Režirajući teatarsku predstavu o najvećem ,darodavcu sarajevskom, Gazi Husrev begu, shvatio sam koliko smo siromašna društva kad i najbogatiji među nama ne mogu učiniti ono što je Gazi Husrev beg dao u prošlosti, ili njegova inačica iz naših vremena, Adil beg Zulfikarpašić, za svoj grad i njegove žitelje
Vrijeme je predbožićno i prednovogodišnje.
Vrijeme je svakovrsnih darivanja. Danas to činimo najdražim nam i najbližim.
U prošlosti smo darovali na potpuno drugačije načine. Iako je teško upoređivati stoljećima dalekavremena, darovnice su darovnice,bile one male poput onih simboličkih ispod novogodišnjeg drvca ili goleme iz minulih vremena, kojima su velikaši i iznimno bogati ljudi darivali svoje gradove. U Bosni je bio razvijen običaj takozvanih vakufa, koje su imućni ostavljali kao goleme darovnice, pa su tako gradovi dobivali nove mostove, bogomolje, vjerske objekte.
Budan sanjam doba Gazi Husrev bega koji je uvakufio,darivao grad i njegove građanetako velikim poklonima poput hamama, mostova, bogomolja.
Zvuče ti pokloni u našim i materijalno i duhovno oskudnim vremenima poput naučne fantastike.
Svojedobno, režirajući teatarsku predstavu o najvećem ktitoru, darodavcu sarajevskom, Gazi Husrev begu, shvatio sam šta su darovnice bile nekada, a šta su one danas i koliko smo siromašna društva kad i najbogatiji među nama ne mogu učiniti ono što je Gazi Husrev beg dao u prošlosti, ili njegova inačica iz naših vremena, Adil beg Zulfikarpašić, za svoj grad i njegove žitelje.
Ti bogati, ali u isto doba i socijalno osjetljivi ljudi, ostavljali su u amanet generacijama koje dolaze ktitorske darove koji su obilježavali čak i epohe.
Pamtiće se Zulfikarpašićev poklon,lijepa zgrada Bošnjačkog instituta kojom je darivao Sarajevo, pogotovo nekoliko prebogatih kolekcija slika i biblioteka koje čuvaju osim knjiga iluminirane prevrijedne rukopise. Sarajevo to niti može niti će ikada moći izbrisati iz kolektivne memorije, a Sarajlije moraju biti ponosne na te darovnice.
Možda bi najbolje bilo ne vraćati se u prošlost i ne misliti o tim mega darovnicama.
Naša oskudna vremena ne omogućuju, nažalost, takvo ktitorstvo. Bilo bi netačno tvrditi da u općem siromaštvu ne postoje i prebogati pojedinci, ali oni očigledno ne žele eksponirati svoje bogatstvo sumnjivog porijekla, a istovremeno nemaju nikakav osjećaj društvene odgovornosti i čovjekoljublja. Kada bi ovozemaljski i ovoprostorni ekonomski magnati usrećivali bar približno svoje sugrađane kako su to činili oni iz prohujalih vremena, opće blagostanje bilo bi na razini razvijenih europskih država.
Budan sanjam kada će se naći neko društveno odgovoran ili približno savjestan (i svjestan!) poput Gazi Husrev bega ili Adil bega, pa da, na primjer, u ovovremenom šeheru bar popravi krov i okreči nekada moćnu i prestižnu gradsku galeriju Collegium artisticum ili da sarajevske biblioteke dariva knjigama približne vrijednosti kako su to činili imućni prethodnici.
Dok budan sanjam, dok mi svašta nerealno pada na pamet, prolazi vrijeme i u ovim vremenima blagdana i darivanja suočavam se sa socijalnom kartom današnjeg svijeta,kreiranog na dvopolnu logiku-sve brojniji svijet siromašnih i svijet bogatih, malobrojnih i socijalno potpuno neosjetljivih. Tmurna, neobećavajuća slika dvadesetprvog stoljeća. Slika koju ne bih poželio generacijama koje tek dolaze, koje nas naslijeđuju.
Doba je predblagdansko. Doba svakovrsnih darivanja. Tonem u puste snove o sretnijoj i bogatijoj prošlosti,onoj u kojoj je vrijedila maksima Marina Držića Vidre: ma je sve općeno svijeh.
Gasim računar i okončavam ovaj Periskop siromašan kao i doba naše nasušno,
svjestan da nam se moći darivanja svode na dar za pod drvce,
ali niko ni meni ni vama, plemeniti čitatelji, ne može oteti snove.
Samo u njima i ponekim prisjećanjima živjeli smo vremena dostojanstvenih darova i darivanja!
Poželjeh i danas da nam se vrate, bar na tren, bar u maštanjima, vremena darovatelja široke ruke ili kako bismo danas rekli da se vrate socijalno osjetljivi ktitori!
Gradimir GOJER