Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Država izigrala vlasnike

Objavljeno prije

na

Država Crna Gora je po novom katastarskom premjeru, bez ijednog dokaza, šest miliona metara kvadratnih zemlje i preko 100 parcela na Luštici upisala na sebe i dala pod zakup. Prema podacima iz starog austrijskog katastra, koji je još validan za sudske procese, veliki dio te zemlje bio je privatna svojina.

Problem datira od prije 15-tak godina kada je rađen novi katastar. Prvo su građani ubjeđivani da treba da obilježe svoju zemlju da bi se napravio što kvalitetniji, kompjuterizovani sistem evidencije nepokretnosti. Ubjeđivali su ih i Direkcija za nekretnine i geometri. Tvrdili su da će imovina koja se ne može obilježiti biti zaštićena ,,zabranom prometa” kako bi vlasnici tih parcela mogli lakše da dokažu svoja prava i vrate zemlju u svoje vlasništvo. Najavljeno avionsko snimanje je zadocnilo, usput je i gora zazelenjela, pa se dobar dio oznaka (biljega) nije ni vidio. Luštičani tvrde da su geometri koji su identifikovali snimanje namjerno griješili kako bi imali razloga da još koji put dođu po ,,harač”. Valja napomenuti da je tih godina važio zakon po kojem je vlasnik uz svaku pojedinačnu primjedbu morao dostaviti i uplatnicu na 50 njemačkih maraka. Prosječna plata tada je iznosila 80 maraka.

 

Oni koji nisu mogli da plate taksu nisu ni davali primjedbe. Drugi, nastanjeni po ,,bijelom svijetu”, ostali su uskraćeni za taj dio informacije, te nisu ni reagovali. Generalno, ljudi se se nadali, kako nam rekoše mještani, da će biti poštovan Ustav Crne Gore.

Sva neobilježena imovina, shodno zakonu, upisana je na Opštinu Tivat, a parcele koje su pripadale vojnim kompleksima kao i one koje su po austrijskom katastru ranije bile upisane na državu – postale su vlasništvo Republike Crne Gore.

Imovina upisana kao vlasništvo Opštine Tivat kasnije je u upravnom postupku vraćana pravim vlasnicima. Problem je nastao kada je Vlada 2002. godine svu imovinu upisanu na Opštinu, a koja se vodi kao šume, upisala u vlasništvo države Crne Gore. Iste godine, aktom Direkcije za nekretnine Područna jedinica Tivat, izdat je nalog da se vlasništvo nad šumama prenese sa Opštine na državu: „Kada su šume u pitanju uknjižiti na Državu CG”.

Pošto je praksa u Državnom tužilaštvu da sve zahtjeve za promjenu vlasništva neobilježene zemlje u upravnom sporu odbije (čak i ne razmatrajući podnesene dokumente-dokaze), to su vlasnici bili primorani da podnesu tužbe sa zahtjevima da se privremeno zabrani raspolaganje i promet tom zemljom. Poslije tužbi izdata je privremena mjera zabrane prometa na katastarske parcele ukupne površine oko 450 000 kvadrata, i to 2008. godine, odnosno pet dana prije završetka javnog oglasa za tender. Luštica je ponuđena na doboš.

Kao jedini učesnik na tenderu koji je raspisala Vladina firma Luštica Development – AD Podgorica, kupovinom oko 25.000 akcija čija je pojedinačna nominalna vrijednost bila euro ili 90 odsto vrijednosti kapitala, Egipćani su postali vlasnici Luštica Developmenta, registrovanog kao društvo posebne namjene za gradnju na jadranskoj obali. Vlada Crne Gore ustupila im je na gazdovanje zemljišne parcele u državnom vlasništvu u selima Gošići, Radovići, Nikolići, Krašići, Milovići i Bogišići (ukupne površine 6.487.331 kvadrata, uz dodatnih 325.906 kvadrata koji su bili u vlasništvu Opštine Tivat).

Vlada je najavila uvećanje teritorije koju će kontrolisati firma Orascom, dodjeljivanjem Luštica Development novih 4.000.000 kvadratnih metara, „nakon rješavanja određenih otvorenih pitanja”, odnosno nakon rješavanja imovinsko-pravnih sporova na Luštici.

Orascom je međunarodni investitor u izgradnji integrisanih urbanih centara na Bliskom Istoku i Africi, navodi se na sajtu Ministarstva finansija, čiji je ministar Igor Lukšić bio predsjednik tenderske komisije za prodaju Luštice. Luštica je prvi investicioni poduhvat Orascoma na jadranskoj obali. Egipatski konzorcijum Orascom, čije je sjedište u Kairu, tako je postao najveći pojedinačni vlasnik zemljišta na teritoriji Crne Gore s ukupnih 11 miliona kvadrata atraktivnog priobalnog prostora.

Nakon ovih dešavanja, inicijativni odbor vlasnika zemlje dogovorio se sa gradonačelnikom Tivta da se oformi komisija koja će utvrditi koliki je udio privatne svojine a koliki državne u obuhvatu Luštica Developmenta. Komisija je krajem novembra 2008. počela rad. Počela je da radi veoma korektno, ali kasnije je ispalo da je oformljena samo da bi imovinske sporove razvodnila i prolongirala. U međuvremenu, zavedeni lažnom nadom, mnogi vlasnici zemlje nisu podnosili tužbe, da bi opet Odbor vlasnika, kada je shvatio o čemu se radi, ponovo na njih apelovalo da podnose tužbe i zahtijevaju upis na sebe spornih parcela.

Time je država dobila na vremenu i u čitavu priču ušla sa prilično „čistim” papirima. ,,To znači da kad projekat počne da se realizuje i kad Orascom uđe u posjed, možemo doći u situaciju da više ne možemo vratiti svoju imovinu već samo dobiti obeštećenje od države u vidu ‘pravične nadoknade’, koja ne može biti jednaka vrijednosti te zemlje”, strahuju vlasnici.

Luštičani se pitaju šta će se desiti ako neki vlasnik želi da svoju zemlju zadrži i neće da je da u zakup ili proda? Gradonačelnik Tivta Miodrag Kankaraš kaže da će se ako bude potrebno takva zemlja ekspropirisati!

Od gradonačelnika je traženo da Odboru vlasnika dostavi izvještaj pomenute komisije, ali on to do današnjeg dana nije uradio.

Po tom izvještaju, kako smo saznali od vlasnika zemlje na Luštici, kompleks od 6,5 miliona metara kvadratnih obuhvata oko 1000 čestica. U postupku prikupljanja dokumentacije Komisiji se javilo samo 80 vlasnika, a preko punomoćnika ili putem suvlasnika od njih 1000 vlasništvo je dokazivalo oko 600.

Poređenja radi, na zakup od preko 500 000 kvadrata iznad Rosa u Opštini Herceg Novi postignuta je cijena zakupa, za skoro isti period i uslove, od oko 0,80 eura, dok je zakup u okviru Luštica Developmenta 0,15 eura. Napomenimo da je zemlja na Rosama bez bilo kakve infrastrukture a da samo kompleks bivše kasarne Radovići, od oko 1 000 000 kvadrata, ima put, struju, telefon i vodu sa dodatnim bazenom od 500 metara kubnih, uz regionalnu kanalizaciju. Navedene parcele nalaze se na najljepšem dijelu zaliva Trašte.

Na osnovu svega toga nezadovoljni vlasnici zaključuju da je prodaja zemlje na Luštici sumnjiva rabota.

Marija ČOLPA

Komentari

DRUŠTVO

HAOTIČAN POČETAK ZIMSKE SEZONE: Kad se turizam dešava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Početak zimske sezone sa brojnim problemima i stupanje na snagu dvostrukog povećanja PDV-a na smještaj siguran su znak da će crnogorski turizam sa olovnim nogama trčati narednu 2025. godinu. Vapaje turističkih radnika nema ko da čuje. Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

 

 

rošlogodišnja zimska sezona je u Crnoj Gori propala jer nije bilo snijega. Ove godine pao je već krajem novembra i iznenadio sve na sjeveru.  U Ski centru Kolašin 1600 mjesec dana nema struje, a tu  je i hronični problem sa vodosnabdijevanjem i nedostatak adekvatnih puteva i parkinga, da se ne govori o visokim cijenama. Pritom, za samo nekoliko sedmica kreću novogodišnji praznici i đački raspusti.

„Vremenski uslovi omogućili su skijanje već prije 15 dana, ali zbog nepostojanja sistema za osnježavanje staze su neiskorištene. To je apsurd u 21. vijeku“, kaže Dragana Bećirović iz Privredne komore Crne Gore.

U državi gdje se turizam u kontinuitetu dešava, logično je da prihodi padaju. I to ove godine zvanično – po pokazateljima Centralne banke Crne Gore za 50 miliona eura su manji nego 2023. godine ili za četiri odsto. Pad posjeta još veći – više od pet odsto. To je prvi put od obnove nezavisnosti, isključujući 2020. odnosno godinu korone, da je u turizmu žetva opala.

Finansijski rezultati bi bili još gori da ove godine nijesu značajno povećane cijene usluga, praktično u rangu sa svim evropskim mediteranskim zemljama. Baš kao i one u vanpansionu i u supermarketima. Crna Gora više nije jeftina destinacija, svakako ne za goste iz našeg regiona koji su najbrojniji. U situaciji kada se pogoršava ekonomsko stanje i u zapadnoevropskim zemljama, to onda vrijedi i za te goste. Istraživanja pokazuju da oko 80 posto Evropljana mijenjaju navike putovanja zbog klime, sigurnosti i cijena.

Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

RATNI ZLOČINI: Crna Gora još bez optužnica protiv ,,vikend ratnika”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Specijalno državno tužilaštvo je  do sada podiglo samo tri optužnice zbog učeća dobrovoljaca iz Crne Gore u ratnim zločinima u BiH i na Kosovu

 

 

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije učinilo dovoljno u istragama o učešću tzv. vikend ratnika iz Crne Gore u ratnim zločinima i pljačkama počinjenim u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu tokom ratova devedesetih, tvrde sagovornici BIRN-a.

Izraz ,,vikend ratnici” se često koristi da opiše dobrovoljce koji su iz Crne Gore i Srbije putovali u BiH i učestvovali u ratnim zločinima tokom devedesetih.

Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava (HRA), Bojana Malović, tvrdi da SDT još nije samoinicijativno istraživalo djelovanje tzv. vikend ratnika, iako indicije o učešću crnogorskih državljana u silovanjima u istočnoj Bosni postoje od 1996. kada je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu podignuta prva optužnica zbog seksualnog zlostavljanja.

,,Specijalno državno tužilaštvo od novembra 2020. izviđa dokazni materijal koji se može odnositi na ‘vikend ratnike’, budući da obuhvata više od 15 crnogorskih državljana osumnjičenih za teške zločine − uključujući ubistvo, mučenje, seksualno ropstvo i silovanje na području Foče. Međutim, kako je taj postupak u fazi izviđaja njihovi identiteti nisu poznati javnosti”, kazala je Malović BIRN-u.

Crna Gora je, kao dio Jugoslavije, direktno učestvovala u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i BiH, a cnogorski građani su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, učestvovali u ratu na Kosovu. U Crnoj Gori nije bilo ratnih dejstava, ali su na njenoj teritoriji zabilježeni ratni zločini.

U sudskim procesima u BiH, na Kosovu i Hrvatskoj pominju se crnogorski državljani koji su u tim državama kao dobrovoljci učestvovali u ratnim zločinima i pljačkama. U Crnoj Gori su do sada podignute tri optužnice protiv crnogorskih državljana zbog ratnih zločina u susjednim državama, od kojih se jedna završila osuđujućom presudom.

Apelacioni sud je u decembru 2019. potvrdio presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije iz Nikšića, Vlado Zmajević, osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva 4 albanska civila u selu Žegra kod Gnjilana tokom rata na Kosovu 1999.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Upućeni navode da je uslov DPS-a koji donosi sedam mandata, da dobije opštinska preduzeća na upravljanje. Treći partner, Evropski savez, sa dva mandata, čiji je lider Petar Odžić traži funkciju predsjednika lokalnog parlamenta. Fotelja predsjednika Opštine Budva bila bi Jovanovićeva.

Iz te vruće stolice tri gradonačelnika turističke metropole završila su u Spužu. Prva dvojica, Rajko Kuljača i Lazar Rađenović kao pripadnici OKG Budva, pravosnažno su osuđeni. Milo Božović, uhapšen u aprilu 2023. godine i dalje je predsjednik Opštine i čeka ishod sprovedenog istražnog postupka u pritvoru.

Uprkos svemu, u gradu bez parlamenta i funkcionalne vlasti, unosni poslovi nimalo ne trpe. Ugovore o javnim nabavkama za izvođenje raznih građevinskih radova, po odobrenju Višeg suda u Podgorici, potpisivao je u Spužu, predsjednik Milo Božović, sve do imenovanja potpredsjednice Opštine Jasne Dokić.

Pregled podataka Službe javnih nabavki, pokazuje kako su pojedine građevinske firme postale stalni pretplatnici na opštinski budžet. Obećane ekskluzivne  kapitalne investicije u gradu svele su se na izgradnju lokalnih puteva i ostale saobraćajne infrasturkture. Na razne atmosferske kanale, podmorske ispuste, sanaciju ili modernizaciju postojećih trotoara i saobraćajnica. Samo u 2024. godini na pomenute radove utrošeno je oko šest miliona eura. Većinu ugovora parafirala je potrpedsjednica Dokić.

Privilegovane firme, odabrane na tenderima na kojima se po pravilu pojavljuju kao jedini i najpovoljniji ponuđači, jesu poznati Bemax sa podugovaračem BB Solar, u vlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, zatim kompanija Carat vlasnika Dragana Perovića, kuma i poslovnog partnera Mila Božovića. Tu je i neizbježna firma Asfalt beton gradnja iz Podgorice, bliska bivšem predsjedniku Marku Batu Careviću, Hidromont inženjering iz Podgorice i druge.

Tokom 2024. godine firma Asfalt-Beton, koju zastupa izvjesni Vladimir Mirković, realizovala je osam ugovora o javnim nabavkama, vrijednim oko 3,5 miliona eura, bez obračunatog PDV. Ova firma debitovala je u Budvi u doba predsjednikovanja Bata Carevića. Asfalt beton gradnja u jednoj godini od Carevića je dobila poslove vrijedne preko 2 miliona eura. Kako bi se u posao, kao podizvođač, ugradila firma Carinvest. Asfalt beton gradnja od tada čvrsto drži monopol u izvođenju javnih radova na teritoriji Opštine.  Carević javno podržava  Jovanovića i njegov tim.

Pojedinačno najjači ugovor u tekućoj godini dodijeljen je kompaniji Hidromont za sanaciju ispusta u Bečićima i na Zavali, vrijedan 2,5 miliona eura.

Potpredsjednica Dokić potpisala je početkom novembra drugi ugovor sa Bemaxom o izradi atmosferskog kanala u centru Budve, kod gradske Pošte, vrijedan 720 hiljada eura. Podugovarač BB Solar dobija svojih 1,2 procenta za izvođenje elektrotehničkih radova.

Podsjećamo, u decembru 2023. godine, Božović je potpisao prvi ugovor sa Bemax-om  vrijedan 2.924.681 eura za rekonstrukciju ulice 22 Novembar i Mediteranske, u centru Budve. Podugovarač u ovom poslu bila je firma mladog Đukanovića BB Solar, koja je na ime procenta od 16,27 odsto inkasirala 488.000 eura. Nakon završenih radova koji su trajali tokom turističke sezone, glavni problem tog dijela grada, stvaranje velikih poplava tokom obilnih padavina, nije riješen. Poplave su i dalje tu, ulice su neprohodne nakon prvih kiša uprkos utrošenim milionima.

Bemax je ponovo angažovan, da napravi novi atmosferski kanal koji će vodu sa ulice odvesti dalje, u more. Za popravni rad, Bemax i BB Solar prihodovaće 600.000 eura.

Najvrjedniji ugovor u poslednje dvije godine parafirao je predsjednik Božović u julu 2023., tri mjeseca nakon hapšenja, sa konzorcijumom kojeg čine firme Carat doo, Asfalt-Beton doo, Geotim MNE doo,  za izvođenje radova na komunalnom opremanju za izgradnju tri saobraćajnice u naselju Dubovica. Vrijednost ovog posla je vrtoglavih 4,5 miliona eura.

Istog dana Perović i Božović potpisuju još jedan ugovor za igradnju saobraćajnice A 75-75 u Bečićima, na iznos od 347.000 eura. U jednom danu blizu 5 miliona eura iz gradske budžeta prelilo se u ruke budvanskog biznismena Dragana Perovića.

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve.

Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini.

Branka PLAMENAC

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo