Povežite se sa nama

Izdvojeno

KRSTO ANDRIJAŠEVIĆ, SKULPTOR, SLIKAR I MAJSTOR CRTEŽA: Moji radovi su moja đeca

Objavljeno prije

na

U pravu su bili oni koji su tvrdili da iz njega  “progovara iskrenost i kad ćuti i kad zbori…” A zbori, o svijetu umjetnika i umjetnosti. U onom  materijalnom, prolaznom, trivijalnom,   Krsto se nije tako dobro, ni  nalazio, ni snalazio “ Moje stvaralaštvo i moj život to je jedno isto’’,  naglašava

 

Sa Krstom Andrijaševićem istaknutim crngorskim vajarom u njegovom  smo domu. Tutnje  one beskrajne kiše po Nikšiću, a naš domaćin, zagonetnog osmijeha i veselih, širom otvorenih   očiju,  polako priča. U pravu su bili oni koji su tvrdili da iz njega  “progovara iskrenost i kad ćuti i kad zbori…” A zbori, o svijetu umjetnika i umjetnosti. U onom  materijalnom, prolaznom, trivijalnom,  Krsto se nije tako dobro, ni  nalazio, ni snalazio  “ Moje stvaralaštvo i moj život to je jedno isto’’,  naglašava. Na zidovima njegovog doma radovi crnogorskih kolega. Crteži Branka Burića, pasteli Uroša Toškovića, ulja Mikija Radulovića, Žarka Bjelice, Vladimira  Djuranovića, Žarka Vojičića, Novice Kovača…Podsjećaju na drage prijatelje i lijepa druženja. Ploča Ksenije Cicvarić vrti se na starom gramofonu.

Imao je tri godine kada je počeo slikati. Ikone u starim drvenim ramovima  koje su ukrašavale zidove rodne  kuće u selu Balosave kod Vilusa, bili su Krstovi prvi modeli.  Vodenim bojama starijeg brata,  bojio  je listove papira i  ponosno pokazivao ljudima koji su dolazili u goste. “ Biće nešto od ovoga maloga”, primijetio je neko.  I dok je ‘’ čuvao janjce’’ po balosavskim kamenjarima,  crtao je. Bijeli zaravnjeni kamen premazivao je zemljom  I onda kamenčićem pravio crtež ’’ Svaki sam morao  da uništim da bih počeo drugi.’’Pamti i da je ležeći pored janjaca, kako ih on zove, posmatrao nebo i pratio zamišljene linije oblika i motiva, pitajući se šta se krije iza oblaka i šta postoji iza ovog pojavnog. Maštao je i o svjetovima u koje  se moglo bijelim motornim vozom, uskotračnim šinama sa stanice u Vilusima. Sjećanja na te dječačke dane zabilježio je u prozi i pjesmama objavljenim u knjizi  Đevojači vez iz Balosave. Sanjao je i poslije.Pikasa kako prodaje njegove radove, ali crteži su prostrti po podu i ne uspjeva da u snu razazna šta je nacrtao…

Bukvar je  bio je nova stvaralačka  inspiracija.Već u prvom razredu vjerno je olovkom precrtavao  ptice i životinje sa stranica  udžbenika.’’ Jednom sam bio bolestan 15 dana. Brat je bio u trećem, a ja u prvom razredu. Seoska škola i svi kod jednog učitelja, Krsta Nikolića. Po bratu pošaljem crteže  učitelju, a on kaže: ‘Boga mi,  Novače  ovo si mu ti crtao.’ Brat mu  odgovori‘ Učitelju, ja to tako ne umijem ’’.

Školovanje  je nastavio u nikšićkoj gimnaziji. Stanovao  u  baraci pored hotela  Onogošt sa braćom koja su radila u Željezari.Održavao dom u kome su živjeli, prao i  kuvao. Smrt majke i nedugo kasnije samoubistvo brata, koji je ostao u Vilusima,  tragedije su koje je teško podnio. ‘’ Imao sam 16 godina I bio potpuno  izgubljen’’, plačnim glasom priča.

Mnogo o umjetnosti, kaže,  u nikšićkoj gimnaziji nije naučio. Tek ‘’ ponešto o Vinsentu van Gogu, Polu  Sezanu i  Gogenu.’’ Zavolio je holandskog impresionistu, čitao njegovu prepisku sa bratom Teom, divio mu se i tada, a i danas misli da je Van Gog najbolji. I dalje stalno  crta.  Sada,  kredom po školskoj tabli. Slušao je kasnije  nikšićke gimnazijalce ,  koje je  sretao na Akademiju likovnih umjetnosti u Beogradu kako se sa oduševljenjem sjećaju ovih crteža, ne znajući ko ih je radio.  ‘’ Bio sam to ja’’,  objasnio im je Andriješević.

Školovanje  je želio nastaviti  na Pomorskoj akademiji. Volio je more. Prvi sistematski pregledi u  Nikšiću, a onda,  dalje na  testiranja  u Split, gdje je u to vrijeme, bila Akademija. Odbili su ga.

Drug iz osnovne škole Stanko Kovačević Čombi  studirao  je na Pedagoškoj akademiji u Nikšiću, Slučajan susret i  pitanje- “Krsto ti si imao talenta, što ne bi upisao likovno’’,  pomogli su da se odluči. Primljen je sa  Duškom Jeknićem, Zdravkom Gagovićem  i još trojicom  u prvom junskom roku, na Pedagoškoj akademiji 1968. ’’ Tada sam shvatio da sam našao ono za šta sam stvoren.’’ Iz Ćemenaca, gdje je tada sa sestrom živio, svako jutro dolazio je rano  u atelje. “ Vidim da si ovo zavolio Krsto’  govorio mu je profesor i slikar Nikola Gvozdenović.

Drugu studijsku godinu na nastavu se vratio Drago Djurović.’’  Nije se bavio previše bavio  studentima, ali nismo ga ni mi student tada dovoljno cijenili.Tek sad vidim da su njegovi spomenici izvanredni. Nagrada  za savremenu crnogorsku sklupturu sa pravom nosi njegovo ime’’

Omiljeni profesor bio je Nikola Gvozdenović. Nesebično je dijelio znanje sa mladim slikarima,  satima radeći sa njima u ateljeu ‘’ Voljeli smo Gvozda..Umio je da pohvali naše crteže,  da nas stimuliše, da nas ohrabri ‘’. Krsto je napredovao.Najbolji student prve godine potvrdio je svoje kvalitete i  na drugoj. ‘’ Nije me stid da kažem da sam bio najbolji.’’ Brojni  Krstovi radovi u ulju, temperi i crteži aktova  u prirodnoj veličini,  ostali su na Pedagoškoj akademiji u Nikšiću.

U mapi, koju je ponio  na prijemni ispit za Likovnu akademiju u Beograd , bili su njegovi najlošiji radovi .’’ Sa tim škartom sam polagao ’’. Izmedju 500 kandidata,  koliko se te 1971. prijavilo,  Krsto Andrijašević bio je jedan od 46 primljenih.  I jedan  od šestorice na Odsjeku za  vajarstvo. Diplomirao je kod profesora i vajara  Jovana Kratohvila.’’ Malo je bilo mjesta u njegovom ateljeu, ali bog me je pogledao i Kratohvil me  primio …’’

Povratakom u Nikšić, po završetku studija, suočiće se Krsto Andrijašević sa egzistencijanim problemima.’’ Mogućnost je bila da uzmem dnevnik i predajem u školi. Kao nastavnik radio sam već u Malom Zvorniku i zaklinjao sam se da nikad više neću uzeti dnevnik u ruke. Ali, morao sam. Predavao sam 20 godina,  iako to nisam  volio. ’’

Mijo Mijušković, vajar podijelio je sa Krstom svoj nikšićki atelje. Ovdje će Krsto napraviti svoje najbolje sklupture u drvetu. Poprsje čovjeka sa teglama u kojima ima svašta.’’ To  je ljudska svijest, priroda. Jer mi sve držimo u mozgu i u srcu. Sve što smo radili, sve što smo mislili, sve što smo preuzeli od drugih,  sve je to zapisano u nama A ja sam želio da na jednostavan  način, to i predstavim, pokažem.’’, objašnjava Andijašević svoju sklupturu. Sa velikim ponosom podsjeća  da je  Dado Djurić kupio njegovu sklupturu. Poznato je i  da je Dado tvrdio, da  je kad je u pitanju anatomija ljudske svijesti, Andrijašević  daleko  ispred pariških slikara. Njegove sklupture imaju staklene glave pune  “ trica i kučina”.  Simboli su  to današnjeg čovjeka opterećenog trivijalnom svakodnevnicom, objašnjava vajar. Ovdje, u Mijuškovićem ateljeu, nastala je i po Krstovom mišljenju  njegova najbolja skluptura, žena prave kose, sa kvakom umjesto nosa, u drvetu uradjene figure  Adama i Eve…

Već na početku stvaralačkog rada prepoznao je genijalnost Rista Stijevića. Bio mu je veliki uzor,  ali ga kopirao nije. Našao je svoj put. ’’ Mislim da je Stijović jedan od najboljih lirskih vajara u svijetu. Njegova  Djevojčica koja se smije najdraža mi je skluptura koju sam vidio. Žao mi je što mu ne posvete više pažnje, obnove njegovu rodnu kuću, izdaju mu monografiju sa radovima koji se nalaze u Beogradu i u Podgorici.’’

Vremenom, Opština Nikšić obezbijedila je Andijaševiću atelje uz obavezu da im godišnje poklanja po jedan rad. ‘’ Kasnije,  u kancalariji  vajara Peka Nikčevića koji je radio kao  direktor Centra za kulturu naći će Krsto svoje radove koje je poklanjao Opštini.’’  Ne znaju šta će sa njima pa ih ja ponio’’, rekao mu je Nikčević.

Za svoje stvaralaštvo dobio je pet nagrada Udruženja likovnih umjetnika  Crne Gore, nagradu  Savremena crnogorska skluptura Drago Djurović u Danilovgradu. Četiri Udrženja za sklupturu i  jednu za crtež.  Tu je  2020, i  najveće državno priznanje Trinaestojulska nagrada. Neposredno prije nagrade objavljena je njegova monografija  Krsto.  Zahvaljujući pomoći  prijatelja, advokata Novice Jovovića i par sponozora . ‘’ Ne volim previše publicitet. Naravno novčana nagrada i penzija olakšali su mi život.’’

Stvara i dalje. ‘’ To je čitav moj život. Ja se nijesam ženio , ni stvarao porodicu. Stvarao sam radove i ja mislim da su to moja đeca.A onda su ona nalazila svoj dom. Kad prestanem da radim onda me više nema..’’.

Dan je odmicao, sa Krstom smo posjetili i njegov atelje. Nudi nam da izaberemo crtež za uspomenu na ovaj susret. Smijemo se zajedno  drvenoj figuri ‘’ bogataša’’. Poprsju muškarca  i jarko crveno obojenim gaćicama sa naglašenim falusom. Neke sklupture uglačane, druge sa otiscima udara dlijeta, ali sve one, baš kao i brojne brojni crteži na zidovima, nalaze put do posmatračevog srca. Andrijaševićeve emocije koje izbijaju iz svakog njegovog djela spremno čekaju skoru izložbu.

Spremno čeka i rukopis knjige Sjećanja i još ponešto,  u kojoj će Krsto Andrijašević  pisati o svojoj velikoj ljubavi prema filmu i cvijeću,  o najljepšim danima svog života provedenih na ulicama nikšićkog korza , o trapericama i uskim košuljama koje je volio da nosi, o porodici i prijateljima. Posvetiće je pokojnoj sestri Jeleni Andrijašević Kankaraš

Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO  

Komentari

FOKUS

MJESEC DO POPISA: Priprema, pozor, prebrojavanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Više od 80 pitanja neći će se u upitnicima skoro 4.000 popisivača kada krenu na svoj posao. Sve je izvjesnije da će to biti 1. novembra. Kao i da će ih mnogi dočekati kao nezvane goste. Uz malo truda i dobre volje koja nije pokazana, sve je moglo biti mnogo bolje. Umjesto vjerskog i nacionalnog prebrojavanja mogli smo imati pravi popis

 

Kako se približava termin održavanje Popisa stanovništva, domaćinstava  i stanova, sve JE više onih koji smatraju da ga treba – odložiti. Jedni predlažu na mjesec, drugi kažu do daljnjeg. Odnosno, dok se ne steknu uslovi, tenhički ali i politički, za njegovo nesmetano održavanje.

Iz Vlade insistiraju da se popis održi u terminu koji su oni zimus zacrtali svojom Uredbom. Dakle, od 1. do 15 novembra.

“Mislim da smo dovoljno uradili da ne postoji ni teoretska šansa da bilo kome na pamet padne da pokuša da omete ovaj proces”, rekao je ministar finansija Aleksandar Damjanović na sjednici Vlade sredinom septembra, priznajući da u Monstatu (državna statistika radi pod ingerencijom Ministarstva finasija) još nijesu završene sve pripremne radnje neophodne za nesmetano i tačno sprovođenje popisa.

Potom je i premijer Dritan Abazović, pritvrdio da do odlaganja popisa neće doći. “To se neće desiti. Ne pravimo od toga bauk. Od 1. do 15. novembra je popis i to je to.” Konačno i iz Monstata je saopšteno da trenutno nema zakonskih mogućnosti za odlaganje popisa.

Za neupućene, državni statističari su samo konstatovali da Crna Gora trenutno nema funkcionalnu zakonodavnu vlast (parlament) koja bi mogla da stavi van snage ili izmijeni prošle godine osvojeni Zakon o popisu. Istovremeno su potvrdili  sumnje da oni za popis još nijesu spremni. Na zvaničnom sajtu Monstata, u dijelu koji se odnosi na predstojeći popis i danas (četvrtak 28. septembar), stoji informacija:  “Završena je priprema upitnika, dok je u finalnoj fazi priprema metodoloških i organizacionih uputstava za realizaciju popisa”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

TRIDESET I DVIJE GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Oprema sa Ćilipa kao podsjećanje na zločin

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ukradena aerodromska oprema, kako najavljuje premijer, doći će pred tužilaštvo. Zbog ratnih zločina tokom opsade Dubrovnika tužilaštvo u Crnoj Gori još nije pokrenulo nijedan krivični postupak

 

Predsjednik Vlade Dritan Abazović objavio je u utorak da je pronađena i evidentirana oprema koja je ukradena sa Aerodroma Ćilipi, tokom napada na Dubrovnik 1991-1992. Premijer-glasnik je obznanio da je oprema završila u tužilaštvu.

,,Nakon 30 godina, zahvaljujući rukovodstvu Aerodroma Crne Gore, prilikom popisa imovine ove državne kompanije, pronađena je i evidentirana oprema za koju se sumnja da je ukradena sa Aerodroma Ćilipi, tokom napada na Dubrovnik 1991-1992, najsramnije stranice crnogorske istorije koju je ispisalo tadašnje rukovodstvo”, napisao je Abazović na Fejsbuku. Dodao je da za razliku od prethodnih Vlada, ova ne bježi od prošlosti, već se sa njom suočava kako buduće generacije iste greške ne bi ponavljale.

Hrvatski mediji prenijeli su ovu izjavu uz podsjećanje da je ,,oprema koju su JNA i crnogorski rezervisti ukrali s Ćilipa jednim dijelom, kako se vjeruje, završila je u zračnoj luci Tivat, a većina u zračnim lukama u Beogradu, Nišu i Podgorici”. Ističu i da ,,vrijednost opreme koja je ukradena iz dubrovačke zračne luke, prema tvrdnjama nekadašnje uprave aerodroma Ćilipi iznosi 10 milijuna eura”.

Na Abazovićvo ,,otkriće” oglasila se bivša savjetnica direktora Aerodroma Biljana Knežević koja je objavila dokument kojim se podsjeća da je bivši direktor Ranko Bošković 2004. godine kolege u Hrvatskoj obavijestio da je oprema u Podgorici i Tivtu.

U dokumentu se navodi spisak sredstava od kojih su na aerodromu Tivat već tada neka bila rashodovana ili nisu bila u funkciji, dok su korišteni elevator, troje samohodnih stepenica, servisno i vatrogasno vozilo… Na aerodromu Podgorica sva sredstva sa Ćilipa, te 2004, bila su van funkcije ili su rashodovana.

Vlada i premijer o ovome kao da ništa ne znaju iako je ovo prvi pisani  dokument kojim se priznaje da je dubrovački aerodrom opljačkan i da je dio opreme završio u Crnoj Gori. Značajan, jer je prethodna vlast, na čelu sa DPS-om, sve činjela da nametne kolektivnu amneziju na ovaj dio nečasne istorije u kojoj su njeni čelnici igrali vodeće uloge.

Epopeja o vraćanju imovine sa aerodroma Ćilipi traje duže od dvije decenije. Rukovodstvo dubrovačkog aerodroma  je prvo od JAT-a, koji je bio vlasnik svih aerodroma u bivšoj Jugoslaviji, tražilo povrat svoje imovine. Kada je 2003. formirano preduzeće Aerodromi Crne Gore prepiska je nastavljena sa rukovodstvom kompanije koja gazduje aerodromima u Tivtu i Podgorici.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

POSLIJE NAPADA NA POLICIJU I KRVOPROLIĆA NA KOSOVU: Teški  izazovi za Beograd i Prištinu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ni pet dana nakon krvavog oružanog sukoba u kosovskom selu Banjska, tik uz granicu sa Srbijom, nije jasnija pozadina i motivi pucnjave i krvoprolića  Nakon uspostavljanja kontole, kosovska policija je u manastiru Svetog Arhiđakona Stefana  pronašla  ogromnu količinu naoružanja i opreme koje su paramilitarci ostavili pri povlačenju. Predsjednik Srbije  Vučić je odbacio „insinuacije da iza incidenta stoji Srbija“  i rekao  da se te uniforme i oružje „mogu svuda nabaviti“

 

U ranim jutarnjim satima u nedjelju 24. septembra u kosovskom selu Banjska,  dobro naoružana paramilitarna jedinica je blokirala most sa dvoje oklopljenih vozila. Kada je stigla patrola kosovske policije da izvidi situaciju otvorena je vatra na njih. Policija je uzvratila vatru i pozvala pojačanje. Kasnije su paramilitarci upali u obližnji manastir Svetog Arhiđakona Stefana iz 14. vijeka odakle su nastavili sukob sa policijom do kasnijeg izvlačenja preko obližnjeg brda i šume i povukli se u Srbiju. Nakon što je policija ušla u manastir pronašla je ogromnu količinu naoružanja i opreme koje su paramilitarci ostavili pri povlačenju. Među zaplijenjenim oružjem su i ručni raketni bacači, granate, eksploziv i ostala oprema koja je dovoljna, prema riječima kosovske policije, za jedinicu od 100 ljudi.

Ni pet dana nakon krvavog oružanog sukoba u selu Banjska, tik uz granicu sa Srbijom, nije jasnija pozadina i motivi pucnjave  i krvoprolića.

Prva reakcija srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića prošle nedjelje, nakon informacija o pogibiji jednog i ranjavanju dvojice kosovskih policajaca je za mnoge upućene bila u najmanju ruku čudnovata. Vučićev nastup nije pratila uobičajena teatralnost i samouvjerenost priznavši da je njegovoj administraciji trebalo „mnogo vremena da ispitamo šta se dogodilo, šta se zbivalo jutros, tokom popodneva“. Štaviše, predsjednik je odavao dojam da i dalje nema sve informacije na raspolaganju što je odmah protumačeno kao previd, slučajni ili namjerni, srbijanskih službi. Ipak u svom prvom obraćanju naciji Vučić je zadržao političku prisebnost i osudio ubistvo policajca uz standardnu generičnu konstataciju da je kosovski premijer Albin Kurti „glavni organizator haosa na Kosovu i Metohiji… koji želi rat i skukobe“ navevši broj od 62 akcije policije na pretežno srpskom sjeveru zemlje. Od toga su navodno 56 bile „etnički motivisane“. Međutim, indikativno je da Vučić nije optužio Kurtija za izazivanje krvoprolića na noć između subote i njedjelje. Vučić je dodao i da su „trojica Srba stradala  sa KiM, dvojica od snajperske vatre sa velike udaljenosti, nepotrebno, dvojica su teško ranjena i pretpostavlja se da je četvrto lice stradalo“. Da je i četvrti napadač na policiju preminuo je bila novost je su do tada kosovske službe raspolagale informacijama da su trojica napadača likvidirani u razmjeni vatre. Četvrti je bio zapravo ranjen i kasnije izdahnuo u bolnici u Novom Pazaru u koju je, prema informacijama nezavisnih medija, dopremljeno 6 ranjenih iz istog sukoba. Vučić je opravdao i upad u manastir rekavši da je „naoružana grupa Srba došla do manastira Banjska jer su imali dvojicu povređenih mladića i da su želeli da im pruže pomoć“. Istakao je da crkva „ni na koji način nije bila umešana u incident“. Ubrzo nakon toga Vučićevi mediji u zemlji i regionu su počeli pričati o Srbima koji su se morali organizovati da bi se odupreli „teroru takozvane policije Kosova“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo