Povežite se sa nama

OKO NAS

IGRE SA PROSTOROM: Po mjeri Vlade ili potreba Ulcinja

Objavljeno prije

na

Obrađivači Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Ulcinj i predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma nijesu se mogli načuditi kada su prošle sedmice na prvom javnom predstavljanju tog dokumenta vidjeli gotovo dupke ispunjenu Veliku salu opštine Ulcinj. Jer, ipak je turistička sezona u jeku, bio je i mjesec Ramazana, pa su, valjda, očekivali manje zainteresovanih. No, decenijsko nepostojanje urbanističkih planova, želja da se na licu mjesta progovori o problemima grada, kao i o valorizovanju vlastite imovine do 2020. godine, učinio je taj skup veoma interesantnim događajem.

Bio je to signal nadležnima da predloženi Nacrt PUP-a ne zadovoljava potrebe, interese i želje građana ove opštine. Primjedbe koje su već date prelaze trocifreni broj, a mnoge od njih su suštinskog karaktera. Zato su ulcinjske nevladine organizacije zatražile da se javna rasprava produži za još mjesec dana. Iz opštine je rečeno da će se, u konsultaciji sa navedenim Ministarstvom, o tome izjasniti navodeći da će se rasprava produžiti za najmanje 15 dana.

A te konsultacije su neophodne jer PUP Ulcinja radi Vlada Crne Gore. Ta je opština jedina u zemlji koja je, voljno ili nevoljno, svejedno je, prepustila da joj najvažniji planski dokument servira centralna vlast. Sporazum o tome postignut je još 9. jula 2009. godine između tadašnjeg gradonačelnika Gzima Hajdinage i premijera Mila Đukanovića. Javnosti je tek poručeno da će cijeli posao,, koji košta 795 hiljada eura, biti gotov za godinu dana. Ali, valjda zbog čestih promjena lokalnih vlasti, na donošenje PUP-a se čeka već punih pet godina. U cijelom ovom periodu, javnost je samo na kašičicu mogla da sazna što se sve tim dokumentom namjerava učiniti sa ulcinjskim prostorom, najvećim kapitalom ove opštine. Desio se čak skandal da je krajem prošle godine Nacrt ovog dokumenta predstavljan iseljenicima u SAD dok o tome Ulcinjani nijesu ništa znali!? Još uvijek je čak nejasno da li se PUP Ulcinja donosi uz saglasnost opštinskog parlamenta, odnosno da li se smatra usvojenim ako to učini samo Vlada. O Evropskoj povelji o lokalnoj samoupravi kada se to tiče prava opštine ili Arhuškoj konvenciji, kada su u pitanju građani, malo se vodilo i vodi računa.

Još manje o načinu valorizacije najvažnijih resursa Ulcinja. Pokazuju to posebno ponuđena rješenja za Veliku plažu, koja, kako je naveo šef Odborničkog kluba SDP u ulcinjskoj Skupštini Skender Elezagić, u značajnoj mjeri odstupaju od planova višeg reda, naročito od Master plana razvoja crnogorskog turizma, koji su 2001. godine izradili njemački eksperti, a koji je šest godina kasnije preslikan u Prostornom planu područja posebne namjene Morskog dobra. Naime, većina prostornih planera u Ulcinju smatra da upravo na Velikoj plaži i na Adi treba graditi gro turističkih kapaciteta, a da Valdanos, Šasko jezero i Solanu, kao jedinstvene prirodne cjeline, treba maksimalno zaštititi, odnosno valorizovati po visokim ekološkim standardima.

U postojećem planu to je slučaj, za sada, samo sa Solanom. No, iskustvo sa donošenjem Prostornog plana države, kada je taj prostor u međuvremenu (od nacrta do prijedloga), pod čudnim okolnostima, skinut sa liste potencijalnih spomenika prirode i uvršten kao lokacija za enormnu gradnju smještajnih kapaciteta, nalaže oprez. Darko Saveljić iz Centra za proučavanje i zaštitu ptica kaže da treba navesti da u Solani postoje bazeni za kristalizaciju slanih kristala, jer bez njih nema ni proizvodnje soli ni ptica ni ostalih vidova turizma.

Iz Green home su posebno upozorili na prijedloge da se u zaleđu Velike plaže i u blizini Šaskog jezera grade golf-tereni, s obzirom na to da se radi o izuzetno osjetljivom ekosistemu. ,,Planovi koji obuhvataju Brisku goru, a vezani su za izgradnju golf terena sa 16 rupa i turističkim kompleksom sa smještajnim kapacitetima, umnogome će uticati na Jezero i biodiverzitet koji ga i čini toliko specifičnim. Golf tereni predstavljaju izmijenjeni antropogeni prostor čiji je glavni uticaj na životnu sredinu uticaj na živi svijet područja, kao i uticaj na površinske i podzemne vode. Radi se o trajnom uništenju biljnih vrsta koje su karakteristične za ovaj prostor, jer će one biti zamijenjene praktično monokulturnim zasadima koji pritom nijesu autohtoni”, navela je programska koordinatorka u toj renomiranoj NVO Azra Vuković.

Inače, Ulcinj je sa svoja 33 kilometra obale i ogromnim zaleđem veoma atraktivan za prostorne planere. Svašta se tu može isplanirati, pa ne čudi što su obrađivači PUP-a nacrtali čak četiri marine u Ulcinju!? “A nama treba bar jedna, đe bi mogli, u slučaju nevremena, da ostavljamo svoja plovila”, poručili su obrađivačima.

Još više Ulcinjani insistiraju na potrebi da se predvidi gradnja na njihovoj đedovini navodeći da je to jedan od glavnih razloga što je Ulcinj jedini grad na Primorju u kojem opada broj stanovnika i u kojem je prosječna plata najmanja u zemlji. Ona je, naime, u junu iznosila 375 eura, što znači da je za čak 103 eura bila niža od prosjeka na nivou Crne Gore. I obrađivači su, inače, u odjeljku o demografiji naveli da u toj opštini populacija stari, da su porodice brojnije od državnog prosjeka, da je nezapošljenost velika, te da nedostaje čak oko dvije hiljade stanova!?

Zato je razumljiva potreba Ulcinjana da im se omogući legalna gradnja na svojoj imovini i da se stvore preduslovi da krene gradnja nekoliko većih hotela kako bi taj grad, koji se ,,blago njiše sa sjevera na jug” (M. Šuflaj), konačno ,,prodisao”. Odgovorna državna politika morala bi da razumije te legitimne potrebe, interese i želje, jer su decenijske ,,igre bez granica sa prostorom” umorile Ulcinjane i hiljade njih raselile po bijelom svijetu.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo