Povežite se sa nama

Izdvojeno

BESPARICA U OPŠTINSKIM PREDUZEĆIMA NA SJEVERU: NE ZNA SE KO KOME VIŠE DUGUJE

Objavljeno prije

na

Loša naplata potraživanja od građana i privrede, veliki broj zaposlenih i ogromni poreski dugovi zajednički su za većinu opštinskih preduzeća na sjeveru. Među njima prednjače ona koja pružaju komunalne usluge

 

Blizu 70  lokalnih preduzeća i javnih ustanova u crnogorskim opštinama Poreskoj upravi (PU) duguju oko 11 miliona eura. To su samo  obaveze koje su reprogramirane, a do sada je izmireno nešto više od četiri milona eura.

„Kod pet lokalnih preduzeća koja su kasnila s izmirivanjem obaveza ukinuta su rješenja o reprogramu, a ona su bila i predmet mjera prinudne naplate, te je kod jednog preduzeća predloženo i pokretanje stečajnog postupka. Ta  preduzeća obavezala su se da sprovedu planove reorganizacije i smanje broj radnih mjesta. Na taj način bi se doprinijelo uspostavljanju dinamike  redovnog plaćanja dospjelih poreskih obaveza”, kazali su iz PU.

Pored dugova, opštinska preduzeća opterećuje višak zaposlenih i  nesposobnost da naplate potraživanja. Iako grcaju u dugovima, mnoga od njih su redovna samo u isplati naknada  članovima upravnih odbora. Ti upravljački organi služe, uglavnom,  za uhljebljenje politički podobnih. A radnicima na održavanju čistoće, u nekim opštinama,  duguje se po 10 i više mjesečnih zarada.

Nevolje u pljevaljskom preduzeću Komunalne usluge ovih dana su kulminirale.  Prije par sedmica zaposleni su zaprijetili  obustavom rada. Tražili su isplatu bar jedne od 11 mjesečnih zarada, koliko im poslodavac duguje. Pristali su i da umjesto toga dobiju pomoć u osnovnim životnim namirnicama.

U zahtjevu Vladi radnici Komunalnih usluga su ukazali kako nemaju novca   da kupe osnovne životne namirnice, plate račune za struju i vodu, a krediti se gomilaju. „Kako da se pridržavamo preporuka u vrijeme pandemije, kada ne možemo da priuštimo ni neophodna sredstva za higijenu?“, napisali su oni.

Dobili su samo obećanja, ali i to je bilo dovoljno da nastave da rade, nakon što su samo jedan dan štrajkovali. Iz Opštine su, jer drugo nijesu mogli, obećali avansno plaćanje za poslove koje budu za njih odrađivali. U tom preduzeću je oko 50 zaposlenih.

Dospjele finansijske obaveze preduzeća su preko 700.000, od kojih je preko 300.000 eura poreskih obaveza. U Opštini tvrde da je broj radnika  duplo veći od potrebnog. Zaposleni su, navodno, lani vodili česte parnične postupke za naplatu svih neisplaćenih zarada i troškova prevoza,  „uz stvaranje dodadnih sudskih i advokatskih troškova“. U Opštini kažu  da trećina zaposlenih ne dolazi na posao.

U Agenciju za stambeno poslovni fond, u istom gradu, u kojoj je redilo 19 Pljevljaka nedavno je, zbog finansijskih nevolja, uveden stečaj.  PU nije odobrila novi reprogram poreskog duga Agenciji i nije prihvatila njen sanacioni plan. Uslijedila je blokada računa tog preduzeća  na iznos od 240.000 eura. Više od 10 zarada i u tom preduzeću duguje se bivšim zaposlenim.

Štrajk su najavljivali i zaposleni u pljevaljskoj gradskoj toplani. Njima duguju šest  zarada.  Odustali su nakon što im je isplaćena jedna. Iz lokalne uprave  kažu da su im „ruke vezane“, a  mogućnost za pomoć lokalnim preduzećima ograničena, od kada su te firme postale društva sa ograničenom odgovornošću.

„Dok  su preduzeća bila javna lokalna, Opština  je mogla da pomogne rad preduzeća čiji je osnivač. Sada je ta  mogućnost praktično onemogućena. Mi  jedino možemo da pomognemo tako što sve ono što ta preduzeća svojim radom ostvare platimo tog mjeseca“, kažu u Opštini.

U mnogo manjoj susjednoj opštini Žabljak, preduzeće Komunalno i vodovod,  prije reprograma, dugovalo je više od 800.000 eura, po osnovu poreza i doprinosa na lična primanja zaposlenih. Većina duga napravljena je tokom minulih šest godina.

Rožajsko DOO Komunalno, takođe,  se  suočava  sa ozbiljnim teškoćama.  Ima čak 78 zaposlenih, od kojih više od polovine radi u administraciji. Uprkos finansijskim teškoćama i odlukama rožajske Skupštine opštine (SO) to preduzeće je prošle godine, članovima Upravnog odbora (UO) isplatilo 10.800 eura.  Odobrenje parlamenta imalo je samo za polovinu tog iznosa.

U većini sjevernih opština preduzeća koja se bave komunalnim uslugama i ona koja gazduju gradskim vodovodima ne uspijevaju godinama da postignu ažurnost u naplati  svojih usluga.

Ne zna se duguju li više građani ili pravna lica. Ta vrsta potraživanja u žabljačkom Komunalnom nedavno je dostigla 650.000 eura. Fizička lica duguju 365.000, zastarjela potraživanja iznose oko 340.000 eura.

Građani i privreda u opštini Pljevlja duguju skoro milion i po  za  odvoženje smeća, a najveći dužnici su firme. Za tu uslugu Komunalno mjesečno fakturiše oko 160.000 eura, što znači da se duguje prosječno 10 računa. Pljevljaci za vodu duguju 700.000 eura.

Bjelopoljsko Komunalno preduzeće prošle godine je od sugrađana potraživalo oko milion, a beransko  oko 800.000 eura

U Rožajama, građani za vodu duguju oko 470.000, a firme oko 220.000 eura. Vodovod ima 3.320 korisnika iz kategorije domaćinstva i 366 pravnih lica. Grad na Ibru ima oko 23.500 stanovnika koji za odvoženje smeća duguju oko 480.000. Preduzetnici po tom osnovu duguju oko 630.000.

U svega nekoliko opština dugovanja građana i privrede po tom osnovu su ispod 100.000 eura.

Za vodu i odvoz smeća Mojkovčani preduzeću Gradac duguju oko 93.400, od čega firme 48.700 eura. Domaćinstva u Plužinama po istom osnovu  duguju oko 33.000 eura, a firme gotovo 46.000. Andrijevačko  preduzeće Vodovod potražuje od građana i firmi oko 10.000 eura.

                                                                    Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo