DRUŠTVO
Agonija u halama

Nakon 23 godine rada i sindikalne aktivnosti Sandra Obradović, predsjednica Sindikata Transporta u KAP-u, dobila je otkaz. U toku radnog vremena je, optužuje je uprava, iz firme otišla privatnim poslom. A taj njen „privatni” posao zbog kojeg je ostala bez onog od kojeg hrani porodicu bilo je učešće na okruglom stolu koji su organizovali MANS i Unija slobodnih sindikata na kojem se pričalo o – privatizaciji crnogorskih preduzeća. Sandra Obradović kaže: „Mislila sam da će poslodavac ispoštovati zakone Crne Gore, ali nije. Kada ja kao jedna od sindikalnih aktivista dobijam otkaz šta tek čeka ostale radnike”.
MOBING NA DJELU: Srđa Keković, generalni sekretar Saveza samostalnih sindikata Crne Gore, u razgovoru za Monitor objašnjava da je Sandra Obradović već duže žrtva mobinga u KAP-u: ,,Pritiskaju je da odustane od krivične prijave koju je podnijela zbog nepravilnosti oko stambenih sredstava, pa su je pritiskali da potpiše novi kolektivni ugovor sa manjim otpremninama, pa da odustane od štrajka…”
No, pored svega toga poslovodstvo je, po Kekovićevim riječima, angažovalo i osobu koja ju je neprestano pratila i bilježila sve njene sindikalne aktivnosti.
,,Isto je bilo i sa sindikalnim vođom u Željezari Jankom Vučinićem. Ti otkazi su produkt neoliberalnog Zakona o radu koji ne štiti dovoljno radnike”, kaže Keković.
Bez posla je ostao i još jedan sindikalni aktivista – Radovan Tošković.
Odmah po objavljivanju vijesti da su Obradović i Tošković dobili otkaze – radnici su zaprijetili blokadom glavne kapije i zabranom ulaska menadžmenta u KAP.
,,Vlasnik podgoričkog Kombinata aluminijuma demonstrira nasilje i ponižava radnike, a resornim institucijama ne polaže račune za višestruko nepoštovanje Kolektivnog i Kupoprodajnog ugovora”, tvrdi Tošković koji je u srijedu dobio otkaz.
Tošković pojašnjava da je ostao bez posla jer je, kao član Sindikalnog odbora, odsustvovao iz firme 21 sat i 41 minut, umjesto 16 sati sedmično koliko najviše ima pravo prema Kolektivnom ugovoru.
OBMANA I STRAH:,,Poslodavac nije mogao da izabere veću obmanu, pa je na ovaj način našao razlog da mi uruči rješenje o prestanku radnog odnosa. Mojih navodno prekoračenih pet sati i 41 minut ugrožavaju radnu efikasnost i predstavljaju glavnu opasnost za rad KAP-a”, objašnjava Tošković.
On tvrdi da je očigledno da vlasnik poslovni primitivizam hoće da nadomjesti sijanjem straha nad radnicima, otkazima i prijetnjama, kako bi spriječio najavljeni štrajk zaposlenih.
,,Uprava se boji štrajka, jer će morati da položi račune radnicima, koji su u njihovim očima robovi”.
U upravi KAP-a tvrde da su zaposleni, sa kojima je raskinut radni odnos, više puta pozivani da potpišu Ugovor o pravima i obavezama i da im je objašnjeno da u slučaju nepotpisivanja, u skladu sa zakonskim odredbama, slijedi raskidanje radnog odnosa. Kažu da odbijanje zaposlenog da potpiše ugovor znači njegovo odbijanje da nastavi rad u kompaniji.
,, Svaki pojedinac snosi odgovornost za odluke koje donosi. To je ono što sindikalni lideri nazivaju – zastrašujućim metodama koje se sprovode nad radnicima”, stoji u saopštenju.
Drama u KAP-u samo je nastavak višegodišnje agonije u koju je upala ova fabrika. Tamo je sada višak oko 600 od ukupno 1.710 zaposlenih radnika. Nakon realizacije socijalnog programa i još neuspjele reorganizacije kroz formiranje nove cjeline Zeleni plan u kompaniji je, i dalje, višak 500 radnika.
Istovremeno, ukupna državna pomoć vlasniku Kombinata aluminijuma Podgorica i nikšićkih Rudnika boksita, koji su pod kontrolom ruskog tajkuna Olega Deripaske – iznosi gotovo 200 miliona eura. To je zvanični podatak crnogorske Komisije za kontrolu državne pomoći. No, radnicima od te pomoći date Deripaski – ništa bolje.
DOLAZE NA PROSLAVU: I u Nikšiću radnički bunt narasta. Radnici Tehnostila danima štrajkuju glađu. Upozoravaju da bi mogli pravo iz radničke hale zapucati u Podgoricu, na proslavu Dana nezavisnosti 21. maja. Marko Mirjačić, predsjednik Sindikata fabrike, pozvao je premijera Mila Đukanovića da dođe u Nikšić i objasni radnicima zašto su obmanuti. Oni će njemu, kaže Mirjačić, objasniti kako izgleda biti gladan i nemati mogućnosti da se prehrani porodica.
Keković kaže da je ovo što se desilo u Tehnostilu veliki šamar za cijelu Crnu Goru: ,,Neko je uzeo pare i iznio mašine, uzeo od 2,5 do tri miliona eura, ostavio državu Crnu Goru da isplaćuje dugove”.
Radnici Hladne valjaonice Tehnostil pozvali su u srijedu nadležne institucije da ne dozvole da padne žrtva u toj fabrici, upozoravajući da će žrtava onda biti više.
“Za tražene tri plate radnika potrebno je nepuno sto hiljada eura, a nadležne državne institucije imaju te pare i neka ih daju ovim ljudima da ne crkavaju od gladi, inače ćemo smatrati da su saučesnici u prljavim i nečasnim radnjama u Tehnostilu”, poručio je Janko Vučinić, predsjednik Sindikata Željezare.
Izvršni direktor Mreže za afirmaciju nevladinog sektora Vanja Ćalović pitala je da li se premijer Đukanović plaši da dođe u Nikšić i slika sa radnicima Tehnostila, “kao što se ranije nasmiješen slikao sa tajkunima, koji su ih natjerali da štrajkuju glađu”. Ona je kazala da premijer navodno nema para da daje gladnim radnicima, a ima za svog brata i tajkune i da iz državnog budžeta prebacuje stotine miliona na njihove račune po raznoraznim osnovama.
Štrajkovi po Crnoj Gori se nižu. U ovoj godini registrovano ih je 56 u trinaest crnogorskih opština. Rješenja sporova između radnika i poslodavaca još se ne naziru.
Zaustavili Krilova
Predstavnici Sindikata i obezbjeđenja podgoričkog Kombinata aluminijuma spriječili su u četvrtak ujutro fizički obračun radnika, koji su blokirali glavnu kapiju preduzeća, sa predsjednikom uprave Vjačeslavom Krilovom.
Krilov je oko osam sati i 30 minuta pokušao da uđe u fabriku, ali to mu radanici nijesu dozvoli.
Sindikat i dio radnika KAP blokirali su glavnu kapiju kompanije u znak protesta zbog uručenih otkaza. Predsjednik Sindikata Transporta i skladišta Sandra Obradović kazala je da je otkaze dobilo oko 40 radnika.
Predsjednik Sindikalne organizacije Aluminijum Rade Krivokapić rekao je da radnici sada brane ulaz u fabriku, a da će u petak možda preuzeti KAP.
Marijana BOJANIĆ
Komentari
DRUŠTVO
TRIDESET I DVIJE GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Oprema sa Ćilipa kao podsjećanje na zločin

Ukradena aerodromska oprema, kako najavljuje premijer, doći će pred tužilaštvo. Zbog ratnih zločina tokom opsade Dubrovnika tužilaštvo u Crnoj Gori još nije pokrenulo nijedan krivični postupak
Predsjednik Vlade Dritan Abazović objavio je u utorak da je pronađena i evidentirana oprema koja je ukradena sa Aerodroma Ćilipi, tokom napada na Dubrovnik 1991-1992. Premijer-glasnik je obznanio da je oprema završila u tužilaštvu.
,,Nakon 30 godina, zahvaljujući rukovodstvu Aerodroma Crne Gore, prilikom popisa imovine ove državne kompanije, pronađena je i evidentirana oprema za koju se sumnja da je ukradena sa Aerodroma Ćilipi, tokom napada na Dubrovnik 1991-1992, najsramnije stranice crnogorske istorije koju je ispisalo tadašnje rukovodstvo”, napisao je Abazović na Fejsbuku. Dodao je da za razliku od prethodnih Vlada, ova ne bježi od prošlosti, već se sa njom suočava kako buduće generacije iste greške ne bi ponavljale.
Hrvatski mediji prenijeli su ovu izjavu uz podsjećanje da je ,,oprema koju su JNA i crnogorski rezervisti ukrali s Ćilipa jednim dijelom, kako se vjeruje, završila je u zračnoj luci Tivat, a većina u zračnim lukama u Beogradu, Nišu i Podgorici”. Ističu i da ,,vrijednost opreme koja je ukradena iz dubrovačke zračne luke, prema tvrdnjama nekadašnje uprave aerodroma Ćilipi iznosi 10 milijuna eura”.
Na Abazovićvo ,,otkriće” oglasila se bivša savjetnica direktora Aerodroma Biljana Knežević koja je objavila dokument kojim se podsjeća da je bivši direktor Ranko Bošković 2004. godine kolege u Hrvatskoj obavijestio da je oprema u Podgorici i Tivtu.
U dokumentu se navodi spisak sredstava od kojih su na aerodromu Tivat već tada neka bila rashodovana ili nisu bila u funkciji, dok su korišteni elevator, troje samohodnih stepenica, servisno i vatrogasno vozilo… Na aerodromu Podgorica sva sredstva sa Ćilipa, te 2004, bila su van funkcije ili su rashodovana.
Vlada i premijer o ovome kao da ništa ne znaju iako je ovo prvi pisani dokument kojim se priznaje da je dubrovački aerodrom opljačkan i da je dio opreme završio u Crnoj Gori. Značajan, jer je prethodna vlast, na čelu sa DPS-om, sve činjela da nametne kolektivnu amneziju na ovaj dio nečasne istorije u kojoj su njeni čelnici igrali vodeće uloge.
Epopeja o vraćanju imovine sa aerodroma Ćilipi traje duže od dvije decenije. Rukovodstvo dubrovačkog aerodroma je prvo od JAT-a, koji je bio vlasnik svih aerodroma u bivšoj Jugoslaviji, tražilo povrat svoje imovine. Kada je 2003. formirano preduzeće Aerodromi Crne Gore prepiska je nastavljena sa rukovodstvom kompanije koja gazduje aerodromima u Tivtu i Podgorici.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
DRUŠTVO
GLOBALNI INDEKS ORGANIZOVANOG KRIMINALA ZA 2023. : Na lošem glasu

„Porast tokova kokaina u luci Bar i široko rasprostranjene veze mreža sa grupama iz Latinske Amerike, EU i Zapadnog Balkana pokazuju da su organizovane kriminalne grupe porijeklom iz Crne Gore uspostavile konsolidovanu kriminalnu mrežu“, piše u Izvještaju kojim smo, prema indeksu organizovanog kriminala, rangirani kao 5. u Evropi i 54. na svijetu
Crna Gora je rangirana kao peta u Evropi na Globalnom indeksu organizovanog kriminala za 2023. godinu. Od 193 države u svijetu, Crna Gora je na 54 mjestu. To piše u Indeksu transnacionalnog organizovanog kriminala u svijetu koji je prije tri dana predstavila Globalna inicijativa za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC).
Ni ovo istraživanje nije moglo proći bez onih koji su zaslužni za ovaj (ne)zavidan položaj – kotorskih kriminalnih klanova.
“Grupe formirane u mafijaškom stilu su dominantna vrsta kriminalnih mreža u Crnoj Gori. Klanovi “Škaljari” i “Kavači” su najistaknutiji akteri i prvenstveno se bave pranjem novca i trgovinom kokainom iz Latinske Amerike. Dva klana su koristila značajne količine nasilja, koje se preko granice prelilo u Srbiju i Evropu. Vođe kriminalnih grupa ili visokopozicionirani članovi koji služe kazne u Crnoj Gori često regrutuju nove snage u zatvorima. Sofisticiranost kriminalnih mreža je u porastu. Porast tokova kokaina u luci Bar i široko rasprostranjene veze mreža sa grupama iz Latinske Amerike, EU i Zapadnog Balkana pokazuju da su organizovane kriminalne grupe porijeklom iz Crne Gore uspostavile konsolidovanu kriminalnu mrežu“, piše u Izvještaju.
Oni ukazuju i na ono što odbija da prizna vladajuća elita koja neumorno prst krivice upire u svoje prethodnike. „Kriminalne mreže su uglavnom povezane sa mafijaškim grupama i trgovinom kokainom i povezane su sa korumpiranim lokalnim političarima i policijom. Postoji značajan politički uticaj u kriminalnim aktivnostima, koji potiče iz najviših ešalona države. Policija je takođe često uključena u zaštitu kriminalnih aktera, a u nekim slučajevima i pripadnici tajne službe. Državni akteri štite imovinu kriminalaca. Široko rasprostranjen politički uticaj i veze sa organizovanim kriminalcima stvaraju strah među organima reda, čineći ih nevoljnim da efikasno djeluju protiv organizovanih kriminalaca, čime se povećava nekažnjivost. Pored toga, korupcija osigurava zaštitu kriminalnih mreža unutar javnih institucija. Čini se da je prisustvo stranih domaćih i privatnih kriminalnih aktera u Crnoj Gori nisko u odnosu na druge kriminalne aktere. Prvi uglavnom učestvuju na tržištu krijumčarenja ljudi, dok se drugi fokusiraju na finansijske zločine i šeme pranja novca.”, navodi se u izvještaju koji je, naglašavaju autori, sačinjen na osnovu podataka iz ove godine.
Kada je riječ o političarima, u Izvještaju se posebno ističe da je zemlja gurnuta u duboku političku nestabilnost otkako je manjinska vlada zbačena izglasavanjem nepovjerenja u avgustu 2022. godine.
“Uprkos kontinuiranim političkim krizama, privremena vlada je uložila napore u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno u borbi protiv trgovine kokainom i šverca cigareta. Međutim, tenzije i nepovjerenje unutar vladajuće koalicije i nedostatak konstruktivnog učešća svih političkih partija na plenarnim sjednicama, doveli su do kašnjenja i neefikasnosti u poboljšanju ključnih zakona. Parlament tek treba da pokaže u praksi svoju posvećenost reformskoj EU agendi i da poboljša svoju koordinaciju sa vladom u pogledu zakonodavnih inicijativa”, navodi se u izvještaju.
Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
DRUŠTVO
HIRURG NIKOLA FATIĆ OPET OPTUŽEN: Istraga o navodnom uzimanju organa, Fatić se ne oglašava

Dok tužilaštvo istražuje prijavu protiv hirurga Nikole Fatića, mediji špekulišu da je po srijedi nezakonito uzimanje organa. Fatić se ne oglašava. Iz partije Alternativa tvrde da se istražuje da li je hirurg ,,odnio” medicinski otpad – tromb. Čekaju se nalazi obdukcije da se saopšti u kom će pravcu krenuti istraga. Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali on nije odgovarao na naše poruke. Izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici pokrenulo je istragu kojom je obuhvaćen vaskularni hirurg Kliničkog centra Crne Gore Nikola Fatić na osnovu krivične prijave koju je protiv doktora podnijela porodica preminulog pacijenta. Iz tužilaštva je saopšteno da će nakon utvrđivanja rezultata obdukcije tijela pacijenta koji je preminuo nakon operacije u KCCG u Podgorici, a kojeg je operisao doktor Fatić, biti utvrđen dalji tok istrage.
Na navode medija po kojima je porodica pokojnika podnijela prijavu zbog navodnog protivpravnog oduzimanja ljudskih organa ili djelova tijela, odnosno zbog navodnog nesavjesnog liječenja njihovog člana porodice iz tužilaštva se nijesu javno izjašnjavali.
Iz Uprave policije je potvrđeno da je tokom vikenda policija pretresla prostorije hirurškog odjeljenja Kliničkog centra u Podgorici, te prikupljala obavještenja vezana za navode iz krivične prijave, odnosno tužilačke istrage. Takođe je saopšteno da je policija pretresla i privatnu ordinaciju doktora Nikole Fatića.
Iz Kliničkog centra Crne Gore je saopšteno da će po dobijanju rezultata obdukcije i policijske istrage ,,biti odlučeno o svim radnjama koje će biti preduzete u vezi sa ovim slučajem, bez prejudiciranja”.
Mediji pišu da se Fatić sumnjiči da je teglu sa ostacima dijela organa, aorte, koju je operisao, neovlašćeno iznio iz Kliničkog centra i odnio u svoju privatnu ordinaciju. On se sumnjiči da je, nakon što je porodica vidjela teglu sa etiketom na kojoj je bilo napisano ime pacijenta i alarmirala policiju, to vratio u jednu od prostorija KCCG u kojoj je nađena prilikom pretresa.
Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali nije odgovarao na naše poruke. A izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji.
Dok je cijeli slučaj obavijen ćutanjem, jedina se oglasila organizacija Alternativa koja je objavila da je policija pretresala prostorije gdje borave hirurzi, ali prema njihovim saznanjima, tom prilikom nije pronađen nijedan dokaz o eventualnoj trgovini organima. Iz ove organizacije su saopštili da se ne radi o organu nego o trombu: ,,Treba da znate da taj vrsni vaskularni hirurg nema ni svoju kancelariju u Kliničkom centru. Prinuđen je da stvari ostavlja gdje stigne, da je šikaniran i proganjan od strane istih onih koji sad plasiraju aferu o ‘trgovini organima’. Optužuju ga da je kući odnio ‘tromb'(medicinski otpad) koji je izvadio pacijentu”.
Vesko Pejak iz partije Alternativa tvrdi da događaj predstavlja nastavak pritiska na ono malo ljekara koji pružaju otpor javašluku i neredu koji vlada u ,,elitnoj” zdravstvenoj instituciji Crne Gore: ,,Nije bio dio tima koji naplaćuje operacije, tima koji namjerno odlaže termine pacijentima da bi se liječili u privatnim klinikama, tima koji piše lažne prekovremene! Dr Nikola radi kao savjestan ljekar, ne uzima mito, svakog pacijenta savjesno prima i pomaže”.
U periodu kada je KCCG rukovodio Jevto Eraković, Fatić je 2018. dobio otkaz. Početkom ove godine, postala je pravosnažna presuda kojom je KCCG dužan da Fatiću isplati 32.000 eura zbog nezakonitog otkaza i suspenzije.
Prije ove Osnovni sud u Podgorici je donio presudu kojom je utvrđeno da je Fatić pretrpio zlostavljanje na radu kod poslodavca Kliničkog centra Crne Gore od avgusta 2017. do juna 2018. godine neraspoređivanjem na radno mjesto u zakonom propisanom roku, uz neosnovano obavezivanje na obavljanje probnog rada i neopravdanim izolovanjem zaposlenog.
U vrijeme kada je bio pred otkazom, Monitor je u martu 2018. pisao o problemima u KCCG: ,,Pacijentkinja J. S. primljena je u Centar za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra CG 9. marta. Dr Nikola Fatić procijenio je da se radi o bolesnici koja je za hitnu operaciju, jer je nakon pretraga ustanovio trombozu abdominalne aorte i kompletnog aortoilijakalnog segmenta. Međutim, nadležni zabranjuju operaciju uz obazloženje da pacijent nije hitan slučaj. Na urgenciju porodice i pismenu preporuku dr Fatića da se liječenje nastavi van KCCG, J. S. dobija uput za nastavak liječenja u Klinici za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije. U Beogradu je tretiraju kao hitan slučaj i u roku od jednog sata primaju u operacionu salu i uspješno operišu”.
Sada se čeka nalaz obdukcije da se vidi u kojem smjeru će tužilaštvo usmjeriti ovaj slučaj.
Patoanatomski otpad
Iz Kliničkog centra Crne Gore su objasnili da se hirurški odstranjeni djelovi krvnih sudova i organa uništavaju kremiranjem ili sahranjivanjem.
,,Prema članu 167 Zakona o zdravstvenoj zaštiti, sa djelovima ljudskog tijela koji su hirurškim zahvatom ili na drugi način odstranjeni, postupa se na način koji propisuje Ministarstvo, uz saglasnost nadležnog organa opštine. Za svaki hirurški odstranjeni dio ljudskog tijela obavezno se vrši patomorfološka i histološka obrada”, navode iz KC CG. Pojasnili su da je patoanatomski otpad medicinski otpad koji uključuje djelove tijela, amputate, tkiva i organe odstranjene tokom hirurških zahvata, tkiva uzeta u dijagnostičke svrhe, fetuse, placente i drugi anatomski otpad koji zahtijeva posebne uslove zbrinjavanja.
,,Radi se o ljudskim organima i djelovima tijela koji se kasnije skladište u posebnom prostoru na niskim temperaturama do konačnog odlaganja, odnosno, sahranjivanja u grobnici u vlasništvu Kliničkog centra”, naveli su iz KCCG.
Predrag NIKOLIĆ
Komentari
-
Izdvojeno4 dana
ZORAN MIĆANOVIĆ, NIKŠIĆKA HRONIKA ISPRIČANA ULJEM NA PLATNU: Kad misliš počinjati
-
DRUŠTVO1 sedmica
HIRURG NIKOLA FATIĆ OPET OPTUŽEN: Istraga o navodnom uzimanju organa, Fatić se ne oglašava
-
Izdvojeno1 sedmica
PREGOVORI O FORMIRANJU VLADE: Evropa, kad?
-
Izdvojeno4 sedmice
RASKOL U CRNOGORSKOJ PRAVOSLAVNOJ CRKVI: Samo mitropolita ne fali
-
FOKUS3 sedmice
NADMOĆ MAFIJE: Tunel usred mraka
-
DANAS, SJUTRA3 sedmice
Rupa pravde
-
Izdvojeno4 sedmice
IZBOR DIREKTORA AGENCIJE ZA CIVILNO VAZDUHOPLOVSTVO: Reference iz DPS-a i Beograda važnije od struke
-
INTERVJU3 sedmice
DR BILJANA ĐORĐEVIĆ, DOCENTKINJA NA FPN-U I NARODNA POSLANICA U SKUPŠTINI SRBIJE: Afere u Srbiji teško da mogu biti okidač radikalnih promjena