Povežite se sa nama

HORIZONTI

BORBE ZA DONBAS, TRVENJE UNUTAR EU OKO SANKCIJA RUSIJI I POMOĆI UKRAJINI: Embargo na rusku naftu – uz rezerve i rokove

Objavljeno prije

na

Američka Karnegi fondacija procjenjuje da Rusija dnevno zarađuje više od milijardu dolara od prodaje nafte i naftnih derivata. Prema EU svakog dana teče 2,2 miliona barela nafte i 1,2 miliona barela derivata što je oko četvrtina ukupnog uvoza EU. I oko 40 odsto plina EU nabavlja iz Rusije. EU će obustaviti uvoz nafte iz Rusije morskim putem (što čini dvije trećine ukupnog uvoza). Poljska i Njemačka najavile su obustavu uvoza  kopnom preko naftovoda. Time će ruski uvoz biti sveden na otrilike 10 odsto sadašnjeg

 

Na nedavnom samitu, Evropska unija je konačno postigla dugo odlagani i mijenjani dogovor o embargu na uvoz ruske nafte. Evropski lideri su saopštili da će nove sankcije smanjiti za 90 odsto uvoz nafte kojim se finansira „ratna mašinerija“ predsjednika Vladimira Putina. Amerikanci i Britanci su takođe najavili zabranu uvoza ruskih fosilnih goriva. Američka Karnegi fondacija (Carnegie Endowment) procjenjuje da Rusija dnevno zarađuje više od milijardu dolara od prodaje nafte i naftnih derivata. Prema EU svakog dana teče 2,2 miliona barela nafte i 1,2 miliona barela derivata što je oko četvrtina ukupnog uvoza EU. Takođe oko 40 odsto plina EU nabavlja iz Rusije.

Po dogovoru, EU će obustaviti uvoz nafte iz Rusije morskim putem (što čini dvije trećine ukupnog uvoza) do kraja godine dok su Poljska i Njemačka najavile da će obustaviti uvoz putem kopna preko naftovoda. Time će ruski uvoz biti sveden na otrilike svega 10 odsto sadašnjeg. EU se nada da će Rusija time izgubiti značajan dio prihoda. Zbog povećanih cijena energenata na svjetskim berzama, Rusija je u posljednjih godinu dana zaradila oko 400 milijardi eura od izvoza nafte i gasa. Procjenjuje se da će nakon primjene embarga Rusija izgubiti od trećine do polovine dosadašnjih prihoda. Rusija će imati nekoliko mjseci da se pripremi za embargo, kao i zemlje članice EU i može dio izvoza preorjentisati na neke azijske zemlje.

Osim nafte, EU se još u martu obavezala da smanji uvoz ruskog gasa za dvije trećine do kraja godine. Međutim izgleda da je još daleko dogovor da se skroz zabrani uvoz ruskog gasa, pogotovo što Njemačka iz Rusije uvozi skoro polovinu svojih potreba. Alternative ruskom gasu, za razliku od nafte, nisu pretjerano dostupne i smatra se da će trebati vremena da se EU okrene proizvođačima u Americi i Kataru koji bi slali tečni gas (LNG) tankerima.  Trenutno veliki problem je nedostatak dovoljnog broja LNG terminala u Evropi, pogotovo u Njemačkoj kojoj nedostaje oprema za rastakanje LNG-a. Osim traženja alternativnih puteva snabdijevanja, građani EU će se takođe suočiti za mnogom većim računima za plaćanje koji su u pojedinim zemljama gotovo duplirani ili će biti duplirani kad počne sezona grijanja na jesen.

Od embarga na naftu su za sada izuzete Slovačka, Češka i Mađarska koja tvrdi da bi za njenu privredu odustanak od ruske nafte bio jednak udaru atomske bombe. Naftovod Družba i dalje će isporučivati dok Mađari i drugi ne nađu alternativu, navjerovatnije preko Hrvatske i njenog Jadranskog naftovoda (JANAF). Hrvatska će morati povećati kapacitete protoka za šta će biti potrebno do dva mjeseca. Osim količine protoka, EU će morati i riješiti problem prerade nafte jer su mađarske rafinerije „podešene“ za preradu ruske nafte koja je drugačijeg kvaliteta od onog koji treba poteći preko Krka i Rijeke i za šta će biti potrebna „određena investicija“. Mađarski premijer Viktor Orban je prije EU samita tražio garancije od EU kojima se jamči stabilnost isporuke energenata u slučaju da dođe do prekida na Družbi.

Mađarska je  osim izuzeća od embarga na naftu tražila i izuzeće moskovskog patrijarha Kirila Gunđajeva iz paketa EU sankcija koje ciljaju individue bliske predsjedniku Putinu. Patrijarh Kiril je, prema podacima iz sovjetskih arhiva na kratko otvorenih poslije raspada Sovjetskog Saveza, još u ranoj mladosti postao doušnik i kasnije agent KGB-a sa kodnim imenom Mihailov.  Najviše  se „proslavio“ vodeći za Rusku crkvu poslove trgovine cigaretama i alkoholom od čijeg plaćanja akciza je crkva izuzeta od strane prethodne kremaljske administracije. Kiril  voli luksuzni život sa skupocjenim automobilima, jahtama, satovima i svim onim što krasi post-sovjetsku elitu koja se obogatila na brzoj i mutnoj tranziciji. Orban i njegovi ministri su upozorili da „Mađarska ne podržave sankcije protiv crkvenih vođa“ jer „se time utiče i na slobode vjerskih zajednica u Mađarskoj“. Državni sekretar Tristan Azbej je ranije nazvao „suludim“ prijedlog EU da se patrijarhu zabrani ulaz u zemlje bloka jer bi time vjernici bili odsječeni od svog duhovnog lidera. Orban voli sebe predstavljati kao braniča hrišćanskih vrijednosti od islama i zapadnog multikulturalizma.

Patrijarh Kiril je javno nekoliko puta podržao rusku agresiju i predsjednika Putina i izazvao gnjev mnogih vjernika Ruske crkve u zemlji i inostranstvu. Na saboru Ruske crkve u Ukrajini (UPC-MP) održanog 27. maja ove godine arhijereji su izrazili neslaganje sa stavom patrijarha Kirila u vezi sa sukobom u Ukrajini i „usvojili odgovarajuće dopune i izmjene u Ustavu UPC-MP, koje znače njezinu potpunu samostalnost i nezavisnost”. Do sada je 16 od ukupno 53 eparhije Ruske crkve u Ukrajini prestalo sa pominjanjem imena patrijarha Kirila na liturgiji dok raste broj poziva za totalni prekid opštenja sa moskovskom centralom. Portparol UPC-MC Kliment je izjavio da je usljed ruske agresije porušeno oko 100 pravoslavnih crkvi pod jurisdikcijom Moskve dok su 4 sveštenika poginula. Poglavar crkve u Ukrajini, mitropolit Onufrije Berezovski je izjavio da „rat u Ukrajini koji je započela Ruska Federacija traje više od tri mjeseca” i da su njegovi apeli za prekid rata ostali bez pažnje. Od početka agresije Rusku crkvu u Ukrajini je napustilo preko 400 parohija i prešlo u sastav kanonski priznate Pravoslavne crkve u Ukrajini.

Situacija sa energentima ne ide loše ni za još jednog prijatelja i saveznika Vladimira Putina. Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je izjavio 29. maja da je u razgovoru za ruskim predsjednikom dogovorio ključne elemente novog dila za gas koji je „veoma povoljan za Srbiju“. Srbija je vodila intezivne razgovore sa Gazpromom,  dok drugi evropski potrošači traže načine da se riješe ruskog plina. Vučić se pohvalio da će potpisati ugovor na 3 godine i da ostaje da se dogovore količine koje treba isporučiti. „Imaćemo sigurnu zimu kada je u pitanju isporuka gasa i nakon dodatnih razgovora znaćemo i cijenu, ovog momenta ona je tri puta niža od onoga što bilo ko plaća u Evropi“ izjavio je Vučić.

Na frontu je situacija u Donbasu kritična za branitelje. Rusija je, dok ovaj broj ide u štampu, zauzela najveći dio industrijskog grada Sieverodonjetsk u Luhanskoj oblasti. Prije toga je ruske snage su bezuspješno pokušavale nedjeljama da opkole grad i odsijeku ukrajinske jedinice gradu. Na posljetku, da bi uštedjela na vremenu i obznanila prvu značajniju pobjedu nakon predaje Mariupolja, Rusija se odlučila na frontalni napad iz šuma sjeverno i sjeverozapadno od grada. Ukrajinske jedinice u gradu i dalje pružaju jak otpor ali britanski vojni analitičari smatraju da se radi o akciji pokrivanja izvlačenja trupa i preostalih stanovnika čiji broj se procjenjuje na 12 hiljada od prvobitnih 100 hiljada. Rusija ima ogromnu tehničku i premoć u ljudstvu od 7 prema 1 kako su ranije saopštili ukrajinski zvaničnici. Ako osvoje Sieverodonjetsk Rusija će imati 95 odsto Luhanske oblasti pod okupacijom. Braniteljima ostaje još  oblast iza linije rijeke Siverskij Donjets koja služi kao prirodna barijera agresoru. Rusi su do sada dva puta pokušali forsirati rijeku kako bi došli Ukrajincima iza leđa i kompletirali opkoljavanje.  Pokušaji su, kako se vidi na satelitskim snimcima, završili  katastrofalno za napadače.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je nedavno priznao da i  ukrajinske trupe trpe velike gubitke, od 60 do 100 poginulih dnevno uz veliki broj ranjenih. Takođe, Zelenski je opet urgirao  na zemlje Zapada da što prije isporuče obećano teško naoružanje, pogotovo višecijevne raketne bacače raketa u kojima branitelji oskudijevaju. Zapadni reporteri sa fronta izvještavaju da ruska strana ispaljuje 50 granata na jednu ukrajinsku.

Američki predsjednik Džozef Bajden je najavio novu tranšu od 700 miliona dolara pomoći koja uključuje 4 sofisticirana raketna sistema srednjeg dometa ali i helikoptere, antitenkovske ručno lansirane rakete Javelin, radare, taktička vozila zajedno sa rezervnim djelovima. Prije toga predsjednik Bajden je dobio obećanje ukrajinske strane da neće gađati rusku teritoriju sa pomenutim raketnim sistemima. Pentagon je u međuvremenu izjavio da će trebati najmanje 3 sedmice da se obuče posade i da se isporuči oružje na teren. Najave dostave novog oružja su odmah postale predmet osuda i upozorenja Moskve, čiji ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je rekao da to povećava rizik uvlačenja treće strane u konflikt. Glasnogovornik Kremlja Dmitri Peskov je dodao da „Sjedinjene Države namjerno i marljivo rade na dolivanju ulja na vatru“.

Ruska armija je nakon ogromnih gubitaka u tehnici počela da izvlači i stavlja u ponovnu upotrebu tenkove T-62. Radi se o starom modelu tenkova koji je krajem 50-ih razvijen i proizveden u Sovjetskom Savezu. Ovaj tenk do sada je bio isporučivan određenim azijskim i afričkim državama kao inferiornije oružje. Analitičari smatraju da tenk i dalje može da uništava ciljeve ili makar posluži kao meta na koju će Ukrajinci trošiti rakete.

Na jugu su ukrajinske jedinice izvele seriju kontranapada sjeveroistočno od okupiranog grada Hersona koristeći rusku zauzetost borbama u Donbasu. Ruske trupe na jugu su uništile mostove na rijeci Inhulets kako bi zaustavile ukrajinsko napredovanje. Po izvještajima sa južnog fronta, ruska strana se ukopava i pokušava utvrditi liniju odbrane u pripremi eventualne aneksije tog dijela Ukrajine uključujući i Azovsko primorje sa nedavno osvojenim lučkim i industrijskim gradom Mariupoljom čime je agresor stekao kopnenu vezu sa Krimom.

Nedavno je guverner Sankt Petersburga Aleksadar Belov potpisao sporazum o saradnji sa Konstantinom Ivančenkom, koga je Moskva postavila za  gradonačelnika Mariupolja nakon što je najveći dio grada sravnio sa zemljom, i po tvrdnjama gradskih vlasti,  ubio  na desetine hiljada civila dok je ogromni broj njih odveden u „logore za filtraciju“.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

HORIZONTI

SPC O ISTORIJSKOM REVIZIONIZMU I ANTISRBIJI U CG: Sinod u odbrani komunističkih „istina“

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sinod SPC osudio ,kako tvrde, neistinite izjave „o broju žrtava  koncentracionog logora smrti Jasenovac“ . Problem je,  kaže se u saopštenju , što takve neistine emituju razna glasila po bivšoj Jugoslaviji i u „onim krugovima Crne Gore koji funkcionišu kao Antisrbija

 

Sinod Srpske pravoslavne crkve (SPC) je 14. septembra izdao saopštenje „povodom revizionističke kampanje o broju žrtava koncentracionog logora smrti Jasenovac“ kojim se osuđuje jedna „stara, inače potpuno netačna i krajnje štetna – izjava o broju srpskih žrtava u genocidu… na teritoriji NDH“. Problem je što takve neistine emitiraju razna glasila po bivšoj Jugoslaviji i u „onim krugovima Crne Gore koji funkcionišu kao Antisrbija“. Saopštenje Sinoda je potpisao i crnogorski mitropolit Joanikije Mićović kao njegov član.

Povod za ovakvu reakciju Sinoda su ranije izjave episkopa pakračko – slavonskog Jovana Ćulibrka koji je doveo u sumnju zvanični narativ lansiran od komunističkih vlasti poslije Drugog svjetskog rata da je u konc-logoru Jasenovac stradalo 700 hiljada Srba. Vladika Jovan je rekao da je na sceni revizionizam u suprotnom pravcu, tj. da „mi imamo sada slučaj revizionizma u Srbiji i Republici Srpskoj koji je masivan s naše strane“.  Radi se o „podršci lažnoj priči sa profesorom Gideonom Greifom…svi istoričari znaju ko je on, da je cirkus, jer Greif govori o 1.4 miliona žrtava Jasenovca“.  Vladika Jovan je kritikovao i tvrdnje pokojnog istoričara Milana Bulajića koji je u svojim „radovima“ govorio o 1.1 miliona žrtava jasenovačkog logora, što je više nego što je sva Jugoslavija izgubila u ratu, bilo civila, bilo pripadnika dvije sukobljene strane. Pozvao je na to da se postavi „pitanje etike u struci istoričara“ jer „u Srbiji struka ne postoji“ i „imamo državni projekat revizije, nemojmo se zavaravati“. Episkop je objasnio da „govori kao neko ko je realno upućen u stanje nauke u tom pogledu“ te da „broj žrtava Jasenovca u budućim enciklopedijama genocida i holokausta… neće biti 600 ili 700 hiljada“. „Fizička granica ispod koje ne može da se ide su pobrojane žrtve po imenu i prezimenu… oko 90 hiljada” zaključio je Ćulibrk.

Reakcije prije sinodskog saopštenja su brzo stigle od dežurnih čuvara srpstva i mitomanija, prije svega Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU). U pismu koje je upućeno patrijarhu, Sinodu, Arhijerejskom saboru i Vladi Republike Srbije izražena je razočarenje u „nečasnu rabotu… i postojan angažman vladike slavonskog Jovana Ćulibrka“ gdje se traži da se on „razriješi svih dužnosti vezanih za Jasenovac i stradanje Srba u NDH, prije svega sa mjesta predsjednika Odbora za Jasenovac i ostala stratišta”. U pismu se se postavlja i pitanje „da li je Ćulibrk dostojan vladičanskog čina” jer je „stolovanje vladike Jovana blizu Jasenovca neka vrsta ponovnog klanja”. Apel su potpisali kao „vjerna čeda svetosavske nam majke crkve“ zbog „revizije stradanja Srba u NDH i srpskog umanjivanja žrtava zloglasnog logora Jasenovaca“ akademici Vasilije Krestić, Danilo Basta, Radomir Saičić i više desetina drugih aktivista „srpskoga sveta” i svetosavlja, uključujući i nastavnika istorije iz Berana Gorana Kikovića.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 22. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

NEZAVISNO NOVINARSTVO I ANTIRATNI AKTIVIZAM U RUSIJI: Po tankoj crvenoj liniji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od dolaska Vladimira Putina na kremaljski tron ubijeno je 7 novinara Novaja Gazete zbog svog novinarskog rada, uključujući prestižna imena Jurija Ščekočikina, Ane Politkovskaje i Anastasije Baburove uz još par desetina novinara drugih medijskih kuća. Advokat Stanislav Merkolov koji je zastupao Politkovskaju je ubijen zajedno sa Baburovom u blizini Kremlja 2009. godine. U blizini Kremlja je stradao i ruski opozicionar i kritičar režima Boris Njemcov

 

Rusija je jedna od najopasnijih zemalja na svijetu za nezavisne novinare i aktiviste civilnog sektora.  Otvorena kritika i pisanje o kršenjima ljudskih prava, korupciji i organizovanom kriminalu na državnom nivou je koštala desetine života, a mnogi su ostali bez zdravlja i/ili slobode na dugi vremenski rok. Sa početkom agresije na Ukrajinu 24. februara 2022. situacija za sve slobodoumne ljude je postala još opasnija, a mnogi si spas potražili u inostranstvu. Novaja Gazeta je u martu 2022. morala prestati sa štampanjem, a u aprile iste godine je pokrenuto evropsko izdanje novine u Rigi, Latvija kako bi izbjegli državnu cenzuru i teror u Rusiji. Država je u septembru prošle godine i zvanično uskratila dozvolu za štampu dok je pristup portalu blokiran. Glavni urednik novina  Dmitrij Muratov je samo pola godine ranije, oktobra 2021. godine  dobio Nobelovu nagradu za mir zbog borbe za očuvanje slobode govora i mišljenja u Rusiji. Od dolaska Vladimira Putina na kremaljski tron ubijeno je 7 novinara Novaja Gazete zbog svog novinarskog rada, uključujući prestižna imena Jurija Ščekočikina, Ane Politkovskaje i Anastasije Baburove uz još par desetina novinara drugih medijskih kuća. Advokat Stanislav Merkolov koji je zastupao Politkovskaju je ubijen zajedno sa Baburovom u blizini Kremlja 2009. godine. U blizini Kremlja je stradao i ruski opozicionar i kritičar režima Boris Njemcov.

Nisu samo stradali ruski državljani, a ubijanja su počela znatno prije Putinove intronizacije. Glavni urednik ruskog izdanja magazina Forbs Amerikanac ruskog porijekla Pol Klebnikov je ubijen 2004. godine zbog pisanja o ruskim oligarsima i organizovanom kriminalu. Anatolij Levin-Utkin je ubijen avgusta 1998. godine tako što mu je u liftu smrskana lobanja metalnom šipkom.  Levin-Utkin je bio zamjenik glavnog urednika nedjeljnika Juridičeski Petersburg Segodnja. Nedjelju dana prije toga su objavljena dva istraživačka izvještaja o velikim neregularnostima u carinskim i obavještajnim službama uključujući i tvrdnje da je potpukovnik Federalne službe bezbjednosti (FSB) Vladimir Putin postavljen za direktora FSB-a mimo internih pravila te špijunske organizacije. Levin-Utkin je radio i na trećem tekstu u seriji istraživanja koja se bavila navodima o Putinovom učešću u koruptivnim aferama dok je radio za gradske vlasti Sankt Petersburga. Još jedan novinar  – Artjom Borovik, koji se zanimao za Putinovu, navodno prekrečenu biografiju prije nego što je postao predsjednik, je nastradao u avionskoj nesreći pod sumnjivim okolnostima. Samo tri dana prije nego je trebala biti objavljena priča o Putinovom djetinjstvu u Gruziji, koja protivurječi zvaničnom narativu. Borovik je takođe istraživao seriju bombaških napada u Moskvi i drugim gradovima 1999. i u kojima je stradalo preko 300 civila a povrijeđeno preko 1700. Za napade su zvanično optuženi čečenski teroristi koji su operisali iz, do tada, de fakto samostalne Čečenije. Međutim, postojalo je i puno tvrdnji da su postavljene bombe bile djelo FSB-a kojim je rukovodio Putin i koje su bile povod za Drugi čečenski rat i ponovno potčinjavanje čečenskog naroda moskovskoj vlasti. Bivši agent Aleksandar Litvinenko koji je optužio Putina za bombaške napade i namjerno ubijanje ruskih civila i sam je ubijen od strane FSB-ovih agenata u Engleskoj 2006. godine, kako je ustanovio tamošnji sud, tako što mu je sipan radioaktivni polonijum u čaj. Zvanična Moskva je negirala sve navode.

Preostali slobodomisleći novinari u Rusiji moraju i te kako paziti šta pišu. Ono što vlasti zovu  “diskreditacija ruskih oružanih snaga” može donijeti 5 godina zatvora, dok za širenje “lažnih informacija” o armiji i njenim aktivnostima može rezultirati robijom do 15 godina.

Ivan Safronov je bio veoma cijenjen novinar Komersanta (vlasništvo centralnoazijskog oligarha bliskog Kremlju Ališera Usmanova) koji je 2020. godine, nakon što je postao savjetnik šefa Roskosmosa Dmitrija Rogozina, uhapšen i optužen za špijunažu zbog izvještavanja o onome za što je tvrdio da je bila javno dostupna informacija. U septembru prošle godine osuđen je na 22 godine zatvora sa maksimalnim obezbjeđenjem. U roku od nekoliko dana od izricanja presude, urednički tim Komersanta preduzeo je hrabru akciju da objavi protestno pismo u znak podrške svom bivšem kolegi, rizikujući i sam gnjev Kremlja.

U julu je istraživačka novinarka Novaja Gazete i aktivista ljudskih prava Elena Milašina napadnuta  pred čečenskim sudom na kome je trebala prisustvovati saslušanju. Brutalno je premlaćena, obrijana joj je glava i posuta je antiseptičkom zelenom bojom. Slike su obišle svijet i izazvale oštre osude. Kremlj je opet negirao da ima bilo kakve veze sa tim incidentom.

Postoji još  hrabrh. Na pres-konferenciji s ruskim predsjednikom u julu 2023. nakon samita Rusija-Afrika, specijalni dopisnik Komersanta Andrej Kolesnikov bio je jedini novinar koji je Putinu postavio direktno pitanje o nedavnim hapšenjima pojedinaca koji su govorili o ratu. “Ljudi se hapse zbog izgovorenih ili napisanih riječi. Je li to normalno? Hvala Bogu, nismo u 1937. godini… ili je možda, kako neki misle, 1937.?” upitao je Kolesnikov. Godina 1937. je bila vrhunac Staljinovog terora, kada su stotine hiljada nevinih ljudi pogubljene ili zatvorene jer su bili domaći “subverzivni elementi i izdajnici”. Putin je odgovorio da smo “u 2023. godini, a Ruska Federacija je u stanju oružanog sukoba sa susjedom” i da “misli da treba imati određeni odnos prema onim ljudima koji nam nanose štetu unutar zemlje”.

U martu 2023., dopisnik američkog Wall Street Journal/-a (WSJ) Evan Gerškovič uhapšen je pod optužbom za špijunažu i već je proveo više od 100 dana u zatvoru čekajući početak suđenja zbog kojeg bi mogao biti osuđen na doživotnu kaznu. Gerškovič i njegova redakcija oštro negiraju navode optužnice. Američki predsjednik Džozef Bajden izjavio je sredinom jula da Bijela kuća aktivno radi na sporazumu o razmjeni zatvorenika. Nedavno su se pojavile informacije da bi Putin mogao biti zainteresiran za razmjenu, ali da za Gerškoviča i bivšeg marinca Pola Vilana sa svoje strane traži puštanje plaćenog ubice Vadima Krasikova koji je u ime FSB-a ubio čečenskog pobunjenika i gruzijskog državljanina Zemlikana Kangošvilija u Berlinu 2019. godine. Kangošvilija je Moskva sumnjičila za organizaciju napada u Rusiji ali su mu njemčke vlasti pružile utočište iako mu je odbijen zahtjev za azil. Inače, Rusija je od 2006. god. legalizirala tajne operacije izvan zemlje koje takođe uključuju obračun na bilo koji način sa onima koji se smatraju neprijateljima režima.

Ruski aktivisti i novinari imaju probleme i izvan granica Rusije i vazalne Bjelorusije. Reporteri bez granica (RSF) su oštro osudili srpsko hapšenje Nataše Tiškevič, bivše kourednice ruskih studentskih novina DOXA.  Nakon što je prošle godine pobjegla iz Rusije, kako bi izbjegla namještenu kaznu od dvije godine prisilnog rada. Ona je objavila video o metodama zastrašivanja snaga sigurnosti prema studentima i aktivistima koji su protestvovali zbog tretmana ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog koji je osuđen po raznim osnovama i izdržava kaznu u kažnjeničkoj koloniji iz koje vjerovatno neće izaći za Putinova života. Tiškevič je našla utočište u Njemačkoj. Kako nije imala vizu u privremenom putnom dokumentu koji su joj izdale njemačke vlasti, srbijanska policija ju je držala skoro dva dana na beogradskom aerodromu nakon što je tamo sletjela 7. avgusta. Iako se takve vize dobijaju odmah na dolasku uz plaćanje takse ,to nije bio slučaj i sa ovom Ruskinjom. Šef odjela RSF-a za EU-Balkan Pavol Sazal je ovaj postupak vlasti označio kao dodvoravanje Kremlju. Na kraju je Tiškevička ipak vraćena na Maltu odakle je doletjela u Srbiju, umjesto da bude izručena Moskvi. Ruske vlasti su izdale nalog za njeno hapšenje u novembru 2022.

Nataša nije jedina antirežimska Ruskinja koja je imala problem u Srbiji. Rusko demokratsko društvo (RDD), organizacija koja u Srbiji okuplja ruske antiratne aktiviste, saopštilo je na društvenim mrežama krajem jula da je jednom od osnivača i aktivisti Volodimiru Volohonskom, odbijen zahtev za produženje boravka u Srbiji. Naime, uručeno mu je rješenje policije za strance kojim se odbija njegov zahtjev za produženje privremenog boravka po osnovu zapošljenja uz obrazloženje da se BIA 29. maja 2023. izjasnila da “postoje bezbednosne smetnje da se produži boravak”. Prema pisanju srpske Nova.rs, pripadnici ruske političke opozicije su pod prismotrom srpskih obavještajnih službi koji podatke dijele za Moskvom. Sadašnji šef Bezbedonosno informativne agencije (BIA) Aleksandar Vulin je nedavno stavljen na crnu listu američkog Ministarstva finansija zbog omogućavanja malignog ruskog uticaja, ali i bavljenja organizovanim kriminalom i trgovinom narkotika. U Srbiji je Vulin, koji je ranio bio i ministar policije i ministar vojske,  često optuživan za korupciju koju je uvijek negirao

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

Očekivani kraj Jevgenija Prigožina

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska Uprava za civilno vazduhoplovstvo potvrdila da su Jevgenije Prigožin  i Dimitrije Utkin  bili u srušenom avionu.  Vijest je kratko objavljena na državnim Prvom kanalu i Rosija 1 bez komentara

 

U srijedu veče su sve svjetske agencije objavile da se u Tverskoj oblasti Rusije srušio privatni avion koji je letio iz Moskve za Sankt Petersburg. Poginulo je svih 7 putnika i 3 člana posade. Na manifestu putnika je bilo ime Jevgenija Prigožina, vlasnika Privatne vojne kompanije Vagner (PMC Wagner) i Dmitrija Utkina, jednog od njenih osnivača.  Kasnije je ruska Uprava za civilno vazduhoplovstvo potvrdila da su obojica bili u avionu i da je „pokrenuta istraga povodom pada aviona“.

Nalog Grey Zone (Siva zona) na Telegram kanalu povezan s Wagnerom, potvrdio je pogibiju napisavši da je „, ruski heroj i istinski domoljub Jevgenij Viktorovič Prigožin umro  od posljedica djelovanja izdajnika Rusije“. Vijest je kratko objavljena na državnim Prvom kanalu i Rosija 1 bez komentara.

Ejdrien Votson, glasnogovornica američkog Nacionalnog savjeta za bezbjednost (NSC) je kratko rekala da „  to neće biti iznenadjenje za nas.”. Prigožinova smrt dolazi dva mjeseca nakon jednodnevne pobune njegove paravojske koja je  uzdrmala  Putinov režim.  Nakon okončanja pobune uveliko se spekulisalo koliko će Putin dopustiti Prigožinu da poživi.

Tri dana prije pobune Prigožin je objavio govor na Wagnerovom Telegram kanalu u kojem je teško optužio rusko vojno i političko rukovodstvo (izbjegavajući direktno optužiti Putina) za nekompetentnost, korupciju i  laži. Tada je prvi put objavio da je „laž da je rat izbio zbog zaštite Rusa i potrebe za demilitarizacijom i denacifikacijom Ukrajine“ već da je rat „trebao jednom broju ološi zarad svog trijumfa i pokazivanja snage armije i da Šojgu (ministar odbrane) postane Maršal“. Putinovoj administraciji i oligarsima „čiji mozak je bolestan“ rat je  trebao da „razgrabe materijalne resurse (Ukrajine) i podijele ih, u Donbasu su se dobro nakrali ali su htjeli još“. Iznio je frapantne podatke o masovnim pogibijama u ruskim redovima i nemaru prema ljudskim životima rekavši da je „umjesto jednog vojnika ginulo 10 zbog haosa“. Napomenuo je da je u bitki za Bahmut izgubio i 28 hiljada svojih boraca (mahom oslobođenih kriminalaca iz zatvora). Prigožin je kazao i da su ruski  izvještaji o uspjesima na ratištu „totalna laž“.

U petak 23. juna je stvar kulminirala  zauzimanjem Rostova na jugu Rusije koji je glavna logistička baza za agresiju na Ukrajinu. Vagnerovci su tražili smjenu Gerasimova i Šojgua optužujući ih da su namjerno bombardovali položaje Wagnera uzrokujući  brojne pogibije i ranjavanja. Konvoj Prigovih trupa se istog dana uputio prema Moskvi auto putem. Vagnerovci su, nakon pokušaja djelova ruske avijacije da ih napadnu, oborili 6 ratnih helikoptera i komandni avion Iljušin-22. Stradalo je 39 pilota i članova posade.

Operacija je zaustavljena nakon posredovanja bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka uz garancije Kremlja Prigožinu i njegovima da neće krivično odgovarati zbog pobune. Lukašenko je najavio da će Prigožin i njemu lojalni paramilitarci biti premješteni u Bjelorusiju. Prigožin je ipak ostao u Rusiji.

Dva dana prije pogibije je objavljen na Telegramu jedini snimak Prigožina nakon junske pobune. Reuters nije uspio locirati ili potvrditi datum videa dok su Prigožinovi komentari i postovi na provagnerovim kanalima upućivali da je snimano u Africi. „ PMC Wagner čini Rusiju još većom na svim kontinentima, a Afriku – slobodnijom. Pravda i sreća – za afričke ljude, zagorčavamo život ISIL-u i Al-Kaidi i drugim banditima”, napisao je Prigožin uz video.

Za razliku od direktora Todora (Bogdan Diklić) koji se u filmu U ime naroda vratio sa službenog puta u afričku Kinšasu (tj. iz zatvora) osim Prigožina se iz Kinšase   neće vratiti ni  Genadij Lopirev koji je 2017, osuđen na 10 godina zatvora zbog navodnog podmićivanja, što je negirao. Lopirev je nadzirao izgradnju Putinove palate na Crnom moru koja je koštala poreske obveznike preko milijardu eura. U ponedjeljak se „iznenada razbolio“ a u srijedu je objavljena njegova smrt.

Kremlj se do sada nije oglašavao o pogibiji Prigožina. Cinici ukazuju na to kako je Kremlj ipak održao riječ – Prigožin nije krivično odgovarao. Teško je povjerovati da bi suđenje prijalo vlastima nakon utamničenja glavnog opozicionara Alekseja Navaljnog. KGB recept je efikasniji.

General ruske avijacije i nekadašnji komandant invazionih trupa u Ukrajini Sergej Surovikin je smijenjen sa položaja u srijedu. Po brojnim izvještajima on je „u Kinšasi“ još od Prigožinove pobune za koju je navodno znao i podržao.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo