Povežite se sa nama

DRUŠTVO

DVOSTRUKI ARŠINI PORESKIH VLASTI: Kažnjavanje neistomišljenika preče od budžeta

Objavljeno prije

na

Država Crna Gora je, krajem prošle godine, kod svojih poreskih obveznika imala 720 miliona nenaplaćenog poreskog duga. Do ove informacije došla je Državna revizorska institucija (DRI) tako što je zvaničnim podacima Poreske uprave (dug od 552 miliona) dodala neuračunate dugove državnih organa (86 miliona), reprogramirane poreze od 26 miliona, odložena poreska plaćanja od 40 miliona, nerealizovana preusmjeravanja od 8,6 miliona i osam miliona eura koje crnogorskoj državnoj kasi duguje nekadašnje Savezno ministarstvo odbrane.

Uglavnom, nenaplaćeni poreski dug težak je približno petinu procijenjenog bruto društvenog proizvoda za prošlu godinu (MONSTAT ga vaga malo iznad 3,4 milijarde eura). Ako vam je lakše da zamislite – to je malo više ili malo manje od vrijednosti radova na prvoj dionici autoputa Bar – Boljare. Još samo jedno poređenje: država je, za dvije decenije, u procesu privatizacije – od prodaje Trebjese, preko Jugopetrola, Telekoma, Željezare, Solane, HTP Boka i HTP Ulcinjska Rivijera, KAP-a do EPCG – prihodovala 800 miliona eura.

,,Poreska uprava, sa postojećim modelom naplate i raspoloživim ljudskim resursima, nije u mogućnosti da obezbijedi efikasnu naplatu poreskog duga”, konstatuje DRI u svom Izvještaju. Evidencija obaveza po osnovu poreskog duga koju vodi Poreska uprava nije jedinstvena i nije u dovoljnoj mjeri sistematična i ažurna, zaključak je revizorskog tima DRI koji su predvodili članovi Senata Državne revizorske institucije dr Milan Dabović i dr Branislav Radulović.

Medijski izvještaji daju im za pravo. Prema podacima koje su predstavnici Poreske uprave obznanili jesenas u parlamentu, ukupan iznos nenaplaćenog, a dospjelog poreskog duga iznosio je 537 miliona. Koji mjesec ranije, krajem 2013. i početkom 2014. godine baratalo se poreskim dugom od 358 i 330 miliona. Konačno, premijer Milo Đukanović je krajem marta, na premijerskom satu, saopštio da poreski dug iznosi 420 miliona eura.

U mnoštvu nepoznanica koje povlači ova priča dvije se izdvajaju. Ko je, kako i zašto omogućio da nenaplaćena državna potraživanja po osnovu poreza dostignu ove rezmjere? I drugo, šta je od pomenutih 720 miliona iznos koji je moguće naplatiti?

Dio odgovora na oba pitanja nudi nam tzv. crna lista poreskih dužnika. Riječ je, zapravo, o dvije liste koje možemo pronaći na sajtu Poreske uprave.

Na prvoj imamo popis 200 najvećih poreskih dužnika. Tri prva mjesta, sa ukupnim dugom od 58 miliona eura, zauzimaju tri kompanije u stečaju – Duvanski kombinat, Pantomarket i Zavala invest. Nema nade da će država na ime ovih potraživanja naplatiti i jedan jedini cent. Tri sljedeće kompanije sa popisa: Ave Marija Koljčević, Merkur i Vektra Montenegro (ukupan dug 14,5 miliona) egzistiraju samo na papiru.

Drugi spisak PU odnosi se na neuredne platiše poreza i doprinosa po osnovu ličnih primanja zaposlenih. Na listi prednjači, navodno, uspješna kompanija u državnom vlasništvu i jedan od najvećih (ne)zvaničnih sponzora jednog paradržavnog sportskog projekta – Rudnik uglja Pljevlja. Slijede: Rudnici boksita, Radoje Dakić, Montenegro airlines, Duvanski kombinat, Željezara Nikšić, Komunalno preduzeće iz Bara i Vektra Boka. Prema podacima PU u stečaju su tri od pomenutih osam preduzeća. O vjerodostojnosti tog podatka dovoljno govori činjenica da se AD Radoje Dakić službeno vodi kao aktivno preduzeće. Dok njegovi radnici uličnim protestima od države, kao većinskog vlasnika, potražuju novac za 75-80 zarada koje im nijesu isplaćene.

Pošto su zvanični podaci sporiji od stvarnosti, u međuvremenu je i AD Vektra Boka otišla u stečaj. Tako da je sada, na vrhu te liste, odnos aktivnih i preduzeća koja su zapala u stečaj 4:4. Dok vjerovatnoća da će državna kasa odatle zakučiti neki novac teži nuli.

Kako nastaje, kako se njeguje i zašto se naplaćuje poreski dug u Crnoj Gori?

Tri nedavne odluke Privrednog suda, svaka na svoj način, bacaju dodatno svjetlo na postavljena pitanja. Kao što mnogo govore i o motivima tzv. donosilaca odluka – ljudi koji vedre i oblače našim životima bez obzira na svoju funkciju, zvanje i znanje.

Nema desetak dana kako je HTP Vektra Boka, vlasništvo finansijski posrnulog tajkuna Dragana Brkovića, otišla u stečaj. Odluku o pokretanju stečajnog postupka donio je stečajni sudija i predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić. On je, konačno, usvojio zahtjev Crnogorske komercijalne banke koja je, u novembru 2011. godine, tražila uvođenje stečaja u nekad najvećem hotelijerskom preduzeću u Bokokotorskom zalivu zbog nevraćenog kredita od tri miliona eura. Potraživanja CKB su, u međuvremenu, narasla za milion eura.

Kao posljedica odluke o uvođenju stečaja bez posla je ostalo 120 radnika Boke. Njima kompanija i njen vlasnik Dragan Brković već duguju doprinose za penziono osiguranje od 2010. godine do danas. Ujedno, prema podacima PU Vektra Boka državi – na ime neplaćenih poreza i doprinosa – duguje oko tri miliona eura. To, ipak, nije bio razlog da se izvršna vlast na bilo koji način umiješa u ovaj postupak. Taman posla da su ga inicirali. Očito su prijateljsko poslovne veze Brkovića i Đukanovića jače od svih propisa, pravila i državnih interesa.

Poznavaoci propisa znaju da, kako god to kome zvučalo, mogući gubitak radnih mjesta nije nešto o čemu bi Privredni sud trebalo da vodi posebnog računa. Da je drugačije, nikada ne bi bile donijete odluke o uvođenju stečaja u KAP, Željezaru, Rudnike boksita, Solanu, Fjord… kojima su izgubljene stotine i hiljade radnih mjesta. Izuzeci, međutim, postoje.

Privredni sud je nedavno odložio prinudno iseljenje kazina Avala iz istoimenog hotela, iako su vlasnici hotela Avala imali pravosnažno sudsko rješenje.

Sudija Privrednog suda Snežana Pavličić je u maju prošle godine presudila da su vlasnici kazina dužni da napuste zauzeti prostor u hotelu Avala zbog dugogodišnjeg neplaćanja zakupa. Njenu odluku potvrdili su Apelacioni, a potom i Vrhovni sud.

A onda, posljednjeg dana roka za iseljenje, Privredni sud donosi rješenje kojim se iseljenje odlaže do daljnjeg. Odluka je obrazložena navodnom zabrinutošću za sudbinu 60-ak radnika kazina i štetom koju će to preduzeće pretrpjeti usljed iseljenja (kao da drugo preduzeće ne trpi jednaku, ili još veću štetu zbog nezakonite uzurpacije ekskluzivnog prostora na budvanskoj obali).

Ali Privredni sud ima i svjež kontraprimjer.

Paralelno sa slučajem Vektra, Blažo Jovanić je vodio postupak u kome se, na zahtjev Poreske uprave, odlučivalo o uvođenju stečaja u TV Vijesti. Vjerujem da znate priču: PU je zatražila uvođenje stečajnog postupka nad TV Vijesti zbog duga od nekih 300 hiljada eura. Na stranu sada što sličan zahtjev nije upućen i za sva druga preduzeća koja su, proljetos, državi dugovala taj ili još veći iznos.

Važno je da su vlasnici TV obezbijedili novac i izmirili dug, nakon čega je PU povukla svoj zahtijev, a račun preduzeća je odblokiran. Jovanić je, prema nezvaničnim informacijama Monitora, prvo pokušao pronaći i animirati druge povjerioce TV Vijesti kako bi nastavio priču o uvođenju stečaja. Pošto mu to nije pošlo za rukom, on je na ročištu održanom početkom nedjelje donio odluku o obustavljanju postupka ali je, mimo do sada poznate sudske prakse, javnosti predočio niz odabranih finansijskih podataka iz kojih se mogao izvesti jedan jedini zaključak – ta firma, sa 80-ak zaposlenih – nema svijetlu poslovnu budućnost.

,,Očito je da se sve radi sa jednim ciljem – da se zaplaše naši gledaoci i partneri” , smatra član borda TV Vijesti Željko Ivanović sporeći navedene podatke o dugovima. ,,Svaki bi privredni sud, čak i da su tačni ovi podaci, izbjegao njihovo iznošenje u javnost, jer time urušava jedan privredni subjekat i njegove pokušaje da se konsoliduje”.

Čudi, zaista, da se sudija Jovanić ovog puta nije osvrnuo na sudbuni zaposlenih u televiziji Vijesti. Ili ne čudi, ako znamo da je u pitanju sudija koji je već stekao zavidnu slavu nizom osporavanih presuda. Pomenimo samo neke od njih: Jovanić je presudio da se Lutriji i Džek potu, čiji su vlasnici Sava Grbović i Branislav-Brano Mićunović, iz državnog budžeta isplati više od dva miliona eura zbog navodnog nezakonitog postupanja državnih organa. On je, po tužbi vlasnika Željezare, osudio dnevni list Vijesti zato što je na svojim stranicama prenio stavove poslanika Nebojše Medojevića o privatizaciji te kompanije. On je i našem nedjeljniku presudio po tužbi Stanka Subotića Caneta. I da ne nabrajamo dalje.

Ovdašnja vlast i njene sluge nečijem su biznisu majka, a nečijem maćeha. I to nema nikakve veze sa proklamovanim respektom prema stranim investitorima, ukidanjem biznis barijera, EU i NATO integracijama. Jedina vodilja u toj priči je interes najmoćnijih. I vještina njihovih saradnika da obave povjerene zadatke. Zato će poreski dugovi nastaviti da rastu. Kao što će broj solventnih firmi i njihovih radnika nastaviti da se smanjuje. Jer oni žive san: Crna Gora – jedna poslovna adresa.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo