Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Moć bez duše

Objavljeno prije

na

Grupa vlasnika vikend kućica u odmaralištu Perazića Do kod Petrovca uputila je prošle nedjelje nesvakidašnji zahtjev opštinskim vlastima u Budvi, nadležnim državnim institucijama i arhitektonskom birou Delprojekt, povodom novog planskog rješenja za to vikend naselje smješteno u strmoj, šumovitoj uvali pored Petrovca. U pismu koje potpisuju 34 vlasnika kuća, od kojih su prvih deset na listi državljani Rusije, stanovnici Perazića Dola ističu da ne žele povećanje gabarita i dogradnju svojih kuća na način i u obimu kako je to predlogom plana bilo predviđeno! Ne žele nove kvadrate i spratove koji bi uništili izuzetne i očuvane prirodne karakteristike naselja! Žele da zadrže svoje male kuće ušuškane u gustu hrastovu šumu, žele spasiti svoje odmaralište od pomahnitale urbanizacije koja prijeti da uništi jedinstvenu ambijentalnu cjelinu Perazića Dola.

„Mi, niže navedeni vlasnici vikend kuća u naselju Perazića Do, obraćamo Vam se sa molbom i zahtevom da prilikom izrade plana našeg naselja sačuvate njegovu lepotu i prirodu po kojoj je poznat. Onako kako to predviđa Prostorni plan Crne Gore…

A taj cilj se može jedino i najbolje ostvariti ukoliko se ne povisi sadašnja dozvoljena spratnost objekata (dva nivoa), kako postojećih tako i budućih rekonstruisanih i dograđenih”, navodi se u zahtjevu.

Planerima se predočava istorijat nastanka ovog najpoznatijeg vikend naselja u bivšoj SFRJ koje je služilo kao uzor organizacije mjesta za odmor na Jadranu:
„Naselje od oko 50 kuća površine od oko 50 m2, stvorili su naši roditelji pre oko 50 godina. To su uradili veoma lepo i stručno. Arhitekti S.Kovačev i B.Gaković su na licu mesta, prema terenu i drveću, rasporedili kuće tako da susedi minimalno ometaju jedni druge. Takvo naselje mi volimo i imamo nameru da ga takvim ostavimo našoj deci.
Da ne pomislite da smo mi gomila sumanutih naturista imajte u vidu da su svi novi vlasnici kuća (stranci) kupili objekte zbog naselja kao cjeline a ne zbog kuća pojedinačno. Najbolji je primer ruskog državljanina koji je pobegao iz luksuznog dupleks apartmana u Rafailovićima da bi ovdje mogao da uživa u tri puta manjoj kućici. Mi ne želimo da se Rafailovići dogode Perazića Dolu.”

DEVASTIRANO U JEDNOM MANDATU: U ekološkoj državi Crnoj Gori koja je uz to potpisnica gotovo svih evropskih dokumenata koji se tiču očuvanja životne sredine i prirodnih resursa, održivog razvoja i integralnog upravljanja morskom obalom, građani se moraju organizovano boriti za zaštitu svoje imovine od urbanizacije.
Stav Dolovaca u vrijeme sumanute trke za kvadratima po primorju krajnje je neuobičajen. Rijetki glas razuma koji upozorava da je manje uvijek više!
Nažalost, većina vlasnika zemljišnih parcela i nekretnina imao je sasvim suprotan stav.
U samostalnoj Crnoj Gori došlo je do velike istorijske promjene vlasništva nad zemljom u području Paštrovića i drugih sela u zaleđu morske obale. Tokom prohujale investicione groznice nasljednici su rasprodali zemljišne parcele svojih predaka, teško sticane i čuvane vjekovima. Novac je otišao na savremena potrošna dobra, kola, džipove i stanove u Beogradu i Podgorici, ili u kazinima od Maestrala do Las Vegasa.

Njihova imanja, maslinjaci i voćnjaci, pretvoreni su u građevinsko zemljište. Paštrovska sela u apartmanska naselja i turističke komplekse koji se vrte na tržištu nekretnina.
To je takođe vrijeme u kome je DPSDP koalicija samo u jednom mandatu na vlasti u turističkoj opštini uspjela da urbanizuje i podredi građevinskoj namjeni sve naslijeđene prirodne resurse, svu obalu, uvale i rtove, livade, voćnjake i maslinjake, sva brda i sela od Buljarice do Jaza. Ne ostavljajući ni pedalj budućim pokoljenjima.
Budva je postala centar djelovanja organizovane urbanističke mafije, sprege tajkuna, političara i planera, koja je uspjela za kratko vrijeme trajno uništiti prirodne vrijednosti turističke prijestonice Crne Gore.U posao urbanizacije obale uključila se crnogorska stručna „elita” preko ocjenjivačkih komisija dajući privid zakonitosti i reda.

PROFESORSKA ETIKA: Prostorni plan opštine Budva koji je na brutalan način utirao put betoniranju prepoznatljivog pejzaža, poput zakonom zaštićenog područja brda Spas, gustih borovih šuma u zaleđu plaže Mogren, parka Miločera, naselja Sveti Stefan i plaža i uvala oko njega, svojim potpisima aminovali su profesori podgoričkog Arhitektonskog fakulteta Aleksandar Keković i Svetislav Popović. Na usluzi građevinskom lobiju našli su se i arhitekti Vasilije Đurović, Ratko Đurašević, Dragan Dedić, Mileta Bojović, Dragan Marković, Mladen Gaković i Slobodan Slovinić.
Urbanizovali su oni i ostrvo Sv. Nikola, i Zavalu, i Pržno, i Miločer, i Sveti Stefan, Rijeku Reževića i Petrovac i sve plaže i stijene od Budve do Buljarice. Podržali su bezumne predloge vlasti i vječitog planera arhitekte Nedjeljka Borovnice sa Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije.
Podržali su čudovišne planove trgovca-arhitekte Miodraga Ralevića sa Arhitektonskog fakulteta iz Beograda i političku volju republičke i lokalne vlasti koja ovaj grad vidi kao Dubai! Taj „provincijalizam i primitivizam” kako je nedavno ocijenio arhitekta Boris Podreka.
Ignorisali su preporuke ključnih strateških dokumenata Crne Gore, Strategiju održivog razvoja i Strategiju razvoja turizma do 2020. godine, kao i odrednice Prostornog plana Republike i Plana posebnih namjena za morsko dobro.
Duž obale turističke metropole od Mogrena do Rafailovića poperili su 25 nebodera!?
Kako ne udovoljiti genijalnoj ideji Duška Kneževića da u plićaku plaže Mogren postavi temelje svog solitera sa stanovima za tržište. I da na obali Slovenske plaže izgradi još četiri takve kule. Na Spasu takođe, u centru grada isto tako.
Svoj soliter u pristaništu, pored hotela Mogren podiže i direktor Morskog dobra, Rajko Barović sa ortacima. Kulu gradi i podgorička firma Fab lajv i mnoga druga zvučna imena crnogorske politike i biznisa, skrivena iza firmi koje vode na imena članova rodbine ili kompanjona.
I uža rodbina ministra Branimira Gvozdenovića planira gradnju manje kule u centru Budve, na mjestu jedne od najljepših kamenih, kapetanskih kuća.
Planovi urbanizacije rivijere dobili su svesrdnu podršku ministra Branimira Gvozdenovića, borca protiv bespravne gradnje, koji se dokazuje po okolnim selima i predgrađima gdje ruši terase i potkrovlja.
Sve dok se ta akcija Ministarstva uređenja prostora sprovodi selektivno i zaobilazi gradilišta moćnih, poput Zavale, Avale i velikih stambenih objekata u centru Budve, koji se i dalje grade bez validnih odobrenja zahvaljujući dobrim vezama i korupciji, njegove tvrdnje o zaustavljanju bespravne gradnje samo su prazne priče!

UKLJUČENO I PRAVOSUĐE: Bespoštednu urbanizaciju prostora podržava i crnogorsko pravosuđe. Građani uglavnom gube sporove koje pred raznim sudskim instancama vode u cilju zaštite svoje imovine i sredine u kojoj žive, od urbanizacije kojom se grubo krše odredbe i propisi u planovima višeg reda.
Propalo je nekoliko argumentovanih inicijativa upućenih Ustavnom sudu Crne Gore za stavljanje van snage onih planova kojima se gradska naselja sa manjim porodičnim kućama nasilno pretvaraju u stambena naselja poput Novog Beograda ili Dubaija.
Jasna odredba Prostornog plana Crne Gore o očuvanju autentičnog izgleda naselja, za sudije Ustavnog suda imala je manju težinu od interesa građevinske mafije.
Na strani 111, broja 24. Službenog lista RCG, odrednica C1.3.3.1-7 nosi naslov:
Urbani i građevinski identitet naselja se mora očuvati.
U objašnjenju se navodi: „U pogledu planiranja i razvoja u gradovima i drugim naseljima potrebno je obezbijediti savremeni arhitektonski identitet koji počinje od postojećeg kvaliteta i karakteristika prostora, tj. građevinskog (kulturnog) nasljeđa, a usklađuje se sa najnovijim tehnološko-arhitektonskim rješenjima. Visinu i veličinu treba prilagoditi postojećim, naslijeđenim objektima. Očuvanje arhitektonskog identiteta ostvaruje se uz planski razvoj i obnavljanje naselja putem očuvanja površina….!?”
Na ovu odrednicu PPCG pozivaju se i vlasnici kuća u Perazića Dolu.
Kada najviša sudska instanca u državi, Ustavni sud Crne Gore ne poštuje najznačajnija državna prostornoplanska dokumenta i međunarodne konvencije koje je Crna Gora usvojila, na koje se građani pozivaju, jedini put zaštite njihove imovine i prava je onaj koji vodi u Strazbur.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

MMF O NAJAVAMA PROGRAMA EVROPA SAD 2: Visokorizično i inflatorno

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok iz Vlade ponavljaju šta sve neće (zaduženja, povećanje PDV-a), nikako da saznamo šta namjeravaju uraditi kako bi, nakon obećanog povećanja minimalnih i prosječnih zarada, državne finansije ostale održive. To je razlog više da upozorenjima iz MMF-a posvetimo dužnu pažnju

 

Vladin program Evropa sad 2 i dalje je tajna. Ipak, klub onih koji upozoravaju na neželjene posljedice najavljenog povećanja zarada na račun smanjenja ili potpunog ukidanja doprinosa za penziono osiguranje, dobio je još jednog člana. Međunarodni monetarni fond (MMF).

Značajan dio nedavnog izvještaja MMF-a za Crnu Goru odnosi se na izborna obećanja pokreta Evropa sad Milojka Spajića „koja nijesu sadržana u prijedlogu budžeta za 2024. godinu ili u srednjoročnim projekcijama vlasti, uključuju i djelimično ili potpuno ukidanje penzijskih doprinosa“. Prije svega, iz MMF-a su u fokus svoje analize stavili najavljeno povećanje minimalne plate sa  sadašnjih 450 na 700 eura, i prosječne zarade  sa februarskih 820 na 1.000 eura mjesečno.

Ni analitičarima MMF-a nijesu poznati detalji „reforme“ koju Spajić i njegovi najbliži saradnici najavljuju za kraj ove ili početak naredne godine. Ali su i oni, poput većine ovdašnjih analitičara, došli do zaključka da se tajna najavljenog povećanja minimalne i prosječne zarade krije u prevođenju bruto u neto platu. Čime bi državna kasa ostala bez, još uvijek nepoznatog, dijela prihode koji je ove godine planiran na 560 miliona. „To bi dovelo do značajnog pogoršanja fiskalne pozicije (države Crne Gore – prim. Monitora)“, navodi se u Izvještaju. Uz konstataciju: „Povećanje plata takođe bi dovelo do veće inflacije“.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

POLITIKA U LOKALU: Novi izbori, stari principi   

Objavljeno prije

na

Objavio:

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija

 

Bliže se izbori u dvije crnogorske opštine, Budvi i Andrijevici. Izbori u Budvi održaće se 26. maja, a oni u Andrijevici  2. juna.  I bez izbora, Ulcinj je promijenio vlast. Dok u Šavniku izbori i dalje traju. Gotovo dvije godine.

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja trenutne političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija.

U Budvi će građani te primorske opštine moći da glasaju za devet lista. Analitičari ne očekuju da bi neka od izbornih lista sama mogla osvojiti vlast, koja će se u tom slučaju morati organizovati kroz postizborne koalicije.

Da pobjeda jedne liste ne garantuje stabilnost, u Budvi smo već imali prilike da vidimo. Iako je na prethodnim lokalnim izborima apsolutnu pobjedu u tom gradu odnio bivši Demokratski front, njihov mandat protekao je u svađama i konačnom raskolu, što je Budvu dovelo do hronične krize. Plus hapšenje bivšeg gradonačelnika Mila Božovića, koji je dugo ključna gradska pitanja rešavao iz Spuža.

Bivši DF ovog put ide u dvije kolone.  Na jednoj strani je široka koalicija nekadašnjih članica tog političkog saveza. Lista nosi naziv Za budućnost Budve – Budva otvoreni grad, a čine je – NSD, PzP, DNP, SNP, Ujedinjena Crna Gora, Prava Crna Gora, Slobodna Crna Gora i Demos.  S druge strane je Grupa građana Budva naš grad  koju predvodi aktuelni predsjednik Skupštine opštine Nikola Jovanović. Svađe dojučerašnjih saboraca, kako iz lokala izvještvaju mediji, nastavile su se u predizborno doba i pretvorile u prljavu kampanju u kojima se rivalima spočitava  seksualna orijentacija ili porijeklo.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SEZONSKI RADNICI U TURIZMU: Manjak ,,goriva” u motoru crnogorske privrede

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priča o hroničnom manjku radnika u turizmu zatiče nas i pred ovogodišnju sezonu. Iako crnogorska ekonomija zavisi od turističke sezone, prosječna plata u turizmu iznosi 760 eura i niža je od prosječne na državnom nivou

 

I ove, kao i svake godine, očekuje se rekordna turistička sezona. A najave protiču uz upozorenja o hroničnom nedostatku radne snage.

I dalje nema zvaničnih podataka koliko nedostaje sezonaca. Umjesto toga imamo procjene koje govore da će ih nedostajati više nego prošle godine i da ta brojka prelazi 30.000.

Iz Zavoda za zapošljavanje najavljuju da će izdati oko 20.000 radnih dozvola za strance, a očekuje se da će strancima za sezonski rad u  turizmu biti izdato oko 5.000 dozvola. Iz MUP-a stižu informacije da je ovogodišnja kvota dozvola za privremeni boravak i rad stranaca 29.000, od čega je za sezonsko zapošljavanje planirano samo 2,5 hiljada dozvola.

Tokom prošle godine izdato je 2.710 sezonskih radnih dozvola. Najviše za državljanje Srbije 1.603, BiH 283, Kosova 234, Sjeverne Makedonije 152, a ispod sto za državljanje Turske, Rusije, Albanije, Indije, Meksika, Argentine.

Iako je broj nezaposlenih u Crnoj Gori krajem aprila bio preko 36.000, dovoljan da podmiri sve potrebe za radnom snagom, podsticaji za nezaposlene da rade sezonski se nijesu bitno promijenili u odnosu na prethodnu godinu.

Posebno za mlade, Hrvatska je atraktivnija za sezonske poslove u odnosu na Crnu Goru. U 2023. godini u Hrvatskoj je izdato 1.488 dozvola za boravak i rad crnogorskim državljanima, a u prava dva mjeseca 2024. godine 194 dozvole, navodi Forbes Crna Gora.

U Hrvatskoj kuvari/ce zarađuju od 1.400 do 2.500 eura, pica i roštilj majstori zarađuju oko 1.500 eura, pomoćni radnici u kuhinji od 1.000 do 1.300 eura, sobarice 1.200 eura, a zarada konobara/ca kreće se od 1.000 eura plus bakšiš.

Većina oglasa na sajtu Zavoda za zapošljavanje Crne Gore nema u opisu visinu plate. Oglasi u kojima se zainteresovanima daje uvid u platu govore od tome da su one niže od onih u Hrvatskoj. Tako u oglasima Zavoda za zapošljavanje sobaricama se nude plate od 450 do 600 eura, kuvarima od  450, 950 i 1.200, šankerima 600, perač suđa 600, noćni recepcionar 600, pomoćni radnik u kuhinji 1.000, pomoćna kuvari/ica od 700 do 850, poslastičarka 700…

Prema podacima Monstata plate u turizmu u prvom kvartalu ove godine su iznosile 760 eura i niže su od prosječne na državnom nivou koja iznosi 821 euro. Državni službenici, na primjer, imaju veće prosječne plate od turističkih djelatnika iako crnogorska ekonomija zavisi od turizma. Prema podacima Centralne banke, prošla turistička sezona je bila rekordna, ostvaren je prihod od 1,5 milijardi eura. Ukupno učešće turizma u bruto domaćem proizvodu Crne Gore je najveće u Evropi, prošle godine je iznosilo 22 odsto. Zato, turistički poslenici i ističu da je turizam motor crnogorske privrede, koji generiše saobraćaj, trgovinu, poljopriivredu i ostale usluge.

Pored većih zarada, sezonci iz Crne Gore i regiona više idu u Hrvatsku jer tamo sezona duže traje, pa su često angažovani šest i više mjeseci. Tokom mjeseci kada se ne radi, u Hrvatskoj država ovim radnicima plaća dio plate da bi se oni i sljedeće sezone vratili. O ovoj ideji i uvođenju kategorije ,,stalni sezonski radnik“ u Zakonu o radu govoreno je i prethodne godine.

Iz Privredne komore Crne Gore su istakli da  bi se uvođenjem ove kategorije ublažio problem nedostatka sezonskih radnika, jer bi se nezaposlene osobe motivisale da se prekvalifikuju i imaju sigurno stalno sezonsko zaposlenje i primanja tokom cijele godine u skladu sa pozitivnim iskustvima zemalja EU. Prema tom konceptu rješenje je da sezonski radnik radi pola godine, dok bi dio plate preostalih šest mjeseci plaćala država. U prevodu imali bi osiguranje, sigurnost radnog mjesta, mogli nešto da planiraju, da dignu kredit…

Nade da će ovo rješenje zaživjeti tokom ove sezone izjalovile su se, a ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić najavila je da bi ovaj model mogao biti spreman za uvođenje tek sljedeće godine. Slijede analize, promjene Zakona o radu i drugih zakona, pa dokle se stigne.

Nedavno je iz Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) navedeno da je i pored rekordnih prihoda, prethodne sezone zabilježen rast troškova u dijelu zarada, nedostatka radne snage i nabavke, zbog čega poslovni rezultati nijesu bili na očekivanom nivou, ali da su turistički poslenici, uprkos svemu, zadovoljni.

Poslodavci svake godine i pored hroničnog manjka radnika apostrofiraju troškove zarada. Česta su i čuđenja kako i zašto niko neće da radi iako su plate koje oni nude ,,astronomske”. Novina je da su, uprkos svemu, zadovoljni i svojim profitom.

Zbog nemanja snijega, zimske turističke sezone skoro da nije bilo. U prvih par mjeseci zabilježena je manja posjeta nego protekle godine. Iz Ministarstva turizma tvrde da je razlog tome i veći odlazak Rusa i Ukrajinaca iz Crne Gore.

Predsjednik Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) Ranko Jovović najavaljuje da bi predstojeća ljetnja turistička sezona, prema bukingu i rezervacijama hotelskih kapaciteta, trebalo da nadmaši prošlogodišnju. Optimistična očekivanja, prema njegovim riječima, potvrđuju saobraćajne gužve i izletničke ture u predsezoni, kao i dobar buking hotelskih kapaciteta i najave za glavnu sezonu. Ova predviđana je potvrdila i dobra posjećenost za prvomajske praznike.

Da bi preduprijedili rizike, kao i protekle godine kada su na primorju pred sezonu podigli cijene usluga za 15 odsto, rast cijena ponavlja se i ove godine. Zvanični podaci govore da je u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle u segmentu smještaja i ishrane rast cijena bio 13,5 odsto. Kako se sezona približava rast će biti veći.

 

Šta sezonci traže

Hrvatski mediji su nedavno izvjestili da je prema podacima prikupljenim istraživanjem koje je MojPosao sproveo na temu sezonskog zapošljavanja, u kojem je učestvovalo više od 500 ispitanika, tri četvrtine Hrvata (76 odsto) je barem jednom tokom svoje karijere radilo u sezoni.

Prema istraživanju, najveće prednosti sezonskog posla su sticanje novih znanja i vještina (68 odsto ispitanika), upoznavanje novih ljudi (61 odsto). Tek na trećem mjestu je plata, koja je po pravilu osjetno viša nego u slučaju cjelogodišnjeg zaposlenja (54 odsto). Tu su još boravak na moru (45 odsto) te zanimljivost i atraktivnost posla (44 odsto), a svega šest odsto ljudi smatra da sezonski posao nema prednosti.

Kad je riječ o plati u prosjeku, očekivana mjesečna neto plata za sezonski posao iznosi 1307 eura, što je šest odsto više u odnosu na prošlu godinu.

Očekivanja govore da konobari u prosjeku očekuju mjesečnu platu od 1.408 eura, kuvari bi za svoj rad htjeli minimalno 1.482 eura, sobari mjesečno u prosjeku očekuju minimalno 1.145 eura, recepcionari smatraju da bi za svoj rad trebalo da dobiju minimalno 1.259 eura, prodavci u prosjeku očekuju platu od 1.105 eura, skladištari u sezoni očekuju 1.050 eura, a pomoćni radnik u kuhinji očekuje 1.322 eura.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo