Povežite se sa nama

MONITORING

MANJINSKE PARTIJE I VLADAJUĆA KOALICIJA: Sve na prodaju

Objavljeno prije

na

Dr Šerbo Rastoder, istoričar
Reprezentativni predstavnici ili ,,najamnici”

– Rezultati parlamentarnih izbora su povećali ,,cijenu” stranaka manjina na političkoj pijaci. Otvoreno je pitanje ,,pazara” za najam u budućoj vladi. Kako nema idealnog ,,gazde” manjine će biti primorane da odu kod onoga kojeg će lakše “svariti ” njihovi birači. Kako je postojeća koalicija nešto što je već isprobano, to sam siguran da se jelovnik neće mijenjati, pa ni raspored na trpezi. Suštinski će se malo toga promijeniti, ali refleks održanja će nužno ubrzati, pa i zahtijevati promjene. Bez obzira na to koliko izgledale politički kompatibilne, stranke koalicije će se boriti unutar istog biračkog tijela. Uticaj manjinskih stranaka je porastao gubljenjem upliva DPS-SDP unutar manjinskih zajednica. ,,Glasanjem za svoje” jasno je poručeno da oni u ovoj koaliciji nijesu ,,naši” i tu se raspala demagogija o građanskom društvu vladajuće koalicije.

Mnogo puta sam upozoravao da građansko društvo nije zajednica bezličnih i bez identiteta, već skup ravnopravnih različitosti. Ko to nije razumio sada je izgubio. Otuda očekujem proces ,,nacionaliziranja” tzv. građanskih stranaka i proces ,,denacionaliziranja” stranaka manjinskih zajednica. I nažalost one će se udaljavati, što će dovesti do novog pregrupisavanja. U tom procesu će opstati samo onaj ko razmišlja dugoročno, dok će gubitnici biti svi oni koji politiku vide kao ,,zaklon” i otaljavanje do druge prilike. Velike su šanse da nje neće više biti ili da bar o tome neće odlučivati oni kojima ,,sva pamet stoji omeđena statutom stranke”. Manjinske stranke su pred istorijskim izazovom. Ili će postati reprezentativni predstavnici ili po potrebi ,,najamnici”.

Velija Murić, advokat
Koalicija znači potiranje zla

– Mada se sve nacionalne stranke u političkom životu Crne Gore legitimišu kao zastupnici interesa svih građana – manjinskih zajednica, u suštini one takav mandat nemaju. Nemaju ga prije svega jer se broj glasača određene zajednice znatno razlikuje od broja dobijenih glasova, a time i osvojenih mandata. Mada te stranke na ovim izborima nijesu ostvarile tako velike rezultate, dobile su mogućnost da daju posljednju riječ o budućnosti crnogorskog društva.

Pod teretom podaničkog mentaliteta, nečega što je univerzalni problem u Crnoj Gori, slična situacija dešava se i sa Bošnjačkom strankom. Sasvim izvjesna koalicija sa DPS-SDP-LP znači potiranje zla koje je svih ovih godina u raznim vidovima trpio bošnjački narod. Lažna obećanja su dio ustaljene retorike, a hapšenja nedužnih i odvođenje u smrt zbog imena, oprobani sistem zastrašivanja do mjere otuđenja kolektivne svijesti. Bez dileme, pristupanje toj koaliciji znači odlaganje svega onoga čemu godinama teže brojne demokratski nastrojene stranke, organizacije, angažovani nevladin sektor i značajni pojedinci. Ulazak u tu koaliciju znači gubljenje šanse da se istorijski postane dio snaga koje rade u cilju obnove digniteta države Crne Gore. To znači prevaru naroda koji nacionalne stranke žele da personifikuju, usporavanje istorijskog procesa koji se neminovno kreće u smjeru društvenih promjena, a uz to i izdaju demokratski orijentisane opozicije.

Sead Sadiković, novinar
Propuštena prilika

Rezultat izbora omogućavao je manjinskim nacionalnim partijama, a prije svih Bošnjačkoj stranci, da demokratski proces u Crnoj Gori usmjere u pravcu odlučne borbe protiv organizovanog kriminala koji je orobio Crnu Goru. Zašto tu priliku nijesu iskoristili čelnici stranke koja je participirala i u prethodnoj vlasti i koji odlično razumiju razmjere krakova koji su pritisli Crnu Goru?

Moguće:

Bilo je potrebno izdići se na nivo dostojanstva bošnjačkog naroda koji je kroz vjekove znao i umio da čuva svoj obraz i obraz svog potomstva. Posljednji primjer desio se u periodu od raspada SFRJ do referenduma o samostalnosti Crne Gore, kada je spasonosna klica državnosti (jedina zaštita od velikosrpskog hegemonizma, čija su personifikacija u Crnoj Gori bili Momir Bulatović i Milo Đukanović) dominantno očuvana u kućama Bošnjaka i LSCG. Taj patriotizam kulminirao je na velikom referendumskom mitingu u Bijelom Polju, gdje je Rafet Husović poručio: „Pružimo ruku najvisočijem civilizacijskom idealu, slobodnoj i nezavisnoj državi. Recimo – Da – multietničnosti, državi ravnopravnih naroda, multikulturalnosti, državi prožimajućih kultura, tom cvjetnom buketu različitosti. Recimo – Da – domu svome evropskome. Bošnjaci su, konačno, raspakovali kofere u svojoj kući Crnoj Gori.” Toga maja 2006. ja sam se ponadao da će doći trenutak, koji je i došao 14. oktobra 2012. Husović je trebao da se sjeti tih svojih riječi i kaže – Bošnjaci koji su dali glas Bošnjačkoj stranci, jasno su poručili da je to ne Đukanoviću!

Stvarno:

Razradiću dva elementa u mnoštvu uticaja na lidere Bošnjačke stranke. Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je bio u posjeti Milu Đukanoviću i Crnoj Gori, a bivši ministar u Karadžićevoj Vladi Momčilo Mandić poklanja pare Crnoj Gori, nakon dobijene tužbe u Strazburu, i to obrazlaže zahvalnošću Đukanoviću za ratno kovanje RS.

Kad god se pojavi neki novi podatak o nepočinstvima crnogorske vlade iz tog perioda, crnogorska javnost se nanovo iznenadi. Stepen čuđenja i iznenađenja raste proporcionalno sa protokom vremena i angažmanom političkih i nevladinih perjanica (iz zemlje i inostranstva) na pranju biografija vladajuće Crne Gore, na čelu sa čovjekom koji je na brojne načine „spasavao” Karadžićeve ratnike od Srebrenice do Goražda i Bihaća. Mandićev kredibilitet ne zaslužuje da se njegovim komentarima posvećuje značajnija pažnja. Ali, zbog činjenica koje su mu sigurno bile poznate, Bakir Izetbegović je morao da odustane od političkog trgovanja i davanja alibija vođstvu Bošnjačke stranke da uđe u koaliciju sa DPS-om (protivno volji svog članstva i glasača), i da time i lično potpomogne proces ispiranja krvi iz nedavne prošlosti i pranja biografija. Ovako, taj proces ulazi u fazu dodavanja omekšivača i aroma, koje ovaj put nose etiketu – Bošnjačka stranka.

Hazbija Kalač, predsjednik Bošnjačke kulturne zajednice u Crnoj Gori
Bošnjački narod je žrtva i ratnog i postratnog vremena

– Tačno je da su nakon ovih izbora, tzv.manjinske partije stekle potencijal za konačne političke promjene što im je dalo specifičnu društvenu odgovornost demokratizacije Crne Gore. Koliko god se u tome vidjela historijska pravda i šansa da manjine očitaju lekciju demokratije tzv. većini, nerealno je čak i nepravedno očekivati da oni koji su najviše porobljeni nose i najveću društvenu odgovornost i teret.

Bošnjački narod u Crnoj Gori je žrtva i ratnog i postratnog vremena i od procesa demokratizacije društva očekuje prije svega institucionalno podizanje i vrednovanje njegove pozicije naroda koji je u novu Crnu Goru uložio puni politički kapacitet, kulturne i vjerske institucije, ali i svoju teritoriju što ga čini konstitutivnim narodom a nikako nacionalnom manjinom.

Pred Bošnjačkom strankom, kakva god da je, stoji i teret odgovornosti preuzetog amaneta ugovorene regionalizacije, posebno u tom kontekstu, realiziranja Sandžaka kao prekogranične regije, što bi za ovu stranku trebalo da predstavlja jedan od najskupljih političkih zaloga, koji je dodatno veže za DPS kao drugu ugovornu stranu.

Moram, nažalost, reći da uprkos zavidnom rezultatu postignutom na ovim izborima, politički put ove stranke ne daje veliki optimizam da će ona biti u stanju da iznese preuzete obaveze regionalizacije Crne Gore kao uslova svih uslova njene demokratizacije.

Ne treba zaboraviti činjenicu da je DPS, kao jedan od kreatora ratova na Balkanu, pod plaštom gospodara rata i mira, politički porobio manjinske narode, i ako je ključ promjena u njihovim rukama, jasno je da DPS neće lako ispustiti stečenu poziciju kontrole nad njima.

 

Nikolla Camaj, profesor
Istorijska prilika

– Manjine imaju istorijsku priliku, ali i politički izazov, da ovu vladajuću strukturu pošalju u opozicione klupe, što bi zasigurno ozdravilo crnogorsko društvo, a i sam DPS. Možda to izgleda prevelik zalogaj za manjine, ali ako stvaranje nezavisne Crne Gore nije predstavljao veliki zalogaj, onda ni ovo nije. Manjine su dokazale da imaju petlju i 1997. kada su podržale reformsko krilo DPS-a i 2005. na referendumu, mada su oba puta izigrane od jedne te iste strukture (Sporazum iz 1997, Zakon o manjinskim pravima, Zakon o Glavnom gradu…).

Stoga je neobjašnjivo izjašnjavanje pojedinih čelnika da im je DPS prirodniji, a nekima i jedini partner. Kako to da hrvatska manjina prednost daje onima koji su razorili Dubrovnik? Kako Bošnjaci vide prirodnijeg partnera u stranci čija je vlast deportovala bosanske izbjeglice i sprovela policijsku torturu nad čelnicima SDA? Da li Albanci moraju opravdati DUA, svrstavanjem uz političku opciju koja je sprovela policijsku akciju Orlov let, te opljačkala Ulcinj (Solana, Morsko Dobro, Valdanos) i Malesiju, otimanjem zemljišta na Tuškom/Ćemovskom Polju i uskraćivanjem prava na lokalnu samoupravu. I da li bi svi oni zajedno smjeli „utapati se” u strukture sa kojima je vezano toliko toga, a tiče se osiromašenja građana i obogaćenja pojedinaca iz vrha vlasti i njima bliskih. Istorijsko NE manjina dosadašnjoj vlasti označio bi kraj jednog tipa vladavine, koji ne može predstavljati budućnost ovog društva i ove države.

Međutim, i druga strana nudi nešto neizvjesno, nedefinisano. Neuvažavanje osjećajnosti manjina u Crnoj Gori prema ključnim nacionalnim pitanjima, kao što je odnos prema genocidu u Srebrenici i prema nezavisnosti Kosova, otežava predstavnicima manjina da podrže takvu strukturu, uprkos mogućim očekivanjima. Ali, zar DOS nije bio sličan konglomerat koji je ipak donio promjene Srbiji?!

Šta će biti ako manjine odu u koaliciju sa DPS-om? Doživjeće sudbinu DUA-e. Biće plodni koliko i kukuruz pod smokvom. DPS ih neće štedjeti, a birači će ih kazniti. Ako znamo da se u Crnoj Gori svemu zna cijena ali ne i vrijednost, bojim se da se upravo to i dešava. Jedino nezavisni blok manjina, koji ne bi bio 100 odsto lojalan nijednoj strani, već samo podrška oko konkretnih pitanja, mogao je da uravnoteži političku scenu Crne Gore i poboljša status manjina u cjelosti.

Veseljko KOPRIVICA

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dejan Knežević je uhapšen zbog sumnje da je povezan sa grupom koju SDT tereti za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge. Nadležni najavljuju nova hapšenja policajaca osumnjičenih da su uključeni u organizovani kriminal

 

Nastavlja se akcija razotkrivanja i hapšenja policajaca i policijskih funkcionera koji su se  godinama, držeći uz sebe policijsku značku, bavili najtežim oblicima kriminala, i međunarodnim krijumčarenjem kokaina iz Južne Amerike u Evropu.

Pomoćnik direktora Uprave policije za borbu protiv organizovanog kriminala Dejan Knežević uhapšen je u srijedu zbog sumnje da je povezan sa dijelom nedavno uhapšene grupe, koju Specijalno državno tužilaštvo (SDT) tereti za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.

Na osnovu kojih dokaza je Knežević uhapšen nije za sada poznato, ali postoje sumnje da je hapšenje povezano sa transkriptima Sky aplikacije koje je dostavio EUROPOL. Upravo na osnovu tih podataka u nedavnoj akciji Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), kojom rukovodi SDT, uhapšeno je 15 osoba među kojima su sadašnji i bivši policajci.

Knežević je u policijskoj službi više od 20 godina i važi za hrabrog profesionalca i časnog čovjeka, kažu nam njegove kolege ali i novinari koji godinama prate rad policije. „Dao je doprinos brojnim akcijama zapljena velike količine droge kako na domaćem tako i na međunarodnom planu,  prvenstveno kroz Odsjek za borbu protiv narkotika i Specijalno policijsko odjeljenje, ali i kao pomoćnik policije za borbu protiv kirminala“, piše portal Standard.

Zvanično, iz Uprave policije bili su škrti na riječima. „Imajući u vidu fazu postupka, odnosno zakonska ograničenja, ne može se saopštiti više detalja. Policija sarađuje i postupa po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva u ovom slučaju”, stoji u kratkom saopštenju objavljenom nakon Knaževićevog privođenja.

Kolege policajci i novinari nijesu jedini koji su bili spremni da pohvale Kneževićev dugogodišnji doprinos službi. „Za svoj dosadašnji rad i ostvarene rezultate višestruko je nagrađivan”, piše na sajtu Vlade u njegovoj službenoj biografiji. Tu možemo saznati da Knežević u crnogorskom MUP-u radi od 2000. godine, dok se na rukovodećim pozicijama nalazi od 2004.

Od 2004. do 2009. godine obavljao je poslove načelnika Odjeljenja za borbu protiv droge u CB Podgorica. Potom je, do 2018. bio rukovodilac grupe pa potom i cijelog Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga u sjedištu Sektora kriminalističke policije. Narednih godinu dana je u Specijalnom policijskom odjeljenju rukovodio Grupom za istrage organizovanog kriminala, terorizma i ratnih zločina, da bi u periodu od 2019. do 2021. godine obavljao poslove rukovodioca Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga u Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije kojim je rukovodio Zoran Lazović.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KAKO PRONAĆI IMOVINU JAVNIH FUNKCIONERA SKRIVENU U INOSTRANSTVU: ASK dobija oštrije zube

Objavljeno prije

na

Objavio:

Istovremeno sa donošenjem novog Zakona o sprečavanju korupcije, Ministarstvo pravde najavljuje sporazum po osnovu koga će se moći kontrolisati imovina ovdašnjih funkcionera u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji

 

Prema izvještaju globalne nevladine organizacije Transparensi Internešnel, prošle godine se povećala percepcija korupcije u Crnoj Gori, zbog čega je naša zemlja nazadovala na njihovom Indeksu korupcije.

Još od 2014, kada je prvi put donesen Zakon o sprečavanju korupcije, Crna Gora pokušava da pronađe način da se izbori sa funkcionerima koji su javni interes podredili vlastitom. Primjena tog zakona uglavnom se svela na (samo)popisivanje imovine državnih funkcionera, bez ozbiljnijih provjera tačnosti dostavljenih podataka ili ispitivanja porijekla kapitala kojim raspolažu ljudi kojima su povjereni odgovorni državni poslovi.

Prvi državni organ koji se bavio ovim poslom bila je Vladina Komisija za sprečavanje konflikta interesa, koja je vodila imovinske kartone funkcionera. Njen bivši predsjednik Slobodan Leković nazvao je taj organ „tigar bez zuba“. Aludirao je na to kako funkcioner formalno mora da prijavi imovinu, ali ukoliko to ne bi učinio – Komisija nije mogla da ga natjera, niti da ga sankcioniše.

Odredbe Zakona o sprečavanju korupcije izmijenjene su i rođena je današnja Agencija za sprečavanje korupcije (ASK). Iako joj je zakon dao zube, odnosno nadlženosti i alate da natjera funkcionere da prijave imovinu, a njoj mogućnost da istu provjeri i ispita, Agencija je bježala od nekih funkcionera, poput predsjednika Mila Đukanovića, kasnije i premijera Dritana Abazovića, dok je na drugima oštrila i zube i kandže, poput bivše članice Savjeta ASK Vanje Ćalović Marković.

Međutim, poslovi Agencije su se svodili, kada je riječ o sukobu interesa i eventualnim zloupotrebama, uglavnom na kršenja formalnosti i tehnikalija, a ne na ispitivanje imovine i utvrđivanje njenog porijekla.

Predstavnici ASK-a su se više puta pravdali da je to posao za tužilaštvo, a ne za njih. Demantuje ih ipak slovo Zakona o sprečavanju korupcije koji kaže da Agencija vrši provjeru podataka iz Izvještaja (imovinskih kartona) „upoređivanjem tih podataka sa prikupljenim podacima o imovini i prihodima javnog funkcionera od organa vlasti i pravnih lica koji raspolažu tim podacima“.

Ti organi vlasti i pravna lica dužni su da, u roku i na način koji odredi Agencija, dostave sve tražene podatke i obavještenja, odnosno stave na uvid traženu dokumentaciju u skladu sa zakonom. „Ukoliko Agencija u postupku provjere utvrdi da su imovina i prihodi javnog funkcionera i povezanih lica sa javnim funkcionerom veći u odnosu na realne prihode, javni funkcioner je dužan da, na zahtjev Agencije, u roku od 30 dana, dostavi detaljne podatke o osnovima sticanja imovine i prihoda“, piše u zakonu.

Manjkavosti Agencije primijetili su, uz javnost i državne organe, i naši evropski partneri. Savjet Evrope nedavno je izradio studiju o reformi Agencije za sprečavanje korupcije. Eksperti SE predložili su da se razmotri uvođenje prava ASK-u da traži informacije, zaključuje i sprovodi sporazume sa drugim zemljama.  To se navodi u analizi djelova Zakona o sprečavanju korupcije koji uređuju sukob interesa, ograničenja i izvještaje o prihodima i imovini, poklone, donacije i sponzorstva, koju su izradili eksperti Valts Kalniš i Jure Škrbec.

Taj dokument, između ostalog, predviđa i da treba „razmotriti eksplicitno propisivanje obaveza i ovlašćenja Agencije u pogledu praćenja načina života, uključujući i sagledavanje stvarnih okolnosti na terenu (nekretnine, prevozna sredstva)”.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

MONITOROVA ANKETA: Iz neizvjesnog u neizvjesno

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: kako komentarišete prvi krug predsjedničkih izbora

 

PREDRAG ZENOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Mobilizacija glasača koji nisu dio ,,partijske mašinerije”

Iako su svi lideri političkih partija zadržali svoj izborni rezultat, uspjeh Jakova Milatovića govori o izbornoj mobilizaciji birača koji nisu dio „partijske mašinerije“, koji su postali dijelom i imuni na partijsko zapošljavanje, svih onih koji razmišljaju van identitetske matrice, desne nacionalističke politike, a koji su u svom svakodnevnom životu vidjeli efekte socio-ekonomskog programa Evropa sad.

DUŠKO VUKOVIĆ, NOVINAR
Prošlo vrijeme lidera partija

Prvi krug izbora za predsjednika Crne Gore pokazao je, nadam se, da je prošlo vrijeme kandidovanja za ovu državnu funkciju lidera političkih partija i da se ubuduće mora voditi računa o tome da je predsjednik države neko ko, prema Ustavu, predstavlja svu raznolikost crnogorskog društva, odnosno političke zajednice.

DEJAN MILOVAC, MANS
Rezultat najviše iznenadio Đukanovića i Mandića

Rezultat prvog kruga ovogodišnjih izbora je iznenadio mnoge, možda najviše same takozvane favorite Mila Đukanovića i Andriju Mandića kao reprezente polarizovane Crne Gore i dva suprostavljena politička i nacionalna ekstrema. Rezultat koji je ostvario Jakov Milatović je vjerujem iznenađenje i za ljude iz Pokreta Evropa sad (PES), naročito nakon svega onoga što se dešavalo sa kandidaturom Milojka Spajića.

OMER ŠARKIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA
Drugi krug neće biti miran

Izvanredan rezultat Milatovića, očekivani stepen podrške Đukanoviću, neuspjela „transformacija“ Mandića i razočaravajući rezultat po njega i Front, Bečićevo tavorenje i izostanak za njega očekivane podrške, fijasko Vuksanovićke i Danilovića – bio bi najkraći opis prvog kruga rezultata izbora. Koliko god biračima Draginja Vuksanović bila simpatična ili ne, jedina je povukla onaj potez koji se očekuje od političara kada naprave loš izborni rezultat – da podnesu neopozivu ostavku.

 

ANA NENEZIĆ, CEMI
Poruka građana parlamentarnoj većini

Predsjednički izbori su održani u kontekstu političke i institucionalne krize, uz jaku političku polarizaciju crnogorskog društva, po pravilima nereformisanog seta izbornih zakona, čiju implementaciju hronično prate problemi koji se ponavljaju iz jednog u drugi izborni ciklus. Višegodišnje preporuke Venecijanske komisije, OSCE ODIHR misija i domaćih posmatračkih organizacija nijesu uvažene, niti inkorporirane u izborno zakonodavstvo.

 

MILICA KOVAČEVIĆ, CDT
Izborna reforma neophodna

Prvi krug predsjedničkih izbora u Crnoj Gori obilježili su slabost i politizovanost institucija koje sprovode izbore, pravni i praktični problemi koji su prouzrokovani izostankom političke volje da se sprovede temeljna izborna reforma, te apsolutna nepripremljenost institucija i društvenih činilaca na odbranu izbornog procesa od dezinformacija i stranih uticaja. Ono što ostaje kao najsnažniji utisak je sporni proces potvrđivanja predsjedničkih kandidatura, u kome su ponovljene zloupotrebe ličnih podataka građana, a Državna izborna komisija je preuzimanjem nadležnosti druge institucije, većinskom voljom njenih članova iz političkih partija, postala direktni učesnik izbornog procesa i u njega na velika vrata uvela uticaj drugih država.

 

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo