Povežite se sa nama

Izdvojeno

KRIZA VLASTI: Imamo mandatara, ostalo da smo zdravo

Objavljeno prije

na

Ovo je prvi put da je mandat za sastav vlade povjeren nekome ko nije unaprijed obezbijedio sigurnu podršku neophodne većine. Abazovićevu poziciju komplikuje to što se njegovi i doskorašnji i odskorašnji partneri nadaju neuspjehu manjinske vlade

 

Mjesec od kako je parlament izglasao nepovjerenje Vladi Zdravka Krivokapića, izvjesno je samo ime mandatara za sastav nove vlade. Nema dileme,  predsjednik Đukanović će Abazoviću dati i formalno pravo da pokuša sastaviti vladu. To se očekuje „možda već danas“, ponavljaju naši sagovornici danima, podsjećajući da uskoro ističe posljednji rok za takav potez predsjednika države.

Sve ostalo je nepoznanica.

Prema planu o kome se pregovara već nekoliko mjeseci, u vladu će ući URA, vjerovatno SD („to je izvjesno“, kažu sagovornici Monitora ), a sigurno Bošnjačka stranka i albanske nacionalne partije. Oni skupa u parlamentu imaju 12 poslanika. Od početka ove priče, a posebno nakon potpisivanja Memoranduma o saradnju sa ciljem „deblokade institucija“, sredinom decembra prošle godine, SNP Vladimira Jokovića figurira kao očekivan i poželjan partner u novoj vladi.

Sve je manje izvjesno da će čelnici SNP-a smoći snage za takav potez, rizikujući da se suoče sa nezadovoljstvom dijela članstva i novim podjelama u partiji. Tim prije što krajem marta predstoje lokalni izbori u Beranama, jednom od najjačih uporišta te partije. Neuspjeh na tim izborima značio bi, najvjerovatnije, odlazak Jokovića i njegovih saradnika sa čelnih pozicija u partiji i odustajanje od pokušaja da se SNP udalji od matrice „srpskog bloka“ i da se pozicionira bliže centru i prograđanskim partijama.

Sjednica Glavnog odbora partije najavljuje se i odlaže nedjeljama. Zvanično, Glavni odbor SNP-a će se o ulasku u vladu izjasniti nakon što dobiju „konkretnu ponudu“, odnosno, popis programskih ciljeva i ministarskih resora koji će im pripasti. Nezvanično, o tome se odavno razgovara i dogovara. Joković zna šta može da očekuje, a šta treba da da.

Dok SNP odlaže donošenje konačne odluke, potencijalni partneri za formiranje manjinske vlade gube strpljenje.  Prema nezvaničnim informacijama, tokom ove nedjelje intenzivirani su pregovori GP URA i SDP-a o njihovom ulasku u buduću vladu. Pod uslovom da tamo ne bude SNP-a. Dijelom zato što SDP Raška Konjevića i SNP, svako iz svojih razloga, ne žele zajedno u izvršnu vlast. Dijelom što ciljaju na iste resore – prije svega ministarstvo finansija, pa je teško udovoljiti zahtjevima i jednih i drugih.

U toj podjeli, koja je nezvanična i nije konačna, pominju se da bi SDP/SNP dobio još ministarstva poljoprivrede, zdravlja, prosvjete i MUP ili odbranu. Albanskim partijama i Bošnjačkoj stranci pripali bi, uz još neke pozicije, i resori rada i socijalnog staranja, ljudskih prava, informacionog društva i saobraćaja (ukoliko se rasformira aktuelno Ministarstvo kapitalnih investicija i iz njega, ponovo, izdvoje energetika i saobraćaj). Ostala mjesta –  planirano je 18 ministarstava i tri potpredsjednička mjesta – podijelili bi URA, moguće SD i nestranačke ličnosti.

O imenima mogućih ministara prerano je govoriti. Na naše pitanje o novoj vladi i njegovoj učešću u njoj, aktuelni ministar kome nezvanični izvori predviđaju nastavak mandata (u tom ili drugom resoru) odgovara sa „nemam pojma“. Djeluje uvjerljivo.

Partije koje će dati članove vlade nemaju potreban 41 glas u parlamentu. I to će biti prvi put da se mandat za sastav vlade povjeri nekome ko nije unaprijed obezbijedio, potpisima poslanika garantovanu, podršku neophodne većine. DPS, kao ni DF, ne žele da naredne, vanredne, izbore organizuje  Vlada Zdravka Krivokapića. Iako ih ne raduje  pomisao na moguću manjinsku (Abazović joj tepa evropska) vladu. I to pokazuju, svako na svoj način.

Nakon prošlonedjeljnih konsultacija sa Đukanovićem o formiranju nove vlade, potpredsjednik DPS-a Jevto Eraković stavio je do znanja da se u toj partiji ne mire sa pozicijom u kojoj se od njih očekuje podrška (glasovi u parlamentu) a za uzvrat ne nudi ništa. „Situacija se promijenila“, kazao je on objašnjavajući da je neophodno formirati političku vladu „partija evropskog puta“ u kojoj bi bio i DPS. Tako je otvorio mogućnost da više ne mora da važi ni ono što je izgledalo neupitno (javna podrška DPS-a manjinskoj vladi) i što je, zvanično najavljivano iz te partije. DPS samo tvrdi pazar, kaže sagovornik Monitora upućen u pregovore.

Đukanović, kaže, i dalje prihvata model manjinske vlade ali je očigledno da je i on svjestan novih okolnosti koje je donio pohod Vladimira Putina na Ukrajinu. Boja mu se vratila u lice. Đukanoviću je jasno koliko malo treba da se, u sadašnjim okolnostima,  vrati u igru kao čovjek na koga se Zapad može osloniti. Znajući sve njegove slabosti i prepoznajući da je on najveća prepreka na putu stvarne demokratizacije i evropeizacije Crne Gore. Ali ne i jedina.

DF i Demokrate ,,institucionalno i vaninstitucionalno” pokušavaju da spriječe  novu parlamentarnu većinu (sa ili bez SNP-a) da preuzme rukovođenje Skupštinom i formira novu vladu.

Strahinja Bulajić, potpredsjednik parlamenta koji se stara o njegovom radu nakon smjene Alekse Bečića, odbio je zahtjev dijela poslanika da za 3. mart zakaže sjednicu na kojoj bi se započeo postupak izbora novog predsjednika Skupštine. Bez adekvatnog utemeljenja u propisima, Bulajić je svoju odluku obrazložio političkim stavovima sa aktuelnih protesta u organizaciji Demokrata, DF-a i dijela ministara Vlade kojoj je izglasano nepovjerenje (Milojko Spajić, Jakov Milatović…).

„Imajući u vidu izraženu složenost situacije u Crnoj Gori i ogromne izazove miru, stabilnosti i bezbjednosti građana i zemlje, koristim ovu priliku da obavijestim međunarodnu i domaću javnost, da neću zakazati sjednicu Skupštine, zbog toga što se nijesu stekli politički uslovi“, poručio je Bulajić. Najavio je i dalju blokadu rada parlamenta: „Do zakazivanja sjednice Skupštine Crne Gore na kojoj bi se našao zahtjev koji bi označavao prekrajanje izborne volje od 30. avgusta 2020. godine ne može doći“.

Šta su to politički uslovi koji se nijesu stekli, Bulajić i njegove kolege iz DF/Demokrata ne mogu objasniti na osnovu Ustava i važećih zakona. Za sada znamo da smo, uz Ustavni sud, pravosuđe i tužilaštvo, proširili ovako krug institucija koje su u v.d. stanju, ograničenog mandata. Ili nijesu funkcionalne zato što im nedostaje neophodni kadar (sudije od Ustavnog suda pa naniže). Vlada je u tehničkom mandatu. Predsjednik države je odlazeći (da li je?). Van funkcije je stavljen i Savjet za odbranu i bezbjednost, pošto je premijer Krivokapić došao sa stavom da sjednici mora prisustvovati predsjednik Skupštine u punom mandatu, a ne njegov privremeni zamjenik (vršilac dužnosti). Sa čime se Bulajić saglasio i otišao sa sjednice.

Prethodno je paralisano, bez kvoruma, ostalo i Vijeće za nacionalnu bezbjednost. Dio članova ne želi da učestvuje u njegovom radu u sadašnjim okolnostima. Konačno, u srijedu veče su se oglasili i iz Ministarstva odbrane stavom da, bez odluka Savjeta za odbranu i bezbjednost, oni ne mogu prihvatiti realizaciju obaveza koje proističu iz članstva Crne Gore u NATO, a vezane su za aktuelnu rusko-ukrajinsku krizu. Nemaju naređenje.

,,Ukoliko postoji parlamentarna većina koja želi zakazivanje Skupštine onda je rušenje demokratije ako ne zakazujete sjednicu”, prenio je Jevto Eraković stav DPS-a. U skladu s tim, naši nezvanični sagovornici iz nove većine kažu da će naći način da provedu svoje odluke, odnosno izaberu novu vladu i predsjednika parlamenta, ,,makar na livadi”. I oni se, poput svojih oponenata, pozivaju na Ustav, demokratske principe i državne (nacionalne) interese.

Jedni i drugi ponavljaju kako rade u skladu sa zakonom. Iako znaju da zakona nema. Poslovnik o radu Skupštine nije propis koji ima težinu zakona. Crna Gora nema zakone o Vladi i Skupštini koji bi, pored ostalog, definisali jasan redosljed poteza u ovakvim situacijama. Ni DPS ni njegovi nasljednici na vlasti iz koalicija Zajedno za Crnu Goru, Mir je naša nacija i Crno na bijelo nijesu željeli da donese te propise, kako bi, iz pozicije vlasti, zadržali manevarski prostor za vlastite interpretacije i manipulacije. Sada trpimo posljedice te sebičnosti.

Za osamnaest mjeseci, od hibridnog režima stigli smo do države u v.d. stanju. Trenutno funkcionišu samo policija i komunalna preduzeća. Ali ne sva, pošto su i lokalne vlasti u Tivtu i Budvi takođe u blokadi, paralisane sukobima partija koje čine vladajuću većinu. Dok se Vlada ne dosjeti svoje obaveze da uvede prinudnu upravu i inicira nove izbore.

Tu je i rat u Ukrajini. Političari i analitičari sa Zapada upozoravaju da bi Moskva mogla zaigrati na novu destabilizaciju Zapadnog Balkana, preko ranije uspostavljene saradničke mreže. Tome se, predlažu, valja suprostaviti jačajući pozicije naših. Uz pripadajuću amnestiju. Eto prilike da se u Crnoj Gori nastavi bal pod (nacionalnim i vjerskim) maskama.

Abazoviću je, u međuvremenu, povjeren mandat za sastav vlade. ,,U uvjerenju da je u najboljem interesu Crne Gore da što prije dobije vladu u punom kapacitetu njene funkcionalnosti, posebno zbog dodatnih bezbjednosno-političkih izazova generisanih ratom u Ukrajini i njegovom refleksijom na stabilnost našeg regiona, očekujem da u kratkom roku parlament Crne Gore održi sjednicu i odluči o programu i sastavu Vlade na predlog mandatara”, navodi se u saopštenju iz Đukanovićevog kabineta.

Abazovićevi doskorašnji (DF, Demoktare) i odskorašnji partneri (DPS tu ne mora biti jedini) nadaju se da će biti nedorastao povjerenom poslu. Samo što cijenu evetualnog neuspjeha neće platiti samo URA. Vrijeme izgubljeno u igrama prijestola moglo bi skupo koštati građane Crne Gore.

Zoran RADULOVIĆ    

Komentari

INTERVJU

ANA VUKOVIĆ, SUTKINJA VRHOVNOG SUDA: Politika želi  pravosuđe po svojoj mjeri

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osam neuspjelih  pokušaja izbora predsjednika Vrhovnog suda samo su  dodatna potvrda urušenosti crnogorskog sudstva. Odbijanjem da  vlastitog vođu izabere iz reda svojih kolega, crnogorsko sudstvo negiralo je sopstveni autoritet, dostojanstvo i poštovanje

 

 

MONITOR:  Od šestoro sudija Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici, četvoro se prijavilo u Apelacioni sud, nakon što  je Sudski savjet  raspisao konkurs. Kao kandidatkinja za poziciju predsjednice Vrhovnog suda ocijenili ste da to ne bi trebalo dozvoliti. Šta bi to značilo za Specijalno odeljenje i neke od ključnih procesa koji traju?

VUKOVIĆ: Značaj Specijalnog odjeljenja u ukupnim društvenim reformama nije potrebno posebno objašnjavati. Nedovoljan kadrovski potencijal Specijalnog odjeljenja mora  se hitno ojačati. U suprotnom, odliv kadra će neminovno dovesti do  zastoja u funkcionisanju ovog odjeljenja, a svaka sporost  je ozbiljna prijetnja pravdi.

MONITOR: Šta se može uraditi da Odeljenje koje inače ima problem sa kadrovskim kapacitetima ostane bez sudija?

VUKOVIĆ: Pravosuđe je u brojnim problemima. Nije ih moguće sve riješiti, ali  neke je moguće spriječiti. Napredovanje sudija  Specijalnog odjeljenja u višu instancu,u ovom trenutku,  sigurno nije  dio rješenja problema. U nove  procese izbora sudija ne smijemo  ući uz loše i sporo sprovođenje pravde. Ceh loše kreirane kadrovske politike,  koji već plaćamo, ne ostavlja puno mogućnosti da se upražnjena sudijska mjesta blagovremeno popune kadrovima odgovarajućih stručnih i iskustvenih kompetencija.

MONITOR: Kazali ste da ste čuli da je većina sudija koji su konkurisali to učinila iz inata, kako bi dobili reakciju na težinu posla i stanja u kom se nalaze.   Gdje leži odgovornost za takvo stanje, i na kome je da to riješi?

VUKOVIĆ: Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici, već duže  funkcioniše u smanjenim kadrovskim i prostornim kapacitetima,  što se uz veliki priliv predmeta složene strukture odrazilo na dugo trajanje sudskih postupaka i mali broj prvostepenih presuda. Predstojeća izmjena  procesnog zakona (ZKP)omogućiće veću efikasnost u  postupanju i  eliminisati brojne zloupotrebe koje su  značajno uticale na ažurnost procedura. Ipak,  i u postojećim uslovima organizaciju rada  ovog odjeljenja moguće je unaprijediti  brižljivim planiranjem  svih aktivnosti sa jasno definisanim rokovima, uz uspostavljanje mehanizama kontrole djelotvornosti sprovedenih aktivnosti.

Odgovornost je na svakom sudiji pojedinačno. Profesionalac je onaj koji daje sve od sebe i  onda kada su postojeći uslovi za to daleko od zadovoljavajućih. Integritet, stručnost i lična posvećenost svakog sudije ponaosob, dodatna su  afirmacija garancije nezavisnog sudstva, čiju  potvrdu u hijerarhiji sudske vlasti, svojim ličnim primjerom mora obezbijediti Predsjednik suda.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

VLAST I FINANSIJE: Nema para, ima problema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić ne haje za neispunjena obećanja. Umjesto toga najavljuje nove povišice. I investicije. Na sve strane. To što para nema nije, izgleda, njegov problem. Ali jeste građana

 

Dok se nadležni skupštinski odbori lagano pripremaju za predstojeću raspravu o prijedlogu zakona o budžetu za 2025. godinu, informacije sa raznih strana ukazuju da bi taj dokument (budžet) mogao imati ozbiljnih problema pri susretu sa realnošću. Najprostije, nema para. Odnosno, ako ih možda i ima onda one nijesu dobro raspoređene. Fali tamo gdje ne bi smjelo.

Krenimo iz Skupštine Crne Gore. Naumljeno je da se poslanicima, kao i svim drugim javnim funkcionerima, zarade uvećaju za 30 odsto. Tako bi predstavnici zakonodavne vlasti ubuduće imali, u prosjeku, startnu platu od približno 2,6 hiljada eura. Kada se doda dodatak na staž i raznorazne skupštinske naknade (predsjednici poslaničkih klubova, skupštinskih odbora…) izaći će to na tri hiljade eura.

Da narodni predstavnici budu još malo rasterećeniji, pomoći će i personalni asistenti/savjetnici. Na zahtjev predsjednika parlamenta Andrije Mandića novac za njihovo angažovanje predviđen je budžetom za narednu godinu. Mada se, izgleda, ministar finanasija Novica Vuković nada da  poslanici neće prihvatiti dar. “Oni kao posebna grana vlasti imaju mogućnost da sami donose zakone, koeficijente, sistematizacije i sistem zapošljavanja. Izvršna vlast u tom smislu nema uticaja na Skupštinu“, kazao je  Vuković. „Na poslanicima je da se odrede tokom glasanja da li ta sredstva njima trebaju u tu svrhu ili se to može preusmjeriti, recimo, za sanaciju nekog vrtića.” Biće to zanimljivo ispratiti.

Krenimo sada sa tanje strane. U prijedlogu budžeta za 2025. godinu  za rad MUP-a i Uprave policije predviđeno je blizu četiri miliona manje nego za ovu godinu, požalio se Zoran Brđanin, direktor UP, na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu. To, po njegovoj računici, znači da neće biti novca za zapošljavanje novih policajaca. Njih, prema važećoj sistematizaciji, nedostaje makar 1.200. Zapravo, objasnio je direktor UP, u predloženom budžetu nema novca čak ni za zapošljavanje svršenih polaznika policijske akademije. „To nam je nekih milion i po“, kazao je, pa primijetio kako su ostali i bez traženih sredstava (138 hiljada eura) za nabavku uniformi. „Ta nam uniforma treba. Nemamo za nabavku rezervnih djelova, za službena vozila, plovila, za laboratoriju i forenzički centar…”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DONACIJE VLADE I DRŽAVNIH PREDUZEĆA SPC: Blagoslov koji nas košta milione 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do ove godine Eparhiji budimljansko nikšićkoj iz budžeta je isplaćeno 1,9 miliona eura. Mitropoliji Crnogorsko primorskoj uplaćeno je 1,6 miliona eura. Najveći dio u posljednje četiri godine: 2021. godine 437 hiljada, 2022. – 654 hiljada eura, tokom protekle 208 hiljada i ove godine 106 hiljada eura

 

Vlada Crne Gore je u junu prošle godine odobrila 220.000 eura Eparhiji budimljanko-nikšićkoj za rekonstrukciju Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Državna revizorska institucija (DRI) je, u svom nedavnom Izvještaju o Budžetu za 2023, ustanovila da nema priložene propratne dokumentacije, kao i da nije navedena obaveza izvještavanja o utrošku navedenih sredstava.

U izvještaju DRI se navodi da im je Ministarstvo pravde proslijedilo dopis Eparhije budimljansko-nikšićke u kom je navedeno da je do 1. jula 2024. godine, utrošen iznos od 60.000, dok će se preostalih 160.000 eura biti utrošeno u narednom periodu.

Iz DRI su naveli da je ovim prekršeno niz pravila, te da su ,,Vlada i resorna ministarstva dužni da prije usvajanja zaključaka i plaćanja iz tekuće budžetske rezerve obezbijede relevantnu dokumentaciju kojom se vrši pravdanje odobrenog iznosa, kako je i predviđeno aktom o bližim kriterijumima za korišćenje sredstava tekuće i stalne budžetske rezerve i uputstvom o radu državnog trezora”.

U posljednje četiri godine, Vlada je za finansiranje vjerskih zajednica za četiri godine isplatila milion i 975 hiljada eura. Najviše novca je izdvojila za Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve – 930 hiljada, potom za Islamsku zajednicu u Crnoj Gori – 331 hiljadu, dok je Eparhiji budimljansko-nikšićkoj SPC dala 278 hiljada eura. Crnogorska pravoslavna crkva je za isti period dobila 231 hiljadu eura. Ostalih 13 vjerskih zajednica dobilo je između hiljadu i po i 55 hiljada eura, koliko je dobila Jevrejska zajednica.

Raniji izvještaj DRI-ja je pokazao da je posebno sporno finansiranje srednjih vjerskih škola, za što je iz budžeta isplaćeno 4,9 miliona eura. Čak tri miliona i sto hiljada eura dobila je Medresa ,,Mehmed Fatih” Islamske zajednice u Tuzima, a milion i 800 hiljada Gimnazija ,,Sveti Sava” Mitropolije crnogorsko-primorske u Podgorici.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je proteklog mjeseca podnio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv NN lica koja su od 2019. do 2023. godine odobrili isplatu 4,9 miliona eura za finansiranje srednjih vjerskih škola u Crnoj Gori. ,,To je urađeno suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, što je utvrdila i Državna revizorska institucija (DRI) i dala negativno mišljenje na usklađenost finansiranja srednjih vjerskih škola sa ovim zakonom, a što ukazuje i na zloupotrebu službenog položaja sa ogromnom štetom za Budžet Crne Gore”, naveli su iz CGO.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo