PLUS
ILIJA VUJOŠEVIĆ, bivši predsjednik Socijaldemokratske partije, jedan je od rijetkih crnogorskih profesora spreman da otvoreno govori o najvećim problemima Crne Gore. Dvadesetogodišnji period posrtanja, zatim porođajne traume sticanja nezavisnosti I traljav proces uspostavljanja demokratskih institucija vlasti u novoj državi porodili su, po njegovom mišljenju, mnoge probleme. ,,U prvom redu to je razoren moralni sistem, što je dovelo do provale organizovanog kriminala, mita, korupcije I ostalih oblika špekulativne ekonomije i socijalne patologije”, tvrdi Vujošević. Profesor Vujošević smatra da je, poslije dvadeset godina, prekompozicija ove vlasti postalo jednako važno pitanje kao što je bilo pitanje sticanja nezavisnosti Crne Gore. On kaže da je prekompozicija moguća uz demokratski pritisak nezavisnih grupa civilnog sektora i sa pretežnim učešćem partija unutar suverenističkog bloka. ,,Makar to sad ličilo na ‘science fiction’, ja vjerujem u tu evolutivnu mogućnost s obzirom na to da je ovakvo ekonomsko i socijalno stanje na duži rok neodrživo. Dio DPS-a ostao bi aktivni politički subjekat, a Crna Gora bi postala društvo sa izvjesnijom mogućnošću izbora alternative”, reko je Vujošević.
SAT na kuli u blizini Husein-pašine džamije u Pljevljima nakon više godina zastoja ponovo pokazuje tačno vrijeme. Popravljen je zahvaljujući Pljevljaku Nedžadu Bubici koji živi u Sarajevu. On je nabavio novi elektronski satni mehanizam umjesto mehaničkog koji je do sada korišten. ,,Bubica je od svog novca kupio novi satni mehanizam i uredio sve što je bilo potrebno u sahat kuli. Kula je povezana sa satelitskim programom tako da u Pljevljima uvijek imamo tačno vrijeme”, kazao je predsjednik Islamske zajednice u Pljevljima Bahrija Brahić. Sahat kula se nalazi u dvorištu Husein-pašine džamije. Nema preciznih podataka kada je sagrađena, a pretpostavlja se da je sat napravljen krajem 18. vijeka. Prvi put je prestao da radi tokom Drugog svjetskog rata kada je italijanska komanda naredila da se kazaljke zaustave i skine klatno jer su partizani koristili zvona za izvođenje akcija u gradu. U posljednjih petnaestak godina sat nije radio, a 2004. je restauriran i ponovo pušten u rad, ali je vrlo brzo ponovo prestao da kuca.
MINUS
OSNOVNI SUD U ŽABLJAKU zabranio je mještanima šavničkog sela Komarnica da uznemiravaju i sprečavaju sječu u šumi Dragišnica, koja je na korišćenje dodijeljena koncesionaru, mojkovačkom preduzeću Trudbenik. Ljudi iz Komarnice godinama upozoravaju da će, nakon uništenja šume, njihove kuće i imanja odnijeti rijeka Komarnica. Trudbenik je od države dobio pravo da za pet godina posiječe 19 hiljada metara kubnih jelove i bukove građe u kompleksu Dragišnica. Uprava policije javila je da će sa lokaliteta Dragišnica – Komarnica povući svoje službenike, koje je poslala kako bi očuvala red i mir. „S obzirom na to da se Uprava za šume oglasila saopštenjem da je Osnovni sud u Žabljaku utvrdio da koncesionar postupa u skladu sa važećim zakonima, Uprava policije je donijela odluku da angažovane policijske snage povuče sa terena”. Ni Uprava policije ni sud nijesu javili ništa na temu – zašto, uprkos rješenjima nadležnih inspekcija, trudbenici nijesu spriječeni da probiju kilometre puta kroz Nacionalni park Durmitor.
PUŠENJE na javnim mjestima u Crnoj Gori je, evo, pet godina zabranjeno. Od avgusta 2004. ne smije se duvaniti, pored ostalog, u sredstvima javnog prevoza, diskotekama, poslastičarnicama, bistroima, picerijama i objektima brze hrane, ugostiteljskim objektima u kojima se služi hrana i tako dalje. Pušenje je dozvoljeno samo u tačno obilježenom prostoru, namijenjenom pušačima, koji je odvojen od nepušačkog dijela. Taj prostor ne smije biti veći od 50 odsto ukupne površine. Vlasnik ili korisnik javnog prostora, po ovom Zakonu, može u potpunosti zabraniti pušenje u cijelom javnom prostoru koji posjeduje. Objekti za prodaju duvana moraju biti udaljeni od javnih mjesta koje su predmet zabrane pušenja najmanje 150 metara. Ovih dana se u centu Ankare okupilo oko hiljadu vlasnika i zaposlenih u barovima i restoranima, protestujući zbog zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima. Učesnici demonstracija tvrde da pooštravanje propisa o zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima ugrožava njihov rad. Ko im je kriv kad se nijesu dosjetili da se zakon ne mora poštovati kao u Crnoj Gori. Pa da puše – ko Turci.