Povežite se sa nama

OKO NAS

KOLAŠIN: SVE VIŠE KRIVIČNIH DJELA NA ULICAMA: Nasilnici pod zaštitom policije

Objavljeno prije

na

Kolašin je minulih nekoliko godina izgubio reputaciju mirne varoši. Na desetine prekršaja i krivičnih djela tokom minule dvije godine zasluga su, uglavnom, istih grupa mladića. Samo u septembru, prema nezvaničnim informacijama iz kolašinske polcije, privedeno je više od deset Kolašinaca, zbog upotrebe vatrenog oružja, nanošenja teških tjelesnih povreda tokom tuča ili, pak, zbog gajenja većih količina marihuane. Za opštinu s nešto više od 8.000 stanovnika, od čega tek oko 2.000 živi u gradskom dijelu, to je previše, ocjenjuju u policiji. U nezvaničnim razgovorima s novinarima, službenici Odjeljenja bezbjednosti, čak, priznaju da polako gube bitku s nekolicinom gradskih silnika povratnika.

Prije samo nekoliko dana, zbog povreda koje mu je nanio sugrađanin M.P. mladi Kolašinac, nastanjen u Podgorici, I.A. umalo nije izgubio život. Nakon operacije u Kliničkom centru Crne Gore, ljekari se još uzdržavaju da daju ocjene o oporavku mladića, koji u varoši važi za neproblematičnog.

,,Sumnja se da je M.P. krvnički pretukao I.A. iza diskoteke Selekt. Mladić je zadobio povrede po glavi. Sugrađani koji su ga zatekli u besvjesnom stanju, odveli su ga u Hitnu pomoć, nakon čega je pušten na kućno liječenje. Međutim, tokom dana mu je pozilo pa je prebačen u KC Podgorica, gdje je ustanovljeno da je čak životno ugrožen”, kazali su nezvanično u policiji.

Dvije sedmice prije toga, policija je osujetila pokušaj bjekstva u Njemačku Z. V. od ranije poznatog tužilaštvu. On je nakon verbalnog duela s dvojicom mladića u kolašinskoj diskoteci, narednog jutra bacio bombe ispred njihovih kuća.

,,Od eksplozije koju je izavala ručna bomba, bačena u gomilu drva, ispred kuće Bulatovića, u kojoj je stanovao mladić s kojim se Z.V. predhodne noći posvađao, na sreću nije bilo povrijeđenih, a nije ni pričinjena materijalna šteta. Takođe, nije bilo posljedica ni od eksplozivne naprave, koju je bacio ispred restorana Crkvine, čiji je vlasnik otac drugog mladića s kojim je imao konflikt”, kazali su u policiji.

Z.V. je i ranije pravio krivična djela, a prije nekoliko godina, slomljenom bocom pokušao je da prereže grkljam M.R, koji je nedugo poslije toga na njega zapucao usred bijela dana na jednoj od najprometnijih kolašinskih ulica. Tom prilikom ranjena je rođaka Z.V. M.R. je , takođe, osuminjičen da je prije nešto više od godinu s još jednim sugrađaninom kidnapovao vršnjaka R.B. Otetog mladića su, kako je ispričao novinarima, cijeli dan vozili po okolini grada i tukli.

Sredinom septembra grupa od pet, jedva punoljetnih Kolašinca je iz čista mira pretukla starijeg sugrađanina.

,,Izašao sam iz kafića Balkan da razgovaram telefonom. Za mnom je izašao jedan od mladića, koji su me kasnije tukli. Kad sam pitao može li to lakše, udario me pesnicom, a zatim me tukao zajedno sa još četiri druga. To se nije desilo samo meni, dešava se suviše često i nikada ne znate kada će neka grupa problematičnih maldića naći ‘razlog’ da nekog pretuče”, ispričao je za Monitor Kolašinac, kojem su mlađani sugrađani slomili nos i nanijeli još nekoliko povreda po tijelu.

Kolašinska policija tokom ovog mjeseca lišila je slobode i M. V. iz sela Drijenak i zaplijenila veću količinu stabljika marihuane na njegovom imanju. Kako su nezvanično saopštili u policiji, M.V. se sumnjiči da je u plastenicima, pored porodične kuće, gajio marihuanu i spremao je za prodaju.

„Stabljike marihuane bile su ‘zrele’ i spremne za distribuciju. M.V. ih je gajio zajedno s povrćem u plastenicima”, rekli su nezvanično u policiji.

Ljeto u Kolašinu obilježila je i vijest da je nastavnik u ovdašnjoj osnovnoj školi D. J. pretukao komšinicu. Isti taj prosvjetni radnik prije dvije godine bio je optužen da je nakon časa krvnički izdurao jednog od svojih učenika.

Radovan Maslak (23) nedavno je ispričao novinarima da mu je zbog bahatosti nekoliko sugrađana i neažurnosti tužilaštva i policije ugrožena sigurnost, ali i imovina. Prije više od pola godine, tvrdi on, policija i tužilaštvo su se oglušili o činjenicu da su dva Kolašinca usred grada držala uperen pištolj u njega i prijetila mu. Nakon toga neko je pokušao da mu ispred kuće zapali automobil.

„Ne znam ko je pokušao da zapali kola, za sada ne sumnjam ni na koga. Međutim, imam vrlo loše iskustvo s kolašinskom policijom i tužilaštvom, ali se nadam da će ovog puta biti drugačije, te da će naći počinioce. Novinarima sam se obratio jer se više ne osjećam sigurno, jer mi je već jednom do sada život bio ugrožen i taj slučaj nije procesuiran, niti je tužilac našao za shodno da reaguje. Ne vjerujem ni tužilaštvu ni policiji”, kaže mladić, koji živi s roditeljima u selu Babljak.

U kolašinskoj policiji negiraju optužbe Maslaka i onih koji misle kao on, a koji tvrde da su pripadnici MUP-a ili nedovoljno odlučni da se suprotstave divljanju po gradskim ulicama i kafićima ili da gledaju kroz prste prestupnicima. Policija tvrdi da čini sve što može, ali da se zbog učestalosti prestupa stiče utisak neažurnosti organa reda.

,,Gotovo svakog vikenda privede se po nekoliko momaka a na desetine tuča spriječimo. Imam utisak da se nekoliko grupa obijesnih mladića takmiči ko će isprebijati više ljudi i ko će napraviti veći haos tokom noćnih izlazaka. Lomi se inventar kafića, istjeruju gosti, poteže oružje. To se dešava već nekoliko godina a stanje pogoršva očigledno velika količina alkohola ili čak i narkotika”, ispričao je jedan od kolašinskih policijskih službenika.

Sprečavanju nasilja na kolašinskim ulicama, tvrde u kolašinskom Odjeljenju bezbjednosti, odmaže i ćutanje žrtava. Čak i nakon procesuiranja nekih od tih djela, slijedi povlačenje prijava od strane oštećenih. Zbog toga se mnogi nasilnici nikad ne nađu pred sudijom i, kako tvrde službenici MUP-a, već tokom naredne sedmice naprave novo krivično djelo.

,,Prema onome što saznajemo, nekolicina nasilnika nakon što nekog isprebijaju, zajedno s roditeljima nude pomirenje. Obično poslije toga žrtva odustane od tužbe, ali i od prvobitnog iskaza. Nije rijetko ni da se ćutanje plaća novcem ili nekom drugom vrstom usluge. Gazde lokala u kojima obijesni momci potpuno unište inventar, maltretiraju goste, među kojima je i dosta maloljetnika, niti zovu policiju niti kasnije priznaju što se to dogodilo u njihovom lokalu”, pričaju u policiji.

To, po pravilu, samo podstiče iste počinioce na još krivičnih djela. Oni se hvale da su nedodirljivi i ponavljaju ponašanje.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo