Povežite se sa nama

OKO NAS

NOVA KOLAŠINSKA VLAST DUPLIRALA BROJ FUNKCIONERA: Sami sebi servis

Objavljeno prije

na

Kolašin će u naredne četiri godine imati duplo više potpredsjednika Opštine, sekretarijata i pomoćnika sekretara. Prvi put dobiće gradskog menadžera i arhitektu, ali i veliki broj savjetnika za različite oblasti. Vladajuća koalicija kaže da je to uslov za napredak grada, a iz opozicije tvrde da je to način da se uhljebi što više partijskih vojnika. Sve to, jasno je, biće novi trošak za građane Kolašina i udar na jedva stabilizovane lokalne finansije.

Imenovanjem dva potpredsjednika Opštine, što je zakonski maksimum, nova kolašinska vlast, koju čine Demokratska partija socijalista (DPS), Grupa birača (GB) i Socijaldemokrate (SD), pokazala je da im cilj nije smanjenje broja funkcionera. Potvrdili su to i koalicionim sporazumom, u kojem je precizirano da će se duplirati broj sekreterijata, a svaki sekretar dobiti pomoćnika. U planu je, prema nezvaničnim informacijama Monitora i zapošljavanje više savjetnika za različite oblasti.

Novom organizacijom lokalne uprave, jasno je , „pašće u vodu” trud bivše vlasti da se značajno manji javna potrošnja, kroz minimalan broj rukovodilaca i zaposlenih u administraciji.

Koalicionim sporazumom nove vlasti, bez dovoljno ubjedljivog objašnjenja, predviđeno je da postoje četiri sekretarijata – za uređenje prostora, ekonomiju i finansije, opštu upravu i zaštitu životne sredine. Tokom mandata bivše vlasti postojali su samo sekretarijat za finansije, u okviru kojeg su obavljani i poslovi iz oblasti opšte uprave i sekretarijat za urbanizam, koji je objedinjavao i poslove uređenja prostora i zaštite životne sredine.

„Lokalna uprava biće organizovana u skladu sa potrebama grada i građana Kolašina”, tvrde čelnici vladajućih stranaka.

Predsjednik Opštine Milosav Bulatović kaže da „Kolašinu nije mnogo da ima dva potpredsjednika”. Oni će, tvrdi, imati mnogo posla i njihov je cilj da „grad ide naprijed, da se razvija, i stvaraju uslovi za mnogo veći budžet…”

„Nama je potrebna efikasna uprava da bi bili servis svima onima koji ovde žele da rade”, poručio je Bulatović.

Bez konkursa i u periodu kada je koalicioni dogovor tek na početku realizacije, uvećan je broj i radnika u lokalnoj upravi. Tako već 20-ak dana u Bulatovićevom kabinetu rade dvije nove službenice. On tvrdi da one nijesu zasnovale radni odnos.

„U lokalnoj upravi još nije bilo zapošljavanja. Osobe koje rade u kabinetu nijesu zaposlene. Jedna je pripravnik u DPS-u, a druga je nezakonito ostala bez posla od prethodne vlasti. Riječ je o samohranoj majci, koja čeka presudu, kojom će, kako vjeruje, biti naloženo da se vrati na posao u Opštini. Inače njeno radno mjesto je, ranije, bilo u kabinetu presjednika Opštine. Sada je angažovana volonterski”, rekao je on.

Povećanje broja funkcionera, kako procjenjuju iz kolašinske opozicije, koštaće građane za period četvorogodišnjeg mandata koalicije DPS-GB-SD oko pola miliona eura više nego do sada. U opoziciji tvrde i da je jedini motiv nove kolašinske vladajuće koalicije uhljebljenje partijskih kadrova.

„Već na samom startu građani imaju priliku da vide da koalicija ne priča o realizaciji izbornih programa koje su obećali građanima, već se isključivo dogovara na koji način će se podijeliti i povećati broj funkcionera. To je njihova stara i već dobro poznata praksa. Ova nelegitimna većina je ista ona koja je vladala do 2014. godine, samo što su neki koalicioni partneri DPS ‘prepakovani’ pod nazivom novih partija”, kaže Vladimir Martinović iz Demokrata.

Pred kraj mandata bivše vlasti, saopšteno je kako Opština Kolašin izdvaja oko 70.000 eura mjesečno za zarade zaposlenih u lokalnoj upravi. To je 60.000 mjesečno, ili 720.000 eura godišnje, manje nego prije 2014. godine, kada su na vlasti bili, takođe, DPS i GB.

Prema njegovim riječima, kolašinski budžet neće izdržati razdvajanje postojećih i formiranje novih sekretarijata, dodatno opterećnih sa velikim brojem pomoćničkih mjesta. Za Martinovića je problematično što se, kako kaže, već zna koji će „partijski vojnici popuniti ta mjesta, koja se biraju oglasom i konkursom”.

Bojan Zeković, odbornik Socijaldemokratske partije (SDP) objašnjava da „zakon ostavlja takvu mogućnost u velikim opštinama i sa velikim obimom posla, ali je nevjerovatno da neko planira da građani Kolašina plaćaju administraciju kao Podgorica”. On podsjeća da Zakon o lokalnoj samoupravi propisuje da se „unutrašnja organizacija i sistematizacija organa i službi utvrđuje zavisno od obima, vrste i složenosti poslova i na način kojim se obezbjeđuje njihovo efikasno, ekonomično i efektivno vršenje”.

Iz kolašinske opozicije zamjeraju novoj vlasti i što u odborima direktora javnih preduzeća i ustanova nije ostavljeno nijedno mjesto za predstavnike iz stranaka, koje su izgubile poslednje lokalne izbore. Demokrate tvrde da je, prilikom formiranja odbora direktore, vlast građanima jasno stavila do znanja da će se ponašati po principu- imamo vlast možemo sve.

„Odbori direktora koje je nova vlast imenovala, jasno pokazuju da se nije vodilo računa o interesima preduzeća, kompetentnosti i stručnosti imenovanih kadrova, već očito o apetitima istaknutih partijskih aktivista. Dodatno, simptomatično je da prirodni koalicioni partneri DPS- GB-SD, opoziciji nijesu ustupili nijednog člana u odborima direktora preduzeća, odnosno DOO, pa sve to navodi na sumnju da nova vlast ne planira raditi odgovorno, transparentno i pošteno”, tvrde Demokrate.

Prema nezvaničnim informacijama, iza zatvorenih vrata, novi- stari koalicioni partneri vodili su ni malo prijatne pregovore oko raspodjele funkcija. Premalo je, navodno, bilo rukovodećih mjesta u odnosu na sve što je obećavano prije lokalnih izbora. Iako su, prilikom potpisivanja koalicionog sporazuma, svi tvrdili da će biti „izuzetno skromni” i da im je jedini prioritet dobrobit građana, funkcije su teško podijelili, pa su i potpredsjednici izabrani tek minule sedmice.

Pred DPS, GB i SD postavio se problem i nedostatka adekvatnog kadra. Tako su neke od važnijih funkcija u izvršnoj vlasti podijeljene Kolašincima, koji do sada nijesu imali priliku da se pokažu ni u jednoj oblasti i, kako kažu u opoziciji, imaju potpuno neadekvatno obrazovanje i upitan kredibilitet za posao koji ih očekuje u naredne četiri godine.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo