Povežite se sa nama

DRUŠTVO

KORONA, NEADEKVATNE MJERE ZA TEŠKO STANJE: Zaključavanje,  ali djelimično

Objavljeno prije

na

„Neophodno je duže zatvaranje i stroga kontrola granica”, kaže za Monitor epidemiološkinja Milena Popović-Samardžić. O neophodnosti novog i strožeg zatvaranja sve se više govori i u Evropskoj uniji

 

Posljednje dvije nedjelje karte na kojima se vidi situacija sa korona virusom u Evropi pokazivale su najcrnje stanje, crnu boju za teritoriju Crne Gore i Portugalije. Dok je Portugalija u totalnoj izolaciji, u Crnoj Gori mjera skoro da nije bilo.

Statistički, Crna Gora je posljednje dvije sedmice prva u Evropi po broju oboljelih od kovida. Sa terena su počela da dolaze upozorenja o katastrofalnoj situaciji, posebno u primorskim opštinama.

Ministarstvo zdravlja je uvelo nove mjere.  Oštrije zaključavanje propisano je za Budvu i Tivat u kojima je, u narednih 15 dana, zabranjen rad ugostiteljskih objekata, tržnih centara, kozmetičkih i frizerskih salona, kladionica i slično. Đaci će u ovim opštinama učiti onlajn, a Budvanima i Tivćanima je preporučeno da bez prijeke potrebe ne napuštaju svoje opštine.

Na nivou Crne Gore policijski čas je uveden sat ranije, od 21 i ponovo je zabranjen međugradski saobraćaj vikendom.

Stopa aktivnih slučajeva na 100.000 stanovnika u Budvi je katastrofalna i iznosi 3.762, dok je u Tivtu 1.467. Veću stopu aktivnih slučajeva od Tivta imaju Cetinje sa 1.851, Kotor – 1.657, Podgorica sa 1.659, ali su za sada još uvijek izvan režima oštrijeg zaključavanja.

Ljekari su na izmaku snage. Sllike iz Budve gdje pacijenti po kiši čekaju prijem uz objašnjenje ljekarke da zbog opšteg nezadovoljstva često interveniše i policija, govore da strpljenje izdaje i pacijente. Dosta je i onih koji su oguglali pa ne haju: „Šetam Goricom i ispred mene čovjek hoda i razgovara na mobilnom sa nekim…’Evo dobro sam, peti mi je dan, ali dobro se osjecam… evo me na Goricu, ah, nemam simptome…”, jedan je od statusa na Fejsbuku o poštovanju preventivnih mjera. Iz svih opština upozoravaju da se dešavaju slučajevi da oboljeli i oni koji su u samoizolaciji nesmetano šetaju. Iz Ministarstva zdravlja najavljuju izmjene zakona kojima će se dati veća ovlašćenja inspekcijama, policiji i komunalnoj policiji kako bi unaprijedile do sada loš rad u sprečavanju ovakvih slučajeva.

„Vidio sam i snimke iz krcatih lokala po Podgorici, gomilu bez maski kako uživa do prvog kuku, lele, doktore, spašavaj…  Biće za nekoliko dana još veća gužva ispred covid-ambulanti po Crnoj Gori, a jutros je bila ogromna. Vidio sam previše snimaka rentgena pluća koji su se u tri dana pogoršali za ne prepoznati. Vidio sam previše padova saturacije kiseonika u krvi, vidio dovoljno naprasnih urušaja zdravstvenog stanja. Izgubili smo mnoge drage ljude. Umorni smo, iscrpljeni, vojnički rečeno, imamo gubitaka”, napisao je na svom Fejsbuk profilu ljekar Goran Jovanović.

Nadležni moraju da prelome – da li je preči turizam ili zdravlje. Mediji su nedavno objavili da je u zimskim centrima zabilježena jedna od najboljih sezona. Ljekari iz Budve upozorili su da je širenju virusa doprinio povratak građana sa odmora i zimskih centara u zemlji i regionu ali i masovno nepoštovanje epidemioloških mjera. Po povratku sa sjevera 130 učenika srednje škole „Bratsvo i jedinstvo” iz Ulcinja je u samoizolaciji. Njih 20 je pozitivno na korona virus.

„Čovječanstvo je razmaženo mikrobi nisu. Ako mislimo da imamo išta od ljetnje turističke sezone, neophodno je duže zatvaranje i stroga kontrola granica. O tome pričam već godinu”, kaže za Monitor epidemiloškinja Milena Popović-Samardžić.

Granice su i dalje otvorene. Pored građana Velike Britanije, novim mjerama je predviđen obavezan PRC test za ulazak u Crnu Goru i za građane: Francuske, Portugalije, Španije, Danske, Holandije, Irske, Belgije, Češke, Izraela, Malte, Litvanije, Estonije, Letonije, SAD, Brazila, Južnoafričke republike, Indije, Bahreina i Libana.

U Institut za javno zdravlje još nijesu stigli rezultati iz Njemačke o vjerovatnoj potvrdi prisustva britnaskog soja korona virusa u Crnoj Gori. Ljekari  upozoravaju da novi soj izaziva teže kliničke slike i kod mlađe populacije.

Slovenački infektolog Andrej Trampuž upozorio je ove nedjelje da je zbog opasnosti širenja novih sojeva korona virusa vrijeme za zaoštravanje epidemioloških mjera. Mogući novi talas posebno bi mogao pogoditi mlađu populaciju.

Uozorenja stižu i iz Njemačke. Virologinja Melani Brinkman, članica savjetničkog tima Angele Merkel, se zalaže da se odmah proglasi potpuni karantin, sveobuhvatan i kratak. Ako se bude oklijevalo, britanski soj natjeraće nas  u dugotrajni i lokdaun.

Teško da će oštrije mjere zatvaranja izbjeći i država sa procentualno najviše oboljelih u Evropi u kojoj vakcinacija još nije počela.

 

Vakcina kao dobro bogatih

Kompanija Astra Zeneka je prva kompanija koja je podnijela zahtjev za registraciju vakcine u Crnoj Gori. Proces odobravanja regularno traje do pola godine, ali su iz Ministarstva zdravlja objasnili da postoji zakonska mogućnost da se zbog hitnosti odobrenje dobije za najviše nedjelju dana.

Najavljeno je i da će hitnu saglasnost za upotrebu u Crnoj Gori dobiti ruska vakcina Sputnjik V. Ljekar Sergej Boljević sa Sečenovskog univerziteta u Moskvi, koji je neposredno uključen u pregovore za nabavku vakcine Sputnjik V, izjavio je za TV Vijesti da bi ova vakcina u Crnu Goru trebala da stigne u drugoj polovini februara. On je kazao da bi Crna Gora u prvom talasu trebalo da dobije od pet do 15 hiljada doza te da će dalje ići dinamikom u razmaku od 21 dan, koliko je potrebno za nove doze.

Stav prema ruskoj vakcini mjenja se i u EU, usljed zastoja u isporuci vakcina zapadnih kompanija evropskim zemljama. Za ovu nedjelju najavljena je posjeta ruske delegacije Institutu Torlak u Beogradu kako bi procijenili tehnološke i kadrovske kapacitete Instituta za proizvodnju vakcine Sputnjik V.

EU je naručila 2,3 milijarde vakcina, mnogo više nego je potrebno za imunizaciju 450 miliona stanovnika zemalja Unije. Međutim, pored problema sa isporukom Fajzer Biontekovih vakcina i Astra Zeneka je obavijestila da će u prvom kvartalu godine EU isporučiti samo 31 milion vakcina umjesto dogovorenih 80 miliona.

Predsednik Saveta EU Šarl Mišel izjavio je ove nedjelje da vakcina nema dovoljno, pa se toga očekuje da će tek krajem aprila i u maju postojati mogućnost da se one doniraju partnerima iz trećih država. Među partnerima je i Crna Gora.

Istraživanja govore – ukoliko se vakcinacija nastavi na ovakav način, a farmaceutske kompanije u proizvodnji vakcina vide profit a ne zdravlje ljudi, imunizacija će potrajati godinama. Sve su glasniji zahtjevi za odricanjem od intelektualnog vlasništva nad vakcinama i poštovanje apela Svjetske zdravstvene organizacije da je vakcina opšte dobro. No, nije baš realno očekivati da će bogate zemlje onemogućiti monopol farmaceutskih kompanija i profite mjerene milijardama dolara.

Da ne postoji monopol na znanje, potvrdila je Kuba koja je završila posljednju fazu provjere sopstvene vakcine Soberana 02, koja bi trebalo da bude raspoloživa od 1. marta. Kubanska laboratorija Finlaj je saopštila da će tu vakcinu moći da primi svih 11 miliona Kubanaca, a takođe i svi inostrani turisti. Mediji u EU su ocijenili da to može biti šansa i za Evropljane da nabave novu vakcinu

Prema podacima Duke Global Health Institute za sada je 16 odsto svjetske populacije bogatih zemalja obezbijedilo 60 odsto dostupnih vakcina. Ponavlja se scenario iz 2009. kada su bogate zemlje tokom pandemije svinjskog gripa prigrabile sve dostupne količine vakcine za sebe. Za utjehu je što se virus ne osvrće na ljudsku pohlepu i glupost, pa ni bogati neće biti mirni dok se ne vakcinišu i stanovnici  siromašnih zemalja.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 29. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

VALENTINA PAVLIČIĆ NA KORAK DO IZBORA ZA PREDSJEDNICU VRHOVNOG SUDA: Štrik koji treba opravdati

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednje tri godine, koliko traje vd stanje ključne pozicije u sudstvu, neizbor predsjednika Vrhovnog suda bio je i kamen spoticanja na putu zemlje u EU, kao  jedno od ključnih pivremenih mjerila koje Crna Gora mora da ispuni u okviru procesa evropskih integracija. Ta obaveza bi uskoro mogla biti štrikirana. Ukoliko bude izabrana na poziciju predsjednice Vrhovnog suda, pred Valentinom Pavličić dosta je posla

 

Opšta sjednica Vrhovnog suda na posljednjem zasijedanju ove sedmice podržala je bivšu zastupnicu države pred sudom u Strazburu, Valentinu Pavličić za kandidatkinju za poziciju predsjednice najviše sudske instance u Crnoj Gori. Posljednji stepenik biće dvotrećinska većina u Sudskom savjetu, što se ne vidi kao  prepreka,  posebno nakon  osam propalih pokušaja da se sudije  Vrhovnog suda usaglase oko kandidata koji bi bio izabran na čelo te pravosudne instance.

Tokom tajnog glasanja, od 15 sudija koliko je učestvovalo u radu Opšte sjednice, Pavličić je dobila deset, predsjednik Upravnog suda Miodrag Pešić sedam, dok su vršiteljka dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesna Vučković i sutkinja Vrhovnog suda Ana Vuković dobile po šest glasova.

Posljednje tri godine, koliko traje vd stanje ključne pozicije u sudstvu, neizbor predsjednika Vrhovnog suda bio je i kamen spoticanja na putu zemlje u EU,  jer predstavlja jedno od ključnih pivremenih mjerila koje Crna Gora mora da ispuni u okviru procesa evropskih integracija. Prije pola godine Evropska komisija je ostavila rok da se do 24. aprila ove godine ta obaveza završi, što se nije dogodilo.

Na prethodnoj Opštoj sjednici Vrhovnog suda 16. maja, nijedan od dva tadašnja kandidata – Miodrag Pešić i Ana Vuković nijesu dobili potrebnu većinu. Na osnovu izmjena Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, uslijedila je i izmjena poslovnika o radu Opšte sjednice kako bi se deblokirala ova stepenica u odlučivanju.

Ubrzanju izmjena pravila doprinio je i stav Evropske komisije (EK) koja je riješila da više ne pravi ustupke kao u slučaju usvajanja pozitivnog IBAR-a, već je isplatu prve tranše od blizu 30 miliona eura iz Plana rasta Evropske unije, direktno uslovila izborom prvog čovjeka Vrhovnog suda. Time je EK jasno stavila do znanja da neće ponoviti ustupak koji je napravila odlučivši da niz od osam propalih pokušaja imenovanja predsjednika Vrhovnog suda ne bude kočnica za usvajanje pozitivnog IBAR-a za Crnu Goru.

Ključna pozicija u sudstvu upražnjena je od decembra 2020. godine, kada se sa čela Vrhovnog suda nakon 13 godina povukla Vesna Medenica. Vesna Vučković je u septembru 2021. izabrana za vršiteljku dužnosti predsjednice Vrhovnog suda. Ona nije dobila potrebnu podršku Sudskog savjeta 2022. godine, a ponovo je bila kandidatkinja prošle godine nakon presedana, pošto njenu kandidaturu tada nije utvrdila Opšta sjednica Vrhovnog suda, već Upravni sud kojem se žalila da je prekršena procedura tokom glasanja.

Preko deset organizacija civilnog sektora je u junu 2021. godine javno za predsjednicu Vrhovnog suda podržalo sutkinju Vrhovnog suda Anu Vuković, koja se više puta do sada bez uspjeha kandidovala na tu poziciju.  Iz civilnog sektora su tada ocijenili da bi taj izbor bio istorijska šansa za nezavisnost sudstva. Tragovi opstrukcije da Vuković dođe na čelo Vrhovnog suda bili su ,međutim, jasni tokom brojnih pokušaja izbora koji su uslijedili.

Akcija za ljudska prava (HRA), koja je budno pratila dosadašnji neuspješni proces izbora predsjednika/ce Vrhovnog suda, ali i pravosuđe u cjelini,  pozdravila je ovonedeljni uspjeh Opšte sjednice Vrhovnog suda.

“Na osnovu broja glasova zaključujemo da je izmjena zakona omogućila da bar jedna kandidatkinja stigne do faze odlučivanja Sudskog savjeta, mada je motiv za izmjenu zakona bio i taj da se Savjetu omogući da napravi izbor između bar dva kandidata.” To se, međutim, nije desilo.

Valentina Pavličić je trenutno nacionalna konsultatkinja Savjeta Evrope za oblast vladavine prava u vezi implementacije presuda Evropskog suda za ljudska prava u nacionalni pravosudni sistem. Bila je Zastupnica Crne Gore pred Sudom u Strazburu. Na tu poziciju izbrana je kao dugogodišnja sutkinja, u tom trenutku predsjednica krivičnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici.

Dok je jedni vide kao profesionalca, drugi joj spočitavaju to što je uspješnu karijeru gradila u vrijeme prethodne vlasti.  Ipak, bila je jedna od rijetkih iz crnogorskog pravosuđa koja je znala  oštro da istupi u javnosti i kritikuje taj sistem.

MANS je početkom prošle godine objavio informaciju o poslovnom aranžmanu njenog supruga i kompanije Bemax. Njen suprug je of-shore kompaniju prodao Bemaxu za 50 hiljada eura, što Pavličić nije prijavila u svom imovinskom kartonu iako je bila dužna da to učini. Paviličić je to nazvala spin informacijama  usmjerenim protiv nje zbog njenog zagovaranja Predloga Zakona o oduzimanjju imovine stečenom kriminalom, koju je izradila Vlada Dritana Abazovića, koji je MANS oštro kritikovao.

Članovi Sudskog savjeta isprva su se sporili oko toga da li Valentina Pavličić ispunjava uslove da se uključi u trku za najvažniju poziciju u pravosuđu.

Kako su izvještvali mediji, sporenje na elektronskoj sjednici nastalo je oko tumačenja člana 33 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, odnosno oko toga da li nekadašnja zastupnica države pred Evropskim sudom za ljudska prava ima 20 godina kumulativnog ili kontinuiranog staža kao sudija, tužilac, advokat, notar ili na nekim drugim pravnim poslovima…

Ministar pravde Bojan Božović razjasnio je dilemu stavom da je izmjenama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, kojim se propisuju uslovi za izbor predsjednika Vrhovnog suda, omogućeno da na tu poziciju bude birana osoba koja nije sudija ili državni tužilac, a koja ima dvadesetogodišnje radno iskustvo na različitim pravnim poslovima, “koje se računa kumulativno”.

Pavličić je u uvodnom dijelu ovonedjeljne Opšte sjednice, tokom intervjua,  a prije izbora za kandidatkinju,  iznijela viđenje kakva osoba bi trebalo da bude na čelnoj poziciji Vrhovnog suda i naglasila da “nikada nije bio teži trenutak za crnogorske sudije”. Ona je navela da je njena vizija da sve ono što se pokazalo dobrim – sačuva, razvije i ojača.

“Ono što nikada u sudskom sistemu nije urađeno je funkcionalna analiza pravosuđa. To bi bila dobra alatka za obračunavanje sa uzrocima koji su doveli do tog stanja. A ne da samo gasimo požare”, navela je ona.

Osvrnula se i na stanje u Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici, uz konstataciju da je na današnji dan 169 nezavršenih predmeta u tom odjeljenju. Pavličić smatra da bi trebalo da se obezbijedi pravičnost postupka kao cjeline, jer “pravda mora da se vidi i dijeli, a ne samo da se dijeli”.

Ukoliko bude izabrana na sjednici Sudskog savjeta za predsjednicu Vrhovnog suda, pred Pavličić je dosta posla. Promjene u pravosuđu nijesu bez razloga  u fokusu Evropske komisije. Ispunjen je jedan štrik, ali mnogi tek predstoje.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KRIVIČNA PRIJAVA ZBOG FINANSIRANJA SREDNJIH VJERSKIH ŠKOLA: Sumnjiva raspodjela 4,9 miliona

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prethodne Vlade su na osnovu zaključaka, ugovora i aneksa, umjesto po Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, u prethodne četiri godine finansirale Gimnaziju ,,Sveti Sava” i Medresu ,,Mehmed Fatih” sa ukupno 4,9 miliona eura. CGO u krivičnoj prijavi traži da SDT ispita ovu državnu pomoć vjerskim zajednicama

 

 

Krivičnu prijavu protiv NN lica koja su od 2019. do 2023. godine odobrili isplatu 4,9 miliona EUR za finansiranje srednjih vjerskih škola u Crnoj Gori, podnio je Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT), početkom ove sedmice, Centar za građansko obrazovanje (CGO).

CGO se poziva na Izvještaj o reviziji pravilnosti Finansiranja vjerskih zajednica iz budžeta Crne Gore, koji je Državna revizorska institucija (DRI) objavila prošlog mjeseca. I DRI je dala negativno mišljenje na usklađenost finansiranja vjerskih škola sa Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju.

Iz DRI nalaza smo saznali da je za četiri godine vjerskim zajednicama i školama podijeljeno 8,7 miliona eura, a u DRI smatraju da sistem dodjele nije pravedan.

Vlada je za finansiranje vjerskih zajednica za četiri godine isplatila 1 975 000 eura. Najviše novca, 1,2 miliona eura, država je dala Srpskoj pravoslavnoj crkvi.  Od toga Mitropoliji crnogorsko-primorskoj 930 000, a  Eparhiji budimljansko-nikšićkoj 278 000. Islamska zajednica dobila je 331 000 eura, Crnogorska pravoslavna crkva 230 000 eura. Za ostalih 13 vjerskih zajednica izdvojeno je između 1500 i 55 000 eura, koliko je dobila Jevrejska zajednica.

Zanimljivo je da je DRI u izvještaju naveo da su u periodu nove vlasti, 2021-2023. ,,iznos sredstava kojima se finansiraju vjerske zajednice određivao na osnovu diskrecionih odluka resornog ministra, jer nijesu utvrđeni odgovarajući kriterijumi na osnovu kojih se vrši odobravanje sredstava i procjena potreba vjerskih zajednica prilikom odobravanja”.

Vjerske zajednice su i po drugim osnovama dobile još dodatnih 1,87 miliona eura. Osnov za podjelu para je bio različit: Zakon o kulturi, Ugovor o grantu za prenos EU sredstava, Odluke Vlade – Komisije za raspodjelu dijela sredstava budžetske rezerve i Komisije za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti i dr.

Institucije iz čijih budžeta je uplaćivan novac na račun vjerskih zajednica su: Ministarstvo  pravde, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija,  Ministarstvo finansija, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Ministarstvo kulture i medija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo rada i socijalnog staranja i Zavod za zapošljavanje.

Na osnovu sprovedene revizije utvrđeno je da nije uspostavljen odgovarajući normativni okvir koji reguliše finansiranje vjerskih zajednica iz budžeta Crne Gore. Postojeći normativni okvir koji je u primjeni ne obezbjeđuje u dovoljnoj mjeri predvidljivost i pravednost u regulisanoj oblasti, konstatovao je DRI.

Najviše novca je otišlo za finansiranje srednjih vjerskih škola  – 4,9 miliona eura. Medresa ,,Mehmed Fatih” Islamske zajednice u Tuzima dobila je 3, 1 miliona eura,  a 1,8 milion  Gimnazija ,,Sveti Sava” Mitropolije crnogorsko-primorske u Podgorici.

DRI je konstatovao da je finansiranje srednjih vjerskih škola vršeno na način koji nije u skladu sa Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju.

Iz CGO su ukazali da je Član 139 stav 3 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju propisuje da se samo srednje vjerske škole koje izvode javno važeće obrazovne programe mogu finansirati iz Budžeta Crne Gore.

Umjesto po slovu zakona, novac za vjerske škole Vlada je dijelila zaključcima, ugovorima i aneksima ugovora. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija ne raspolaže dokumentacijom na osnovu koje se može uvjeriti na koji načen je vršen obračun iznosa koji su uplaćeni srednjim vjerskim školama, navodi se u nalazu DRI. Dodaje se da su  iznosi sredstava koji se uplaćuju vjerskim školama određeni zaključcima Vlade Crne Gore, a Ministarstvo vjerskim školama uplaćuje iznos u skladu sa zaključenim ugovorima.

,,Iako su ove isplate pokrivane ugovorima o finansiranju i aneksima tih ugovora, a u skladu sa zaključcima Vlade, jasno je da nikakvi zaključci Vlade niti ugovori i aneksi ne mogu imati pravnu valjanost ako su suprotni zakonu”, naveli su iz CGO-a.

Pomenuti član 138 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, propisuje da javna ustanova stiče sredstva iz budžeta Crne Gore za jednu školsku godinu na osnovu ekonomske cijene koštanja obrazovanja učenika za određeni obrazovni program, broja učenika, koeficijenta programske grupe u koju je obrazovni program razvrstan i drugih kriterijuma karakterističnih za obrazovni program, ustanovu i određeno područje.

Na osnovu ovih kriterijuma, Ministarstvo donosi metodologiju za izračunavanje ekonomske cijene koštanja obrazovanja učenika za svaki obrazovni program. Sve opet u skladu sa normativima i standardima, koje donosi Ministarstvo uz prethodno pribavljeno mišljenje Nacionalnog savjeta. Normativima i standardima propisuju se mjerila za: formiranje odjeljenja i grupa, organizovanje savjetodavne službe, biblioteke, administrativno-računovodstvene i tehničke službe i vrednovanje materijalnih troškova.

Umjesto svega ovoga za vjerske škole važeći su zaključci Vlade.

Na osnovu dva zaključka Vlade, jedan iz 2022, drugi 2023, Ministarstvo prosvjete je sa Srednjom vjerskom školom Gimnazija ,,Sveti Sava” potpisalo Ugovor o finansiranju. I prethodne dvije godine im na ime Ugovora isplatilo po 900 hiljada eura, ukupno 1,8 miliona.

Takođe na osnovu zaključka Vlade, Ministarstvo prosvjete je, počev od marta mjeseca 2018. godine, sa Srednjom vjerskom školom – Medresa ,,Mehmed Fatih” potpisalo ugovor o finansiranju. Ministarstvo je ovoj školi mjesečno uplaćivalo 50.000 eura na ime bruto plata i ostalih ličnih primanja zaposlenih u školi, rashoda za materijal i usluge, za tekuće održavanje, kao i troškova ishrane učenika u domovima. Ovaj način finansiranja je trajao do kraja 2020. godine.

Sljedeće, 2021. Medresi je, za tu godinu, uplaćeno pola miliona eura, a 2022. i 2023. godine po 800.000 eura. Za četiri godine ukupno 3,1 milion eura.

Ukazujući na moguću zloupotrebu službenog položaja sa ogromnom štetom za Budžet Crne Gore, iz CGO su ocijenili da kršenje zakonskih odredbi, koje su jedan vid brane diskrecionom, i moguće koruptivnom, djelovanju funkcionera koji odlučuju u finansiranju vjerskih škola, zahtijeva profesionalnu pozornost SDT-a. Na SDT-u je da pokaže da li ima volje da se dođe do NN političara.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo