Nadu da će avioni ponovo slijetati i polijetati sa beranskog aerodroma ranije je podgrijala upravo Vlada izjavama da je moguće ponovo aktivirati ovaj aerodrom, ali je sve palo u vodu sa objavljivanjem koncesionog akta za zakup crnogorskih aerodroma, kojim nijesu predviđena ulaganja u nekadašnji aerodrom na sjeveru države
Isključivanje aerodroma Berane iz koncesionog akta o aerodromoma Crne Gore još jedan je u nizu pritisaka na Berane kao opozicionu opštinu i sjever Crne Gore, ili je uvod u neku drugu strategiju koja se „iza brda valja“.
To je ocijenio menadžer Opštine Berane Vladimir Đaković nakon što je u javnost dospjela isnformacija da Vlada Crne Gore u koncesionom aktu koji se odnosi na davanje koncesija na crnogorske aerodrome pominje beranski aerodrom u svega par rečenica. „ Postavlja se i pitanje koliko su Vlada i Ministarstvo saobraćaja uopšte i razmatrali aktiviranje aerodroma u Beranama i koliko je to u interesu onih koji u Podgorici kreiraju politiku razvoja sjevera Crne Gore“ – kaže Đaković.
Nadu da će avioni ponovo slijetati i polijetati sa beranskog aerodroma ranije je podgrijala upravo Vlada izjavama da je moguće ponovo aktivirati ovaj aerodrom, ali je sve palo u vodu sa objavljivanjem koncesionog akta za zakup crnogorskih aerodroma, kojim nijesu predviđena ulaganja u nekadašnji aerodrom na sjeveru države.
Vlada je usvojila koncesioni akt krajem jula ove godine, a u njemu se aerodrom Berane, kratko pominje i to samo u dijelu izvještaja sa javne rasprave. U dijelu budućih investicija ni riječi nema o ovom aerodormu.
Kako je prenio portal Standard, koncesioni akt koji je usvojila Vlada prije dva mjeseca, u bitnom se razlikuje od prvobitnog koncesionog akta iz avgusta prošle godine. Nekoliko puta je slat na doradu, a upravo dio oko aerodroma Berane je izbačen u konačnoj verziji.
U prvom koncesionom aktu objavljene su čak i prognoze saobraćaja za aerodrom Berane. Takođe, objavljen je i dijagram aerodroma Berane. Međutim, u zvaničnom koncesionom aktu nema dijagrama i prognoza saobraćaja na aerodromu Berane, kao ni plana investicija.
Prema nezvaničnim informacijama investicije u beranski aerodrome navodno nijesu opravdane, jer je povrat investicije teško ostvarljiv. Planirane su investicije na aerodromima u Podgorici i Tivtu koje će se odvijati u tri faze.
Vlada Crne Gore je tako sahranila sve nade u skorije aktiviranje beranskog aerodrome. “Koliko Vlada i resorno ministarstvo dobro rade svoj posao i razmišljaju o razvoju sjevera govori podatak o iseljavanju stanovnika iz svih sjevernih opština u periodu od prethodnih dvadeset godina“, kaže menadžer Opštine Berane.
„Jasno pitamo Vladu ko je i zašto izbacio naš aerodrom iz koncesionog akta. Ovom i ovakvom strategijom onemogućava se aktivairanje beranskog aerodroma u komercijalne svrhe makar u narednih dvadeset godina. Zašto se onda požurilo da se Opštini Berane oduzme pravo na upravljanje aerodromskom pistom“ – pita Đaković.
On smatra da bi, s obzirom na geografski položaj opštine Berane, stanovnicima ove opštine i okolnih opština sa područja Crne Gore, Srbije, Albanije, pa čak i Bosne i Hercegovine, bilo u interesu otvaranje beranskog aerodroma za neke linije, a naročito low cost letove.
„Pitamo nadležno ministarstvo zašto u strategiju nije uvrstilo da se od koncesionih prihoda jedan dio sredstava troši za razvijanje aerodroma u Beranama i Ulcinju. Da li se možda razmatrala mogućnost stavljanja beranskog aerodroma u svrhu protivpožarne zaštite Crne Gore ili aeroturizma? Da se slučajno naš aerodrom ne planira u vojne svrhe“ – kaže Đaković.
On podvlači : „Poslije ovakvog isključivanja iz koncesionog akta možemo da samo da mislimo da je Vlada digla ruke od beranskog aerodroma ili da se nešto radi ispod žita mimo znanja građana Berana i opštinskog rukovodstva“.
Đaković kaže da su iz Opštine Berane, a u saradnji sa brojnim stručnjacima iz ove oblasti, više puta su kretale inicijative za razvoj beranskog aerodroma, ali osim par sastanaka nikada ništa nije riješeno.
On problematizuje i pitanje zašto aero klub Berane ne može od ministarstva saobraćaja dobiti saglasnost za korištenje aerodromske piste više od pola godine. Objašnjava da je zbog toga onemogućena registracija ovog sportskog kluba kod Ministarstva sporta i na taj način spriječeni brojni ljubitelji ovog sporta da se aerodromska pista koristi u plemenite svrhe.
Aerodrom u Beranama ne radi više od tri decenije, a lokalne i državne vlasti su dvije decenije obećavale njegovo reaktiviranje.
Beranska vazdušna luka ima dugu tradiciju. Prvi avioni tu su slijetali u vrijeme Drugog svjetskog rata. Saveznici su odatle prevozili partizanske ranjenike na liječenje u Italiju. Ovdje je formiran i poznati sportski aero klub Berane, iz kojeg su izlazili školovani piloti koji su kasnije letjeli širom svijeta za najpoznatije svjetske kompanije. Pristanišna zgrada izgrađena je šezdesetih godina kada je uspostavljen redovni putnički saobraćaj. Danas je naravno, u najvećem dijelu neupotrebljiv. Desetak godina na liniji Berane – Podgorica –Berane i Berane – Beograd – Berane, pa i za Zagreb i Ljubljanu, saobraćali su avioni DC 3, a u kratkom periodu i foker. JNA je 1974. godine uradila kvalitetnu pistu dužine blizu dva kilometra i širine skoro pedeset metara, koja do danas odolijeva.
Informacija da je beranski aerodrom prvom verzijom obuhvaćen Koncesionim ugovorom za Aerodrome Crne Gore ulila je nadu, a konačna verzija ovog akta izavala ogorčenje građana Berana i lokalnih vlasti. Pravdanja time da je aerodrom na sjeveru težak za održavanje, mogla bi se opovrgnuti pitanjem kako se onda održavaju aerodromi u Skandinaviji ili u drugim sjevernim djelovima Evrope i svijeta.
Ovdje mnogi smatraju da je glavni razlog nedostatak političke volje i nepostojanje želje da se sjever Crne Gore doživi kao prostor na kojem još uvijek ima stanovnika. Posljedice naopake politike su očite- sjeveru države se iscrpljuju prirodni resursi a naroda će u dogledno vrijeme ostati taman toliko da aerodrom realno neće biti potreban.
Tufik SOFTIĆ