Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Ljepote potopa

Objavljeno prije

na

Zagovornici izgradnje hidroelektrana na Morači u protekloj godini pucali su iz svog raspoloživog oružja. U plan za izgradnju HE utkali su puno bajkovitih elemenata, poput onih o otvaranju mnogobrojnih radnih mjesta, turističkih kompleksa koji će nići na obalama akumulacionih jezera, jahtama i skuterima koji će premrežiti vještačka jezera, turistima koji će, zasićeni prirodnim ljepotama pohrliti da vide betonske brane. Bilo je tu i puno priča o Crnoj Gori kao energetskoj izvoznoj sili na Balkanu, pa građanima Crne Gore koji će, napokon, prestati da misle o struji jer će je imati na dohvat ruke.

PRIČINE PRIČE: No, idila nije dugo trajala dugo. Nadležni su, ipak, priznali da će građani struju plaćati po tržišnim uslovima, a prvobitni plan je pod pritiskom javnosti vraćen na popravni a nakon toga je nastavljena ujdurma s koncesionim aktom i ugovorom. I dalje se u Vladi uporno zalažu da proguraju brane. Ne mašu više s onako raznobojnom lepezom argumenata kao na početku 2010. godine ali tu su, da s vremena na vrijeme, puste malo (dez)informacija o tome kuda ide tok priče. I pokažu – na čiju vodenicu će voda nagrnuti.

Građani se, sve su prilike, neće ovajditi. Na dobitku će, sasvim izvjesno, biti Italijani. I njihovi partneri u Crnoj Gori. Tender koji je najavljivan kao bitka renomiranih firmi za posao vijeka u Crnoj Gori pretvorio se u pravi fijasko. Nakon odustajanja Kineza – spisak se sveo na naše prekomorske susjede.

Ako ikada bude zaključen posao sa stranim partnerima, crvenu vrpcu neće sjeći oni koji su je najavljivali. Dva ministra, u čijem su djelokrugu rada bili planovi za HE, ispraznili su svoje fioke u Vladinim kabinetima. Ministar ekonomije Branko Vujović i ministar urbanizma i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović odlaze s pozornice. Makar ove Vladine.

ZAPAŽENE ULOGE: I jedan i drugi su imali zapažene uloge u pokušaju zamagljivanja činjenica oko HE na Morači. Vujović je načinio čitav niz prekršaja u informisanju javnosti. Upitan da li će građani, ako se izgrade HE imati jeftiniju struju ponovio je ono što smo već svi znali – da ćemo od 2015. biti dio otvorenog tržišta i sami birati gdje ćemo je i po kojim uslovima kupovati. Analizu ekonomskih efekata gradnje HE na Morači, koju su radili Vladini činovnici, nazvali su aktom nezavisnih eksperata a do danas ne postoji jasna analiza koja bi građanima pokazala šta dobijaju a šta gube gradnjom HE na Morači. Vujović je, i pored toga, ponavljao da će Crna Gora smanjiti energetski deficit, iako je izvjesno da ta struja ne bi bila naša već italijanska.

A građani, opet, nijesu mogli da vjeruju kada je počeo priču o mogućem prevođenju voda Tare u Moraču, iako je kanjon Tare pod zaštitom UNESCO-a i skupštinske deklaracije.

Za razliku od njega, Gvozdenović je, kako je odmicalo vrijeme i nizali se promašaji, pokazao da ne želi da ga javnost doživljava kao tvrdokornog pobornika HE. Pa je, nakon javne rasprave obznanio da „plan ide na popravni”, zahvaljivao se nevladinom sektoru na saradnji, pokušavao da spusti loptu kad je njegov kolega Vujović ustvrdio da priča o Tari nije zaključena. Kada propagandna mašinerija, koju je Vlada aktivirala u čitavom procesu za nemali novac, nije uspjela da isprodukuje opšte oduševljenje građana branama i strujom za Italijane – Gvozdenović je postao uzdržaniji u najavljivanju blagodeti koje potop donosi Morači.

KRUPNI IGRAČI: Vujović je sam tražio povlačenje iz Vlade, Gvozdenović nije. Ali je zato najavljeno njegovo ponovno učešće u rukovodećoj strukturi Elektroprivrede koja je, zajedno s italijanskom A2A za Vladu najpoželjniji partner za izgradnju HE. Taj transfer ne bi bio po zakonu jer funkcioner ne može, u periodu od jedne godine, „da zastupa pravno ili fizičko lice pred organom vlasti u kojem je vršio javnu funkciju u predmetu u kojem je kao javni funkcioner učestvovao u donošenju odluke”. Tako makar piše u članu 13 Zakona o sprječavanju konflikta interesa.

No, otvoreno je pitanje kako će ovaj proces biti nastavljen. Tender za koncesionara otvoren je do 15. aprila. Dok se nove karte ne otvore i nova Vlada ne pokaže kako će ih i za čiji račun miješati, ne treba zaboraviti da su u igri krupni igrači. Podsjetimo – rođeni brat bivšeg premijera Mila Đukanovića crta kuda će ići kabl za izvoz struje u Italiju. Republički zavod za urbanizam i projektovanje, čiji je vlasnik Aco Đukanović, u konzorcijumu s hrvatskim firmama, uključen je u posao izrade prostornog plana za koridor dalekovoda od Crnogorskog primorja do Pljevalja i podmorski kabl između Crne Gore i Italije.

Upravo je bivši premijer Đukanović s italijanskim premijerom Silviom Berluskonijem dogovorio kabl. Sada brat dogovor treba da pretoči u djelo. A još je otvoreno i pitanje – kojim će se biznisom zabaviti Milo Đukanović nakon odlaska s premijerske funkcije.

Marijana BOJANIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo