PLUS
STJEPAN MESIĆ, predsjednik Hrvatske, posthumno je zbog doprinosa razvoju hrvatske kulture odlikovao don Branka Sbutegu. Sveštenik Biskupije Kotor, intelektualac, pisac, mecena i humanista, don Branko Sbutega (preminuo 2006. godine) zaslužio je odlikovanje Reda Danice Hrvatske s likom Marka Marulića. Najavljeno je da će predsjednik Mesić, povodom obilježavanja Dana nezavisnosti, uručiti odlikovanje bratu Don Branka Sbutege, Antunu Sbutegi, ambasadoru Crne Gore pri Svetoj Stolici i Suverenom viteškom Malteškom redu. Red Danice Hrvatske je ustanovljen 1995. godine i dodjeljuje ga Predsjednik Republike hrvatskim i stranim državljanima za specijalne zasluge za nauku, kulturu i druge društvene djelatnosti. Odlikovanje sa likom Marka Marulića je namijenjeno osobama koje su se posebno istakle na kulturnom planu. Znak Reda ima oblik osmokrake zvijezde na čijem srednjem dijelu je medaljon sa likom hrvatskog renesansnog književnika Marka Marulića.
NAJLJEPŠI zaljubljeni par, Jovana Đurović i Darko Backović iz Nikšića, dobili su na poklon plac za gradnju kuće u okruženju etno-sela Montenegro u Gornjim Breznima, opština Plužine. Oni su pobijedili u konkurenciji 80 parova na manifestaciji Dani zaljubljenih, čiji su organizatori vlasnici etno-sela Montenegro Gornja Brezna Milonja i Radonja Blagojević. Najljepši zaljubljeni par je uz poklon-plac, nagrađen i vikendom u vili Mango u Rafailovićima, večerom u restoranu Vukov most u Nikšiću, zlatnim nakitom u vrijednosti od 100 eura. Prema riječima Milonje Blagojevića, manifestacija će ubuduće biti organizovana svake godine. Blagojević je kazao da su učesnici manifestacije morali potpisati ugovor o zaljubljenosti, kojim se svaki muškarac obavezao da će u tom etno-selu ostati dva dana sa svojom voljenom, poštovati njene prohtjeve, odreći se TV, kladionice i društva. „Tek kada sve to ispuni, par ulazi u spisak zaljubljenih, fotografiše se i dobija cvijeće i fotografije, kao uspomene na manifestaciju”, rekao je Blagojević.
MINUS
FILIP VUJANOVIĆ, predsjednik Crne Gore, bio je na Generalnoj konferenciji UNESCO-a u Parizu. Pohvalio se, pored ostalog, kako su “,,prirodno bogatstvo Nacionalnog parka Durmitor, sa kanjonom rijeke Tare, prepoznati po svojoj univerzalnoj vrijednosti i upisani na Listu svjetske baštine”. Riječ je o onoj istoj Tari, koja je jedva odbranjena od potapanja koje je posljednji put isplanirano u vrijeme kad je sadašnji predsjednik Crne Gore bio premijer. Vujanović je uvjeren da značaj crnogorske prijestonice zavrijeđuje da bude međunarodno priznat, adekvatno zaštićen i valorizovan sa vizijom budućeg regionalnog centra kulturne saradnje i da Cetinje bude nominovano za Listu svjetske baštine. Možda se, ako Cetinje službeno postane dio svjetske baštine, I sam predsjednik Vujanović tamo preseli. Crna Gora je, rekao je Vujanović, ,,pokrenula niz inicijativa kako bi pokazala brigu o sadašnjim, ali i budućim zaštićenim područjima, tretirajući ih kao prioritete državne politike”. Jasno se vidi po prekopavanju Nacionalnog parka Durmitor.
STRUJA bi u Crnoj Gori ponovo mogla da poskupi. Uprava Prenosa zatražila je od Regulatorne agencije za energetiku da joj odobri 34,3 miliona eura za pokrivanje godišnjih troškova. Poskupljenje struje je moguće jer u Prenosu procjenjuju da će imati veće troškove u odnosu na do sada odobravane u okviru regulatorno dozvoljenog prihoda na nivou Elektroprivrede. Uz to, EPCG ima mogućnost da podnese regulatoru poseban, redovan zahtjev za pokrivanje troškova. Cijena kilovat sata električne energije, koju je Regulatorna agencija odredila za domaćinstva i ostale potrošače, važi do 31. decembra i za dvotarifna brojila iznosi 8,21, odnosno 9,84 centa za jednotarifna. Sad se zahtjev Prenosa analizira. ,,Ovo je početna faza razmatranja podataka, na osnovu kojih će se utvrditi iznos za pokrivanje godišnjeg troška Prenosa”, rekli su iz Regulatorne agencije. Ne treba sumnjati da će regulator imati razumijevanja.