Povežite se sa nama

DRUŠTVO

HERBALAJF ŠVERC SE NASTAVLJA: Državni činovnici švercuju i prijete

Objavljeno prije

na

Trinaest dana od objavljivanja teksta Šverc i piramidalna trgovina uz amin države (Monitor, 11. jul) – u kome smo opisali (od nadležnih institucija dobili potvrde: Ministarstvo zdravlja, Sanitarna inspekcija, Poreska uprava) nelegalni uvoz, distribuciju i prodaju nutricionističkih prehrambenih proizvoda američke kompanije Herbalajf (Herbalife) na području Crne Gore – jedna od pomenutih u tekstu, visoko rangirana distributerka, inspektorka rada(!) Radmila Mićović, prijetila je osobi za koju je posumnjala da ju je, kako je kazala, prijavila u firmi, Upravi za inspekcijske poslove. Povod prijetnje je tekst izašao u našem listu, u kome se o njoj i njenom suprugu Željku (glavnom inspektoru za usluge informacionog društva!), ali i o nezakonitom poslu prodaje Herbalajfovih proizvoda, prvi put govori u javnosti.

Osoba, čije je ime poznato redakciji Monitora, policiji je podnijela krivičnu prijavu, u kojoj stoji da ju je Mićovićka telefonskim putem lažno optužila da je dolazila na mjesto gdje ona radi i, navodno, prijavljivala. Pa, zaprijetila: ,,Ništa sam vam ja, ali budite sigurni kada vas moj muž sretne odvojiće vas od života.” Motiv za ovakvu prijetnju mogao bi biti u tome – ispričala nam je sagovornica nakon što joj je prijećeno (negirala da je bilo kada, bilo kome, prijavila supružnike Mićović) – što je pomenuta gospođa izrevoltirana tekstom o njoj i njenom suprugu, a pritom je odavno upoznata da sam ja – koja imam poznanike, ali i člana familije koji koriste i bave se Herbalajfom – uvijek bila protiv takve vrste hrane.

Prijetnja se dogodila istog dana, 24. jula, kada je bračni par Mićović dao zvanične izjave o navodima u Monitorovom tekstu, pred nadređenima u firmi, Upravi za inspekcijske poslove (UIP)! Naš list je 22. jula od UIP-a zatražio da Mićovićima proslijedi pitanja o njihovoj involviranosti u nelegalni posao, ista ona na koja je Radmila Mićović odbila da odgovori, u pripremi za inicijalni tekst. Tada je, podsjetimo, autora blokirala na Facebook-u, te se i sama odjavila sa te društvene mreže.

Monitor je postavio pitanja i čelnicima UIP-a (na vrhu je Božidar Vuksanović) – šta planiraju da učine povodom nezakonitog poslovanja o kojem pišemo, kao i da prokomentarišu uključenost njihovih inspektora u nezakonite radnje.

Dobili smo odgovor, nakon što su iz UIP-a, kako su kazali, zatražili izjave pomenutih inspektora: ,,Imenovani su u svojim izjavama negirali bilo kakvu involviranost u nezakonite aktivnosti koje su predmet pisanja nedjeljnika Monitor.” No, u odgovoru stoji još nešto: ,,S obzirom da Vaša pitanja izazivaju ozbiljne indicije o nezakonitim aktivnostima imenovanih inspektora, ova uprava je članak pod naslovom Šverc i piramidalna trgovina uz amin države iz Monitora, od 11. jula, Vaša pitanja od 22. jula, kao i navedene izjave inspektora od 24. jula, dostavila nadležnom tužiocu na dalji postupak.”

Dok se čeka akcija tužilaštva, treba prezentovati nove detalje o „neinvolviranosti” pomenutih, ali i ostalih visoko rangiranih prodavaca. Monitor je, preko izvora, koji je insistirao na anonimnosti, došao do pisma koji su Mićovići, u junu, proslijedili ostalim distributerima Herbalajfa, organizujući krstarenje Skadarskim jezerom. Mejl koji počinje sa „poštovani prijatelji i poslovni partneri”, osim tehničkih detalja koji se tiču organizacije (navodi se da do tog trenutka ,,nas trenutno ima 41 osoba”) sadrži i sljedeće: ,,Cilj našeg okupljanja je jedno opušteno druženje za osobe koje žele da rade, koje već imaju licencu i koje žele napraviti nešto više u kompaniji, dobijanje nekih novih informacija i naravno kupanje.” Toliko o neinvolviranosti.

U mejlu se spominje i osoba (navodi se da će, uz ostale – Predraga Maraša, Nadu Bojović i Marka Vukčevića – prikupljati novac za svoje prijavljene za krstarenje) – prema našim saznanjima, najviše rangirana u prodaji Herbalajfovih proizvoda: Tijana Kapor-Dožić. Ni ona, za potrebe našeg istraživanja, prethodnog puta nije željela da govori. Nakon pročitanih pitanja i ona je autora teksta ,,blokirala” na Facebook-u.

Ovoga puta uspjeli smo da stupimo u kontakt sa Dožićima, sa suprugom Nebojšom Dožićem, u javnosti poznatim kao čovjekom koji je bio Vladin predstavnik u KAP-u. Prema Monitorovim dobro obaviještenim izvorima, i on je involviran u posao prodaje i distribucije Herbalajfovih proizvoda, na najvišem nivou. Facebook profil Tanje Kapor-Dožić pun je fotografija na kojima su ona i suprug u društvu preprodavaca – iz zemlje i inostranstva – na Herbalajfovim seminarima, koktelima, obukama, posvuda.

Dožić je, pravdajući se da je zauzet poslom u KAP-u, izbjegao da pisanim putem odgovori na brojna pitanja – što smo insistirali, imajući u vidu delikatnost teme i ozbiljnost optužbi protiv njega i njegove supruge – već je autora teksta pozvao i ponavljao da njegovu porodicu i njega ostavimo na miru, te da mu takvim pisanjem nanosimo veliku štetu, privatno i poslovno. Kazao je, kratko, da se on i njegova supruga ne bave prodajom Herbalajfovih proizvoda, već da ih, kako je rekao – jedu. Na pitanje gdje ih nabavljaju, odgovorio je da ih kupuju po regionu, ali i šire.

Na naše pitanje – Hoćete da kažete da samo konzumirate proizvode, a ipak idete na sve moguće seminare Herbalajfa po inostranstvu, sa distributerima – Dožić je odgovorio: ,,Naravno. Na edukacije”. Na pitanje – Da li se prodajom bavi bračni par Mićović – odgovorio je: ,,Neću ni o tome da pričam. Ja sve znam, ali neću da pričam ništa ni o kome. Molim vas da me ostavite na miru. Imam hiljadu drugih problema, hiljadu poslova, znate šta radim u KAP-u, moja žena radi odgovorne poslove… Mi jedemo Herbalajf proizvode, a kada se jednog dana bude legalizovalo u Crnoj Gori, biće vam sve jasno.” Na konstataciju da su Monitorova saznanja da distributeri švercuju proizvode privatnim kanalima preko granice, pa ih preprodaju, Dožić je kazao: ,,Ko preprodaje ne znam. Možda i znam, ali ne želim da pričam o tome.”

Monitor je pitanja o nelegalnom poslu proslijedio još jednom prodavcu Herbalajfovih proizvoda, čovjeku sa mejling liste bračnog para Mićović, pozivnici za krstarenje na Skadarskom jezeru. Ime se poklopilo i sa Monitorovim saznanjima: doktor Miroslav Mitrović, vlasnik barske pedijatrijske klinike Medical Mitrović. Ništa nije odgovorio.

Pitanja smo proslijedili i brojnim drugim distributerima, mlađe generacije, koji su osim prodaje zaduženi i za organizaciju Herbalajf fitnes treninga (Fit camp Montenegro), koji se – kao paralelna aktivnost koja pospješuje prodaju ali i sama predstavlja izvor zarade – odvijaju na otvorenom (najčešće Gorici), ali i zatvorenom (Ul. Omladinskih brigade 6). Ni Nada Bojović, ,,savjetnik za ishranu”, ozbiljno involvirana u posao, nije odgovorila na naša pitanja. Ni ostali Herbalajfovi savjetnici za ishranu (Welness savjetnici; koji su to bez obzira na struku!) nijesu odgovorili, iako su na vrijeme dobili pitanja: Marko Vukčević, Dejan Vuletić…

Jedan od najaktivnijih preprodavca Herbalajfovih proizvoda u Crnoj Gori Brano Ćetković (sa suprugom; Herbalife je ,,porodično orijentisani posao”) nije se zadovoljio tek time da prošlog puta izbjegne odgovor na pitanja. U međuvremenu, isključio je mogućnost razgledanja fotografija na svom Facebook profilu. To je bio neiscrpan izvor informacija o piramidi Herbalajfa u Crnoj Gori. Monitor je određeni broj fotografija prethodno preuzeo sa Facebook profila pojedinih distributera (vidi slike).

Kako nijesu registrovani u Crnoj Gori, time nemaju registrovane ni zvanične prostorije. Skrivaju se. Iz Poreske uprave su nam, podsjetimo, saopštili ,,kako Herbalajf nije registrovan u sistemu Poreske uprave, te im informacija o lokaciji njegovog poslovnog sjedišta nije dostupna.” Monitor je sada dobio informacije i o pojedinim lokacijama gdje se distributeri okupljaju i vrbuju kupce-distributere. Prema riječima našeg izvora: ,,Iznajmi se stan i to se zove ‘studio’ ili ‘Welness studio’. Tu se dovode stranke na mjerenje (procjena tjelesnih masnoća, procenta mišića u tijelu, indeks tjelesne mase…) i razgovor, a sve to može da se radi i u privatnim stanovima distributera.”

Dugo je jedna od njihovih glavnih lokacija bila: Ul. Omladinskih brigade br. 6. Tik pored nalazi se i sala u kojoj se odvijaju pomenuti treninzi. Glavne prostorije im se sada nalaze (uzeli su ih u zakup), saznaje Monitor, u Ul. Bratstva jedinstva br. 3, stan broj 1, gdje se okupljaju uglavnom u (pred)večernjim satima. Na vratima, niti interfonu, nije istaknuta oznaka organizacije!

Nelegalni posao (prema našim zakonima nezakonit je i sam model piramidalnog načina trgovine) funkcioniše i nakon objavljivanja teksta u Monitoru. Herbalajfovi proizvodi, prema Monitorovim podacima, švercovani su već devet dana nakon našeg teksta, 20. jula, preko graničnog prelaza Šćepan polje! Grupa Herbalajfovih distributera organizovala je trodnevno (18, 19. i 20. jul) splavarenje Tarom, sa startnom pozicijom na teritoriji BiH, u Brštanovici. Na splavarenje su stigli i distributeri iz BiH, koji su kolegama iz Crne Gore donijeli određene količine Herbalajfovih proizvoda, koji su ovi, pri povratku, 20. jula, privatnim automobilima prenijeli u Crnu Goru. Monitorov izvor je anonimno prijavio (putem posebnog broja Uprave za antikorupcijsku inicijativu koja je pokrenula kampanju pod nazivom Ni centa za mito) da će se dogoditi pomenuti šverc. Bez reakcije.

Nelegalni uvoz dogodio se i sedmicu kasnije, 27. jula, kada su se crnogorski distributeri vraćali sa seminara u Aranđelovcu, u privatno zakupljenom kombiju, kojim su uvezeni nutricionistički proizvodi preko graničnog prelaza sa Srbijom, Dobrakovo. (Regionalni seminari za distributere, između ostaloga, služe i da se pokupi roba!) I ova pošiljka anonimno je najavljena – posebnom sektoru Uprave carina. Uzalud.

Monitor je pokušao da dobije odgovore od najpozvanije institucije, imajući u vidu da sve počinje nelegalnim uvozom – od Uprave carina (na čelu je Vladan Joković). To je bio treći put (prvo 8. jula, pa 22. jula) da tražimo odgovore na pitanja, uz pratećih desetak telefonskih poziva. Ponovo smo pitali: „Ko je zvanični i ovlašćeni uvoznik Herbalajfovih proizvoda? Šta je Uprava carina postupila po anonimnim prijavama za nelegalni uvoz Herbalife prozvoda?” Sada smo pitali i: ,,Da li su 20. jula na graničnom prelazu Šćepan polje i 27. jula na graničnom prelazu Dobrakovo, carinjeni proizvodi Herbalife?” Ništa od odgovora. Joković uporno ćuti.

Tužilaštvo, čujemo li se?

Nepostojeća NVO

Na Facebook profilu takozvanog Welness trenera Nade Bojović u junu se pojavio poziv, koji slikovito prikazuje proces vrbovanja mladih ljudi u mrežu Herbalajfa, pod krinkom ,,zdravih životnih stilova”. ,,Izlet je predviđen za one koji žele da čuju nešto više o ishrani u savršenom i jedinstvenom ambijentu hotela Sarajevo, za one koji vole druženja i šetnju, za one koji praktikuju zdrave životne stilove i za sve one koji do sada nijesu imali priliku da čuju mogućnost koja im može promijeniti život iz korijena. Cijena ovog zabavno-poslovnog vikenda iznosi 60.00 eura. U cijenu je uračunat: prevoz, spavanje, edukacija o ishrani, izlet na vrelo Bosne, večera i žurka u hotelu Sarajevo. Uplate na žiro račun 520031000001104519 kod Hipotekarne banke NVO Zdravi životni stilovi. Probudite uspavanu snagu u Vama, naučite da volite sebe i da se radujete životu !!! Program vode Wellness treneri Nada Bojovic i Edita Ćetković.” Monitor je provjerio: NVO – pomenutog naziva – Zdravi životni stilovi, prema podacima do kojih smo došli, nakon provjere u sektoru MUP-a za registraciju NVO-a – ne postoji u registru nevladinih organizacija!

Marko MILAČIĆ

Komentari

DRUŠTVO

ŠEIK MOHAMED ALABAR – MEGA INVESTITOR NA VELIKOJ PLAŽI: Planove izradili planeri Beograda na vodi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ozbiljne pripreme za dolazak investitora Eagle Hills obavljene su mnogo ranije. To pokazuje procedura oko donošenja Državne studije lokacije „Dio sektora 66 – modul II, III i VI“ – Velika Plaža. Radi se o planskom dokumentu koji kao rukovodilac tima za izradu potpisuje beogradski arhitekta Aleksandar Vučićević, autor Prostornog plana Beograd na vodi

 

 

Otvaranje ponuda sa Javnog poziva JP Morsko dobro za zakup plaža Crnogorskog primorja donijelo je mnogo nezadovoljstva i tenzija među dosadašnjim korisnicima djelova morskog dobra. Najveće tendersko iznenađenje bila je ponuda poznate kompanije Eagle Hills iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koja je licitirala za čak 18 kupališta, od čega je, kao najbolji ponuđač dobila devet popularnih ulcinjskih plaža kojima će gazdovati u naredne četiri godine, po cijeni zakupa u ukupnom iznosu od 1,9 miliona eura na godišnjem nivou.

Od tog momenta počinje priča o nesvakidašnjem ulasku arapskog kapitala u Crnu Goru, o namjerama osnivača i vlasnika  kompanije, šeika Mohameda Alabara koje su pokrivene velom tajne.  Postavlja se pitanje zašto se jedna bogata i uspješna firma odlučila da se javnosti u zemlji u kojoj želi da investira, u koju će, kako mediji otkrivaju, uložiti stotine miliona a možda i milijarde eura, ukaže preko zakupa velikog broja plaža.

Kompanija Eagle Hills sa sjedištem u Abu Dabiju, specijalizovana je za građevinsku djelatnost i ulaganja u nekretnine, iza koje stoje veliki projekti poput nebodera Burdž Kalifa u Dubaiu i Beograda na vodi u Srbiji. Kompanija je prisutna sa svojim investicijama u oko 17 zemalja svijeta, od kojih i u susjednoj Albaniji, u kojoj planira izgradnju ekskluzivne marine u luci Drač.

Za ulazak u Crnu Goru Mohamed Alabar izabrao je čudan redosled poteza. Prvo je zauzeo plaže, a da prethodno nije obezbijedio zakup ili kupovinu  zemljišta u njihovom zaleđu, na kome, kako izgleda, želi da realizuje nove projekte.

Iznenadnom pojavom mega investitora čija se finansijska snaga može mjeriti sa kompanijama koje su već prisutne u Crnoj Gori, poput investitora marine Porto Montenegro u Tivtu, ili Orascoma na Luštici, građani Ulcinja su zatečeni, ali ima i onih koji nisu.

Nadležni u Vladi Crne Gore i JP Morsko dobro bili su upoznati sa dolaskom Alabara, jer su zbog njegove kompanije iznenada produžili tender i omogućili da firma Eagle Hills Montenegro koja se u Podgorici registrovala 6. marta ove godine, par dana kasnije licitira za zakup kupališta.

Premijer Milojko Spajić ugostio je nedavno Mohameda Alabara, ali je javnost ostala uskraćena za informacije o temama koje su bile na dnevnom redu i lokacijama za koje je njegova kompanija zainteresovana.

Ozbiljne pripreme za dolazak investitora Eagle Hills obavljene su mnogo ranije. To pokazuje procedura oko donošenja Državne studije lokacije „Dio sektora 66 – modul II, III i VI“ – Velika Plaža. Radi se o planskom dokumentu koji obezbjeđuje preduslove za razvoj turizma visoke kategorije na većem dijelu Velike plaže.

Ovaj planski dokument, kao rukovodilac tima,  potpisuje beogradski arhitekta-planer Aleksandar Vučićević, autor Prostornog plana „Beograd na vodi“. Kao razlog za izradu tog plana navodi se – Belgrade Waterfront Concept Masterplan Eagle Hills, iz jula 2016. godine.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

,,SLUČAJ TENDER” ZA ULCINJSKA KUPALIŠTA: Brzina  koja budi sumnju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kompanija Eagle Hills Montenegro  registrovana je u Crnoj Gori 6.marta. Dan kasnije otvorila je transakcioni račun. Od Ministarstva pravde traže uvjerenja da se ne nalaze u kaznenoj evidenciji, a Poreskoj upravi potvrdu da su  izmirili sve poreske obaveze.  Dobijaju ih u rekordnom roku.  Plus 19 bankarskih garancija na oko dva miliona eura u roku od dva dana

 

 

Puna netransparentnost uz svesrdnu institucionalnu podršku Vlade Crne Gore i njenih organa, to je ono što, po riječima Ulcinjana, karakteriše „slučaj tender“ za ulcinjske plaže.

„Velika plaža je veliki resurs Crne Gore, a kada su u pitanju važne teme, poput ove, neophodna je puna transparentnost. Ono što sam vidio iz medija je da se jedna firma koja se prijavila, registrovala ovdje u Crnoj Gori nakon što je bio istekao prvobitni rok za taj tender. Zamislite recimo da se takva stvar desila za vrijeme režima Mila Đukanovića – kako bi opozicija reagovala”, saopštio je i  predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Slučajno ili ne, premijer Spajić je sredinom februara boravio na Svjetskom samitu u Dubaiu. Vlada Crne Gore i  Ujedinjenih Arapskih Emirata potpisale su tamo  Memorandum o razumijevanju, koji predviđa razmjenu iskustava o razvoju i modernizaciji državne uprave, te jačanje ekonomske saradnje.

Nekoliko dana kasnije, 18. februara, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom otvorilo je  tender za zakup plaža u Ulcinju. Tender je, kako je prvobitno najavljeno, trebao da bude zatvoren 4. marta. Produžen je za još sedam dana –  “zbog velikog interesovanja i kako bi se izašlo u susret svim zainteresovanim licima”.

Upravo u tom periodu, 6.marta,  kompanija Eagle Hills Montenegro (EHM) registrovana je u Crnoj Gori. Dan kasnije otvorila je transakcioni račun. Istovremeno se obraćaju Ministarstvu pravde kako bi dobili uvjerenja da se ta firma, kao i ovlašćeno lice ne nalaze u kaznenoj evidenciji, a Poreskoj upravi za potvrdu da su uredno izmirili sve poreske obaveze.  Dobijaju ih u rekordnom roku.  Plus 19 bankarskih garancija na oko dva miliona eura u roku od dva dana.

Zakupac plaže “Miami” Džavid Hodžić tvrdi da mu je  uz sredstva koja je imao na računu u banci, a koja su bila veća od onih za potrebnu garanciju, trebalo  punih 10 dana da dobije taj dokument.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

MILIONI ZA PLAŽE CRNOGORSKOG PRIMORJA: Arapska kompanija gazdovaće sa 10 ulcinjskih plaža  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za sezonsko korišćenje pojedinih kupališta pristigle su ponude od nekoliko stotina hiljada eura pa do vrtoglavih 2,7 miliona, što je apsolutni rekord u istoriji iznajmljivanja morske obale, najvrjednijeg prirodnog resursa države Crne Gore

 

 

Da je pijesak prirodnih plaža Crnogorskog primorja zlata vrijedan, pokazale su vrtoglavi iznosi novca ponuđeni za zakup kupališta od Ulcinja do Herceg Novog. Nakon nedavnog otvaranja ponuda po završenom Javnom pozivu za zakup plaža za period 2024-2028, za plaže Ulcinja, Bara i Budve, učesnici, nadležni u JP Morsko dobro i cijela crnogorska javnost šokirani su ponudama koje su pristigle za pojedine djelove morske obale. U zatvorenim kovertama budući zakupci ponudili su astronomske svote  koje su se uveliko razlikovale od minimalnih početnih cijena. Učešće poznate arapske kompanije na licitaciji za kupališta na Velikoj plaži izazvalo je i političke tenzije između Vlade i albanskih partija.

Za sezonsko korišćenje pojedinih kupališta pristigle su ponude od nekoliko stotina hiljada eura pa do vrtoglavih 2,7 miliona, što je apsolutni rekord u istoriji iznajmljivanja morske obale, najvrjednijeg prirodnog resursa države Crne Gore.

Za manje kupalište na Slovenskoj plaži u Budvi, dugom 79 metara, površine 1.453 kvadratnih metara  izvjesni V.V. ponudio je cijelih 2,7 miliona eura. Minimalna sezonska zakupnina ove plaže na tenderu je bila 33.885 eura. Stigle su četiri ponude, jedna od 34 hiljade od A.P. lica, kompanija SUR Blue Coco doo ponudila je 90 hiljada, kompanija Falkon V&S doo 155 hiljada i lice V.V. 2,7 miliona eura.

Milionske sume ponuđene su i za plaže petrovačke rivijere.

Izdvaja se javno-party kupalište Lučice dužine 215 metara, sa 5.750m2 i minimalnom cijenom sezonskog zakupa od 44.570 eura, za koje  je privatno lice S.P. ponudilo 1 milion eura. Ostale tri ponude bile su podgoričke firme Profart 200.002 eura, Life Style Development iz Tivta 153.200 eura i firme Pešter Co 45.000 eura.

Duga petrovačka pješčana plaža podijeljena je na četiri javno-porodična kupališta za koja su ponuđene nevjerovatne sume od više stotine hiljada eura do milion. Za najkraću plažu stigla i najviša cijena.

Milion eura dostigla je popularna plaža Ponta dužine samo 39 metara, sa početnom cijenom zakupa od 20.957 eura. Svaka od tri ponude bila je višestruko veća od početne, firma Žuti zec ponudila je 89.000 eura, firma Ponta doo iz Petrovca ponudila je 3 eura više od minimalne, da bi kompanija Neimar doo iz Bara ponudu zaokružila na 1 milion eura.

Za dio petrovačke plaže, dužine 73 metra, sa početnom cijenom zakupa 7.992 eura, pristigle su četiri ponude i to: R.V. 45.000 eura, J.Z. 30.000, a V.M. 8.000 eura i lica A.S. koje je za nešto više od hiljadu kvadrata pijeska ponudilo 950.000 eura.

Za kupalište sa najmanjom početnom cijenom od 3.291 euro, dužine 62m, ponuđeno je nevjerovatnih 800.000 eura. Za susjedni dio petrovačke plaže dužine 110 metara, na početnih 7.609 eura, stigle su tri ponude, N.A. 7.700 eura, M.B. 18.000, dok je izvjesni M.Š. ponudio 800.000 eura.

Iza ovakvih nerealnih ponuda stoji  oprobana taktika tenderskih mućki iz prethodnog perioda. U pitanju su već viđene paralelne ponude starih zakupaca koje po pravilu budu odbačene, ili odabrani ponuđač odustane. Posebnim sistemom bodovanja i matematike sa referencama, plažu na kraju dobija onaj sa manjom ponudom.

Iz Morskog dobra je rečeno da ovoga puta neće vrednovati milionske ponude ako se ispostavi da su dio smišljene igre starih zakupaca plaža, kako bi se preko fantomskih ponuđača ponovo domogli vrijednih djelova obale.

S tim u vezi upućen je poziv Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) da se uključi u ovaj slučaj i da ispita milionske ponude za zakup plaža. Zvanično je zatraženo i od Uprave policije – Sektora za finansijsko obavještajne poslove (FOJ), da ispita porijeklo novca ponuđača koji su se javili na tender ovog državnog preduzeća i ponudili državi milione za zakup plaža.

Međutim, pravo iznenađenje stiglo je otvaranjem ponuda za iznajmljivanje kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju.

Na licitaciji se pojavila nova kompanija, Eagle Hills Montenegru, iza koje stoji arapski kapital, koja je dala najveće ponude za desetak plaža od ukupno 32 kupališta, na 13 kilometara dugoj pješčanoj obali. Riječ je o kompaniji iz Abu Dabija specijalizovanoj za građevinsku djelatnost i ulaganja u nekretnine, koja je gradila poznati neboder Burdž Kalifa u Dubaiju i kompleks Beograd na vodi u Srbiji.

Firma Eagle Hills Montenegro registrovana je 6. marta ove godine na adresi u Podgorici.

Arapska kompanija konkurisala je na javnom pozivu Morskog dobra za zakup 19 kupališta na Velikoj plaži, međutim, njihova ponuda bila je najveća za 10 plaža. Riječ je o popularnim plažama Saranda, Adriaica, Imperial, Hill, Mojito, Habana, Safari, Tropikana, Koral, dio Pearle beach i plaža Barbose.

Kako se saznaje u Morskom dobru, osnivač i predsjednik kompanije Eagle Hills, Mohamed Alabar, nije ponudio milione za zakup kupališta nego realne iznose do 150.000 eura, koji su bili nešto viši od konkurencije. Navode primjer plaže na kojoj je Eagl Hills ponudio 190 hiljada i izgubio na licitaciji od bivšeg korisnika čija je ponuda iznosila 220 hiljada eura.

Najveća cijena koju je ta plaža postigla na tenderu 2019. bila je 40.000 eura. To pokazuje, navode u Morskom dobru, kako je državna imovina bila podcijenjena u poslednjih 30 godina. Ove godine očekuju najveći prihod od zakupa morske obale od kako postoji Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom.

Vijest da je arapska firma najbolje rangirana za 10 kupališta na Velikoj plaži izazvala je negodovanje i bijes kod dosadašnjih zakupaca i lokalnih vlasti Ulcinja.  Najavljeno je nepoštovanje tenderskih rezultata. Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu zatražio je poništenje tendera i zaprijetio pozivom svim albanskim partijama da napuste Vladu, ukoliko se njegov zahtjev ne ispuni.

„Vlada ne vidi pravni osnov po kome bi tender za zakup plaža u Ulcinju mogao biti poništen, ali ukoliko neko smatra da je došlo do kršenja propisa i može to da dokaže, spremna je da to razmotri. Tender je bio otvoren i transparentran i  pravila su bila jasna“, kazao je premijer Milojko Spajić, na sastanku koji je u srijedu uslijedio sa predstavnicima Opštine Ulcinj.

“Bitno je, prije svega, da lokalna zajednica bude zadovoljna, ali i da sve bude zakonito. Na osnovu dosadašnjih informacija, u ovom postuku nije bilo proceduralnih propusta. Sa druge strane, razumijemo zabrinutost dijela lokalne zajednice i otvoreni smo za dalji dijalog koji bi uključio i potencijalne nove zakupce”, poručio je Spajić

Kako izgleda u Ulcinju nisu spremni na scenario po kome višegodišnji zakupci koji su plaže koristili decenijama, mogu da ostanu bez njih. Ne slažu se sa načinom bodovanja koji im ne priznaje kontinuitet i preče pravo korišćenja državne imovine.

Nema objašnjenja zašto Ulcinjani ne žele dolazak velike kompanije poput Eagle Hills koja je poznata po svojim projektima u nizu zemalja širom svijeta, kao i u bliskom okruženju. Pored izgradnje čuvene kule Burdž Kalifa, gradili su i Centar Dubaija, marine Dubai i novih naselja na toj lokaciji. Posjeduju lanac od 70 luksuznih hotela i rizorta u Ujedinjenim arapskim emiratima. Jedan od većih projekata planiran je u Albaniji u kojoj Alabar ima jaku podršku premijera Edi Rame.  Riječ je o strateškoj investiciji albanske Vlade, izgradnji najveće marine za luksuzne jahte na Mediteranu, Porto Durres u luci Drač.

Takođe, nije poznat ni motiv velike kompanije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata da učestvuje na tenderu za zakup plaža u Ulcinju. Ukoliko iza toga ne stoje neki drugi planovi i projekti.

Branka PLAMENAC

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo