Povežite se sa nama

OKO NAS

APSURDNOSTI LOKALNE SAMOUPRAVE U ULCINJU: Stranke manjina krše manjinska prava

Objavljeno prije

na

U gotovo cijelom periodu višestranačja na vlasti u Opštini Ulcinj su nacionalne partije Albanaca. U aktuelnom sazivu lokalnog parlamenta od 27 odbornika koji podržavaju izvršnu vlast čak 18 su iz nacionalnih stranaka ili grupacija (Nova demokratska snaga – Forca, Koalicija „Zajedno za budućnost Ulcinja” i Demokratska unija Albanaca).

Jedan od njihovih stalnih političkih zahtjeva na državnom nivou bio je da se poboljša informisanje na albanskom jeziku, da se taj jezik, kao jedan od najvažnijih elemenata identiteta Albanaca, koristi što više u javnim institucijama. Postao je jezik u službenoj upotrebi, a u Ulcinju zvanični. Logično, ako se ima u vidu činjenica da su oko 70 odsto stanovništva pripadnici te nacionalne zajednice.

Ali, nedavno sprovedeno istraživanje NVO Novi horizont pokazalo je da albanske nacionalne stranke ne primjenjuju ta dostignuća upravo u Ulcinju. Naime, osim opštinskog statuta i jednog formulara Poreske uprave, nijedan drugi dokument nije objavljen na internet stranici ove lokalne samouprave na albanskom jeziku!? Kod javnih rasprava, od 20 obavještenja za četiri je objavljen samo naslov na albanskom jeziku. U kategoriji „Usvojene odluke” na internet stranici Opštine, nijedna odluka nije publikovana na albanskom jeziku. Nijedan organ lokalne samouprave nema objavljen Vodič za slobodan pristup informacijama na albanskom jeziku.

„Opština Ulcinj na ovaj način direktno otežava pravo građana na slobodan pristup informacijama. Većina građana ne može pristupiti informacijama na albanskom jeziku. Dakle, lokalna samouprava koja bi trebala pokazati dobru praksu u primjenjivanju dvojezičnosti na nacionalnom nivou, upravo šalje suprotnu poruku. Nema administrativne logike da se zahtjevi šalju na albanskom jeziku, a da dostavljeni dokumenti budu na crnogorskom. Krši se Ustav, Zakon o manjinskim pravima i slobodama, Zakon o lokanoj samoupravi”, kaže za Monitor istraživač na projektu Almir Čaušević.

Istovremeno, od proklamovanog principa transparentnosti do njegove realizacije u praksi nije se mnogo odmaklo. Istraživanje je, naime, nedvosmisleno pokazalo da Opština Ulcinj samo djelimično objavljuje informacije od javnog značaja. Iako je njihovo proaktivno objavljivanje obavezno, ova lokalna samouprava nedovoljno primjenjuje princip odgovornosti javne uprave.

„Skupština Opštine Ulcinj neobjavljivanjem tačnog spiska svojih odbornika, zapisnika sa sjednica tog organa vlasti, izvještaja radnih tijela skupštine, informacija o podnijetim amandmanima, kao i rezultate glasanja, otežava informisanje građana o rezultatima rada svojih legitimnih predstavnika, a samim tim i kontrolu njihovog rada”, navodi izvršni direktor Novog horizonta Nazif Velić.

On ocjenjuje da se neobjavljivanjem svih usvojenih odluka, a prethodno njihovih nacrta i prijedloga, onemogućava učešće zainteresovanih strana u odlučivanju i njihovo uključivanje u kreiranju javnih politika značajnih za lokalnu zajednicu. „Sve se praktično iscrpljuje u direktnom prenosu zasjedanja skupštine na lokalnim medijima, što je svakako praksa koja se treba nastaviti”, dodaje Velić.

Da je u pitanju krajnja indolentnost u radu trenutne vlasti pokazuje sljedeći primjer: aktuelni predsjednik Opštine Ulcinj (Nazif Cungu), dva potpredsjednika (Hadidža Đoni i Arian Murati), ministar za ljudska i manjinska prava (Mehmed Zenka) i potpredsjednik Skupštine Crne Gore (Genci Nimanbegu), prema internet stranici Skupštine, i dalje obavljaju funkciju odbornika u lokalnom parlamentu!? Čak ni Poslovnik o radu Skupštine, kao najvažniji dokument ovog organa, nije objavljen na internet stranici Opštine Ulcinj.

„Opština Ulcinj ne objavljuje ni listu javnih funkcionera, službenika i namještenika lokalne uprave, kao ni poslove koje oni obavljaju. Ovim se ne samo krše zakonske norme i princip odgovornosti, već se i šalje poruka široj javnosti da za Opštinu nije od velike važnosti komunikacija i direktni kontakt između službenika i građana”, smatra Velić.

Inače, za nešto više od dva mjeseca u Ulcinju će se održati redovni lokalni izbori, a još ne postoji Opštinska izborna komisija koja je formirana shodno zakonu. Opozicione stranke su nekoliko puta javno tražile da se to uradi, zahtijevali da reaguje i Državna izborna komisija. Rezultata nema.

Ali, da su lokalni čelnici veoma ažurni u ostvarivanju svojih ličnih interesa pokazao je Opštinski odbor URA koji je objavio dokument „iz kojeg se jasno vidi da se novcem građana finansira reklamiranje privatnih parcela aktuelnog gradonačelnika”.

,,Naime, ugovorom koji potpisuje Nazif Cungu traži se snimanje dronom, između ostalog i njegove privatne parcele”, navodi se u saopštenju te političke stranke i naglašava da ,,nije problem da Opština reklamira i privatne parcele, ali to mora da bude na transparentan način, a ne na način što će prvi čovjek grada zloupotrijebiti službeni položaj”.

Kasnije je objavljeno da je o istom trošku ulcinjskih poreskih obveznika na Sajmu nekretnina u Minhenu reklamirana imovina i njegovog savjetnika Džaudeta Cakulija.

Iz ovog slučaja čelnici Opštine nijesu izvukli nikakvu pouku, pa su najavili da će narednog mjeseca učestvovati i na Sajmu investicija u Kuvajtu.

Istekao mandat Albanskom nacionalnom savjetu

Posljednja Elektorska skupština Nacionalnog savjeta Albanaca (NSA) održana je prije više od četiri godine. Novo rukovodstvo izabrano je 20. oktobra 2013. godine, a za predsjednika je izabran Genci Nimanbegu, visoki funkcioner Force. U Zakonu o manjinskim pravima i slobodama se navodi da se “savjet manjinskog naroda ili druge manjinske nacionalne zajednice bira na period od četiri godine”, što znači da je istekao mandat aktuelnom sazivu te krovne nacionalne institucije albanskog naroda. Očekuje se da će stoga Ministarsvo za ljudska i manjinska prava uskoro objaviti poziv za učešće na Elektorskoj skupštini pripadnicima albanske zajednice za izbor članova NSA. Taj resor, po navedenom pravnom aktu, donosi pravila i uputstva za izbor članova savjeta, odnosno određuje broj članova savjeta, sazivanje i način rada elektorske skupštine, kao i način izbora članova savjeta na elektorskoj skupštini.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo