Povežite se sa nama

DRUŠTVO

DPS OPERATIVAC NA ČELU GRADA- TEATRA: Blažo Radoman, direktor za sve

Objavljeno prije

na

„Ko je ovdje toliko varvarin da ne može biti Rimljanin”, metafora je ovogodišnjeg, 29. budvanskog pozorišnog festivala Grad teatar.

Tokom gotovo tri decenije održavanja ova sezonska kulturna manifestacija prešla je put od vrtoglavog uspjeha tokom ranih devedesetih godina, u vrijeme rata i sankcija, kada je dostigla status državnog kulturnog mega projekta, kojem su sva vrata bila otvorena, do potpune stagnacije i pada u zaborav u nezavisnoj državi Crnoj Gori.

Nakon tri decenije ulaganja miliona u ovu javnu ustanovu, Grad teatar nema ništa osim imena. Nema ni valjane pozorišne scene za izvođenje programa koje zakazuje po gradskim trgovima i pjacama, nema sopstveno pozorište, pa čak ni osnovna tehnička pomagala, koja obično iznajmljuje. Grad teatar je izgubio svoju matičnu scenu na gradskoj tvrđavi Citadela, koja je prodata poznatom tajkunu, u dugovima je do guše, oko 40 zaposlenih radnika posljednju platu primilo za mjesec mart, dok će ovogodišnji festival biti održan na kredit…

Budžet Grad teatra za ovu godinu planiran je na nešto više od milion eura dok su dugovanja veća i iznose oko 1,5 milion eura. Zbog neizvjesne finansijske situacije održavanje festivala ozbiljno je dovedeno u pitanje.

Savjet Grad teatra donio je odluku o kreditnom zaduženju na iznos od 250.000 eura za potrebe finansiranja ovogodišnjeg programa koji će ukupno koštati 430.000 eura.

Troškove realizacije kratkoročnog kredita i njegovo vraćanje preuzela je, ionako prezadužena, Opština Budva.

Ne tako davno festival Grad teatar slovio je za kulturno-političku manifestaciju od najvišeg državnog značaja. Festival su vodili i o njegovoj koncepciji odlučivali najviši državni funkcioneri Crne Gore, predsjednik države, parlamenta i Vlade. Dugi niz godina Savjet festivala vodio je premijer Milo Đukanović, dok su među članovima tog tijela bila imena ministara kulture, direktora državnih televizija Srbije i Crne Gore, ugledni selektori, reditelji, glumci…Budva je bila centar kulturnih dešavanja u regionu. Organizovani su raskošni, preskupi pozorišni spektakli, sa uglednim posjetiocima, neviđenom medijskom podrškom, glamurom i sjajem koji uz sve to ide.

Grad teatar je blijeda kopija nekadašnjih burnih festivalskih ljeta u turističkoj metropoli.Uoči tridesetogodišnjeg jubileja, od državne vlasti zaboravljen, finansijski i kadrovski osiromašen, preživljava svoje najgore dane.

Festival vode vršioci dužnosti, čiji status nije potvrdila lokalna skupština. Od jula prošle godine, kada je odlukom Savjeta došlo do smjene na čelu Grad teatra, festival vodi v.d. izvršnog direktora Blažo Radoman, dok je prethodni direktor Merin Smailagić imenovan za v.d. umjetničkog direktora.

U nedostatku odgovarajućih stručnih kvalifikacija, novog direktora za ovu funkciju preporučile su „izvanredne menadžerske sposobnosti”. Dokazane u nizu opštinskih javnih preduzeća kojima je rukovodio kao vodeći partijski operativac i čovjek od povjerenja, kakve po pravilu instaliraju u firme preko kojih treba izvlačiti sredstva iz gradskog budžeta.

Radoman ima najjaču direktorsku karijeru u Budvi, sa diplomama stečenim u poznim godinama, na privatnim fakultetima u Baru i Novom Sadu.

Ovaj magistar turističkih nauka pokazao je nedavno da mu opšta kultura i poznavanje pozorišta nisu jača strana, prilično se izblamirao gostujući na Atlas televiziji.

Nabrajajući bogat program festivala, izvršni direktor Grad teatra najavio je otvaranje izložbe „skluptura” poznatog japanskog umjetnika Mizokanija Kazumase.

Lamentirajući o istorijatu festivala i njegovom nastanku kazao je, kako je „jedna ekipa vizionera” tada u Budvi prepoznala da gradu nedostaje jedna takva institucija, „da su prepoznali značaj kulture za razvoj grada…. sve ono što je potrebno da se Budva pozicionira kao brend….”

Izjavio je takođe kako će „u saradnjama” sa ambasadom Republike Grčke i tamošnjim Ministarstvom odbrane organizovati gostovanje orkestra grčke ratne mornarice.

Način govora, greške u padežima i nazivima gostujućih pozorišta, obilježile su ovaj nesvakidašnji intervju budvanskog kulturnog poslenika. Pokazao je „uživo” kako izgleda partijsko kadriranje i praksa po kojoj jedna osoba bez odgovarajućeg obrazovanja može, ako treba, pokrivati najraznovrsnije pozicije u gradu.

Blažo Radoman je bio direktor brojnih firmi čiji je osnivač Opština, kojih više nema, ukinute su, ali su iza njih ostali milionski dugovi koje vraćaju

građani Budve.

Dok je bio odbornik DPS-a u lokalnom parlamentu, bio je direktor firme Akva park doo, koja je propala a njeni vlasnici podigli kredite u iznosu od nekoliko miliona eura koje vraća Opština. U vodeni grad čiju je izgradnju vodio, usuto je oko 10-15 miliona opštinskih para u zemljane radove, odnosno premještanje zemlje sa jedne na drugu stranu, da bi posao na kraju propao.

Bio je na čelu TOBCO, ćerke firme Turističke organizacije Budve, koja je na volšeban način podizala milionske kredite kod banaka, iako nema sopstvene imovine. Garant je uvijek bila Opština. Milioni koje je TOBCO zadužila i gala trošila na koncerte Madone, Rolingstounsa i druge zabavne manifestacije, još uvijek vraćaju građani Budve. Prema podacima Komisije za sprečavanje sukoba interesa, Radoman je istovremeno pokrivao funkciju predsjednika odbora direktora Zavoda za izgradnju Bara.

Nakon otkrivanja malverzacija u TOBCO ona je ubrzo ugašena, a Radoman je lansiran na novu funkciju, na čelo Adriatic holdinga, opštinske firme osnovane za trgovinu zemljištem u vlasništvu Opštine. I ta je firma pod pritiskom učestalih istraga poslova lokalne uprave, kritika opozicije i javnosti, ugašena.

Radoman je opet napredovao. Preselio se u fotelju direktora Budva Holding, opštinske firme koja je gazdovala opštinskim zemljišnim fondom procijenjenim na 250 miliona eura. Konačno je, po skraćenom postupku, nedavno likvidirana i ova firma, iza koje je ostao dug od 276.820 eura.

Ponovimo: sve četiri firme kojima je Radoman rukovodio likvidirane su, dok su iza njih ostala dugovanja od nekoliko stotina do više miliona eura, koji se vraćaju iz džepova građana. Ovakav uspjeh bio je preporuka za funkciju direktora posustalog Grad teatra, kome je u izgledu slična sudbina.

Kruna bogate partijsko-poslovne karijere Blaža Radomana svakako je situacija u kojoj je, ničim izazvan, bio domaćin Mariju Vargasu Ljosi, prvom nobelovcu koji je došao u Crnu Goru, na poziv izdavača Nova knjiga iz Podgorice. Poznati književnik zvanično je otvorio ovogodišnji festival, dok će fotografije na kojoj Radoman, novopečeni član UO JP Vodovod i kanalizacija Budve, sjedi pored Ljose, popuniti bogati album apsurda festivala Grad teatar.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

TRIDESET I DVIJE GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Oprema sa Ćilipa kao podsjećanje na zločin

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ukradena aerodromska oprema, kako najavljuje premijer, doći će pred tužilaštvo. Zbog ratnih zločina tokom opsade Dubrovnika tužilaštvo u Crnoj Gori još nije pokrenulo nijedan krivični postupak

 

Predsjednik Vlade Dritan Abazović objavio je u utorak da je pronađena i evidentirana oprema koja je ukradena sa Aerodroma Ćilipi, tokom napada na Dubrovnik 1991-1992. Premijer-glasnik je obznanio da je oprema završila u tužilaštvu.

,,Nakon 30 godina, zahvaljujući rukovodstvu Aerodroma Crne Gore, prilikom popisa imovine ove državne kompanije, pronađena je i evidentirana oprema za koju se sumnja da je ukradena sa Aerodroma Ćilipi, tokom napada na Dubrovnik 1991-1992, najsramnije stranice crnogorske istorije koju je ispisalo tadašnje rukovodstvo”, napisao je Abazović na Fejsbuku. Dodao je da za razliku od prethodnih Vlada, ova ne bježi od prošlosti, već se sa njom suočava kako buduće generacije iste greške ne bi ponavljale.

Hrvatski mediji prenijeli su ovu izjavu uz podsjećanje da je ,,oprema koju su JNA i crnogorski rezervisti ukrali s Ćilipa jednim dijelom, kako se vjeruje, završila je u zračnoj luci Tivat, a većina u zračnim lukama u Beogradu, Nišu i Podgorici”. Ističu i da ,,vrijednost opreme koja je ukradena iz dubrovačke zračne luke, prema tvrdnjama nekadašnje uprave aerodroma Ćilipi iznosi 10 milijuna eura”.

Na Abazovićvo ,,otkriće” oglasila se bivša savjetnica direktora Aerodroma Biljana Knežević koja je objavila dokument kojim se podsjeća da je bivši direktor Ranko Bošković 2004. godine kolege u Hrvatskoj obavijestio da je oprema u Podgorici i Tivtu.

U dokumentu se navodi spisak sredstava od kojih su na aerodromu Tivat već tada neka bila rashodovana ili nisu bila u funkciji, dok su korišteni elevator, troje samohodnih stepenica, servisno i vatrogasno vozilo… Na aerodromu Podgorica sva sredstva sa Ćilipa, te 2004, bila su van funkcije ili su rashodovana.

Vlada i premijer o ovome kao da ništa ne znaju iako je ovo prvi pisani  dokument kojim se priznaje da je dubrovački aerodrom opljačkan i da je dio opreme završio u Crnoj Gori. Značajan, jer je prethodna vlast, na čelu sa DPS-om, sve činjela da nametne kolektivnu amneziju na ovaj dio nečasne istorije u kojoj su njeni čelnici igrali vodeće uloge.

Epopeja o vraćanju imovine sa aerodroma Ćilipi traje duže od dvije decenije. Rukovodstvo dubrovačkog aerodroma  je prvo od JAT-a, koji je bio vlasnik svih aerodroma u bivšoj Jugoslaviji, tražilo povrat svoje imovine. Kada je 2003. formirano preduzeće Aerodromi Crne Gore prepiska je nastavljena sa rukovodstvom kompanije koja gazduje aerodromima u Tivtu i Podgorici.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

GLOBALNI INDEKS ORGANIZOVANOG KRIMINALA ZA 2023. : Na lošem glasu

Objavljeno prije

na

Objavio:

„Porast tokova kokaina u luci Bar i široko rasprostranjene veze mreža sa grupama iz Latinske Amerike, EU i Zapadnog Balkana pokazuju da su organizovane kriminalne grupe porijeklom iz Crne Gore uspostavile konsolidovanu kriminalnu mrežu“, piše u Izvještaju kojim smo, prema indeksu  organizovanog kriminala, rangirani kao 5. u Evropi i 54. na svijetu

 

Crna Gora je rangirana kao peta u Evropi na Globalnom indeksu organizovanog kriminala za 2023. godinu. Od 193 države u svijetu, Crna Gora je na 54 mjestu.  To piše u Indeksu transnacionalnog organizovanog kriminala u svijetu koji je prije tri dana predstavila Globalna inicijativa za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC).

Ni ovo istraživanje nije moglo proći bez onih koji su zaslužni za ovaj (ne)zavidan položaj – kotorskih kriminalnih klanova.

“Grupe formirane u mafijaškom stilu su dominantna vrsta kriminalnih mreža u Crnoj Gori. Klanovi “Škaljari” i “Kavači” su najistaknutiji akteri i prvenstveno se bave pranjem novca i trgovinom kokainom iz Latinske Amerike. Dva klana su koristila značajne količine nasilja, koje se preko granice prelilo u Srbiju i Evropu. Vođe kriminalnih grupa ili visokopozicionirani članovi koji služe kazne u Crnoj Gori često regrutuju nove snage u zatvorima. Sofisticiranost kriminalnih mreža je u porastu. Porast tokova kokaina u luci Bar i široko rasprostranjene veze mreža sa grupama iz Latinske Amerike, EU i Zapadnog Balkana pokazuju da su organizovane kriminalne grupe porijeklom iz Crne Gore uspostavile konsolidovanu kriminalnu mrežu“, piše u Izvještaju.

Oni ukazuju i na ono što odbija da prizna vladajuća elita koja neumorno prst krivice upire u svoje prethodnike. „Kriminalne mreže su uglavnom povezane sa mafijaškim grupama i trgovinom kokainom i povezane su sa korumpiranim lokalnim političarima i policijom. Postoji značajan politički uticaj u kriminalnim aktivnostima, koji potiče iz najviših ešalona države. Policija je takođe često uključena u zaštitu kriminalnih aktera, a u nekim slučajevima i pripadnici tajne službe. Državni akteri štite imovinu kriminalaca. Široko rasprostranjen politički uticaj i veze sa organizovanim kriminalcima stvaraju strah među organima reda, čineći ih nevoljnim da efikasno djeluju protiv organizovanih kriminalaca, čime se povećava nekažnjivost. Pored toga, korupcija osigurava zaštitu kriminalnih mreža unutar javnih institucija. Čini se da je prisustvo stranih domaćih i privatnih kriminalnih aktera u Crnoj Gori nisko u odnosu na druge kriminalne aktere. Prvi uglavnom učestvuju na tržištu krijumčarenja ljudi, dok se drugi fokusiraju na finansijske zločine i šeme pranja novca.”, navodi se u izvještaju koji je, naglašavaju autori, sačinjen na osnovu podataka iz ove godine.

Kada je riječ o političarima, u Izvještaju se posebno ističe da je zemlja gurnuta u duboku političku nestabilnost otkako je manjinska vlada zbačena izglasavanjem nepovjerenja u avgustu 2022. godine.

“Uprkos kontinuiranim političkim krizama, privremena vlada je uložila napore u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno u borbi protiv trgovine kokainom i šverca cigareta. Međutim, tenzije i nepovjerenje unutar vladajuće koalicije i nedostatak konstruktivnog učešća svih političkih partija na plenarnim sjednicama, doveli su do kašnjenja i neefikasnosti u poboljšanju ključnih zakona. Parlament tek treba da pokaže u praksi svoju posvećenost reformskoj EU agendi i da poboljša svoju koordinaciju sa vladom u pogledu zakonodavnih inicijativa”, navodi se u izvještaju.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

HIRURG NIKOLA FATIĆ OPET OPTUŽEN: Istraga o navodnom uzimanju organa, Fatić se ne oglašava  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok tužilaštvo istražuje prijavu protiv hirurga Nikole Fatića, mediji špekulišu da je po srijedi nezakonito uzimanje organa. Fatić se ne oglašava. Iz partije Alternativa tvrde da se istražuje da li je hirurg ,,odnio” medicinski otpad – tromb. Čekaju se nalazi obdukcije da se saopšti u kom će pravcu krenuti istraga. Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali on nije odgovarao na naše poruke. Izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji

 

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici pokrenulo je istragu kojom je obuhvaćen vaskularni hirurg Kliničkog centra Crne Gore Nikola Fatić na osnovu krivične prijave koju je protiv doktora podnijela porodica preminulog pacijenta. Iz tužilaštva je saopšteno da će nakon utvrđivanja rezultata obdukcije tijela pacijenta koji je preminuo nakon operacije u KCCG u Podgorici, a kojeg je operisao doktor Fatić, biti utvrđen dalji tok istrage.

Na navode medija po kojima je porodica pokojnika podnijela prijavu zbog navodnog protivpravnog oduzimanja ljudskih organa ili djelova tijela, odnosno zbog navodnog nesavjesnog liječenja njihovog člana porodice iz tužilaštva se nijesu javno izjašnjavali.

Iz Uprave policije je potvrđeno da je tokom vikenda policija pretresla prostorije hirurškog odjeljenja Kliničkog centra u Podgorici, te prikupljala obavještenja vezana za navode iz krivične prijave, odnosno tužilačke istrage. Takođe je saopšteno da je policija pretresla i privatnu ordinaciju doktora Nikole Fatića.

Iz Kliničkog centra Crne Gore je saopšteno da će po dobijanju rezultata obdukcije i policijske istrage ,,biti odlučeno o svim radnjama koje će biti preduzete u vezi sa ovim slučajem, bez prejudiciranja”.

Mediji pišu da se Fatić sumnjiči da je teglu sa ostacima dijela organa, aorte, koju je operisao, neovlašćeno iznio iz Kliničkog centra i odnio u svoju privatnu ordinaciju. On se sumnjiči da je, nakon što je porodica vidjela teglu sa etiketom na kojoj je bilo napisano ime pacijenta i alarmirala policiju, to vratio u jednu od prostorija KCCG u kojoj je nađena prilikom pretresa.

Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali nije odgovarao na naše poruke. A izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji.

Dok je cijeli slučaj obavijen ćutanjem, jedina se oglasila organizacija Alternativa koja je objavila da je policija pretresala prostorije gdje borave hirurzi, ali prema njihovim saznanjima, tom prilikom nije pronađen nijedan dokaz o eventualnoj trgovini organima. Iz ove organizacije su saopštili da se ne radi o organu nego o trombu: ,,Treba da znate da taj vrsni vaskularni hirurg nema ni svoju kancelariju u Kliničkom centru. Prinuđen je da stvari ostavlja gdje stigne, da je šikaniran i proganjan od strane istih onih koji sad plasiraju aferu o ‘trgovini organima’. Optužuju ga da je kući odnio ‘tromb'(medicinski otpad) koji je izvadio pacijentu”.

Vesko Pejak iz partije Alternativa tvrdi da događaj predstavlja nastavak pritiska na ono malo ljekara koji pružaju otpor javašluku i neredu koji vlada u ,,elitnoj” zdravstvenoj instituciji Crne Gore: ,,Nije bio dio tima koji naplaćuje operacije, tima koji namjerno odlaže termine pacijentima da bi se liječili u privatnim klinikama, tima koji piše lažne prekovremene! Dr Nikola radi kao savjestan ljekar, ne uzima mito, svakog pacijenta savjesno prima i pomaže”.

U periodu kada je KCCG rukovodio Jevto Eraković, Fatić je 2018. dobio otkaz. Početkom ove godine, postala je pravosnažna presuda kojom je KCCG dužan da Fatiću isplati 32.000 eura zbog nezakonitog otkaza i suspenzije.

Prije ove Osnovni sud u Podgorici je donio presudu kojom je utvrđeno da je Fatić pretrpio zlostavljanje na radu kod poslodavca Kliničkog centra Crne Gore od avgusta 2017. do juna 2018. godine neraspoređivanjem  na radno mjesto u zakonom propisanom roku, uz neosnovano obavezivanje na obavljanje probnog rada i neopravdanim izolovanjem zaposlenog.

U vrijeme kada je bio pred otkazom, Monitor je u martu 2018. pisao o problemima u KCCG: ,,Pacijentkinja J. S. primljena je u Centar za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra CG 9. marta. Dr Nikola Fatić procijenio je da se radi o bolesnici koja je za hitnu operaciju, jer je nakon pretraga ustanovio trombozu abdominalne aorte i kompletnog aortoilijakalnog segmenta. Međutim, nadležni zabranjuju operaciju uz obazloženje da pacijent nije hitan slučaj. Na urgenciju porodice i pismenu preporuku dr Fatića da se liječenje nastavi van KCCG, J. S. dobija uput za nastavak liječenja u Klinici za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije. U Beogradu je tretiraju kao hitan slučaj i u roku od jednog sata primaju u operacionu salu i uspješno operišu”.

Sada se čeka nalaz obdukcije da se vidi u kojem smjeru će tužilaštvo usmjeriti ovaj slučaj.

Patoanatomski otpad

Iz Kliničkog centra Crne Gore su objasnili da se hirurški odstranjeni djelovi krvnih sudova i organa uništavaju kremiranjem ili sahranjivanjem.

,,Prema članu 167 Zakona o zdravstvenoj zaštiti, sa djelovima ljudskog tijela koji su hirurškim zahvatom ili na drugi način odstranjeni, postupa se na način koji propisuje Ministarstvo, uz saglasnost nadležnog organa opštine. Za svaki hirurški odstranjeni dio ljudskog tijela obavezno se vrši patomorfološka i histološka obrada”, navode iz KC CG. Pojasnili su da je patoanatomski otpad medicinski otpad koji uključuje djelove tijela, amputate, tkiva i organe odstranjene tokom hirurških zahvata, tkiva uzeta u dijagnostičke svrhe, fetuse, placente i drugi anatomski otpad koji zahtijeva posebne uslove zbrinjavanja.

,,Radi se o ljudskim organima i djelovima tijela koji se kasnije skladište u posebnom prostoru na niskim temperaturama do konačnog odlaganja, odnosno, sahranjivanja u grobnici u vlasništvu Kliničkog centra”, naveli su iz KCCG.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo