Iako je tokom školovanja specijalizirao ,,biološku vrijednost sadnog materijala krompira u zavisnosti od roka vađenja”, Milutin Simović se bolje i lagodnije snalazi u disciplini zaštite vođe režima. Otkada je postao šef poslaničkog kluba vladajuće partije, Simović ne spava. Na danonoćnoj je straži. Krompir je krompir, Milo je Milo.
Po sopstvenom priznanju – skoro 14 godina, u sedam vlada, bio je ministar poljoprivrede i obavljao odgovoran posao u izuzetno teškom i izazovnom vremenu: ,,Biti član Vlade u tako dugom periodu i dobiti tri mandata u Vladi Mila Đukanovića, tri u Vladi Filipa Vujanovića i jedan u Vladi Željka Šturanovića je bila posebna čast, ali i obaveza.” Dirljivo.
Ipak, gledajući tu neskrivenu poletnost reklo bi se da je tek preuzimanjem sadašnje funkcije pronašao sebe: u nepisanoj podjeli posla, uz Miodraga Vukovića, zadužen je za reagovanja na sve što bi moglo uznemiriti tu nježnu biljku, voljenog mu premijera.
Za obavljanje tako važne dužnosti, nužno je u svakom trenutku znati i predvidjeti šta premijer želi i koji su mu prioriteti. Simović tako precizno uočava koliko je za opstanak režima važno pospješivati diobe u Crnoj Gori. Na tom zadatku naročito je izgarao tokom prethodna dva izborna ciklusa. Pred oktobarske parlamentarne izbore, šest godina nakon referendum, naoružan gnjevom pravednijem napada opoziciju: „Međunarodni ugled države nije ugrozilo, niti je moglo ugroziti, ni to što su trčakarali od Brisela do Vašingtona, ponižavajući sebe i državu moljakanjem da se Crnoj Gori onemogući pravo na referendum, pa potom upirali da joj se ne dodijeli status kandidata i na koncu plakali da EU ne počinje pregovore sa Crnom Gorom”. Pa onda: ,,Da su ikad išta znali o spoljnoj politici, ne bi toliko puta bili na gubitničkoj strani, demantovani od onih koji su im, navodno, pružali političku podršku, izgubljeni u prevodu.” Oponašanje šefa dođe kao takmičarska disciplina u okviru DPS-a. Simović se tu odlično kotira.
Prvi poljoprivrednik režima, zaljubljenik je odbore – član je skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, Odbora za međunarodne odnose i iseljenike te Odbora za antikorupciju. Zaljubljenik je, prirodno, i u djelo vlasti kojoj pripada: ,,Gradimo dobre i prijateljske bilateralne odnose sa svim državama, učlanjeni smo u sve relevantne međunarodne organizacije, najbolji smo primjer međuvjerskog, međunacionalnog i međukulturnog sklada, regionalni smo faktor stabilnosti. Crna Gora danas predvodi proces evropskih integracija na Balkanu i prva je naredna članica NATO.”
Zna se čija je glavna zasluga za nastanak ovozemljskih rajskih vrtova. „DPS je decenijama najjača partija, između ostalog, što nikada nije ljude oko sebe i u sebi dijelila na mlade i stare”. Tu je u pravu. Nema stari i mladi. DPS dijeli ljude na ,,naše” i ,,njihove”. Simović na drugom mjestu, veze u istom ritmu: ,,Svaka partija želi da ima što više birača, ali mi u DPS-u ne povlačimo poteze koje po automatizmu preračunavamo u nove birače.” Nema šanse. Simovićev kolega Zoran Jelić na zatvorenoj partijskoj sjednici: ,,Ako zaposlimo svog čovjeka, smanjili smo njima a povećali nama. Hajde da pomognemo čovjeku da se zaposli i imaćemo efekat četiri glasa za DPS.”
Simović će ostati upamćen i po vanvremenoj izjavi da je DPS ,,najjača partija u Crnoj Gori zbog toga što ima najbolju seniorsku selekciju, najbolju mladu selekciju, najbolje omladince i kadete.” Kao puškom.
No, od Simovićevih izjava mnogo su važnija djela. I – optužbe za djela. Lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević sredinom pretprošle godine osuđen je na kaznu od hiljadu eura koje mora da plati funkcioneru DPS-a, kao naknadu nematerijalne štete zbog povrede časti i ugleda, odlučila je sudije Osnovnog suda u Podgorici Sonja Drašković.
Zašto? Svojevremeno je Medojević osumnjičio bivšeg ministra poljoprivrede da se 14. 08. 2009. godine nalazio u društvu odbjeglog narkobosa Darka Šarića i to na svečanosti otvaranja Šarićeve diskoteke Municipium u Pljevljima. Nakon što je Simović demantovao Medojevićeve tvrdnje, govoreći da je tih dana bio u Beogradu, a što potvrđuje, kazao je, i ovjera njegove putne isprave, Medojević je ponovio kvalifikacije i dodao da ,,pri putovanju iz Beograda u Podgoricu ne treba pasoš i niko ne treba da ,,lupa pečat” te da se Simović tokom izborne kampanje za gradonačelnika Pljevalja više puta sastajao sa Darkom Šarićem”.
Medojević je u odgovoru na tužbu naglasio da za svoju priču ima više svjedoka. Naveo je da se Simović susretao sa Šarićem, da je riječ o starim znancima, još od 2006. godine, ,,kada su zajedno bekrijali u jednom pljevaljskom lokalu uz pjesme folk dive Jadranke Barjaktarević. Medojević je predložio i saslušanje pjevačice. Sud je, razumije se – odbio. Imaju u sudstvu razumijevanje za zvjezdice Granda, ne žele da ih uznemiravaju.
Nijesu manje ozbiljne Simovićeve druge veze sa ljudima iz sfere kreativnog biznisa. Monitor se posebno bavio mljekarom Zora u Beranama. Donirale su je članice Evropske unije, a trebalo je da zapošljava crnogorske građane koji su u tom periodu deportovani iz Luksemburga. ,,Jedina fabrika dugotrajnog mlijeka u državi radila je s minimalnim kapacitetima, a početkom 2010. godine proizvodnja je zbog velikih gubitaka i dugovanja novca seljacima za mlijeko, morala stati. Pokušaj prve privatizacije nije uspio, da bi krajem ovog ljeta bila prodata za dvjesta pedeset hiljada eura preduzeću Šimšić Lazine.” Vlada je, uz to, preuzela dug fabrike od oko osamsto pedeset hiljada eura. Na naš račun.
Priča teče dalje. Direktor mljekare Tomas Hodž pravosnažno je osuđen na godinu dana zatvora zbog pljačke i korupcije, saznao je prošle godine naš list. Tada je postupajuća sutkinja Dubravka Popović kazala: „Mi smo najprije preko međunarodne potjernice pokušali da obezbijedimo njegovo prisustvo na suđenju, što je bila primjedba na prvu presudu, kojom je takođe bio osuđen na godinu zatvora. U trag mu se nije ušlo, ali smo pronašli nove svjedoke koji su otkrili neoborive činjenice iz njegovog poslovanja. Taj čovjek je napravio dar-mar u mljekari”.
Ide glavno: Hodž i Simović bili su direktni poslovni partneri duži niz godina! Prema dokumentima privrednog registra, u koje smo imali uvid, Hodž je obavljao funkciju izvršnog direktora firme (registarski broj 40004761) dok je Simović bio član upravnog odbora. Hodž je, rekosmo, pravosnažno osuđen. Simović drži političke govore.
Sve navedeno partija zna da cijeni. Kada je nakon skoro petnaest godina napustio poljoprivredu i otisnuo se u vode visoke, partijske politike, potrudio se da taj resor ne ostavi nebranjenim. Supruga Ljiljana ostala je u Ministarstvu poljoprivrede da brani boje familije Simović. Milutin sada kući mjesečno donese 1700 eura, Ljiljana oko hiljadu manje. Imaju kuću od 214m2, brvnaru na Žabljaku površine 85m2, a kćerka Milena, na svoje ime, posjeduje i stan od 72m2.
Jednom, na zatvorenoj sjednici pljevaljskog odbora DPS-a, prema izvorima Vijesti, Simović je novinare nazvao lešinarima. Čovjek, prosto, ne voli kada se njime bave. Razumijemo ga: ko bi sa ovakvom profesionalnom biografijom i volio?
Marko MILAČIĆ