Rad na samom filmu je bio vrlo ugodan, ali i inspirativan, jer smo od samog početka sa režiserom Dušanom Kasalicom imali kristalno jasnu sliku, što želimo prikazati u filmu
Elegija lovora, debitantski dugometražni igrani film reditelja Dušana Kasalice, uskoro će biti prikazan i u Crnoj Gori. Film je svjetsku premijeru imao na Sarajevo Film Festivalu, a prikazan i na filmskom festivalu u Hamburgu u Njemačkoj. Elegija lovora nastala je u produkciji Meander Filma uz podršku Filmskog centra Crne Gore i u koprodukciji sa Non-Aligned Films iz Beograda. Projekat je podržan i od strane Filmskog centra Srbije.
Glavnu mušku ulogu tumači Frano Lasić – glumac koga poznaju svi sa prostora bivše Jugoslavije. U svojoj karijeri snimio je više od 50 filmova i serija u inostranoj i domaćoj produkciji. Veliki uspjeh postigao je prvim pojavljivanjem u filmu – u ostvarenju Lordana Zafranovića Okupacija u 26 slika. Godine 1983. odlazi u Ameriku gdje je završio glumu i produkciju. Njegova najzapaženija uloga bila je u filmu Kiklop. Posljednje dvije godine veoma je angažovan – snimio je nekoliko serija i filmova.
MONITOR: Tumačite glavnu ulogu u filmu ,,Elegija lovora” koji će crnogorska publika uskoro moći da pogleda. Film je psihološka drama sa elementima bajke, ali jedan od centralnih motiva je raspad braka dvoje protagonista. Volio bih da za početak kažete o Filipu, glavnom liku, ali i filmu koji definitivno ne možemo uporediti sa nekim rađenim na ovim prostorima.
LASIĆ: Profesor Filip ima vrlo zanimljiv sklop ličnosti. On je čovjek koji ne može da se pomiri sa godinama, sa prolaznošću života i u niti jednom trenutku on to glasno ne iskazuje, ali se po njegovom ponašanju to jasno vidi. Zbog svega toga trpi naravno i njegov brak, ali osim sa svojom suprugom on je u raskoraku i sa svojom ćerkom. On je egocentrična osoba koja misli prije svega na sebe i kao posljedica toga, dolazi i do prekida braka… Na indirektan način kroz odnos tih dvoje ljudi očituje se i nestajanje jednog vrlo bitnog segmenta našega društva, a to je nažalost nestajanje srednje klase, koja je najvažnija, ali i najbrojnija u društvu.
MONITOR: Film je sniman u Igalu i na Žabljaku, a priroda je važan segment samog ostvarenja. Kakav je bio rad na filmu?
LASIĆ: Odabir lokacija te koloritet samih lokacija je vrlo bitan za atmnosferu filma. Osim što su posebno eksterijeri Žabljaka fantastični, ali na jedan način i mistični, lokaliteti u Igalu su se svojim mirom i takođe zeleno-sivim tonovima odlično uklopili u psihološki profil glavnog lika, kao i tematiku filma. Rad na samom filmu je bio vrlo ugodan, ali i inspirativan, jer smo od samog početka sa režiserom Dušanom Kasalicom imali kristalno jasnu sliku, što želimo prikazati u filmu.
MONITOR: Glavna partnerka u filmu Vam je Savina Geršak, jugoslovenska filmska zvijezda. Dugo nije snimala. Kakva je bila saradnja sa njom?
LASIĆ: Sa Savinom Geršak suradnja je bila vrlo profesionalna i ugodna, jer je ona bila izuzetno usresređena na tematiku, kao i na razradu odnosa sa Filipom.
MONITOR: Više od četrdeset godina snimate filmove. Zanimljivo mi je da ste sve vrijeme slobodni umjetnik. Koliko Vam je taj status prijao i koje su bile njegove prednosti?
LASIĆ: Preko četrdeset godina radim kao slobodni umjetnik, te moram priznati da pored prednosti rada kao slobodnjak, naravno postoji i niz negativnih strana takvog načina rada. Prvenstveno jer nemate stalna primanja, te vam niko ne može garantirati kada ćete moći ponovno nešto raditi i zaraditi, a samim tim to znači da svaki slobodni umjetnik mora vrlo dobro ekonomizirati da bi mogao normalno živjeti. Da mogu ponovo birati, opet bih odabrao status slobodnjaka, iako sam se, moram priznati, tijekom proteklih decenija često puta zapitao zašto ipak ne uđem u stalni radni odnos…
MONITOR: Moram Vas pitati o prvoj filmskoj ulozi – o kultnom filmu Lordana Zafranovića ,,Okupacija u 26 slika”. Negdje davno sam pročitao da je za Vaš angažman bio zaslužan Mirko Kovač. Kako se sve to odigralo?
LASIĆ: U to vrijeme, davne 1978. godine radio sam u dubrovačkom kazalištu i tamo me je ugledao Mirko Kovač, sa kojim sam obavio nekoliko razgovora, kao i snimanja koje je on proslijedio Lordanu Zafranoviču, te me je na osnovu Kovačevih preporuka, Zafranović pozvao u Zagreb na probno snimanje u Jadran film, nakon čega sam dobio priliku i da zaigram u tom svom prvom filmu. Tom ulogom otvorila su mi se vrata, za mene jednog potpuno novog i izuzetno zanimljivog svijeta – svijeta filma.
MONITOR: Imali ste diplomu mašinskog fakulteta i zapažene uloge u proslavljenim filmovima – ,,Pad Italije”, ,,Kiklop”… Šta je presudilo da odete u Ameriku i studirate glumu i produkciju na UCLA i kakvo je bilo to iskustvo?
LASIĆ: Sticajem okolnosti dobio sam ulogu u filmu The Aviator, koji su radili poznati producenti Mejs Njufild i Dan Tana, te su me oni pozvali da dođem u Ameriku, u Los Anđeles. U tom periodu sam se prijavio na konkurs za dodjelu Fulbrajtove stipendije, koja mi je dodijeljena, pa sam dobio mogućnost studiranja na UCLA-i. To je naravno bilo jedno izuzetno iskustvo, koje mi je između ostalog omogućilo brojna poznanstva i razne poslovne projekte.
MONITOR: Posljednjih par godina veoma ste aktivni – snimili ste nekoliko filmova i serija. Koji su to projekti i šta Vas jer privuklo njima?
LASIĆ: Za mene je svaki projekt izazov za sebe, tako da sam posljednjih godina, radio nekoliko filmova i surađivao na nekoliko serija, kao na primjer Ubice moga oca, Dinastija, Kralj Aleksandar, Beležnica profesora Miškovića, Dnevnik velikog Perice, Miss Scarlet and the Duke, kao i na filmovima Leto kada sam naučila da letim i Elegija lovora.
Miroslav MINIĆ