Povežite se sa nama

OKO NAS

BERANE: OPET TEŠKI BEZBJEDNOSNI INCIDENTI: I na sjeveru obračuni

Objavljeno prije

na

Poslije serije incidenata, u kojima na sreću nije bilo najtežih posljedica, nema sumnje da se mafija u Beranama ponovo aktivirala i da je samo pitanje dana kada bi moglo doći do još žešćih obračuna. Takvi obračuni sasvim izvjesno ne bi mogli proći bez kolateralne štete, odnosno stradanja nedužnih osoba i slučajnih prolaznika u blizini mjesta događaja.

Prošlonedjeljna drama u Ulici Miljana Vukova po svemu je to mogla da bude. Da je kojim slučajem aktivirana eksplozivna naprava postavljena na jednom automobilu, može se samo naslućivati kakve bi bile posljedice u ovoj prometnoj ulici. Prema saznanjima Monitora tolika količina eksploziva koja je izvučena ispod automobila ne bi poštedjela ni objekte u blizini.

„Bila je namještena na daljinsko aktiviranje. Takvu napravu mogao je da izradi samo neko vrlo stručan i to je ono što posebno zabrinjava”, kazao je izvor blizak istrazi.

Drama se odvijala na samo stotinu-dvjesta metara od centra grada. Okončana je tek u predvečerje, kada su demineri uspjeli da s automobila marke pežo 307 podgoričkih tablica skinu opaku eksplozivnu napravu nepoznatog porijekla.

Monitoru je iz policije nezvaničeno rečeno i da su izuzeti svi forenzički tragovi, kao i da će više znati poslije ispitivanja u Forenzičkom centru u Danilovgradu.

„Možemo samo da potvrdimo da se radilo o izuzetno moćnoj ekplozivnoj napravi”, – kazao je sagovornik iz policije.

Dojava da je ispod automobila parkiranog na ulici ispred kuće braće Marsenić, Aleksandra i Milutina, primijećena naprava koja bi mogla da bude eksploziv, policiji je stigla nešto iza podne.

Braća Marsenić su se ogradila od bilo kakve veze sa slučajem i saopštila da automobil nije njihov, već da ga njihovi drugovi Kenan Sujković i David Kasumović tu parkiraju zbog kamera na kući Marsenića, kao i na još jednoj susjednoj kući.

Kada je naprava postavljena i kome je bila namijenjana, nije poznato, mada se može naslutiti. Automobil je trenutno u vlasništvu Sujkovića, a on i Kasumović su posljednji koji su se noć ranije njime vozili i u kasnim satima tu parkirali.

David Kasumović je osuđen na osam i po godina zatvora zbog ranijih krivičnih djela, odnosno pokušaja ubistva, ali je trenutno na slobodi do pravosnažnosti presude.

Ostaće zapamćeno i da sasvim slučajno niko nije stradao kada je ovaj dvadesetčetvorogodišnji mladić u jutarnjim satima, u vrijeme najveće gužve ispred gradskog vrtića, pucao na jedan bračni par u drugom automobilu, navodno iz osvete.

Ispalio je kišu metaka koji su stizali i nekoliko stotina metara niže, sve do centra, ali na sreću niko od prolaznika nije povrijeđen. Ni bračni par nije stradao, a automobil je izbušen kao rešeto.

Ovaj mladić dospio je u žižu javnosti kada je osumnjičen da je aktivirao ručnu bombu ispred kafea Grand u glavnoj ulici. Gelera je, takođe, bilo na sve strane, ali opet nije bilo žrtava. Kasumović je za ovo djelo oslobođen usljed nedostatka dokaza.

Prije samo nešto više od mjesec pucano je na njegovog strica Osmana Kasumovića u Ulici 29. novembar.

Taj slučaj je ostao do sada nerasvijetljen. Zna se da su na njega u profesionalnom stilu pucala dva napadača s motora, koji su imali kacige na glavama, tako da nijesu identifikovani.

Kasumović je zadobio povrede u nogama i još uvijek se nije oporavio.

Monitoru je tada iz policije rečeno da se pretpostavlja da je Osman zamijenjen sa sinovcem Davidom Kasumovićem, koji je trebalo da bude meta, jer je vozio njegov mercedes.

On je, kako se saznaje, prije toga vozio isti autobil čitave noći po gradu, a stric je samo uzeo auto da ga parkira ispred zajedničke kuće u kojoj žive u Novom naselju, kada je napadnut u blizini Biroa rada.

Kome god da je bila namijenjena eksplozivna naprava na pežou 307, prava je sreća da nije eksplodirala. Po onome što se moglo vidjeti i čuti na mjestu deminiranja, u pitanju je bila vrlo profesionalna i opasna sprava, koja je iz nekih razloga zatajila.

Samo prije desetak dana policija je u ranima jutarnjim satima upala u stanove desetak bezbjednosno interesantnih osoba iz Berana. Očigledno da to nije imalo nekog posebnog efekta.

Nekoliko dana prije incidenta s miniranim automobilom, izvedena je racija u jednom kafiću u gradu, a u blizini je nađen odbačen pištolj. Kasumović je bio u tom lokalu, i policija je vjerovala da pištolj pripada njemu, ali on to nije priznao.

Građani Berana su uznemireni poslije serije teških incidenata, čije je finale bila drama u Ulici Miljana Vukova. Vjerovatno je samo zahvaljujući video nadzoru osujećena detonacija mine.

„Da je paklena naprava eksplodirala niko ko bi se zadesio u kolima ne bi imao šanse da preživi. Uz to, nema sumnje, bilo bi žrtava i u okolini, a stradali bi i mnogi objekti. Eksplozov je trebalo da bude aktiviran daljinskim upravljačem”, kaže izvor dobro upućen u istragu koja pokušava da sklopi mozaik oko ovog slučaja.

Berane je za kratko vrijeme, upozoravaju iz policije, ponovo postalo prepuno bezbjednosno interesantnih osoba za koje se vjeruje da su spremne za najteža krivičnih djela. Česte paljevine i demoliranja automobila više se i ne registruju u medijima, niti policija o tome izdaje saopštenja.

Skoro da nema sumnje da je Kasumović meta za sada nepoznatih napadača. Ko i zbog čega želi njegovu likvidaciju, odgovor bi trebalo da pruži istraga koja je povedena u Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju. Sumnje idu dotle da su se okršaji klanova s juga i centra preselili u Berane.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo