Povežite se sa nama

OKO NAS

BERANE: KO ĆE PLATITI VATROGASNA VOZILA: Gašenje kreditnog požara

Objavljeno prije

na

Služba zaštite i spasavanja u Beranama ni nakon sedam godina nije uspjela da registruje tri vatrogasna vozila koja su joj svojevremeno isporučena u okviru programa koji je podrazumijevao osavremenjivanje te službe u Crnoj Gori.

Razlog za to je, kako tvrde u lokalnoj upravi u ovom gradu, činjenica da za tako nešto nema odgovarajuće dokumentacije, koja bi potvrdila ko je stvarni kupac, pa samim tim i vlasnik vatrogasnih vozila.

Vozila su nabavljena na osnovu ugovora o kreditu i finansiranju koje je 2009. godine sklopilo Ministarstvo finansija sa Steiermarkishe Bank und Sparkassen. Visina tog kreditnog aranžmana iznosila je 22.001.709. eura, od čega je Opština Berane tada bila u obavezi da plati 1.168.736 eura.

Prema utvrđenom planu, Opštini Berane je naloženo da kredit vrati u ro-ku od deset godina i to u dvadeset jednakih mjesečnih rata od 58.436 eura. Planom je bilo predviđeno da se prva rata uplati 15. jula 2011, a posljednja 15. januara 2021. godine.

Po ovom osnovu Opština Berane, međutim, do sada nije uplatila ni je-dan cent, tako da dug na ime prispjelih rata trenutno iznosi više od mili-on eura.

U beranskoj Službi zaštite i spasavanja potvrđuju da su u proteklim godinama bili prinuđeni da prilikom različitih intervencija povremeno koriste ova specijalizovana vozila, iako ona nijesu registrovana.

„Bili smo primorani da vozila povremeno koristimo prilikom spasavanja ljudi i imovine, iako ona još uvijek nijesu registrovana. Radili smo to jer nemamo drugih vozila za gašenje požara, kao ni za za druge intervencije. Zato ponovo apelujemo na odgovorne u Vladi Crne Gore da pronađu model za izmirivanje preuzetog duga i registovanja ovih vozila bez kojih bi funkcionisanje vitalnih funkcija u gradu bilo nezamislivo”, kažu u ovoj službi.

U lokalnoj upravi u Beranama i dalje smatraju da Ministarstvo finansija treba da preuzme obavezu izmirivanja kredita koji se, po osnovu nabav-ke tri specijalna vozila za spasavanje i gašenje požara, uzeti kod međunarodnih kreditnih institucija.

Ističu da Opština Berane, zbog finansijskih teškoća i ograničenja, nije u mogućnosti da odgovori tim potraživanjima.

„Tačno je da u ovim okolnostima nije moguće registrovati vozila koja su data na korišćenje Službi zaštite i spasavanja. Zato se iskreno nadamo da će Vlada Crne Gore imati sluha da ovaj problem što prije riješi, jer je to od opšteg interesa. Stav Opštine Berane je da Vlada ukupan iznos sred-stava po osnovu kredita preuzme na sebe”, smatraju u lokalnoj upravi.

Kako objašnjavaju, Ministarstvo finansija, zajedno s Ministarstvom unu-trašnjih poslova treba da nađe modus kojim će se potraživanja od Opšti-ne Berane za specijalna vozila otpisati, „onako kako je to i urađeno i ne-kim drugim opštinama u Crnoj Gori”.

Iz Ministarstva finansija ranije su tvrdili da je Opština Berane svojim do-pisom od 27. novembra 2008. godine potvrdila saglasnost da prihvata vatrogasna vozila i da će zaključiti ugovor s Vladom Crne Gore o obave-zama vraćanja kreditnih sredstava namijenjenih za kupovinu specijalnih vozila.

Sa druge strane, iz lokalne uprave su naglasili da raspoloživa dokumen-tacija ukazuje da je bivše rukovodstvo (DPS) odbijalo da potpište ugo-vor s Ministarstvom unutrašnjih poslova i Ministarstvom finansija o prosljeđivanju sredstava kredita namijenjenih za nabavku specijalnih vo-zila za gašenje požara i spasavanje. Takođe ističu da nigdje nijesu prona-šli da je Skupština opštine Berane dala saglasnost za ovo milionsko kre-ditno zaduženje.

„U našoj arhivi nigdje nema dokumentacije koja bi obavezivala Opštinu Berane da vraća prispjele rate kredita. Uostalom, ni lokalni parlament nije dao saglasnost o kreditnom zaduženju što samo po sebi govori da je Vlada na potezu”, poručuju iz beranske lokalne uprave, ističući i da se radi o znatnim sredstvima koja jedino država može da vrati, te je neprihvatljivo da se u postojećim okolnostima dug svaljuje na Opštinu Berane.

„Mi se u svakodnevnoj komunikaciji s građanima susrijećemo s brojnim problemima čije rješavanje ne trpi nikakva dodatna opterećenja, već do-datna ulaganja iz državne kase”, kažu u Opštini Berane.

Da je ovaj problem težak i ozbiljan govori i to da su se oglasile i neke vanparlamentarne stranke. Iz Opštinskog odbora odbora SDP Berane tvrde da su u saznanju da je Vlada nekim opštinama otpisala dug na ime nabavke vatrogasnih vozila i ističu da to isto treba da se uradi s kredit-nim zaduženjem koje se pripisuje Opštini Berane.

„Ako sa Vlada zadužila za nabavku vatrogasnih vozila, onda ona treba da otplaćuje kredit, a ne da određena dugovanja prenosi na pojedine op-štine. Nadležni u Ministarstvu finansija treba da budu svjesni da je bu-džet Opštine Berane isuviše mali da bi odgovorio ovakvim nametima. Posebno kad se zna da je sadašnje opštinsko rukovodstvo naslijedilo dug od preko 15 miliona eura. Uostalom, zašto bi Opština Berane bila u pod-ređenom položaju u odnosu na neke druge koje su mnogo razvijenije”, kaže šef beranskog SDP-a Mirko Pavićević.

U beranskoj lokalnoj upravi kažu da nemaju ništa protiv toga što su druge opštine oslobođene duga po ovom osnovu, ali istovremeno traže da se i Berane tretira na isti način.

Izgleda, zaista, da nije samo beranska Služba zaštite i spasavanja u problemu. Mediji su ranije objavili da je od ukupno pedeset devet savremenih vatrogasno spasilačkih vozila, koje je Vlada nabavila u periodu od 2009. do 2011. godine registrovano samo nešto više od polovine.

Tako je zvanično saopšteno – po tri vozila nijesu registrovana u Beranama, Ulcinju i Bijelom Polju, pet u Kotoru, šest u Pljevljima… Zvanično je i potvrđeno da je nekim opštinama ovo dugovanje otpisano, dok su neke, među kojima i beranska, obavezane da potpišu ugovor o otplati dugovanja.

Berane, kao rijetka opoziciona opština na sjeveru, državi je, po svemu sudeći, na kraj srca. Posebno u predizbornoj godini za redovne lokalne izbore. Tek sada je teško očekivati od države da se ne ponaša maćehinski prema ovoj opštini i da milionsko dugovanje preuzme na sebe. Zašto bi, ako se u predizbornoj kampanji s ovim može savršeno manipulisati.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo