Povežite se sa nama

OKO NAS

BERANE: OPET TEŠKI BEZBJEDNOSNI INCIDENTI: I na sjeveru obračuni

Objavljeno prije

na

Poslije serije incidenata, u kojima na sreću nije bilo najtežih posljedica, nema sumnje da se mafija u Beranama ponovo aktivirala i da je samo pitanje dana kada bi moglo doći do još žešćih obračuna. Takvi obračuni sasvim izvjesno ne bi mogli proći bez kolateralne štete, odnosno stradanja nedužnih osoba i slučajnih prolaznika u blizini mjesta događaja.

Prošlonedjeljna drama u Ulici Miljana Vukova po svemu je to mogla da bude. Da je kojim slučajem aktivirana eksplozivna naprava postavljena na jednom automobilu, može se samo naslućivati kakve bi bile posljedice u ovoj prometnoj ulici. Prema saznanjima Monitora tolika količina eksploziva koja je izvučena ispod automobila ne bi poštedjela ni objekte u blizini.

„Bila je namještena na daljinsko aktiviranje. Takvu napravu mogao je da izradi samo neko vrlo stručan i to je ono što posebno zabrinjava”, kazao je izvor blizak istrazi.

Drama se odvijala na samo stotinu-dvjesta metara od centra grada. Okončana je tek u predvečerje, kada su demineri uspjeli da s automobila marke pežo 307 podgoričkih tablica skinu opaku eksplozivnu napravu nepoznatog porijekla.

Monitoru je iz policije nezvaničeno rečeno i da su izuzeti svi forenzički tragovi, kao i da će više znati poslije ispitivanja u Forenzičkom centru u Danilovgradu.

„Možemo samo da potvrdimo da se radilo o izuzetno moćnoj ekplozivnoj napravi”, – kazao je sagovornik iz policije.

Dojava da je ispod automobila parkiranog na ulici ispred kuće braće Marsenić, Aleksandra i Milutina, primijećena naprava koja bi mogla da bude eksploziv, policiji je stigla nešto iza podne.

Braća Marsenić su se ogradila od bilo kakve veze sa slučajem i saopštila da automobil nije njihov, već da ga njihovi drugovi Kenan Sujković i David Kasumović tu parkiraju zbog kamera na kući Marsenića, kao i na još jednoj susjednoj kući.

Kada je naprava postavljena i kome je bila namijenjana, nije poznato, mada se može naslutiti. Automobil je trenutno u vlasništvu Sujkovića, a on i Kasumović su posljednji koji su se noć ranije njime vozili i u kasnim satima tu parkirali.

David Kasumović je osuđen na osam i po godina zatvora zbog ranijih krivičnih djela, odnosno pokušaja ubistva, ali je trenutno na slobodi do pravosnažnosti presude.

Ostaće zapamćeno i da sasvim slučajno niko nije stradao kada je ovaj dvadesetčetvorogodišnji mladić u jutarnjim satima, u vrijeme najveće gužve ispred gradskog vrtića, pucao na jedan bračni par u drugom automobilu, navodno iz osvete.

Ispalio je kišu metaka koji su stizali i nekoliko stotina metara niže, sve do centra, ali na sreću niko od prolaznika nije povrijeđen. Ni bračni par nije stradao, a automobil je izbušen kao rešeto.

Ovaj mladić dospio je u žižu javnosti kada je osumnjičen da je aktivirao ručnu bombu ispred kafea Grand u glavnoj ulici. Gelera je, takođe, bilo na sve strane, ali opet nije bilo žrtava. Kasumović je za ovo djelo oslobođen usljed nedostatka dokaza.

Prije samo nešto više od mjesec pucano je na njegovog strica Osmana Kasumovića u Ulici 29. novembar.

Taj slučaj je ostao do sada nerasvijetljen. Zna se da su na njega u profesionalnom stilu pucala dva napadača s motora, koji su imali kacige na glavama, tako da nijesu identifikovani.

Kasumović je zadobio povrede u nogama i još uvijek se nije oporavio.

Monitoru je tada iz policije rečeno da se pretpostavlja da je Osman zamijenjen sa sinovcem Davidom Kasumovićem, koji je trebalo da bude meta, jer je vozio njegov mercedes.

On je, kako se saznaje, prije toga vozio isti autobil čitave noći po gradu, a stric je samo uzeo auto da ga parkira ispred zajedničke kuće u kojoj žive u Novom naselju, kada je napadnut u blizini Biroa rada.

Kome god da je bila namijenjena eksplozivna naprava na pežou 307, prava je sreća da nije eksplodirala. Po onome što se moglo vidjeti i čuti na mjestu deminiranja, u pitanju je bila vrlo profesionalna i opasna sprava, koja je iz nekih razloga zatajila.

Samo prije desetak dana policija je u ranima jutarnjim satima upala u stanove desetak bezbjednosno interesantnih osoba iz Berana. Očigledno da to nije imalo nekog posebnog efekta.

Nekoliko dana prije incidenta s miniranim automobilom, izvedena je racija u jednom kafiću u gradu, a u blizini je nađen odbačen pištolj. Kasumović je bio u tom lokalu, i policija je vjerovala da pištolj pripada njemu, ali on to nije priznao.

Građani Berana su uznemireni poslije serije teških incidenata, čije je finale bila drama u Ulici Miljana Vukova. Vjerovatno je samo zahvaljujući video nadzoru osujećena detonacija mine.

„Da je paklena naprava eksplodirala niko ko bi se zadesio u kolima ne bi imao šanse da preživi. Uz to, nema sumnje, bilo bi žrtava i u okolini, a stradali bi i mnogi objekti. Eksplozov je trebalo da bude aktiviran daljinskim upravljačem”, kaže izvor dobro upućen u istragu koja pokušava da sklopi mozaik oko ovog slučaja.

Berane je za kratko vrijeme, upozoravaju iz policije, ponovo postalo prepuno bezbjednosno interesantnih osoba za koje se vjeruje da su spremne za najteža krivičnih djela. Česte paljevine i demoliranja automobila više se i ne registruju u medijima, niti policija o tome izdaje saopštenja.

Skoro da nema sumnje da je Kasumović meta za sada nepoznatih napadača. Ko i zbog čega želi njegovu likvidaciju, odgovor bi trebalo da pruži istraga koja je povedena u Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju. Sumnje idu dotle da su se okršaji klanova s juga i centra preselili u Berane.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo