Kada se Ana Kolarević, advokatica i premijerova sestra, sa timom mladih advokata prošlog petka pojavila pred Upravnim sudom, svima je u sudnici bilo jasno da je podgorička kompanija Urion namjerila da zakon stavi na svoju stranu i osvoji još jedan vrijedan tender u oblasti nabavke medicinske opreme.
Ta kompanija, iako registrovana za inženjerske djelatnosti, godinama dobija milionske poslove u oblasti nabavki ljekova i medicinske opreme. Konkurentske kompanije uzalud svo to vrijeme upozoravaju da se radi o privilegovanoj firmi sa dobrim leđima koja nezasluženo i mimo zakona iz budžeta odnosi milione eura godišnje.
Među naručiocima poslova koje dobija Urion, prema evidenciji Direkcije za javne nabavke, prednjače Fond zdravstva i Klinički centar. Direktor Kliničkog centra Milan Mijović prije par godina dodijelio je direktoru Uriona Veliboru Ćukoviću nagradu u ime te zdravstvene institucije zbog donacije aparata vrijednog 15 hiljada eura, što je tek mali dio onoga što Urion dobije na tenderima Kliničkog centra. Istovremeno, Mijoviću nije bilo strano da odbije donacije koje su dolazile od drugih kompanija.
Ukoliko krajem oktobra Upravni sud donese odluku u korist Uriona, biće to svojevrsna propusnica toj podgoričkoj kompaniji da bez ispunjenih uslova pokupi dio kolača od ukupno 14 miliona eura koliko su vrijedne nabavke koje će Fond zdravstva organizovati za potrebe laboratorija u Crnoj Gori u naredne četiri godine.
Kolarevićeva, poznata po brojnim uspjesima pred crnogorskim sudovima, za koje tvrdi da ti uspjesi nemaju veze sa činjenicom da je njen brat premijer i šef vladajuće partije u zemlji u kojoj je pravosuđe pod partijskom kontrolom, kao zastupnica Uriona proljetos je oborila tender Fonda. Ona sada pred Upravnim sudom zastupa tu kompaniju u procesu protiv Komisije za kontrolu javnih nabavki koja je u junu ove godine donijela rješenje da Urion ne zadovoljava uslove tražene na tenderu Fonda za nabavku RTG filmova, a potom i odbila žalbu Uriona na to rješenje kao neosnovanu.
Komisija je u svojim rješenjima konstatovala da Urion nije priložio dokaz da je u Privrednom sudu registrovan za djelatnost trgovine ljekovima što je bio uslov tendera.
Kolarevićeva je pred Upravnim sudom pokušala da ospori ispravnost odluke Komisije, tvrdeći da je inženjerska djelatnost navedena u Privrednom sudu kao pretežna ,,samo jedna od djelatnosti kojom se kompanija bavi”. Komisija je međutim u svojim rješenjima jasno navela da Urion ,,nije dostavio nijedan drugi akt kojim dokazuje da je registrovan za neku drugu djelatnost osim za pretežnu, odnosno inženjersku”.
Kolarevićeva je pred Upravnim sudom insistirala da se radi isključivo o ,,pravnom pitanju”, pokušavajući da stvar sa kršenja zakona skrene u zonu njihovog pravnog tumačenja. Ona je kazala da je Urion već dobijao poslove iz te oblasti a da se zakoni u međuvremenu nijesu mijenjali.
Predstavnik Komisije za kontrolu nabavki ponovio je da je stvar jednostavna i da Urion prosto nije ispunio uslove tendera i Zakona o javnim nabavkama. Dodjela posla toj kompaniji bila bi otuda nezakonita. On je podsjetio Kolarevićevu da se Zakon o javnim nabavkama promijenio u januaru ove godine i da je Urion u skladu sa tim zakonom i uslovima tendera morao dokazati da je registrovan za trgovinu ljekovima što ta kompanija nije uradila.
„Godinama se tehničkim specifikacijama prilagođenim u korist Uriona i pažljivim odabirom članova komisija koji odlučuju o izboru pobjednika na tenderu daje prednost Urionu. Sada je aktuelan tender Fonda za zdravstvo, vrijedan 14 miliona eura. Iako ima izvršnu odluku Komisije da je ponuda Uriona nepravilna, Fond odugovlači dodjelu posla i kupuje vrijeme za Urion. Zašto?”, kaže za Monitor Angelina Vuković, izvršna direktorica kompanije Osmi red.
,,Napada se autoritet Državne komisije i iscrpljuje stalnim odlaganjem da se primijene njihove izvršne odluke. Ako se čitav tim u Fondu i Ministarstvu zdravlja stavio u funkciju jedne privatne firme pri čemu se ne zazire od grubih povreda zakona, onda je jasno da je tu prisutan veliki interes određenih ljudi”, tvrdi Vuković.
Ona odavno upozorava da je Urion privilegovan na tenderima Fonda za zdravstvo i da uživa zaštitu Ministarstva zdravstva. Direktorica Osmog reda i ranije je ukazivala da je ta kompanija 2006. godine od državnih agencija dobila rješenje za promet medicinskih sredstava iako je tada imala tri zapošljena i nije zadovoljavala uslove za promet medicinske opreme. ,,Kada smo ministru Miodragu Radunoviću ukazali da se radi o kršenju zakona on ih je zaštitio i zataškao čitav slučaj”, kaže Vukovićeva.
Ona podsjeća da je Urion u posljednja četiri nadmetanja dobio posao iako su konkurentske firme imale bolji proizvod i povoljniju cijenu i do 150 hiljada eura, kao što je bio slučaj na tenderu Svjetske banke. ,,Dešava se da je čak odbijena i donacija Farmalaba a kupuje proizvod Uriona za 30 hiljada eura. Istovremeno, razlog za diskvalifikaciju konkurencije uvijek se pronađe”.
Prema podacima Direkcije za javne nabavke Urion godišnje od javnih zdravstvenih ustanova dobije poslove vrijedne više miliona eura. Samo tokom 2009. godine ta kompanija je na tenderima dobila poslove od oko šest miliona eura, iako nije bila registrovana za trgovinu ljekovima i medicinskom opremom, već za inženjerske poslove. Naredne 2010. godine Urion je samo od Fonda za zdravstvo, prema podacima Direkcije za javne nabavke, dobio blizu četiri miliona eura. Monitor je već pisao da 2008. godine, kada je dobio svoj najvredniji posao od oko osam miliona eura, Urion nije ispunjavao zakonom određene uslove za dobijanje dozvole za promet medicinske opreme i materijala.
Vlasnik kompanije je prema evidenciji Privrednog suda Milan Ćuković. Na ranije pitanje novinara da li poslove dobija zahvaljujući vezi u vladajućoj partiji Ćuković je odgovorio da poslove dobio samo zahvaljujući referencama.
Upravni sud, najavljeno je, odlučiće o tužbi Uriona do sredine sljedećeg mjeseca. Do tada će, sve su prilike, Fond zdravstva odugovlačiti dodjelu posla.
U konačnom, zbog privilegovanih kompanija i njihovih zaštitnika, Ministarstva zdravlja i Fonda za zdravstvo, ne trpi samo budžet. Mediji su upozoravali da crnogorske zdravstvene ustanove još čekaju RTG filmove.
Kada se tim Ana Kolarević pred Upravnim sudom pozvao na javni interes, tvrdeći da je za dobro građana da Urion dobije posao, u sudnici se začuo smijeh i negodovanje.
Da se nasmiješ. Ili zaplačeš.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ