Povežite se sa nama

OKO NAS

OTPAD NA PRIMORJU: Soba s pogledom na smeće

Objavljeno prije

na

Iznad sela Bratica, na magistralnom putu Ulcinj-Bar, pruža se predivan pogled na Ulcinjsko polje, bazene Solane, Veliku plažu, Šasko jezero i albanske planine. Panorama gdje turisti po pravilu zastaju i naprave nekoliko fotografija, ali se još brže razočaraju zbog razbacanog šuta i otpada.

Ista slika može se vidjeti nekoliko stotina metara dalje, iznad predivne uvale Valdanos, u kojoj je preko 18 hiljada stoljetnih stabala maslina, a gdje je Turistička organizacija Ulcinj početkom godine napravila vidikovac. Prekrasan pogled, ako se gleda samo u daljinu, a ne bukvalno ispred nosa gdje teški kamioni i traktori istovaraju iskopanu zemlju i građevinski otpad od porušenih objekata.

Još veće količine otpada mogu se vidjeti duž cijele Velike plaže, te posebno na obalama rijeke Bojane.

„Tek kada se podigne voda, ona pokupi sve sa obala i sve izbaci na ušće i kod nas. A najveći dio završi u moru. Mi pokupimo to što ima oko kućica, ali ne možemo nikako da očistimo čitavu prirodu”, kaže ribar na Adi Bojani Boris Mihailović.

Zbog ovakvog nemara, čitava delta ove rijeke je u opasnosti, ocjenjuju u civilnom sektoru. „Ovdje ima smeća od igle do lokomotive, a najviše nas zabrinjava medicinski otpad. Za nekoliko godina, ako se ovo ne riješi, ovo će postati pustinja, a od ovog lijepog ostrva – smetlište”, tvrdi Mahmut Karastanović iz NVO-a “Bojana”.

Sličnim scenama svjedočili su ovog ljeta turisti koji su, uz Skadarsko jezero, putovali starim putem od Virpazara prema Krajini, ali i na mnogim drugim područjima opštine Bar.

Novi gradonačelnik Dušan Raičević naredio je početkom septembra lokalnim službama i komunalnom preduzeću da “u roku od tri dana izvrše zbrinjavanje komunalnog otpada i drugog prirodnog i vještačkog otpada sa javnih površina”. Na rezultate javnost još čeka.

Na području Kotora zvanično je evidentirano 11 većih neuređenih odlagališta otpada čija površina prelazi hiljadu metara kvadratnih. Nakon zatvaranja „Lovanje” nema regionalne sanitar-ne deponije u Boki, već se čvrsti otpad odvozi na deponiju “Možura”, koja je prilikom otvaranja 2012. godine bila planirana samo za opštine Bar i Ulcinj.

Na “Možuri” se godišnje odlaže oko 70.000 tona otpada sa Primorja ili dva puta više nego što je bilo planirano. Zato će ona, gotovo izvjesno, imati dvostruko manji vijek trajanja – 15 umjesto 30 godina.

Za odvoz smeća komunalna preduzeća i građani bokeljskih opština izdvajaju znatna sredstva – oko 35 eura po toni. Samo se iz Kotora na deponiju “Možura” izmjesti godišnje blizu 12.000 tona smeća. Računica je jednostavna – Kotorane to košta oko 420.000 eura.

Poslije isteka roka rada „Lovanje”, Ministarstvo održivog razvoja i turizma je, u saradnji s lokalnim upravama Kotora, Tivta i Budve, bilo u obavezi da definiše lokaciju gdje će biti izgrađena druga sanitarna regionalna deponija na Primorju.

Iz Instituta za biologiju mora iz Kotora saopštili su da je uslijed nekontrolisanog odlaganja otpada situacija na moru – alarmantna. Rezultati njihovih analiza pokazuju prilično visok stepen zagađenja plaža čvrstim otpadom, pri čemu najveći udio u ukupnoj količini ima plastični otpad.

Tako je, na primjer, plastičnom priboru za jelo potrebno hiljadu godina da se razgradi u morskoj vodi, automobilskim gumama 2.000, a staklenoj boci čak 4.000 godina!

“Stoga, sljedeći put kad mahinalno bacite neki otpad u naše more znajte da će mu trebati cijela vječnost da se razgradi. Bez obzira na sve što mi mislimo o Jadranu, on više ne spada u kristalno čista mora kakvo bismo željeli da bude”, poručili su iz NVO “Green Sail”.

Prema procjenama nevladinih organizacija, u Crnoj Gori ima pet crnih ekoloških tačaka, te oko 350 identifikovanih i mnogo više nepoznatih nelegalnih deponija. Od toga, više od trećine je na Primorju.

Rijetki su slučajevi saniranja tih problema, da se ne govori o njihovom trajnom rješavanju. Sve se praktično svodi na jednokratne akcije “o-ruk” tipa – neka bude (č)isto! Kakve su upravo izvedene ovog petka i subote u svim primorskim opštinama.

“Tu činjenicu, uz buku i nedostatak parkinga, redovno ističu strani turisti koji posjećuju našu zemlju. Oni se ne mogu načuditi kako vlast i građani u jednoj ovako lijepoj zemlji mogu dozvoliti da tone opasnog smeća prijete njima samima, prirodnim ljepotama i ukupnom imidžu države”, kaže dugogodišnji turistički radnik iz Ulcinja Ismet Karamanaga.

Njegov kolega iz Budve Vukašin Ćulafić, koji je bio predstavnik Turističkog saveza Jugoslavije u Njemačkoj, kaže da turisti iz te zemlje, kojih je još uvijek malo na našoj obali, vole prirodu, naročito netaknutu, ali da prvenstveno zbog smeća i buke s razlogom negoduju. “Stoga dijelom i bojkotuju našu obalu. Bageri i turisti ne idu zajedno, a kod nas se gradi na sve strane. Deponije su karcinom na najljepšem dijelu ‘đerdana ljepote’ južnojadranske”, smatra on.

Dok crnogorski zvaničnici uvjeravaju građane da će nekoliko puta odlagano otvaranje pristupnih pregovora za poglavlje 27, a koje se odnosi na životnu sredinu, biti obavljeno do kraja godine, jasno im je da Evropska unija neće prihvatiti države koje nijesu riješile problem opasnog otpada.

Kako se procjenjuje, ovoj državi je potrebno više od milijardu eura do 2035. godine da brigu o životnoj sredini upodobi pravilima EU. Sa ovakvim nemarnim i štetočinskim odnosom ta će cifra nesumnjivo rasti.

U tom kontekstu je razumljivo što je ovih dana ministar održivog razvoja i turizma Crne Gore Pavle Radulović zavapio: “Ozbiljna boljka Crne Gore je saobraćajna infrastruktura i prije svega komunalna infrastruktura. I otpad, otpad, otpad, otpadne vode, čvrsti komunalni otpad”.Napomenuo je i da “ukoliko se sa njim ne uspijemo izboriti u vrlo kratkom periodu mislim da će nam sav trud koji smo uložili mnogo manje značiti nego što bi mogao”.

Krajnje je vrijeme da Vlada Crne Gore, njene institucije i lokalne uprave počnu da sprovode nacionalnu Strategiju upravljanja otpadom i lokalne planove, kao i preporuke evropskih institucija. To se prije svega odnosi na inspekcijske organe, koji snose najveću odgovornost za ovo tužno stanje.

Novi zakon o komunalnim djelatnostima je za nepropisno odlaganje otpada propisao dosta oštre kazne, koje se izuzetno rijetko izriču. Naročito ne privilegovanim pojedincima i firmama koji vođeni pohlepom nesmetano i nekažnjeno uništavaju najveće bogatstvo države – jedinstvenu prirodnu sredinu. U državi koja se prije punih 27 godina proglasila “ekološkom”. Prvom na svijetu.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo