DRUŠTVO
DVOSTRUKI ARŠINI PORESKIH VLASTI: Kažnjavanje neistomišljenika preče od budžeta
Objavljeno prije
9 godinana
Objavio:
Monitor onlineDržava Crna Gora je, krajem prošle godine, kod svojih poreskih obveznika imala 720 miliona nenaplaćenog poreskog duga. Do ove informacije došla je Državna revizorska institucija (DRI) tako što je zvaničnim podacima Poreske uprave (dug od 552 miliona) dodala neuračunate dugove državnih organa (86 miliona), reprogramirane poreze od 26 miliona, odložena poreska plaćanja od 40 miliona, nerealizovana preusmjeravanja od 8,6 miliona i osam miliona eura koje crnogorskoj državnoj kasi duguje nekadašnje Savezno ministarstvo odbrane.
Uglavnom, nenaplaćeni poreski dug težak je približno petinu procijenjenog bruto društvenog proizvoda za prošlu godinu (MONSTAT ga vaga malo iznad 3,4 milijarde eura). Ako vam je lakše da zamislite – to je malo više ili malo manje od vrijednosti radova na prvoj dionici autoputa Bar – Boljare. Još samo jedno poređenje: država je, za dvije decenije, u procesu privatizacije – od prodaje Trebjese, preko Jugopetrola, Telekoma, Željezare, Solane, HTP Boka i HTP Ulcinjska Rivijera, KAP-a do EPCG – prihodovala 800 miliona eura.
,,Poreska uprava, sa postojećim modelom naplate i raspoloživim ljudskim resursima, nije u mogućnosti da obezbijedi efikasnu naplatu poreskog duga”, konstatuje DRI u svom Izvještaju. Evidencija obaveza po osnovu poreskog duga koju vodi Poreska uprava nije jedinstvena i nije u dovoljnoj mjeri sistematična i ažurna, zaključak je revizorskog tima DRI koji su predvodili članovi Senata Državne revizorske institucije dr Milan Dabović i dr Branislav Radulović.
Medijski izvještaji daju im za pravo. Prema podacima koje su predstavnici Poreske uprave obznanili jesenas u parlamentu, ukupan iznos nenaplaćenog, a dospjelog poreskog duga iznosio je 537 miliona. Koji mjesec ranije, krajem 2013. i početkom 2014. godine baratalo se poreskim dugom od 358 i 330 miliona. Konačno, premijer Milo Đukanović je krajem marta, na premijerskom satu, saopštio da poreski dug iznosi 420 miliona eura.
U mnoštvu nepoznanica koje povlači ova priča dvije se izdvajaju. Ko je, kako i zašto omogućio da nenaplaćena državna potraživanja po osnovu poreza dostignu ove rezmjere? I drugo, šta je od pomenutih 720 miliona iznos koji je moguće naplatiti?
Dio odgovora na oba pitanja nudi nam tzv. crna lista poreskih dužnika. Riječ je, zapravo, o dvije liste koje možemo pronaći na sajtu Poreske uprave.
Na prvoj imamo popis 200 najvećih poreskih dužnika. Tri prva mjesta, sa ukupnim dugom od 58 miliona eura, zauzimaju tri kompanije u stečaju – Duvanski kombinat, Pantomarket i Zavala invest. Nema nade da će država na ime ovih potraživanja naplatiti i jedan jedini cent. Tri sljedeće kompanije sa popisa: Ave Marija Koljčević, Merkur i Vektra Montenegro (ukupan dug 14,5 miliona) egzistiraju samo na papiru.
Drugi spisak PU odnosi se na neuredne platiše poreza i doprinosa po osnovu ličnih primanja zaposlenih. Na listi prednjači, navodno, uspješna kompanija u državnom vlasništvu i jedan od najvećih (ne)zvaničnih sponzora jednog paradržavnog sportskog projekta – Rudnik uglja Pljevlja. Slijede: Rudnici boksita, Radoje Dakić, Montenegro airlines, Duvanski kombinat, Željezara Nikšić, Komunalno preduzeće iz Bara i Vektra Boka. Prema podacima PU u stečaju su tri od pomenutih osam preduzeća. O vjerodostojnosti tog podatka dovoljno govori činjenica da se AD Radoje Dakić službeno vodi kao aktivno preduzeće. Dok njegovi radnici uličnim protestima od države, kao većinskog vlasnika, potražuju novac za 75-80 zarada koje im nijesu isplaćene.
Pošto su zvanični podaci sporiji od stvarnosti, u međuvremenu je i AD Vektra Boka otišla u stečaj. Tako da je sada, na vrhu te liste, odnos aktivnih i preduzeća koja su zapala u stečaj 4:4. Dok vjerovatnoća da će državna kasa odatle zakučiti neki novac teži nuli.
Kako nastaje, kako se njeguje i zašto se naplaćuje poreski dug u Crnoj Gori?
Tri nedavne odluke Privrednog suda, svaka na svoj način, bacaju dodatno svjetlo na postavljena pitanja. Kao što mnogo govore i o motivima tzv. donosilaca odluka – ljudi koji vedre i oblače našim životima bez obzira na svoju funkciju, zvanje i znanje.
Nema desetak dana kako je HTP Vektra Boka, vlasništvo finansijski posrnulog tajkuna Dragana Brkovića, otišla u stečaj. Odluku o pokretanju stečajnog postupka donio je stečajni sudija i predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić. On je, konačno, usvojio zahtjev Crnogorske komercijalne banke koja je, u novembru 2011. godine, tražila uvođenje stečaja u nekad najvećem hotelijerskom preduzeću u Bokokotorskom zalivu zbog nevraćenog kredita od tri miliona eura. Potraživanja CKB su, u međuvremenu, narasla za milion eura.
Kao posljedica odluke o uvođenju stečaja bez posla je ostalo 120 radnika Boke. Njima kompanija i njen vlasnik Dragan Brković već duguju doprinose za penziono osiguranje od 2010. godine do danas. Ujedno, prema podacima PU Vektra Boka državi – na ime neplaćenih poreza i doprinosa – duguje oko tri miliona eura. To, ipak, nije bio razlog da se izvršna vlast na bilo koji način umiješa u ovaj postupak. Taman posla da su ga inicirali. Očito su prijateljsko poslovne veze Brkovića i Đukanovića jače od svih propisa, pravila i državnih interesa.
Poznavaoci propisa znaju da, kako god to kome zvučalo, mogući gubitak radnih mjesta nije nešto o čemu bi Privredni sud trebalo da vodi posebnog računa. Da je drugačije, nikada ne bi bile donijete odluke o uvođenju stečaja u KAP, Željezaru, Rudnike boksita, Solanu, Fjord… kojima su izgubljene stotine i hiljade radnih mjesta. Izuzeci, međutim, postoje.
Privredni sud je nedavno odložio prinudno iseljenje kazina Avala iz istoimenog hotela, iako su vlasnici hotela Avala imali pravosnažno sudsko rješenje.
Sudija Privrednog suda Snežana Pavličić je u maju prošle godine presudila da su vlasnici kazina dužni da napuste zauzeti prostor u hotelu Avala zbog dugogodišnjeg neplaćanja zakupa. Njenu odluku potvrdili su Apelacioni, a potom i Vrhovni sud.
A onda, posljednjeg dana roka za iseljenje, Privredni sud donosi rješenje kojim se iseljenje odlaže do daljnjeg. Odluka je obrazložena navodnom zabrinutošću za sudbinu 60-ak radnika kazina i štetom koju će to preduzeće pretrpjeti usljed iseljenja (kao da drugo preduzeće ne trpi jednaku, ili još veću štetu zbog nezakonite uzurpacije ekskluzivnog prostora na budvanskoj obali).
Ali Privredni sud ima i svjež kontraprimjer.
Paralelno sa slučajem Vektra, Blažo Jovanić je vodio postupak u kome se, na zahtjev Poreske uprave, odlučivalo o uvođenju stečaja u TV Vijesti. Vjerujem da znate priču: PU je zatražila uvođenje stečajnog postupka nad TV Vijesti zbog duga od nekih 300 hiljada eura. Na stranu sada što sličan zahtjev nije upućen i za sva druga preduzeća koja su, proljetos, državi dugovala taj ili još veći iznos.
Važno je da su vlasnici TV obezbijedili novac i izmirili dug, nakon čega je PU povukla svoj zahtijev, a račun preduzeća je odblokiran. Jovanić je, prema nezvaničnim informacijama Monitora, prvo pokušao pronaći i animirati druge povjerioce TV Vijesti kako bi nastavio priču o uvođenju stečaja. Pošto mu to nije pošlo za rukom, on je na ročištu održanom početkom nedjelje donio odluku o obustavljanju postupka ali je, mimo do sada poznate sudske prakse, javnosti predočio niz odabranih finansijskih podataka iz kojih se mogao izvesti jedan jedini zaključak – ta firma, sa 80-ak zaposlenih – nema svijetlu poslovnu budućnost.
,,Očito je da se sve radi sa jednim ciljem – da se zaplaše naši gledaoci i partneri” , smatra član borda TV Vijesti Željko Ivanović sporeći navedene podatke o dugovima. ,,Svaki bi privredni sud, čak i da su tačni ovi podaci, izbjegao njihovo iznošenje u javnost, jer time urušava jedan privredni subjekat i njegove pokušaje da se konsoliduje”.
Čudi, zaista, da se sudija Jovanić ovog puta nije osvrnuo na sudbuni zaposlenih u televiziji Vijesti. Ili ne čudi, ako znamo da je u pitanju sudija koji je već stekao zavidnu slavu nizom osporavanih presuda. Pomenimo samo neke od njih: Jovanić je presudio da se Lutriji i Džek potu, čiji su vlasnici Sava Grbović i Branislav-Brano Mićunović, iz državnog budžeta isplati više od dva miliona eura zbog navodnog nezakonitog postupanja državnih organa. On je, po tužbi vlasnika Željezare, osudio dnevni list Vijesti zato što je na svojim stranicama prenio stavove poslanika Nebojše Medojevića o privatizaciji te kompanije. On je i našem nedjeljniku presudio po tužbi Stanka Subotića Caneta. I da ne nabrajamo dalje.
Ovdašnja vlast i njene sluge nečijem su biznisu majka, a nečijem maćeha. I to nema nikakve veze sa proklamovanim respektom prema stranim investitorima, ukidanjem biznis barijera, EU i NATO integracijama. Jedina vodilja u toj priči je interes najmoćnijih. I vještina njihovih saradnika da obave povjerene zadatke. Zato će poreski dugovi nastaviti da rastu. Kao što će broj solventnih firmi i njihovih radnika nastaviti da se smanjuje. Jer oni žive san: Crna Gora – jedna poslovna adresa.
Zoran RADULOVIĆ
Komentari
DRUŠTVO
TRAGIČNE POSLJEDICE POPLAVA: Razorna snaga stihije i ljudske neodgovornosti
Objavljeno prije
1 danna
11 Oktobra, 2024Poplave u BiH, Crnoj Gori, srednjoj Evropi i širom svijeta upozoravaju da klimatske promjene u kombinaciji sa ljudskom pohlepom i zatvaranjem očiju pred nastupajućim problemima, predstavljaju prijetnju svijetu. Crna Gora i Balkan spadaju u najranjivije evropske regione, na posljedice klimatskih promjena
Više rijeka je izliveno, pojedini putevi oštećeni, a neki poplavljeni usljed obilnih padavina koje su zadesile Crnu Goru u noći između 3. i 4. oktobra. Najdramatičnije je bilo u Šavniku, na teritoriji Parka prirode Komarnica, u kome je došlo do izlivanja dvije rijeke. Poplavljeni su drumovi, a bujica je odnijela dva mosta pa su sela oko Šavnika bila odsječena.
U Komarnici, jednom od sela, četrdesetak mještana i turista čekalo je pomoć. Tek nakon vikenda, 7. oktobra, poplavljeno područje je posjetio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i predstavnici Vojske.
Mještani, koji su u subotu bili bez vode i struje nijesu čekali Vladu i institucije, pa su se samoorganizovali i napravili improvizovani nasip preko kojeg su prenosili vodu i hranu u odsječene djelove sela. U pomoć su im pritekli i radnici jednog privatnog preduzeća. Zahvaljujući nasipu turisti su evakuisani.
Šavničke vlasti su u petak obavijestilie Vladu i poslali fotografije na kojima su se vidjele užasne posljedice vodene stihije, uključujući snimke vikendica koje nosi rijeka. ,,Ključno je da se reaguje na vrijeme, u našem slučaju to je trebalo da bude u petak ujutru kada smo obavijestili Direktorat za vanredne situacije”, izjavio je predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić.
Na vlasti u Šavniku je Demokratska partija socijalista (DPS), koja je opozicija na državnom nivou posljednje četiri godine. To je, smatraju u DPS-u ali i u ostatku opozicije, razlog što Vlada nije na vrijeme reagovala.
U isto vrijeme Bosnu i Hercegovinu pogodile su katastrofalne poplave koje su odnijele najmanje 20 života, a za nestalima i dalje traga. Najviše žrtava i najveća razaranja pogodila su Donju Jablanicu, koja je imala 440 stanovnika. Bosanski i regionalni mediji su puni naslova koji govore o tome da katastrofu nije izazvala samo prirodna stihija nego i ilegalni kamenolom koji se nalazio iznad ovog sela.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 11. oktobra ili na www.novinarnica.net
Komentari
DRUŠTVO
APELACIONI SUD TREĆI PUT UVAŽIO ŽALBU BRANIOCA MILOŠA MEDENICE I VRATIO VIŠEM SUDU U PODGORICI NA ODLUČIVANJE PREDLOG ZA UKIDANJE PRITVORA: Ping pong između Apelacionog i Višeg suda
Objavljeno prije
1 sedmicana
4 Oktobra, 2024Apelacioni sud po treći put uvažio je žalbu branioca Miloša Medenice i vratio Višem sudu u Podgorici na odlučivanje predlog za ukidanje pritvora uz davanje jemstva od preko 1.450.000 eura. Medenica je uhapšen 25. maja 2022. godine. I pored toga što je optužnica podignuta prije dvije godine, sudski postupak nije odmakao dalje od početka. Medenica je od tada u pritvoru
Apelacioni sud po treći put uvažio je žalbu branioca Miloša Medenice i vratio Višem sudu u Podgorici na odlučivanje predlog za ukidanje pritvora uz davanje jemstva od preko 1.450.000 eura. To piše u zvaničnom saopštenju Apelacionog suda Crne Gore.
U obrazloženju odluke, sudije Apelacionog suda navode da je odlučujući o žalbi branioca okrivljenog, utvrđeno da je prvostepeno rješenje zahvaćeno bitnom povredom odredaba krivičnog postupka.
“Nedostaju potpuni, jasni i dovoljni razlozi o odlučnim činjenicama, što pobijano rešenje i zaključak suda čine nejasnim, a prvostepeni sud nije u potpunosti postupio ni po razlozima iz prethodnog ukidnog rešenja Apelacionog suda Crne Gore”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je naloženo prvostepenom sudu da u ponovnom postupku otkloni navedenu bitnu povredu odredaba krivičnog postupka, nakon čega će biti u mogućnosti da donese novu na zakonu zasnovanu odluku.
Ova odluka Apelacionog suda uslijedila je nakon što se odbrana Miloša Medenice žalila na rješenje sutkinje podgoričkog Višeg suda Nade Rabrenović, koju je donijela još sredinom jula ,kada je odlučila da i pored toga što je Apelacioni sud ukinuo njenu odluku opet odbije da pusti iz pritvora sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medence.
Branilac Medenice, advokat Stefan Jovanović ocijenio je da ovakvo ponašanje pokazuje da sudija Višeg suda jednostavno ne želi da usvoji jemstvo. On ukazuje da Apelacioni sud u odlukama ukazuje šta su greške i mane rješenja sutkinje Rabrenović, međutim, kako kaže, „ona uporno odbija da te mane odnosno greške ispravi“.
Advokat Jovanović podsjeća da je inicijalni prijedlog za jemstvo predat u februaru i, ukazuje, da već punih osam mjeseci nije pravosnažno okončan taj postupak, odnosno nije donijeta pravosnažna odluka kojom se jemstvo odbija ili usvaja.
„Tri puta je sutkinja Višeg suda Nada Rabrenović odbijala jemstvo, odnosno tri puta je odbila prijedlog odbrane za određivanje jemstva i tri puta je Apelacioni sud uvažavao žalbu odbrane u odnosu na ta rješenja i ukazivao šta su propusti. Sutkinja apsolutno niti jednom nije uvažila ukidne razloge odnosno navode odluke Apelacionog suda tačnije niti jednom nije nakon sto je žalba usvojena i narednoj odluci nije primijenila to na šta joj je ukazivao Apelacioni sud što pokazuje samo jedno a to je da sudija jednostavno ne želi da usvoji jemstvo i da ta negacija jednostavno nema osnova i temelja u zakonu“, kazao je Jovanović.
Branilac Medenice smatra da se radi o ličnoj odluci koja je, kako kaže, bazirana na motivima koji su utemeljeni u zakonu.
„Utemeljenje za takvo utvrđenje odbrana ima upravo u odlukama Apelacionog suda koji konstantno u tri odluke ukazuje šta su greške i šta su mane rješenja sudije Nade Rabrenović, ali ona uporno odbija da ih usvoji . Sumnjam da se radi o neznanju, ipak je u pitanju sudija Višeg suda u Podgorici. Očigledno je nedostatak hrabrosti uslijed pritiska javnosti i trenutne društvene klime koja vlada. Upravo zato će odbrana razmotriti i neke druge korake u odnosu na druge državne organe jer očigledno je da koliko god puta Apelacioni sud usvajao žalbu da sutkinja Nada Rabrenović jednostavno neće usvajati jemstvo već će isto odbijati iz istih onih razloga za koje je već par puta stavljeno do znanja da ne mogu biti zakonom propisani razlozi za odbijanje jemstva“, ističe advokat.
Jovanović ističe je i da je Ustavni sud Crne Gore više puta u odlukama ukazivao da pritvor, kada se radi o Medenici, nije neophodan već je dovoljno djelovati alternativnom mjerom, kao što je jemstvo.
„Takođe ne shvatam ni Apelacioni sud Crne Gore koji umjesto da preinači jednu takvu odluku uporno uvažava žalbu i vraća postupajućoj sutkinji iako vidi da ona jednostavno ne želi bez ikakvog zakonskog utemeljenja da udovolji predlogu odbrane odnosno da omogući usvajanje jemstva“, kaže on.
Prema njegovim riječima, ovakvo ponašanje Višeg i Apelacionog suda je „mrcvarenje“ pritvorenika. „Ovakvo stanje, ovakvo ponašanje, ova ping-pong partija između Višeg i Apelacionog suda je jedno klasično mrcvarenje pritvorenog lica i potvrda teze odbrane da se Miloš Medenica nalazi u pritvoru samo zato što je sin Vesne Medenice“, zaključuje Jovanović.
Podsjećamo, Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Miloša i njegove majke Vesne Medenice, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Milice Vlahović Milosavljević, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića, Gorana Jovanovića i firme “Kopad Company” iz Nikšića…
Terete ih za krivična djela: stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.
Medenica je uhapšen 25. maja 2022. godine, na podgoričkom aerodromu, nakon što je u Crnu Goru ušao iz Srbije i od tada se nalazi u pritvoru.
I pored toga što je optužnica podignuta prije dvije godine, sudski postupak nije odmakao dalje od početka, jer pred sudom još nijesu svi optuženi iznijeli svoje odbrane.
Svetlana ĐOKIĆ
Komentari
Do kraja godine biće napravljen sajt gdje će građani moći da se prijave za ovaj projekat, najavljuje Spajić. Mnogi se nadaju da je u pitanju samo predizborna priča
Crnogorski san. Tako je premijer Milojko Spajić javnosti predstavio projekat novog grada u gradu na Veljem brdu, u kome treba da živi preko 40 hiljada ljudi. „Ovdje će živjeti privilegovani građani, a to su državljani Crne Gore. Imati crnogorski pasoš, biti državljanin ove zemlje – to će biti privilegija”, kazao je premijer.
Da pritvrdi kako priča o gradu na Veljem brdu nije šala, iako stiže iznebuha, pokraj premijera našao se ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Slaven Radunović. “Ako Bog da i sreća junačka, ovaj projekat bi trebalo da bude usvojen do Nove godine…“, kazao je Radunović predstavljajući vladin Plan za rješavanje stambenih potreba građana pod povoljnim uslovima. Na kome su u Vladi radili puna dva mjeseca.
Prezenteri projekta zaključili su da slike/animacije govore više od riječi, pa su škrtarili sa konkretnim i provjerljivim podacima. Ipak, i to što su prezentovali bilo je dovoljno da njihovu ozbiljnost i dobre namjere stavi pod veliki znak pitanja. Ponuđene računice bili su netačne a slike budućeg naselja našle su se na pogrešnom mjestu.
Stanovi će se kupovati po cijeni od „oko hiljadu eura“ za kvadrat, predočio je premijer navodeći kako će kupovina biti moguća na kredit, bez učešća, i uz izvedenu kamatu od 1,2 odsto godišnje. Rata za stan od 100 kvadrata, na kredit od 30 godina, biće 390 eura mjesečno. Za manji, od 60 kvadrata, rata na isti rok otplate iznosiće 290 eura.
Sjutradan je Miloš Vuković, osnivač i vlasnik Fidelity consultinga, argumnetovano osporio tu računicu. “Kada u bilo koji kreditni kalkulator unesete iznos glavnice od 100.000 eura (navodna cijena stana od 100 kvadrata, primjedba Monitora), rok otplate 360 mjeseci i kamatu od 1,2 odsto, dobijate da je mjesečna rata oko 330 a ne 390 eura. Razlika je cijelih 60 eura mjesečno. Još je gora situacija kada ukucate iznos za stan od 60 kvadrata (60.000 eura), rok otplate od 360 mjeseci i kamatu od 1,2 odsto. U tom slučaju mjesečna rata iznosi 199 eura ili 90 eura manje od predočenih 290 eura”, naveo je Vuković upozoravajući da ta razlika, iako nekome ne izgleda prevelika, pravi razliku od 21 do skoro 33 hiljade eura po stanu. A navodno ih je planirano 10.000. To nas onda uvodi u priču o 200-300 miliona eura. „Ili je priča o cijeni sastavljena ofrlje i na brzinu, ili iza nje stoji planirana pljačka“, upozorava Vuković navodeći još jednu zanimljivost iz prezentacije premijera i resornog ministra: prema brojkama koje su prezentovali Spajić i Radunović, eventualni kupac plaća više novca na ime kamate ako kupi manji stan, odnosno, ako pozajmi manji iznos (60 umjesto 100 hiljada). Kako, ako je kamata ista? Taj odgovor dobićemo kad priča o gradu na Veljem brdu bude nstavljena. Ako nastavka bude.
Teško je, ali ipak moguće zamisliti da je tim predvođen premijerom, nekadašnjim ministrom finansija i, još ranije, berzanskim trgovcem, napravio tako golemu računsku grešku. Ali, u prezentovanom projektu postoji jedna još ozbiljnija: pogrešna lokacija.
Na to je, preko svog fejsbuk profila, upozori biolog i ekološki aktivista Darko Saveljić. Stvari sa Veljim brdom, navodi on, stoje ovako: “Dio Veljeg brda je zaštićeno područje Parka prirode Dolina rijeke Zete. Nalazi se iznad vodoizvorišta Mareza, kojim se napaja Glavni grad. U najzabitijim selima Crne Gore seljaci su branili da se gradi iznad izvora, zbog uticaja na sam izvor. Vladu Crne Gore briga što se ovaj prostor decenijama čuvao upravo zbog Mareze. Ista ta Vlada, imajući u vidu veliki potencijal za solarnu energiju i na ‘stvorene prostorno-planske preduslove’ planira tender za davanje u zakup zemljišta na Veljem brdu u državnoj svojini za izgradnju solarne elektrane instalisane snage od najmanje 50 MW. Ako neko misli da na Veljem brdu može biti zaštićeno područje, novi grad i solarna elektrana, a da je to sve u skladu sa zdravim razumom, zakonima, direktivama EU i Marezom, onda izvinite“, pobrojao je Saveljić. Uz zaključak: „Đe ti puno obećaju, tu malu korpu ponesi, stara je narodna izreka”.
Vukovićeve primjedbe potvrđuje digitron, a Saveljićeve mape i propisi. Karta obuhvata Parka prirode na Veljem brdu dijelom se preklapa sa planom naselja koji su predstavili zvaničnici Vlade. Gradnja u Parku prirode je krivično djelo. Krivični zakonik propisuje: „Ko kršeći propise korišćenjem prirodnih bogatstava, izgradnjom objekata, izvođenjem kakvih radova ili na drugi način izazove oštećenje životne sredine u većoj mjeri ili na širem prostoru, kazniće se zatvorom do tri godine”.
Iz Vlade još nijesu ponudili objašnjenje za navedene finansijske i urbanističke manjkavosti plana. Osim što je ministar Radunović, na prezentaciji, „otkrio“ da crnogorski san na Veljem brdu još nije uklopljen u važeće i buduće (pripremljene) urbanističke projekcije Crne Gore i Podgorice. „Javna rasprava o prostornom planu Podgorice, koja će biti dopunjena ovim projektom, trajaće 15 dana”, najavio je. To bi, valjda, trebalo biti to. O projektu pripremanom dva mjeseca, na površini od skoro 1.000 hektara i približne vrijednosti makar 800 miliona eura.
Ako računamo da će se graditi10.000 stanova (a može biti da ih je više) da je odnos malih i velikih (60 i 100 kvadrata) pola/pola i da su troškovi izgradnje neophodnih pratećih objekata (vrtići, škole, dom zdravlja, apoteke, trgovine…) uračunati u predočenu cijenu. Baš kao i neophodna infrastruktura (saobraćajnice, vodovodna i kanalizaciona mreža, trafostanice, distributivna elektro mreža, tekomunikacioni optički kabl… uz neizbježno proširenje postojećih kapaciteta). A, sve sluti da nijesu.
„Ovo nismo imali prilike da gledamo kod nas“, naveo je Radunović. Sa tom se konstatacijom nije teško složiti. Prvi su čuđenje prezentovanim projektom, ukoliko on zaista postoji (ko ga je radio, koliko je plaćen, kako je izabran autor…), iskazali predstavnici Udruženja podstanara. Uz prilično neodobravanje, iako bi oni trebali biti adresa sa koje se podrška nekom sličnom projektu podrazumijeva. Ako je dobro osmišljen i predstavljen.
Iz Udruženja podstanara navode da je projekat: previše fokusiran na Podgoricu uz zapostavljanje ostatka države, posebno sjevera; donosi dodatno opterećenje već problematične i nedovoljne infrastrukture; Da bi njegova realizacija, ali i sama najava, mogla destabilizovati postojeće tržište nekretnina i investitore i građevinske kompanije gurnuti u zonu gubitaka; ideja da se stanovi na Veljem brdu mogu prodavati samo državi, po unaprijed fiksiranim cijenama je netržišna, ali i potencijalno rizična za javne finansije; Trgovina stanova bez učešća mogla bi biti mamac za kupce koji, realno, nijesu u stanju da finansijski podnesu rizik koji taj posao nosi (ko je zaboravio, sličan posao i kriza hipotekarnog tržišta u SAD bile su uvod u svjetsku ekonomsku krizu 2008. godine)…
Konačno, iz Udruženja podstanara ukazuju kako realizacija ovakvog plana može dovesti do nepotrebne i društveno nepoželjne koncentracije ranjivih grupa. „Iako je cilj pomoći ranjivim grupama (mladi bračni parovi, samohrani roditelji, starije osobe i osobe sa invaliditetom), koncentracija ovih grupa u jednom stambenom naselju može dovesti do socijalne segregacije. U stvarnosti, često se dešava da ovakvi projekti, iako zamišljeni kao inkluzivni, rezultiraju stvaranjem „getoa“ ili izolovanih zajednica”, navedeno je u njihovom saopštenju.
Niz primjedbi mogao bi se nastaviti. Opet pod uslovom da cijelu priču shvatamo ozbiljno. Ko će kreditirati taj posao, ako ne može da računa da će rizike nevraćenih kredita pokriti pretpostavljenim rastom vrijednosti nekretnina? Ima li Crna Gora kompanije i radnike iz građevinskog sektora koji mogu, istovremeno, graditi naselje Velje brdo, dvije zaobilaznice oko Podgorice (zapadnu i istočnu), dionicu autoputa Mateševo-Andrijevica…? Ili će taj novac odnijeti stranci, ostavljajući nas bez jednog od najznačajnihi benefita (sticanje iskustva i jačanje sposobnosti) realizacije tih poslova. Šta ako ponuđeni stanovi ne nađu kupca (u Podgorici već ima 10.000 stanova više nego što je domaćinstava registrovanih prošlogodišnjim popisom)? A šta ako zakaže (zakasni) najavljena gradnja prateće infrastrukture?
“Projekat Velje brdo može privući pažnju građana zbog povoljnih stambenih uslova, ali nosi značajne rizike za malu Crnu Goru. Pitanje je koliko će ovaj projekat zaista pomoći u razvoju zemlje, a koliko će produbiti regionalne neravnoteže i destabilizovati tržište nekretnina. Dok država i ranjive grupe mogu imati koristi na kratki rok, dugoročno bi privatni investitori, građevinska industrija i građani sa manjim prihodima mogli biti na gubitku”, zaključuju u Udruženju podstanara.
Premijer i njegovi partijski i koalicioni saradnici ne mare za te primjedbe. Do kraja godine biće napravljen sajt gdje će građani moći da se prijave za ovaj projekat, najavljuje Spajić. Mnogi se nadaju da je u pitanju samo predizborna priča. Inače bi se Podgorica i Podgoričani mogli naći u ozbiljnim problemima.
Zoran RADULOVIĆ
Komentari
Kolumne
-
DANAS, SJUTRA / prije 1 dan
Lov na agente
Zoran Radulović
-
GLEDIŠTE / prije 1 dan
Autoput i grad
Monitor online
-
GLEDIŠTE / prije 1 sedmica
Preokret u sudstvu neophodan za preokret u državi i društvu
Monitor online
-
DANAS, SJUTRA / prije 1 sedmica
Odbrojavanje
Zoran Radulović
-
DUHANKESA / prije 1 sedmica
Može li se naslikati Gaza?
Ferid Muhić
Novi broj
Lov na agente
UZ PROTIVLJENJE CBCG, BEZ SAGLASNOSTI EK, PONOVO USVOJEN ZAKON O RAZVOJNOJ BANCI: Vladina igračka
FORUM 2BS U KGB HOTELU: Koga i šta zastupa Atlantski savez CG
Izdvajamo
-
HORIZONTI4 sedmice
VUČIĆEV REŽIM OTVORENO O PLANOVIMA ZA CRNU GORU: Srpski svet i narko biznis pod istom kapom
-
FOKUS4 sedmice
POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV BIVŠIH ČELNIKA PLANTAŽA: U nebranom grožđu
-
DRUŠTVO4 sedmice
SKRIVANJE RATNIH ZLOČINA 90-IH U UDŽBENICIMA ISTORIJE: Ćutanje s predumišljajem
-
DANAS, SJUTRA4 sedmice
Predizborna groznica
-
INTERVJU4 sedmice
DŽEVDET PEPIĆ, PROFESOR ISTORIJE I POLITIČKI ANALITIČAR: Partijski „predizborni brakovi“ zbog straha od izbornog kraha
-
Izdvojeno4 sedmice
POSLIJE POSJETE POTPREDSJEDNIKA VLADE BUDIMIRA ALEKSIĆA SRBIJI: Državni simboli i druge sitnice
-
Izdvojeno4 sedmice
ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”
-
DRUŠTVO4 sedmice
PODIGNUTA OPTUŽNICA U SLUČAJU TUNEL: Nalogodavaca nema