutovac.
On napominje kako su arheolozi Polimskog muzeja iz Berana za sada uspjeli da konzerviraju tek manji broj gradina. „Potrebno je prije svega da se one proglase kulturnim dobrom “ – kaže Lutovac.
Direktorica Polimskog muzeja objašnjava da je samo posljednjim dopisom od nadležne državne institucije kulture zatraženo da se zaštite utvrđenje Gradac kod Mojkovca, lokalitet Bijedići kod Bijelog Polja, lokalitet Gradac u Budimlji kod Berana, memorijalni spomen kompleks Jsikovac kod Berana, Pećina grad u Radmanskoj klisuri kod Petnjice, utvrđenje Samograd u selu Brzava kod Bijelog Polja, lokalitet Totine kod Petnjice kao i uvrđenje Tumbarice Donja Ržanica kod Berana.
„Taj dopis smo poslali prije dvije godine. Tada nam je odgovoreno da je kulturnim dobrom i zakonom zaštićen proglašena Hajdar pašina džamija u Radulićima. Nešto ranije je zakonom zaštićen i berankš kod Berana. Zaštićeni su još manastiri Đurđevi stupovi i Šudikova u Beranama“ – objašnjava Folićeva.
Takođe je zakonom zaštićen i takozvani Rimski kastrum u selu Lužac kod Berana, za koji arheolozi ne znaju gdje se nalazi, kao i neki spomenici NOB-a.
„Još nemamo odgovo šta je sa Spomen kućom vojvode Gavra Vukovića u Beranama, kao i šta je sa Bihor gradom“ – kaže direktorica Polimskog muzeja.
Ona je nedavno iskazala nezadovoljstvo činjenicom da Ministarstvo kulture ovoj kulturnoj ustanovi koja ima regionalni karakter i obavlja arheološka i konzervatorska istraživanja i poslove na čitavom sjeveru, za ovu godinu nije opredijeljen ni euro.
Mnogi spomenici kulture na sjeveru će još čekati da se proglase državnim dobrom. Za to vrijeme svako koga tamo put nanese može raditi šta god hoće i odnostiti artefakata koliko hoće. Radi poređenja. U Grčkoj turiste kažnjavaju ako otuđe jedan kamen sa Akropolja.
Tufik SOFTIĆ
Komentari
IZDVOJENO
-
Gužva u centru pažnje
-
GRABEŽ EKONOMIJA: Kuda lete Aerodromi
-
Dr sci. med. Igor Mićunović, predsjednik Obrazovnog komiteta Svjetske federacije kineske medicine – WFCMS: Protiv korona virusa organizovano i bez panike
-
POLITIČKO VRENJE U NJEMAČKOJ: Zašto Anegret ne nasljeđuje Angelu
-
Šta je nedostajalo Ivi Loli?
-
BLAGODETI OVOZEMALJSKE: Svi poslovi Mila i Amfilohija
Izdvojeno
METODIJEVE METODIČNE ZEMALJSKE RABOTE: U slavu Vučića, Čiča Draže i KGB-a

Objavljeno prije
2 danana
25 Jula, 2025
Jedan od SPC-ovih najradikalnih Putinista, promoter velikosrpske fašističke ideologije iz Drugog svjetskog rata Metodije Ostojić, bio je domaćin prošlonedjeljnog parastosa u nikšićkom hramu Sv.Vasilija na praznik tzv. Svetih carskih novomučenika Romanovih. Metodije je kao lojalista porodice Vučić nedavno čašćen iz Beograda titulom mitropolita, kao upozorenje Joanikiju, trenutno nedovoljno lojalnom Vučiću
Prošlog četvrtka na praznik tzv. Svetih carskih novomučenika Romanovih služen je parastos u Nikšiću u hramu Sv. Vasilija. Prisutni su bili i novi ruski ambasador u Crnoj Gori Aleksandar Lukašik , nacionalno ostrašćeni gradonačelnik Marko Kovačević i potpredsjednik Vlade Budimir Aleksić iz redova vučićevske Nove srpske demokratije (NSD).
Ruski car Nikolaj Romanov je za života bio ktitor nikšićkog hrama. Nikolaja i njegovu porodicu (supruga, četiri ćerke i sin prijestolonasljednik) su boljševici brutalno pogubili 17. jula 1918. u Jekaterinburgu nakon Oktobarske revolucije. Ruska crkva (RPC) ih je 2000. godine kanonizirala kao tobožnje svetitelje i mučenike za vjeru. Da bi tako nešto bilo moguće, RPC je morala prvo dobiti dozvolu i od tada novog predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina i od
službe državne bezbjednosti (FSB) kojoj je de fakto potčinjena još od Oktobarske revolucije.
Putin je još na početku mandata krenuo u propagiranje carske imperijalne Rusije uz ponovno oživljavanje staljinizma. Napravljena je sinergija poznata kao pravoslavni staljinizam ili staljinističko pravoslavlje. U zemlji je ponovo uveden totalitarni sistem uz brutalni obračun sa neistomišljenicima. Širom Rusije su ponovo podignuti spomenici ovom krvoloku crkve uz novu KGB-ovsku “istinu” – Staljin nije bio krvavi progonitelj pravoslavlja već pravoslavac, uz izmišljene hagiografije i svjedočanstva poput tzv. Sv. Matrone Moskovske o čemu je Monitor ranije pisao. Hram ovoj “svetiteljki”, kojoj se Staljin navodno obratio za pomoć 1941. kad su Njemci bili pred Moskvom, je podignut i u Grblju i osveštao ga je oktobra 2024. sadašnji mitropolit Joanikije Mićović.
Krečenje istorije nije nikakvo iznenađenje. Jer “na čelu države je pravoslavac – Vladimir Putin, ne nekakav imitator religije, već iskreni vjernik, čovjek crkve” nedavno reče Kiril Gunđajev, agent sovjetskog KGB-a u mantiji patrijarha Rusije. “Putin se ne ustručava ni da dođe u hram, ni da se pričesti. Ono što je važno za čitav narod – on je dobar primjer dobrog hrišćanina“, poručuje Gunđajev. Patrijarh je još u doba Jeljcinove administracije zaradio milijarde dolara trgujući bezakciznim alkoholom i cigaretama. Poznat je po luksuznim satovima, jahtama i voznom parku. Aktivno progoni ruske sveštenike koji se zalažu za mir s Ukrajinom i prestanak agresije.
Kult Romanovih i hrišćansko svetiteljstvo, sa kojim makar car i carica nijesu imali ništa, se brzo proširio i na Srpsku crkvu (SPC) uz prihvatanje staljinističkih vrijednosti KGB pravoslavlja.
Jedan od SPC-ovih najradikalnih Putinista, ujedno i promoter velikosrpske fašističke ideologije iz Drugog svjetskog rata je Metodije Ostojić, domaćin prošlonedjeljnog parastosa. Metodije je episkop Eparhije nikšićko budimljanske (ENB) za koju na eparhijskom portalu tvrdi da je navodno osnovao Sv. Sava 1219. Eparhija u sadašnjem obliku je prvi put osnovana 2001. tako što je Beograd odcijepio više od pola teritorije Mitropolije crnogorsko primorske (MCP) i tobože obnovio Savinu eparhiju.
Metodije je, kao lojalista porodice Vučić nedavno čašćen iz Beograda i titulom mitropolita, kao upozorenje mitropolitu MCP Joanikiju, trenutno nedovoljno lojalnom Aleksandru Vučiću. Upozorenje je polovinom maja javno prenio nezvanični glasnogovornik SPC-a i Srpskog sveta Aleksandar Raković u vučićevskog glasilu ALO. “Dodjela titule mitropolita episkopu Metodiju je srušila san crkvenih separatista da prisvoje mitropoliju crnogorsko-primorsku SPC i da njenog poglavara s titulom mitropolita proglase za šefa neke svoje ‘Crkve’”, izjavio je Raković.
Ranije su odapete strijele javnih optužbi i kvalifikacija protiv pokojnog crnogorskog mitropolita od strane Nikodima Bogosavljevića, bivšeg igumana manastira Dajbabe kod Podgorice, koji sada služi u Eparhiji valjevskoj. “Amfilohije (Radović) je išao ka tome da formira neku samostalnu ili autonomnu arhiepiskopiju Crne Gore”, kazao je on. Bogosavljević je nazvao Amfilohija “licemerom i dvoličnjakom” i duhovnim ocem bivšeg premijera Zdravka Krivokapića. “Zbog toga što su izdali Srpstvo, nazivam izdajnicima i mitropolita Amfilohija i njegovo isčadije (duhovno potomstvo) – profesora Krivokapića”. Iz MCP-a nije bilo reakcija ni na Bogosavljevićeve ni Rakovićeve izjave.
SPC-ovom episkopatu je ispala zgodna činjenica da je na isti datum kada su stradali Romanovi, pogubljen i general Draža Mihailović 1946. godine kao ratni zločinac i fašistički kvisling. Pogubljenju je prethodilo suđenje otvoreno za javnost kojeg je pratilo i preko 60 inostranih dopisnika.
Stradanje Romanovih i Čiča Draže na isti dan mnogi u srbijanskoj Patrijaršiji smatraju znakom Dražine “svetosti”. Isto tako i hrvatski ustašofili uzimaju da je datum smrti ustaškog lidera i ratnog zločinca Anta Pavelića (na Vitlejemske mladence) i njegovih dviju ćerki na Božić znak “svetosti” porodice Pavelić.
Sa Romanovima je istovremeno održan pomen i Draži i njegovim četnicima koje Metodije ranije ovog ljeta nazvao “najvećim vitezovima i herojima Drugog svjetskog rata…koji su istrajali na krstonosnom i krstovaskrsnom putu Hristovom do kraja čista obraza i svijetla lika”. Do sada se tužilaštvo nije izjašnjavalo o Metodijevom veličanju koljača nesrpske nejači i protivnika postojanja Crne Gore i Crnogoraca u bilo kom autonomnom obliku.
Samo dva dana kasnije, u subotu 19. jula, Metodije je osveštao hram Sv. Save u Dapsićima kod Berana. Na osveštanju je bio prisutan i “predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, u liku svog izaslanika, brata našeg Miloša Vučevića”. Vučević, formalni predsjednik vladajuće vučićevske Srpske napredne stranke (SNS) u svojstvu izaslanika sletio je helikopterom MUP-a Srbije na pistu beranskog aerodroma.
Metodije je nakon liturgije održao besjedu o jednoj naciji, vjeri i vođi kakve smo često slušali krvavih 90-tih. Prvo je poželio dobrodošlicu Vučićevom izaslaniku koji je “dobrodošao među svoj srpski narod, da pokaže još jednom da su Srbi jedno”. Uručio mu je Orden Sv Georgija pobjedonosca I reda kojim je odlikovan Vučić jer “ovim pokazujemo jedinstvo srpskog naroda”. Tom prigodom, Vučićev izazlanik i novi mitropolit su objavili: “ Porodica Vučić je jedan od najvećih ktitora ovog novoosvećenog Hrama posvećenog prvom srpskom arhiepiskopu Svetom Savi”.
Metodije je objasnio: “Sve one granice koje nas i sa istoka i sa zapada, i sa sjevera odvajaju od naše braće…naši su preci umjeli da prelaze i poništavaju, da ih ne računaju ni u šta”. A ako granice i dalje stoje one trebaju biti nevidljive i beznačajne: “Jer mi smo jedan narod i jedan prostor, jedna krv, jedna vjera, braća, svi čeda Sv. Save”. Novoproglašeni mitropolit je poručio Vučeviću da prenese predsjedniku (koji po Ustavu Srbije ima strogo ceremonijalna ovlašćenja) da “nastavi da sabira srpski narod i da pomaže ovdje u CG kao što je i do sada pomagao.” Za uzvrat, Metodije je dao obećanje: “Srpski narod ovdje će, sa svoje strane, učiniti sve da majku Srbiju i majku Rusiju nikad ne zaboravi…i da ćemo se , ako Bog da, još prisnije ujediniti u nekoj zajednici koju očekujemo da će biti u budućnosti”. Za sada Vučić najbolje sabira srpski narod u Srbiji na protestima protiv svoje privatne vlasti koju predvode studenti nakon tragičnog pada renovirane nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine.
Vučević se istim tonom zahvalio domaćinima: “Srećan sam što se ovde okupilo mnogo naših sunarodnika jer mi smo, bez obzira na teritorije, granice i zakone, jedan narod istog jezika i kulture koji povezuje svetosavski put”. Za Vučevića- svetosavlje je naš put. “Kad god smo bili na putu Svetog Save – bili smo na pravom putu” zaključio je Metodijev “brat naš” i akter brojnih korupcionaških afera u Srbiji. Vučević je javni prijatelj osuđivanih kriminalaca i osumnjičenih narko bosova. Srpska opozicija zove ga – “batlerom porodice Vučić”.
Vrijedno je napomenuti da je orden SPC-a tzv. Svetog Kralja Milutina (koji se pet puta ženio uključujući i petogodišnjom vizantijskom princezom) dobila i Mat company DOO iz Pljevalja 2011. godine iza koje su stajala braća Darko i Duško Šarić. Orden je dat “u znak zahvalnosti što su bili jedan od najvažnijih donatora za izgradnju nedavno osveštanog hrama u Pljevljima”. Sinod SPC-a i odbor za izgradnju hrama su se pravili kao da ne znaju odakle potiče novac.
Metodiju jedino preostaje da, konačno, dobije termin za poklonjenje kod gospodara Srbije. “Nažalost, nijesam imao prilike da (ga) sretnem” požalio se Vučeviću. Daće Bog.
Za Putina će morati puno više da se potrudi. Međutim, tu je novi ambasador koji ima jako dobar pedigre u službi (ne samo diplomatskoj). Za “duhovnika” kao što je Metodije će se sigurno naći koja lijepa riječ.
Jovo MARTINOVIĆ
Komentari
Izdvojeno
KOLAŠINSKA VLAST PREVAZIŠLA KRIZU: Lijepe funkcije i gvozdena vrata otvaraju

Objavljeno prije
2 danana
25 Jula, 2025
Stabilnost kolašinske vlasti još jednom je potvrđena nakon dugotrajnih pregovora daleko od očiju javnosti. Partije u vlasti uspjele su da se dogovore oko ključnih kadrovskih pitanja i organizacije novoformiranih i budućih preduzeća Taj dogovor, pak, nije garancija i da će najurgentniji kolašinski problemi biti riješeni
Predstavnici političkih partija koje čine vladajuću većinu u Kolašinu početkom ove sedmice konačno su uspjeli da prevaziđu brojne sukobe i dogovore se oko ključnih pitanja koja su ih ranije dijelila. Svađe su izbile krajem juna, oko kadrovskih rješenja za direktora i Upravni odbor (UO) novoformirane Agencije za projektovanje i planiranje prostora, ali i oko odluke da li treba formirati još dva nova preduzeća i ko će u njima voditi “glavnu riječ”.
Ponovna idila vlasti u Kolašinu rezultat je dogovora da ključne rukovodeće pozicije u Agenciji pripadnu Demokratama, uz podršku ideji potpredsjednika Opštine Vasilija Ivanovića iz Pokreta Evropa sad (PES), da se osnuje posebno preduzeća za upravljanje sportskom infrastrukturom. Takođe, Parking servis biće organizovan kao samostalno preduzeće, a ne kao dio Komunalnog, kako su ranije predlagale Demokrate. To znači da su se iz vlasti našli “na pola puta” i prihvatili međusobna uslovljavanja od prije mjesec.
Vladajuću većinu u Kolašinu čini devet odbornika sa liste „Vladimir Martinović – Idemo Ljudi“ (Demokrate i Ujedinjena), zatim četiri odbornika „Za budućnost Kolašina“, po tri iz Pokreta Evropa sad (PES) i Socijalističke narodne partije (SNP), te jedan iz GP URA i slobodnih građana.
„Direktor Agencije biće kadar Demokrata, a liste Demokrata i Ujedinjene imaće po dva člana u Upravnom odboru tog preduzeća. Direktor Parking servisa biće iz SNP, a u UO će jedan član biti iz URA. Koordinacija oko osnivanja preduzeća za upravljanje sportskom zonom povjerena je Ivanoviću, koji će biti zadužen i za Statut. Nakon brojnih nesporazuma i teških riječi krajem juna, sada je postignut visok stepen saglasnosti, pa kolašinska vladajuća većina ostaje stabilna“, nezvanično je za Monitor rekao jedan od učesnika posljednjih koalicionih pregovora.
Agencija je formirana još u aprilu kao odgovor na novi Zakon o uređenju prostora, prema kom lokalna planska dokumenta ubuduće izrađuju privredna društva koja osnivaju lokalne samouprave. No, Agencija do sada nema ni jednog zaposlenog. Treba da djeluje kao društvo sa ograničenom odgovornošću (Doo) i ima zadatak da izrađuje lokalne planske dokumente, nadgleda izvođenje radova i učestvuje u pripremi urbanističko-tehničkih uslova. Pred Agencijom je veliki posao, naročito donošenje novih detaljnih urbanističkih planova (DUP) za centar grada, Brezu i Smailagića Polje, budući da su postojeći planovi stari i često kritikovani zbog prekomjerne gradnje.
Planovi lokalne uprve ranije su bili da će Komunalno preduzeće upravljati naplatom i održavanjem parking sistema u Kolašinu, gdje se planira uvođenje zonskog sistema naplate parkiranja u centralnoj gradskoj zoni. Sa oko 6.700 stanovnika i više od 2.230 vozila, grad namjerava naplaćivati parking na 313 mjesta, uključujući i javnu garažu ispod opštine. Naplata bi važila radnim danima i subotom, dok bi nedjeljom i praznicima, osim tokom turističke sezone, parkiranje bilo besplatno. Komunalno preduzeće nema organizovanu službu za uklanjanje nepropisno parkiranih vozila, što predstavlja izazov za efikasno upravljanje sistemom.
Istovremeno, minulog proljeća počeli su višemilionski radovi na sportskoj infrastrukturi. Riječ je o desetak terena za razne sportove.
Sve nesuglasice unutar vlasti do nedavno su bile skrivene od očiju javnosti. Prvi put je zvanično potvrđeno da odnosi među političkim subjektima u Kolašinu nisu idealni, kroz saopštenje Ujedinjene, sredinom maja, u kojem su najavili razmatranje da li će ostati u koaliciji sa Demokratama, a samim tim u kolašinskoj vlasti.
Iako su najavili da će odluku saopštiti za nekoliko dana, od tada se nisu oglašavali. Prema pouzdanim izvorima, nezadovoljstvo u toj stranci “amortizovano” je angažovanjem jednog funkcionera po ugovoru o djelu.
Predstavnici Ujedinjene ranije su dugo bili nezadovoljni što nisu konsultovani oko važnih odluka lokalne izvršne vlasti, ali to nijesu zvanično saopštavali. Odmah nakon formiranja vlasti, vršilac dužnosti direktora kolašinskog Komunalnog preduzeća, Stojan Bulatović iz Ujedinjene, razriješen je sa funkcije, a na njegovo mjesto postavljen je kadar Demokrata, Dušan Simović. Kolašinski Osnovni sud nedavno je presudio da je razrješenje Bulatovića bilo nezakonito, ali njegove partijske kolege nijesu reagovale.
Nakon reakcije Ujedinjene, zvanično su se oglasili iz PES-a. Takođe su izrazili nezadovoljstvo funkcionisanjem vlasti. Saopštili su da su Ivanović i Nada Selić, predsjednica Odborničkog kluba, napustili koalicioni sastanak krajem juna, zbog neslaganja sa dijelom vlasti oko upravljanja budućom Agencijom za planiranje prostora i drugim preduzećima.
Objasnili su da nijesu zadovoljni radom kolašinskog Komunalnog preduzeća, kao ni time što nadležni sekretar ne izdaje potrebna uvjerenja za zapošljavanje kandidata sa ispunjenim uslovima. Prema informacijama Monitora, to se odnosilo na popunjavanje radnog mjesta u Komunalnoj policiji, za koje je Ministarstvo finansija dalo saglasnost, ali nedostajalo je uvjerenje lokalnog sekretarijata. To radno mjesto treba da pripadne jednoj od simpatizerki PES-a.
Predsjednik Opštinskog odbora Nove srpske demokratije (Nova) Dragan Bulatović tada je odgovorio da „na ucjene neće pristati“. Demokrate se nijesu oglašavale, a ostali politički subjekti vlasti slali su „poruke pomirenja“. Sada je, međutim, jasno da većina predstavnika vlasti nije ni razmatrala prijedlog predsjednika Skupštine opštine Vasilije Bulatovića (Demokratska narodna partija) o uključivanju predstavnika opozicije (Pokret Zajedno gradimo Kolašin) u UO Agencije. On je na sastanku obrazložio da je opozicija osvojila veliki broj glasova u urbanom dijelu opštine, gdje slijedi mijenjanje planske dokumentacije.
Dominantnu većinu mjesta u UO opštinskih preduzeća (Komunalno, Vodovod i kanalizacija), kao i Savjetu Centra za kulturu čini lista „Vladimir Martinović – Idemo Ljudi – Demokrate – Ujedinjena“. Od 15 mjesta u upravljačkim tijelima, devet pripada toj listi, tri „Za budućnost Kolašina“, a po jedno PES-u, GP URA i SNP-u.
Stabilnost kolašinske vlasti, kako se i očekivalo, postignuta je, prije svega, kroz kompromis oko podjele moći i kadrovskih mjesta, a ne stvarnim rješenjima za mnogobrojne probleme u tom gradu. Jasno je i da, već viđen, takav način političkog dogovaranja, kratkoročno donosi stabilnost.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Komentari
Izdvojeno
NASTAVLJENI OBRAČUNI DVA NAJOZLOGLAŠENIJA KRIMINALNA KLANA: Bez naznake kraju rata

Objavljeno prije
1 sedmicana
18 Jula, 2025
U ratu dva ozloglašena kriminalna klana tokom prethodnih 16 godina ubijeno je više od 70 osoba među kojima su bile i one koje su slovile za vođe. To krvavi obračun nije zaustavilo, a poslednje likvidacije potvrdile su ne samo da ubistva neće prestati već sa su bezbjednosne strukture nemoćne da ih zaustave
Ubistvo Podgoričanina Igora Nedovića (29), koji je operativno važio za osobu blisku kavačkom kriminalnom klanu, potvrda je bezbjednosnom sektoru da rat dva najozkoglašenija kriminalna klana koji traje još od 2014.godine – nije okončan. I da ono što nadležni preventivno preduzimaju nije dovoljno da se krvavi niz surovih likvidacija okonča ili smanji broj žrtava.
Nedović je ubijen u srijedu oko 13.30 časova, ispred svoje porodične kuće u naselju Stara varoš. Prema video snimku koji je samo par sati nakon ubistva počeo da kruži društvenim mrežama, ubica je prišao Nedoviću dok je pričao sa muškom osobom na motoru i počeo da puca u njega. Muškarac na motoru je pobjegao, a Nedović pao u neposrednoj blizini. Na snimku se vidi i da se i dalje, makar zvanično, neidentifikovani ubica, kada je primijetio da Nedović daje znakove života, vraća i ponovo puca u žrtvu, nakon čega bježi u nepoznatom pravcu.
S teškim povredama Nedović je prevezen do Kliničkog centra Crne Gore, ali su napori ljekara da ga spasu bili uzaludni. Dok je ljekarska borba trajala, iz Uprave policije je stiglo zvanično saopštenje o tome da je u skoro samom centru Podgorice došlo do pucnjave u kojoj je teške povrede zadobila jedna osoba.
„Oko 13.30 časova u podgoričkom naselju Stara varoš, u ulici Gojka Radonjića, u blizini porodične kuće I.N. došlo do upotrebe vatrenog oružja, kojom je prilikom ovo lice zadobilo teške tjelesne povrede. Nakon ukazivanja ljekarske pomoći on je podlegao povredama u Kliničkom centru Crne Gore. Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“, te Sektora za borbu protiv kriminala, uz aktivnu podršku drugih organizacionih jedinica Uprave policije, a u koordinaciji sa Višim državnim tužilaštvom u Podgorici preduzimaju izviđajne mjere i radnje na rasvjetljavanju ovog krivičnog djela, identifikaciji i lociranju izvršioca“, saopšteno je iz Uprave policije.
Vrh Sektora bezbjednosti nije se ovim povodom obratio javnosti, iako to uvijek čini , mnogobrojnim saopštenjima, nakon što se izvede neka od akcija hapšenja. Nakon surove likvidacije Nedovića ostali su nijemi. Iz Uprave policije predočili su da je riječ o teškom i složenom krivičnom djelu i zamolili javnost za razumijevanje kada je u pitanju izvještavanje. U saopštenju su izostavili da podsjete i ponove ono što su tvrdili sredinom maja kada je u Nedovića je pucano dok je sjedio u jednom ugostiteljskom objektu u Siti kvartu.
Tada, nakon identifikovanja počinilaca krivičnog djela nijesu krili da se, na osnovu operativnih i obavještajnih analiza, zaključuje da je pokušaj ubistva Nedovića posljedica djelovanja suprostavljenih organizovanih kriminalnih grupa. Ako su bezbjednosne službe znale da je Nedović meta suprostavljenog kriminalnog klana, što su tim povodom preduzeli ?
Nakon što je ubica u Nedovića ispalilo više od desetak hitaca, intezivirali su potragu za osobom za kojom mjesecima tragaju zbog pokušaja ubistva. Naši sagovornici tvrde da postoji osnovana sumnja da mlađi Podgoričanin, kojem dva mjeseca ne mogu da uđu u trag, ima veze sa likvidacijom Nedovića.
Samo dan prije ubistva Nedovića, u centru Barselone ubijen je muškarac čiji identitet sa sigurnošću nije utvrđen, ali se na osnovu do sada prikupljenih podataka vjeruje da je riječ o Cetinjaninu Filipu Kneževiću koji takođe, u policijskim evidencijama važi za pripadnika kavačkog kriminalnog klana.
Pucnjava se, nkako javljaju mediji u Španiji, dogodila u utorak oko 16 i 25 u pješačkoj zoni u Ešampleu. Napadač je prišao žrtvi sa leđa i ispalio više hitaca u njega. Kako prenose tamošnji mediji, žrtva je zadobila četiri rane, u glavi i grudima, i preminula je na licu mjesta.
Očevici, kako javljaju tamošnji mediji, tvrde da je napadač hladnokrvno sačekao pravi trenutak i potom nestao bez traga. Mossos d’Esquadra su zvanično potvrdili samo smrt jednog muškarca srednjih godina, starog između 30 i 40 godina. Do sada niko nije uhapšen.
Potvrdu identiteta ubijenog muškarca čekaju crnogorski istražitelji, ali ne i pripadnici škaljarskog kriminalnog klana. Kako tvrde stanovnici Cetinja ,u utorak u večernim satima čulo se i vidjelo više vatrometa, a operativno se došlo do podatka da su tu proslavu organizovali pripadnici škaljarskog kriminalnog klana nakon što su dobili informaciju da je ubijen član njima suprostavljene kriminlane grupe.
Navodna žrtva – 36.godišnji Filip Knežević slovi za visokorangiranog člana kavačkog kriminalnog klana. Prema navodima optužnice, Knežević je jedan od direktnih egzekutora škaljaraca Alana Kožara i Damira Hadžića na ostrvu Krf 23. jula 2020.
Optužnicom Javnog tužilaštva za organizovani kriminal tereti se da je zajedno s Dušanom Jovanovićem, kao i Milošem Jevrićem i Markom Stankovićem, koji su takođe u bjekstvu, kobnog dana ispred iznajmljene vile na ostrvu sačekao „škaljarce“ da se vrate s plaže, a potom pucao u njih.
Za njim je zbog više krivičnih djela i Crna Gora raspisala potjernice. Jednom od optužnica koju je podiglo Specijalo državno tužilaštvo (SDT), Knežević se tereti da je 8.maja 2018.godine pucao u novinarku Oliveru Lakić. Hitac u predjelu njenih nogu ispalio je ispred zgrade u kojoj novinarka stanuje.
Osim ovih krivičnih djela, Knežević se tereti i da je član kriminalnog kavačkog koja je planirala ubistvo vođe suprotstavljenog kriminalnog škaljarskog klana, Jovana Vukotića, tokom njegovog boravka u pritvoru u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu.
U ratu dva ozloglašena kriminalna klana tokom prethodnih 16 godina ubijeno je više od 70 osoba među kojima su bile i one koje su slovile za vođe. To krvavi obračun nije zaustavilo, a poslednje likvidacije potvrdile su ne samo da ubistva neće prestati već sa su bezbjednosne strukture nemoćne da ih zaustave.
Bez obzira na to upravlja bezbjednosnim sektorom, koliko se opsežnih kontrola operativno interesantnih osoba obavi na nedeljnom nivou, koliko se danonoćno patrolira ili na prepad obave pretresi njihovih prostorija, pripadnici kriminalnih grupa uvijek su nalazile, pa i sada pronalaze način, da budu ispred službi bezbjednosti.
Svetlana ĐOKIĆ
Komentari
Kolumne

Novi broj


UTRENIRANO NASILJE: Riječima, pesnicama, mecima

MISTERIJA POSJETE NIKA ĐELJOŠAJA SAD: Traži li zaštitu FBI

PRVA PRESUDA CRNOGORSKOG PRAVOSUĐA ZA RATNO SEKSUALNO NASILJE: Jedna presuda ne znači suočavanje
Izdvajamo
-
FOKUS4 sedmice
SLUŽBENI AUTOMOBILI, JAHTE , AVIONI…: Raskalašniji nego DPS
-
Izdvojeno3 sedmice
TRINAESTOJULSKA NAGRADA, DOBITNICI I OSPORAVANJA: Po formuli vlasti, opet
-
FOKUS3 sedmice
DISCIPLINOVANJE VRHA POLICIJE: Tajne gluve sobe
-
Izdvojeno4 sedmice
PROSTORNI PLAN CRNE GORE DO 2040.: Crnogorsko primorje kao turistički potencijal
-
FOKUS2 sedmice
RASHODOVANJE TRINAESTOG JULA: Kuća raskućnika
-
Izdvojeno4 sedmice
UOČI GODIŠNJE SKUPŠTINE EPCG: Profit ispario, privilegije ostale
-
DRUŠTVO4 sedmice
JAVAŠLUK U JAVNIM SERVISIMA: Nagrade i kazne za (ne)poslušne
-
INTERVJU4 sedmice
DRAGOLJUB VUKOVIĆ, NOVINAR: Kuća nam vonja na mnogo šta što ne valja