Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Optužnica odoka

Objavljeno prije

na

Državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv urednika lista Vijesti Mihaila Jovovića, najteže povrijeđenog u obračunu gradonačelnika dr Miomira Mugoše i njegovog sina sa ekipom te novine. Optužen je, nije se imalo kud, i Mugoša mlađi. Mugošin pištolj je netragom nestao, Jovović je, otkrilo je tužilaštvo, bio teško naoružan telefonom ili diktafonom. Tužilaštvo je istrajno u namjeri da dokaže kako je Draganu Radonjiću, vozaču podgoričkog gradonačelnika dr Miomira Mugoše „trajno i u znatnoj mjeri oštećen mozak”. Narečeni mozak, „kao važan organ”, prema slobodnoj procjeni tužilaštva, Mihailo Jovović je oštetio „diktafonom ili telefonom”. Nalaz mjerodavnog vještaka prema kojem oštećenje Radonjićevog mozga ne može biti posljedica potresa mozga kojeg, uostalom, nije ni bilo, za tužilaštvo je ispao nevažan. Važno je da je, Jovović okrivljen za teži oblik krivičnog djela teška tjelesna povreda. Zbog toga se ide u zatvor – od jedne do osam godina. Za nanošenje teške tjelesne povrede optužen je i sin podgoričkog gradonačelnika Miljan Mugoša. On je udarcima šakom Jovoviću probio bubnu opnu. Pošto bubna opna nije „važan organ”, za to se ide u zatvor na šest mjeseci do pet godina. Tužilaštvo je odlučilo da protiv Miomira Mugoše, podnese zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, zbog zbog kršenja Zakona o javnom redu i miru. Nije se lijepo ponašao. Kad bi se za to išlo u zatvor – ne bi ga izlazio.

Tako je državno tužilaštvo zaokružilo svoj verziju događaja od 5. avgusta kada je ekipa lista Vijesti pokušala da fotografiše nepropisno parkiran automobil gradonačelnika Mugoše, a gradonačelnik se naljutio i napao fotoreportera Borisa Pejovića. Njegov sin Miljan, kako je kasnije svjedočio, branio je oca i Mihailu Jovoviću udarcem probio bubnu opnu. Prema tvrdnjama ekipe Vijesti Mugoša sin je potezao pištolj koji policija nije pronašla. Ni tražila.

Mugošin vozač dobio je glavnu ulogu kad je, 13 sati nakon događaja, shvatio da je povrijeđen i otišao kod ljekara. U KBC-u su pronašli promjene na Radonjićevom mozgu što je poslužilo kao osnov za pokretanje istage protiv Jovovića.

U međuvremenu je vještak medicinske struke dr Dragana Čukić, u nalazu urađenom na zahtjev tužilaštva, rekla da promjena na mozgu koja je očitana na snimku skenera, „mozga zavedenog da pripada Radonjiću”, može biti od ranije povrede, ali može biti i posljedica infarkta, tumora ili neke druge bolesti. Radonjićeve rane ne zarastaju, snimak je isti i 25 dana kasnije.

Dr Dragana Čukić izričito tvrdi da promjena na mozgu Mugošinog vozača nije posljedica potresa mozga. Pored toga, ona isključuje i postojanje potresa mozga. Iz medicinske dokumentacije se vidi da Radonjiću, nakon prvog pregleda, ljekar nije prepisao terapiju koja se daje pacijentima sa takvom dijagnozom. Spoljašnju povredu Radonjića u vidu nagnječenja kože iznad uha dr Čukić je okvalifikovala kao laku. Ta povreda, prema njenom mišljenju, nije mogla nastati od Jovovićevih udaraca otvorenom šakom ili laktom, kako su tvrdili otac i sin Mugoša. Sve to bilo je malo spram slobodne ocjene tužilaštva da je Jovović, ipak, trajno i u znatnoj mjeri oštetio Radonjićev važni organ.

,,Apsolutno me ne zanima ima li Radonjić laku ili tešku tjelesnu povredu, jer ga ja te noći nijesam ni prstom pipnuo a kamoli diktafonom ili mobilnim”, rekao je Mihailo Jovović. Njegov advokat Branislav Lutovac najavio je da će uložiti prigovor na podignutu optužnicu i očekuje da će vijeće Osnovnog suda optužnicu vratiti tužilaštvu da otkloni nedostatke.

Više pravnika sa kojima je Monitor kontaktirao tvrde kako „nije uobičajeno da tužilac u ovoj fazi postupka ne prihvati mišljenje sudskog vještaka”.

„Sud cijeni sve dokaze ali o vrsti, težini i prirodi povrede isključivo je nadležan da svoje mišljenje da angažovani sudski vještak”, objašnjava za Monitor advokat Novak Ražnatović, dugogodišnji viši državni tužilac i sudija Višeg suda.

Prema njegovom objašnjenju, propisano je da u krivičnom postupku protiv određene osobe, zbog izvršenja krivičnog djela protiv tijela ljudi, vrstu i težinu zadobijenih tjelesnih povreda, odnosno prirodu tih povreda, utvrđuje od strane sudije angažovani sudski vještak medicinske struke. Nalaz i mišljenje sudski vještak radi na osnovu pribavljene medicinske dokumentacije i jedino se na taj način utvrđuje koju povredu je u inkriminisanom događaju zadobila određena osoba.

Na pitanje da li je za sud važniji nalaz ljekara specijaliste ili ono što ustanovi sudski vještak Ražnatović kaže da prioritet ima sudski vještak i da mu izvještaji ljekara specijaliste služe kao dio cjelokupne dokumentacije. On naglašava da je dr Čukić i kod suda i kod tužilaštva jedan od najcjenjenijih vještaka.

Iz NVO Akcija za ljudska prava ocijenjeno je da optužnica protiv urednika Vijesti ukazuje na namjeru tužioca da odgovori političkim očekivanjima izjednačavanja krivice sina gradonačelnika Podgorice Miljana Mugoše i novinara.

,,Odluka tužilaštva da podnese optužnicu protiv Jovovića ne predstavlja samo brutalan i očigledan pokušaj “disciplinovanja” medija, već i potvrđuje stav iznesen u posljednjem izvještaju Savjeta Evrope o snažnom uticaju političkih struktura na crnogorsko tužilaštvo”, kazala je izvršna direktorica MANS-a Vanja Ćalović.

Optužnica protiv novinara Vijesti podignuta je zapravo u trenutku kad je premijer Milo Đukanović otkrio ,,medijsko nasilje” u našem demokratskom raju. Tužilaštvo je odradilo samo tehnički dio posla. Sad se čeka sud.

Kosara K. BEGOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo