PLUS
STUDENTKINJE završnih godina Pravnog i Fakulteta političkih nauka, Anita Zećiri i Biljana Alković, prve su pripadnice zajednice Roma i Egipćana , koje su dobile smještaj u podgoričkom Studentskom domu. Fondacija za stipendiranje Roma saopštila je da su Alković i Zećiri smještene u objektu koji dijele sa najboljim studentima i postdiplomcima sa svih fakulteta. ,,U ovom slučaju primijenjene su mjere afirmativne akcije koje je naložio ministar prosvjete Sreten Škuletić. On je time postao prvi ministar koji je omogućio smještaj romskih i egipćanskih studenata u studentske domove”, piše u saopštenju. Biljana Alković iz Ulcinja, studentkinja je završne godine programa žurnalistika FPN-a i urednica magazina Inkluzija. Prošle studijske godine FSR je promovisao za najuspješnijeg studenta, a 2008. godine dobila je nagradu Ministarstva kulture za najbolji istraživački prilog o socijalnoj inkluziji Roma. Anita Zećiri iz Herceg Novog je studentkinja završne godine Pravnog fakulteta u Podgorici. Ona je potpredsjednica Romskog savjeta u Crnoj Gori i koordinatorka mentorskog programa u Fondaciji za stipendiranje Roma. Za naše prilike, vijest je lijepa. Inače, pomalo je tužno.
JAPANSKA VLADA donirala je Domu zdravlja u Beranama ambulantno vozilo i medicinsku opremu u vrijednosti od 53,7 hiljada eura. Dom zdravlja u Beranama biće bogatiji za najmodernije ambulantno vozilo opremljeno EKG-om, defibrilatorom, ultrazvukom i setovima za imobilizaciju i reanimaciju. Japanska ambasada ranije je pomogla razvoj domova zdravlja u Andrijevici, Cetinju, Tivtu, Kotoru i Nikšiću. Crnogorski ministar zdravlja, Miodrag Radunović, podsjetio da je Vlada Japana donirala opremu vrijednu više od dva miliona eura, kojom su modernizovane ključne klinike Kliničkog centra i nikšićkih i kotorskih opštih bolnica. ,,Japan je do sada pružio deset miliona eura ekonomske pomoći Crnoj Gori”, rekao je je ambasador Japana u Crnoj Gori Tošio Cunozaki. On je objasnio da Japan, pored zaštite životne sredine i obrazovanja, zdravstvenu zaštitu smatra jednom od najvažnijih oblasti svoje ekonomske pomoći.
MINUS
MILUTIN SIMOVIĆ, ministar poljoprivrede, odlučno je stao na branik crnogorskog krompira i nezavisnosti. Uz odgovarajuće vertikale i istorijske paralele. Na Krompirijadi u Nikšiću osvrnuo se na krompir obogaćen kadmijumom: ,,Ove godine slavimo kulturu krompira nakon pokrenute priče, rekao bih sa željom da se uruši imidž poljoprivredne proizvodnje Crne Gore, da se pokuša kazati da državne institucije nemaju snage da iskontrolišu svoje granice, da nemamo nadležne institucije koje mogu da upravljaju rizikom u sistemu bezbjednosti hrane, da nemamo odgovarajuće laboratorijske kapacitete”. I tako dalje. Ambasador Srbije u Podgorici Zoran Lutovac izjavio je da bi crnogorski ministar poljoprivrede trebalo da, umjesto iznošenja političkih insinuacija na račun Srbije, odgovori otkud višak kadmijuma u krompiru i kako se takav proizvod našao u prometu u Srbiji. ,,Priča o krompiru sa viškom kadmijuma nije pokrenuta u namjeri da se uruši imidž poljoprivredne proizvodnje u Crnoj Gori već je njen cilj da se kontaminirani krompir ne stavlja u promet, jer to nije u skladu sa propisima”, rekao je Lutovac. Poslije se Simović još ljutio. Samo nije odgovorio – otkud kadmijum u krompiru.
FILIP VUJANOVIĆ, predsjednik Crne Gore, odgovorio je na pitanje – koliko je za integracije Crne Gore opterećujući postupak koji se protiv bliskih saradnika premijera Mila Đukanovića vodi u tužilaštvu u Bariju za međunarodni šverc cigaretama? Ne da se prepričati: ,,U Italiji se ti postupci tretiraju bez posebnih uticaja na politički život i vrijednost političara. Svjedoci smo da se protiv uglednih italijanskih političara, u prošlosti i sada, vodilo i vodi mnogo krivičnih procesa pa to ne sprečava građane Italije da ih na izborima podržavaju. Uvjeren sam da brojna medijska istraživanja realno potvrđuju visoku političku popularnost i legitimitet aktuelnog predsjednika Vlade Italije i ako prema njemu postoje krivični procesi i medijski se saopštavaju ocjene njegovog privatnog života kojima se želi oboriti njegova popularnost. Očigledno sve to ne utiče na njegovu popularnost iskazanu u izbornoj volji građana Italije, koji su glasali i sa doživljajem tih krivičnih postupaka i informacija o njegovom privatnom životu. Dakle, očigledno moramo poštovati prezumpciju nevinosti jer je od krivične prijave do pravosnažne presude svako lice u krivičnom postupku nevino. To se odnosi i na lica koja ste označili u vašem pitanju… U suprotnom ne treba nam pravosuđe nego inkvizicija javnog mnjenja”. A tek kako visoka bijaše politička popularnost Benita Musolinija…