Povežite se sa nama

MONITORING

Kvadratura na kvadrat

Objavljeno prije

na

Raširili su se. U vremenu: više od dvije decenije ne silaze sa vlasti. U prostoru: žive u luksuznim stanovima i kućama – na moru, u unutrašnjosti, na planinama. Uz novac i privilegije, kolekcionari su – nekretnina.

 

Sedmostruki premijer Milo Đukanović odiše skromnošću. Prema sopstvenom priznanju gledalištu hrvatskog Javnog servisa, iz 2005, stambeno stanje šefa DPS-a je ovakvo: ,,Imam stan u kojem živim i to je to što imam od nekretnina. I kada se budem bavio biznisom, posljednje što će me zanimati to je da slažem nekretnine i novac. Mene zanima kvalitet života. Ja vrlo kvalitetno živim, imam kvalitetan stan, imam standard koji mi obezbjeđuje da mogu da zadovoljim nešto što su moje potrebe… Sjutra, takođe, kada se budem bavio biznisom i kada budem zarađivao onoliko koliko zaista mislim da moje znanje vrijedi na tržištu, a to danas nije slučaj, takođe ću veoma malo investirati u nekretnine…”

Sedam godina nakon ovih riječi, prema podacima koje je predao Komisiji za utvrđivanje sukoba interesa, Đukanović nema ni podignutih kredita, ni ušteđevine, ni pokretne imovine. Makanja. Samo pomenuti, od crnogorskog prosjeka skoro tri puta veći, stan, u hladu brda Gorice. Riječ je zapravo o četiri cjeline: dva povezana stana na drugom spratu – prvi, veličine 106m2 stečen kupovinom i, drugi, 73m2 dobijen na poklon od brata Aca; garaža – 12m2 i ,,nestambeni prostor porodične zgrade” od 2m2. Ukupno – 193m2.

To je, kaže, sve. Ni kvadrat nekretnina više: ni na moru, ni na planinama. Nije pomenuo da, dva manja ili jedan veći stan svakodnevno nosi sa sobom. Na ruci. Platinasti sat vrijedan 106.076 eura.

Sin Blažo, izgleda, voli nekretnine više od oca: vlasnik je poslovnog prostora u Podgorici (zgrada Vektre) površine 459 m2 (prizemlje 47m2 i prvi sprat 412 m2), koji mu je, dok je bio srednjoškolac, poklonio, pa nakon toga od njega i zakupio – striko Aco. Mladi Đukanović i na Žabljaku posjeduje stan površine 124 m2. Zapisano je to u očevom imovinskom kartonu. Međutim, tata je zaveo manje nego što sin ima. U papirima Uprave za nekretnine zabilježeno je da Đukanovićev sin tamo posjeduje 216m2 i to: garaža 17m2, četvrti sprat 124 m2 i mansarda 75 m2. Premijer je u imovinskom kartonu prećutao 92m2! Sitnica.

I sestra ima više od brata (da i ne govorimo o bratu Acu, koji posjeduje hiljade kvadrata poslovnog i stambenog prostora širom Crne Gore). Advokatica Ana Kolarević, piše u dokumentima Uprave za nekretnine, na svoje ime u Podgorici ima čak četiri stana (214 m2, 80 m2, 53 m2 i 42 m2) i dva poslovna prostora (157 m2 i 86 m2 ). Ukupno: 632m2. Gospođa Kolarević stanuje tamo gdje je najkomotnije – u četvorosobnom stanu (osnov sticanja: kupovina), površine 214m2. Riječ je o zgradi Kroling (firma koja je gradila zgradu Acove Prve banke osnovane 1901. godine, centar Podgorice), naselje Kruševac, u blizini Agencije za nacionalnu bezbjednost.

Kolarevići su nekretnine prebacili i preko Atlantika. Sin Edin ima stan u Sjedinjenim Američkim Državama. Pisali smo o tome više puta: na svoje ime, kao student, uknjižio je stan u Njujorku. Na Menhetnu. Ulica: 60 E. 8th Street Unit: RES, NoHo, NY 10003. Nekretninu je za 877.500 dolara kupio kod firme Aspenly Co Llc. Mali je svijet.

Vratimo se Podgorici. Prvi Kolarevićkin komšija je prvi čovjek Skupštine Ranko Krivokapić. On živi skučenije od sustanarke mu, u kupljenom trosobnom stanu, na samo 137m2. Manjak kompenzuje na moru. U rodnom Kotoru, starom gradu, ima tri stana u istoj zgradi (vlasništvo Luka Kotor, čiji je Krivokapić akcionar): na drugom i trećem spratu po 37m2 i mansardu od 36m2. Ukupno: 110m2. Osnov sticanja, piše u nacionalnoj evidenciji nepokretnosti, nije nasljedstvo već kupovina.

Nijesu Ana i Ranko jedini poznanici u elitnoj zgradi od 19 stanova. Komšija im je i Đukanovićev prijatelj Dušan Ban koji je skupa sa bratom Dejanom vlasnik preduzeća Pomorski saobraćaj. Dušan živi u četvorosobnom stanu, u potkrovlju, površine 190m2. Radio je u firmi Mia, Đukanovićevog prijatelja i partnera Stanka Subotića Caneta.

Predsjednik države Filip Vujanović živi nedaleko, u zgradi Vektra Montenegro, koju je gradio Đukanovićev kum Dragan Brković. Tu, na četvrtom spratu, Vujanović posjeduje stan od 157m2. I supruga, predsjednica Apelacionog suda, Svetlana ima stan površine 68m2.

Etažu iznad Vujanovića, na petom spratu, između ostalih naseljava ministar kulture Branislav Mićunović sa suprugom Radmilom Vojvodić. Komotno je porodici od kulture: četvorosobni stan koji je Branislav kupio, površine je 187m2. Vojvodićka porodičnoj kvadraturi pridonosi poslovnim prostorom: na njeno ime zavedeno je 240m2.

Tri sprata niže u odnosu na Mićunoviće, stanove od po 187m2 posjeduju i lica sa optužnice u Bariju. Tajkun i Đukanovićev blizak prijatelj Veselin Barović i Dušanka Jeknić, žena, koja je, prema riječima jednog insajdera iz doba duvanskog posla, upravo komšiji Baroviću prokrčila put u Italiju i omogućila vezu sa tamošnjim duvanskim bosovima.

Osim Blaža Đukanovića, u Vektri nekretnine posjeduje i podmladak Miomira Mugoše. Sinovi gradonačelnika Marko i Miljan, na prvom spratu, kupili su po poslovni prostor od po 82m2. Marko je vlasnik i 196 m2 stambenog prostora na Svetom Stefanu stečenog kupovinom (prizemlje 78 m2 i garaža 11 m2) i u Budvi stečenog po osnovu poklona (mansarda, 107 m2). Riječ je vjerovatno o poklonu majke Ljiljane, bivše supruge Miomira Mugoše, koja je, uz dvojicu braće, vlasnica zemlje gdje je pod sumnjivim okolnostima nikla šestospratna zgrada.

Otac Miomir, prema podacima u Katastru, na Marezi posjeduje 721m2 stambenog prostora. Mugilend. Na jednom od objekata zapisan je teret zbog ,,prekoračenja dozvole od 41m”. Za drugi, pak, Mugoša ,,nema dozvolu za gradnju za prvi sprat”! Mugošino pa se ne vidi.

I novi ministar finansija živi komotno. Uz to, kao i Mugoša, krši zakon. Makar prema onome što piše u papirima zvanične institucije – Uprave za nekretnine. U Podgorici je na ime Radoja Žugića zavedena porodična kuća (stečena nasljeđem) površine 129m2 sa garažom 32m2 i podrumom 66m2. No, zapisano je i to da je ministar Žugić prekoračio dozvolu ,,u gabaritu objekta u površini od 21m2 po svim etažama objekta”. Kvadrata nikada dosta.

Misli Žugić i na ljeto. Posjeduje stan u Budvi, ali u imovinskom izvještaju, predatom Komisiji za sprječavanje sukoba interesa, nije naveo ,,detalje”: lokaciju, kvadraturu, obim vlasništva, pojedinosti kreditiranja… Formalnosti.

Ni Žugićevoj koleginici, ministrici odbrane Milici Pejanović-Đurišić i njenom suprugu Zoranu Đurišiću, direktoru nacionalne aviokompanije Montenegro airlines nije tijesno. Udruženim snagama prebacili su kvadraturu od 250m2. Ona, u zgradi u kojoj stanuje i premijer, posjeduje stan površine 93m2. Suprug Zoran je bolje sreće. Na njegovo ime je stan od 164m2.

Nekretnine za trku imaju i supružnici Roćen. I oni su prebacili 250m2 stambenog prostora. Bivši ministar vanjskih poslova Milan posjeduje stan, kupljen na kredit, površine 159m2. To je onaj kredit od 110 hiljada eura koje je Roćen uspio vratiti za dvije godine. Monitor je tada računao da bi Milanu trebalo duplo više novca od onog prijavljenog da mjesečno zarađuje, kako bi toliki kredit vratio za to vrijeme. Ni Stana, supruga, nije naivna. Ima stan od 93m2, plus podrum – 30m2, plus garaža od 16m2. Tu je i Roćen mlađi. Filip je u centru Podgorice kupio stan od 75m2, dok u Baru, Topolica, ima manji jednosoban stan. Bombona.

Roćenov kolega po ministarstvu i partiji, bivši premijer i sadašnji šef diplomatije Igor Lukšić još nije dostigao Roćenovih 159m2. Čak ni 135m2 koliko je ,,težak” dom Miodraga Vukovića. Ima vremena, mlad je. Sada je Lukšić na broju od 122m2 kolika je površina stana u kojem, skromno, živi.

Iako je počeo time što je devedesetih, nakon premještaja iz Mojkovca u Podgoricu, u glavni grad iz stana na sjeveru prenio i fiksne radijatore za centralno grijanje, potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković, snašao se. Kupio je stan od 106m2. Zgrada Maksim, četvrti sprat. Uzgred: na spratu iznad, stan iste kvadrature kupio je Markovićev kolega iz Vlade, ministar zdravlja Miodrag Radunović.

Supruga prvog čovjeka crnogorske pravde Nata Marković, zaposlena u Agenciji za elektronske komunikacije, kao mnogi drugi iz redova vrha vlasti, osjetila je prirodne blagodeti Žabljaka. Nadmorska visina, zdrav vazduh i slično. Tamo je na njeno ime, kako piše u imovinskom kartonu ministra Markovića, u toku izgradnja objekta površine 154m2. Nata i na periferiji Podgorice, Pričelju, posjeduje stambeni objekat od 61m2 plus garažu od 40m2. Zauvar.

I Šturanovići vole komociju. Generalni sekretar Vlade Žarko Šturanović živi u stanu površine 125.66m2. Bivšem premijeru, potpredsjedniku DPS-a Željku Šturanoviću, sudbina je naklonjenija. Posjeduje nešto veći stan od prezimenjaka. Precizno: 146.23m2.

Tu je negdje i direktor Agencije za civilno vazduhoplovstvo, DPS-ovac Dragan Đurović. Od podignutog kredita i sredstava dobijenih od Vlade (hvala Vladi!) kupio je stan u Bulevaru Sv. Petra Cetinjskog. Kvadrata: 138. No, Đurović ima još jedan. U blizini. I ovaj je u prestižnom dijelu Glavnog grada. Ulica: Moskovska. Taj stan od 85.5m2 izdao je pod zakup u iznosu od 900 eura za mjesec.

Đurovićev stranački kolega, poslanik Zoran Vukčević išao je drugom taktikom. Na kvantitet. Tako, posjeduje tri stana: dva od 89m2 i 72m2, oba u Podgorici, ali i garsonjeru u Budvi, površine 37m2. Dobro dođe, kada upeče. Predsjednik Kluba poslanika DPS-a Milutin Simović, pak, ljeti više voli da skokne na Žabljak. Ima i gdje. Tamo posjeduje brvnaru površine 85m2. U Podgorici ga čeka kuća od 214m2.

Mlada poslanica Đukanovićeve koalicije (SDP), predavačica na Pravnom fakultetu, već pokazuje da zna znanje. Draginja Vuksanović u Podgorici, na svoje ime posjeduje stan od 118m2. Plus stan u rodnom Baru, površine 69m2, sa garažom od dodatanih 15m2. A tek počinje.

I koalicioni partneri se trude. Recimo, poslanik SDP-a Borislav Banović vlasnik je stana površine 90m2 u Podgorici. Adaptira još 50m2 potkrovlja, takođe u Glavnom gradu. Tu je i more: vikendica u Herceg Novom, Luštica, od 86m2.

Vratimo se ponovo Đukanoviću. Nadređeni svim narečenima, nema ni kvadrata stambenog prostora kako na moru, tako ni na planinama. Filozofski razlozi su, otkriva, u igri: ,,Zvuči malo nelogično, jel tako? Da neko ko je u Podgorici, pa još na takvom mjestu, nema, recimo, vikendicu na moru. Ne, i nemam namjeru da je uopšte imam. Jer moja filozofija života je drugo: ja svakog dana, za pola sata, mogu da budem na moru. A neću da se obavežem da ću svaki godišnji odmor da provedem u Budvi, nego želim možda da ga provedem u Marbelji.” Mudro.

Ima pravo. Njegova nekretnina je – Crna Gora. Mi mu dođemo kao turisti. Ćutimo, gledamo i – slikamo se.

Marko MILAČIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLAST U ODBRANI NACRTA FISKALNE STRATEGIJE: 600 = 700. I tačka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svi koji budu primali minimalac od 600 eura biće prevareni. Uzalud ih sada iz PES-a, plaćenim oglasima na portalima, uvjeravaju, parafraziramo, da će ljutnja što će primati 100 eura manje nego što im je obećano biti samo njihov subjektivni osjećaj. Pošto će prosječni minimalac biti 700

 

 

Rasprava o vladinom Nacrtu fiskalne strategije za period 2024.-2027. dobija na dinamici.

„Naš ekonomski program zasniva se na unapređenju poslovnog ambijenta kroz smanjenje poreskog opterećenja na rad sa jedne i povećanje neto zarada zaposlenih sa druge strane“, pohvalio se premijer Milojko Spajić na predstavljajnju Nacrta koji se pretvorio u prezentaciju davno obećane, a konačno dostupne verzije programa Evropa sad 2.

To što je ponuđeno, u najvećoj mjeri, ne korespondira sa predizbornim obećanjima Pokreta Evropa sad. „Smanjenjem troškova na zarade, Crna Gora postaje zemlja sa najmanjim poreskim opterećenjem na rad u Evropi, čime stvaramo ambijent za kredibilne investicije i otvaranje novih radnih mjesta i zadovoljnog i motivisanijeg zaposlenog sa druge strane“, kaže Spajić. Čitaoci znaju da je to što premijer opisuje kao „smanjenje troška na zarade“, zapravo smanjenje bruto plate za nekih 10,5 odsto. Za toliko će, ukoliko Vladina fiskalna strategija u ovom obliku dobije neophodnu podršku Skupštine,  biti smanjena izdvajanja za penziono-invalidsko osiguranje koja se više neće uplaćivati Fondu PIO.

Sa raznih strana, različito se gleda na dilemu da li je to dobra ili loša vijest. Baš kao što se različito ocjenjuje i evidentni raskorak između obećanog pred izbore i najavljenog prošle nedjelje. Uglavnom, na štetu onih koji su povjerovali bilbordima PES-a. Sada je sa sajta te partije uklonjen kalkulator sa isprogramirane dvije računske operacije. Da svaku neto platu manju od 562 eura prebaci u 700. Pod stavkom buduća neto zarada. A da sve iznad toga uveća za 24,5 odsto.

Premijer Spajić sada tvrdi kako nikada nijesu obećali toliku povišicu.

“Gledali smo građane u oči i obećali povećanje prosječne plate na 1.000 eura, minimalne plate na 700 eura, a minimalne penzije na 450 eura i punu zaposlenost u roku od 12 mjeseci! Tražili smo njihovo povjerenje, i na osnovu obećanog smo ga dobili“, reagovao je  bivši funkcioner PES-a, a od ove nedjelje i bivši ministar pravde Andrej Milović. „Umjesto obećanog, građani dobijaju farsu. Dobijaju prevaru. I dobijaju vrijeđanje inteligencije nekakvim izmišljenim pojmovima poput prosječnog minimalca.”

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

OZBILJNA DOJAVA DA JE KRIMINALNA GRUPA SPREMALA UBISTVO MILA ĐUKANOVIĆA: Šta je motiv?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitoru je iz dva zapadna diplomatska izvora potvrđeno da je  vijest o prijetnji istinita i potencijalno opasna. Jedan izvor, koji je htio ostati anoniman, je rekao da postoje indicije da se  navodno radi o ranijim neraščišćenim ilegalnim poslovima prethodne crnogorske vlasti sa ljudima iz bivšeg mafijaško-političkog establišmenta u Albaniji i na Kosovu. Za tu tvrdnju  nisu ponuđeni konkretni dokazi

 

 

Prošle subote je osvanula vijest da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović obavijestio nadležne institucije da je u posjedu informacija koje je dobio “od određenih međunarodnih zvaničnika iz obavještajne zajednice” da se na njega sprema atentat. Vijesti su dobile potvrdu informacije iz ureda bivšeg predsjednika dok im je noć prije odgovorila Uprava policije (UP) da “ne raspolažu podacima koji bi ukazivali na planirane aktivnosti” koje bi ugrožavale sigurnost bivšeg šefa države. Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) nije odgovorila na upite. Vijestima je izvor blizak Đukanoviću rekao je da ga je “visoki strani vojni zvaničnik sa Kosova obavijestio da organizovana kriminalna grupa iz jedne susjedne zemlje navodno planira da izvrši atentat, u sprezi sa bezbjednosnim službama jedne druge susjedne zemlje”.

Đukanoviću bliska Televizija je bila malo konkretnija. Ona je javila da je “američki vojni funkcioner koji radi na Kosovu, preko zapadnih obavještajnih kanala” alarmiran da je “jedna kriminalna grupa iz susjedstva, iz grada udaljenog stotinjak kilometara od Podgorice”, dobila ,,ugovor“ za likvidaciju. Za razliku od izvora Vijesti koji govori o sprezi sa bezbjedonosnim službama jedne druge susjedne zemlje, Televizija E je izvijestila o “moćnoj paradržavnoj ekipi iz zemlje sa kojom se Crna Gora graniči” kao naručiocu takvog “ugovora”. Taj zvaničnik je, preko posrednika sa Kosova, informacije navodno direktno saopštio Đukanoviću, a on onda državnim organima.

Đukanovićev ured je takođe medijima rekao da crnogorske sigurnosne službe nisu pozvale na razgovor ni Đukanovića, ni koordinatora njegovog obezbjeđenja, kako bi ukazali na potencijalnu opasnost. Štaviše, umjesto da mu obezbjeđenje kao štićenoj ličnosti bude pojačano, iz ureda je rečeno da je čak smanjeno tako “što je ukinuto obezbjedjenje na mjestu stanovanja bivšeg predsjednika u dnevnoj smjeni”. Na ove informacije su se opet nadovezali mediji bliski Đukanoviću da mu je i kod putovanja u inostranstvo pratnja svedena sa dva na jednog pripadnika obezbjeđenja koji uglavnom i nije u neposrednoj blizini osobe koju štiti.

U nedjelju 14. jula opet se oglasila Uprava policije saopštenjem u kojem stoji da je  “nakon medijske objave, u subotu 13. jula 2024. godine u popodnevnim časovima, UP  dobila odgovarajuću informaciju od strane Agencije”. U saopštenju se napominje  da se “vjerodostojnost informacije i dalje provjerava od strane ANB”. Policija je odmah, kako kaže “po prijemu informacije” pojačala obezbjeđenje Đukanoviću i obavijestila tužilaštvo koje je formiralo predmet.

Televizija E je objavila da je ANB, po njenim izvorima iz tajne službe, imala informaciju “još u srijedu popodne 10. jula, direktno iz kabineta bivšeg predsjednika Crne Gore, o alarmantnoj bezbjednosnoj prijetnji”.

Međutim, ANB 10.jula nije obavijestila ni  Upravu policije ni tužilaštvo.

Bivši gradonačelnik Podgorice i poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković je prozvao ANB da mu je trebalo dva dana i tekst iz Vijesti da obavijesti policiju. ANB je zakonom zadužena da vrši procjenu sigurnosti štićenih osoba na osnovu koje se i članom 18 Zakona o predsjedniku pružaju sigurnosne usluge bivšem predsjedniku.

U početku je dio javnosti, sa skepsom primio pomenute informacije, pogotovo jer je dan ranije, tj. 12. jula donesena oslobađajuća prvostepena presuda za sve optužene u slučaju poznatom kao Državni udar. Zavjerenici su, navodno pod patronatom ruske obavještajne službe, trebali nasilno preuzeti vlast nakon završetka parlamentarnih izbora 2016.godine. tako što bi prije toga proglasili pobjedu ondašnje opozicije predvođene Demokratskim frontom (DF). Prema farsičnom scenariju optužnice koju je sastavio tadašnji Glavni specijalni tužilac (GST) Milivoje Katnić a javnim nastupima potvrđivao srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, zavjerenici su takođe trebali ili uhapsiti ili ubiti Đukanovića koji je tada bio premijer. Sam Đukanović je na dan izbora 2016. godine rekao da je on za te planove saznao taj dan iz medija. I ostali državni funkcioneri su bili potpuno neznaveni mimo sveznajućeg i produhovljenog Katnića. Ni vojska ni policija nisu stavljeni u stanje visoke pripravnosti što bi bilo normalno da je takav scenario stvarno postojao.

Međutim, ovoga puta je, po izvještajima, stvar ozbiljna. Monitoru je iz dva zapadna diplomatska izvora potvrđeno da je prijetnja provjereno istinita i potencijalno opasna. Jedan izvor, koji je htio ostati anoniman, je rekao da postoje indicije da se navdno  radi o ranijim neraščišćenim ilegalnim poslovima prethodne crnogorske vlasti sa ljudima iz bivšeg mafijaško-političkog establišmenta u Albaniji i na Kosovu. Za sada nisu ponuđeni konkretni dokazi.

Mediji bliski Đukanoviću i njegovom bivšem režimu,  pokušali su prebaciti loptu na teren navodnih srpsko-ruskih zavjera protiv Đukanovića. ANB je navodno imala i operativne podatke o grupi iz Srbije, među kojima je bilo i bivših službenika Žandarmerije i policije, koji su planirali, sa plaćenim egzekutorima iz Albanije, likvidaciju Đukanovića. Kao podrška tom narativu oglasnuo se i bivši smijenjeni predsjednik Albanije i lider Partije Slobode Ilir Meta. On je na svom Facebook profilu objavio, a crnogorski mediji prenijeli, da “iza planova (atentata) stoje oni kojima je propao projekat državnog udara prije nekoliko godina…oni koji nastoje da potkopaju evroatlantsku budućnost Crne Gore i regiona.” Meta je poručio da “stoji” uz Mila Đukanovića, “njegovu porodicu i DPS” uz uvjerenje da će njegov kolega “i dalje nepokolebljivo davati doprinose ubrzanju integracionih i evropeizacijskih procesa Crne Gore, učvršćivanju mira, stabilnosti i bezbjednosti na Zapadnom Balkanu”.

Meta je  inače akter velikog broja korupcionaških afera u Albaniji, bivši doušnik komunističke tajne službe Sigurimi i poznati “ugrađevinar” u raznim poslovima po Albaniji. Lokalna televizija Top Channel je početkom 2011. god. pustila snimak tajno napravljen u Ministarstvu ekonomije gdje Meta, tadašnji potpredsjednik Vlade, traži od ministra Dritana Priftija da interveniše u tenderu za koncesije za hidroelektranu i presudi u željenom pravcu za 700 hiljada eura i 7 odsto dionica kompanije. Nakon toga traži da se licitacija za prodaju mazuta dodijeli željenoj firmi a da će ministar ekonomije dobiti milion eura. Na videu se Meta hvali są odličnim odnosima koje ima sa šeficom pravosuđa Špresom Becaj čiju ćerku je zaposlio u diplomatiji i da može uticati na odluke sudova. To se ispostavilo tačnim jer ga je naredne godine albanski sud oslobodio optužbi za korupciju i pored snimka. Paralele sa stanjem u pravosuđu u  Crnoj Gori tokom Đukanovićeve vladavine su očigledne. Pitanje je da li je bivšem crnogorskom predsjedniku ovakva “podrška” uopšte trebala.

Pregledom Interneta izlazi još jedno albansko “prijateljstvo” Đukanovića iz novembra 2021.godine. Radi se o albanskom multimilioneru i naftnom tajkunu i nekadašnjem vlasniku italijanskog fudbalskog kluba Parma Rezartu Tačiju. Albansko specijalno tužilaštvo (SPAK) i sud u Palermu su otvorili istragu tada zbog pranja 18.4 miliona eura sa osobom povezanom sa italijanskom mafijom. Izvještaj o istražnim radnjama suda u Palermu sadrži transkript razgovora Rezarta Tačija i italijanskih državljana u kome Tači pominje predsjednika Đukanovića u kontekstu intervencije da se preko računa koji će otvoriti u Prvoj Banci iz Crne Gore obavi međunarodni transfer novca i za to plati provizija. Dvojica Tačijevih saradnika su u zatvoru dok je on u bjekstvu i trenutno mu se sudi u odsustvu. “To je  još jedna u kontinuitetu laži i obmana kojima se već decenijama uzaludno pokušava diskreditovati Đukanović”, objavio je tada kabinet predsjednika  Đukanovića. I Prva banka je negirala da ima ikakve veze sa tim krivičnim djelom.

Crna Gora i njeno prethodno rukovodstvo (zajedno sa rukovodstvom Srbije) se pominju u raznim obavještajnim izvještajima NATO-a i obavještajnih službi pojedinih zemalja članica stacioniranih na Kosovu u kojima su praćene ilegalne aktivnosti šefova nekadašnje gerilske Oslobodilačke vojske Kosova (OVK). NATO obavještajci su konstantno ukazivali na neometan šverc drogę, goriva, cigareta i trafiking ljudi od strane OVK bosova zahvaljujući dobrim vezama koje oni imaju u Crnoj Gori i Srbiji.

Nepoznanica je u kojoj mjeri su informacije zapadnih službi o Đukanovićevoj ugroženosti  podijeljene  sa ANB-om i da li je to urađeno na vrijeme. Postoji i mogućnost da je možda kabinet ili drugi u blizini bivšeg predsjednika požurio sa javnim iznošenjem informacija.

Nesporno je da postoji opasnost po život bivšeg predsjednika. Dužnost je države da učini sve da on bude bezbjedan uz sva prava koje mu jamče zakoni i ustav Crne Gore.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

OSLOBAĐAJUĆA PRESUDA U PREDMETU DRŽAVNI UDAR: U krug

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon najnovije oslobađajuće presude u predmetu državni udar, istina o tom slučaju nije ništa bliže. Različite verzije sudskih instanci i tužilaštva o tome šta se dogodilo u jesen 2016., dodatno pojačavaju utisak  da su istina i institucije i dalje u službi političkih interesa

 

 

Lideri Za budućnost Crne Gore (ZBCG) Andrija MandićMilan Knežević oslobođeni su krajem prethodne sedmice  optužbi u predmetu poznatom kao “državni udar”, navodnom pokušaju terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016. godine.

Presudu je izreklo Vijeće Višeg suda u Podgorici na čijem je čelu Zoran Radović, koji je nedavno zamijenio Borisa Savića na poziciji predsjednika tog suda.

“Da bi se neko oglasio krivim za neko krivično djelo mora postojati izvjesnost u pogledu činjenica koje čine obilježja krivičnog djela…Ovakve izvjesnosti u konkretnom slučaju nema te je sud donio presudu da se optuženi oslobađaju od optužbe jer nije dokazano da su učinili krivična djela za koje ih tereti specijalno tužilaštvo”, obrazložio je svoju odluku Radović. Takođe,konstatovao je i i da su sve radnje  navedene u optužnici  “pripremne radnje za terorizam”, te da nije dokazano da je započela radnja izvršenja “jer od svog tog silnog oružja i opreme jedino što je unijeto u Crnu Goru su dva telefona ‘lenovo'”.

Radović je ocijenio i da je “put ovom sudu  bio olakšan do utvrđivanja pravednog i potpunog činjeničnog stanja rješenjem Apelacionog suda kojim je ukinuta prva presuda i koji sadrži precizne upute kako se treba postupti u ponovnom postupku”.

Oslobađajuća presuda Višeg suda donijeta je u ponovljenom postupku. Prvom presudom svi osumnjičeni, među kojima Mandić i Knežević, osuđeni su na ukupno 70 godina zatvora. Tu presudu donijela je sutkinja Suzana Mugoša, a ukinuo ju je Apelacioni sud u februaru 2021. godine. Sutkinja Mugoša tvrdila je da “vjeruje da je presuda Apelacionog  kupljena”. Zbog te tvrdnje Mugoši je izrečena disciplinska kazna- 30 odsto na platu  tri mjeseca  i zabrana napredovanja dvije godine. Protiv nje je disciplinski postupak podnio tadašnji predsjednik Višeg suda Boris Savić.

Iznenađenje za one koji su slučaj državni udar vidjeli kao montirani proces bivšeg  tužilaštva pod kontrolom vrha DPS-a, bilo je to što Specijalno tužilaštvo pod novim rukovodstvom nije promijenilo optužnicu koju je  2017. godine podiglo Katnićevo tužilaštvo. Optužnicu sada zastupaju specijalni tužioci Zoran Vučinić i Siniša Milić. Oni se, međutim, nijesu pojavili u sudnici Višeg suda,kada je izrečena oslobađajuća presuda.

Osim lidera ZBCG oslobođeni su i ostali koji su bili obuhvaćeni optužnicom. Specijalni tužioci  Vučinić i  Milić predložili su sudu da se organizatori kriminalne grupe ruski državljani Eduard Šišmakov osudi na 15 godina zatvora, a Vladimir Popov na 12 godina. Za  bivšeg komandanta srpske Žandarmerije Bratislava Dikića tražili su  osam godina zatvora, a za Predraga Bogićevića i Nemanju Ristića po sedam godina zatvora. Za  Branku Milić je bila predložena kazna od tri godine zatvora, dok je za Milana Dušića i Srboljuba Đorđevića zatraženo po godinu i šest mjeseci. Za Dragana Maksića –  godina i devet mjeseci zatvora, za vozača bivših lidera DF-a Mihaila Čađenovića– godinu i šest mjeseci zatvora, a za Kristinu Hristić–  uslovna kazna.

Za Mandića i  Kneževića, tužioci su tražili po pet godina zatvora.

Sudija Radović  je kazao da nisu dokazani navodi optužnice da je svjedok saradnik Saša Sinđelić ušao u Moskvu i da se sastao sa organizatorom kriminalne rganizacije Eduardom Šišmakovim,te da je iz  dopisa Ruske Federacije utvrđeno da Sinđelić nije prošao pasošku kontrolu ni granicu.

Ukazao je i da je odlazak Mandića i Kneževića u Moskvu  bio na poziv partije Jedinstvena Rusija “i da nije bilo ništa konspirativno”. Kao i da je oružje koje je pronađeno u kući na teritoriji Podgorice,” bilo uzeto na revers iz policije, a ne za pripremu napada na Skupštinu Crne Gore”.

Viši sud koji je sada oslobodio sve optužene,  u martu 2017. prihvatio je sporazume o krivici, na osnovu kojih je pet osoba osuđeno na pet mjeseci zatvora zbog pripremanja nasilnog upada u Skupštinu Crne Gore. Petorica okrivljenih priznali su da su doputovali u Podgoricu da podrže proteste Demokratskog fronta na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra 2016. godine, te da su planirali da se sa političarima i i narodom, u nastalom metežu, potuku s policijom, probiju kordon i nasilno zauzmu Skupštinu Crne Gore, kako su objašnjavali. Sporazum su potpisali Nikola Đurić, Siniša Ćetković, Aleksandar Čurović, Dejan Stanojević i Milan Dušić. Aleksandar Čurović tvrdio je kasnije da je predstavnica srpske ambasade u Podgorici tražila od njega da prizna krivicu u istrazi navodnog pokušaja terorizma 2016.  Kako god, ispada da je podgorički Viši sud  utvrdio da nema dokaza da je bilo državnog udara i istovremeno potvrdio osnovanost krivice koju su neki od optuženih priznali.

Nakon oslobađajuće presude, uslijedile su političke izjave. Vlast je slavila presudu, a opozicioni DPS proglasio skandaloznom.

“Pokušaj državnog udara se jedino za Viši sud nije dogodio, saopštio je portparol te partije Miloš Nikolić.

“Demokratska partija socijalista tražiće otvaranje parlamentarne istrage u vezi slučaja ‘državni udar’”, najavio je lider te partije Danijel Živković.

“Sjetićete se izjava predsjednika Srbije Aleksadndra Vučiča koji je nekoliko dana nakon završenih parlamentarnih izbora 16. oktobra 2016. kazao kako postoje nepobitni dokazi da se u Crnoj Gori pripremao državni udar, da je Srbija trrebala da posluži kao platforma za izvođene državnog udara u Crnoj Gori i da su ti dokazi prikupljeni od Bezbjednosno informativne agencije Srbije. Govorio je o fotografijama, snimljim razgovorima, da su zaplijenjeni telefoni, oružje i veća svota novca koja je trebala da bude upotrijebljena za izvršenje ovog krivičnog djela”, kazao je Živković i podsjetio da su prvu osuđujuću presudu pozdravili visoki zvaničnici Stejt Departmenta i obavještajnih agencija SAD i Velike Britanije…

Stigli su i novi komentari izvana. “Oslobađajuća presuda Višeg suda u Podgorici za slučaj terorizam u pokušaju iz 2016. godine, bacila je sjenku na ulogu dva pripadnika ruske vojno-obavještajne agencije GRU u tom događaju. Ne ulazeći u tumačenje sudskih odluka, bitno je navesti činjenice koje nedvosmisleno ukazuju na umiješanost agenata GRU u dešavanja na dan parlamentarnih izbora u oktobru 2016. godine u Crnoj Gori”, ocijenjeno je u najnovijoj analizi  Digitalnog forenzičkog centra(DFC) – “Ruski specijalci u političkim igrama na Balkanu”.

Iz ZBCG su odgovorili Živkoviću da u potpunosti podržavaju njihovu inicijativu  o pokretanju parlamentarne istrage.

“Naša koalicija nema dilemu da se stvarni razlozi na kojima počiva ova inicijativa ne nalaze u oslobađajućoj presudi, već obračunu sa starim kadrom DPS- a koji će nakon završetka parlamentarne istrage ekspresno okončati u zatvoru. Prvi koji će završiti u zatvoru nakon saslušanja na anketnom odboru, svakako je nalogodavac ove kriminalne optužnice Milo Đukanović, zatim bivši ministar pravde Zoran Pažin koji je prijetio i uslovljavao bivšeg agenta CIA Džozefa Asada da lažno optuži lidere DF-a”, naveli su u saopštenju.

Struka mahom ćuti. Udruženje sudija Crne Gore javilo se nakon reakcija iz DPS-a. Saopštili su da  osuđuju kao nedopuštene i neprimjerene izjave portparola DPS Miloša Nikolića i Građanske inicijative (GI) 21. maj povodom oslobađajuće presude u slučaju “državni udar”. Ocijenili su da se takvim izjavama narušava načelo podjele državne vlasti i podriva sudska nezavisnost.

Neki od rijetkih advokata koji su komentarisali oslobađajuću presudu, sumnjaju međutim upravo u sudsku nezavisnost.

Advokat Veselin Radulović ocijenio je da je oslobađajuća presuda u slučaju poznatom kao „državni udar“, jednako kao i ranija osuđujuća presuda, prvenstveno  pojačala sumnje da je pravosuđe pod ozbiljnim političkim uticajem i da se presude donose u skladu sa interesima i zahtjevima onih koji trenutno imaju političku vlast i moć.

Utisci i sumnje, kaže, da je u ovom predmetu sud pod političkim uticajem postojali su tokom čitavog trajanja postupka, a njima doprinosi i odluka suda dan prije poslednje oslobađajuće  presude da nakon 19 mjeseci ukine pritvor specijalnom tužiocu Saši Čađenoviću koji je ranije zastupao optužnicu u predmetu.

“Veliki dio javnosti tu odluku je protumačio kao jednu vrstu kompromisa i pripreme za oslobađajuću presudu, odnosno uspostavljanja neke vrste ‘ravnoteže’. Dok god se presude crnogorskih sudova budu mogle tako tumačiti i dok god sudovi budu ostavljali prostora za takve sumnje, odnosno sve dok presude sudova ne budu takve da njihovo obrazloženje i razlozi ne budu ubjedljivi ukupnoj javnosti, teško da ćemo moći govoriti o nezavisnom  pravosuđu”, ocijenio je on.

Nakon najnovije oslobađajuće presude u predmetu državni udar, istina o tom slučaju nije ništa bliže. Različite verzije sudskih instanci i tužilaštva o tome šta se dogodilo u jesen 2016, dodatno pojačavaju utisak  da su istina i institucije i dalje u službi političkih interesa.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo