Povežite se sa nama

OKO NAS

PODBOŽUR, SELO KOJE JE UMRLO SA POSLJEDNJIM VOZOM: Čekajući vozove

Objavljeno prije

na

Kroz razvaljene prozore nekadašnje željezničke stanice u Podbožuru sablasno fijuče hladni novembarski vjetar: između zamrlih zgrada bez krovova uskom stazom preko nekadašnjeg kolosijeka pruge Nikšić – Čapljina prolazi Ljilja Kovačević, jedina stalna stanovnica ovoga sela na dvadeset kilometara od Nikšića. Svakoga jutra Ljilja otvara vrata stare kafane porodice Kovačević koja se od 1979. i od otvaranja novog magistralnog puta za Trebinje nalazi na ovoj lokaciji. Ljilji oko kafane pomažu brat i snaha, Kovačevići nastavljaju tradiciju staru preko sto godina .

Svrate vesele kamiondžije da pored stare peći bubnjare doručkuju i odmore uz blagi Ljiljin osmijeh, navrate i drugi putnici namjernici da popiju čuvenu Ljiljinu kafu i skupe snagu za dalje putovanje. Ne žali se Lilja na posjetu – kafana pored puta je kao vodenica, priča ona, uvijek neko naleti, ali nije to kao nekad, sjeća se starih dana i Podbožura koji vrvi od naroda.

-Do zatvaranja pruge 1976. godine ovo je bila glavna stanica za čitav kraj, svakodnevno su ljudi putovali ka Nikšiću i Trebinju, malo je bilo auta i autobusa, samo taj „ćiro”. Na samoj stanici bilo je trideset stalno zaposlenih: tu su bili otpravnici, pružni radnici, zatim šef stanice sa porodicom, djeca su mu išla u školu ovdje. U školi je bilo i do pedeset đaka i radila je u dvije smjene. Naroda toliko da to sad niko ne može povjerovati. A sve zadovoljno i srećno i pjesma uveče ispred stare kafane – sa sjetom pogleduje Ljilja na nisku i dugačku prizemnu zgradu staru preko sto godina koja tavori preko puta magistrale.

Kovačevići, stara trgovačka porodica još 1929. u toj su zgradi držali prodavnicu i han sve do Drugog svjetskog rata. Komunisti nijesu baš voljeli privatnu inicijativu tako da je staro zdanje pretvoreno u magacine sve do sedamdesetih godina kada počinje liberalizacija i 1972. godine kafana Kovačevića Podbožur ponovo počinje sa radom.

,,Bila sam curetak od šesnaest godina kad smo otvorili kafanu i pomagala sam bratu, radilo se po čitav dan. U Podbožuru je bilo ukrštanje vozova sa tri kolosijeka i onda dok se čeka voz šta će narod nego u kafanu. Na jednom kolosijeku su se tovarili vagoni boksitom iz rudnika Crvena kita za Dubrovačku luku a onda đe je dalje išao nemam pojma”, priča Ljilja.,,Jednom mjesečno dolazili su vagoni sa potrepštinama za seoske prodavnice za banjski i grahovski kraj i onda se tu pretovaralo na kamione i na konjska kola. Samo rad, svuda se radilo i svuda veseli ljudi. Uveče sam, nakon zatvaranja kafane, krijući bježala do kuće da me neko ne bi sreo jer uvijek je bilo žednih i onda, ako me uhvate traže da se vratim da otvaram kafanu da još malo prodivane. Eh, bila su to vremena, da mi je neko rekao da će tu biti ovakva pustinja kao što je sad nikad mu ne bih povjerovala”, pokazuje na sablasne zgrade preko magistrale čija drvena građa davno propalih krovova strši u predvečerje.

Onda je došao 1. jun 1976. godine i posljednji put je prošao motorni voz prugom uskog kolosijeka ka Nikšiću , zamrla je pruga koju je 1938. u predvečerje velikog rata otvorio tadašnji predsjednik Vlade Milan Stojadinović , skinute su šine i pragovi i šikara je počela da raste po trasi. Zgrade su lagano propadale ostali su samo zidovi od tesanog kamena koji za divno čudo još stoje, svaki kamen je na svom mjestu.

,,Zidovi su tako zidani da se kamen ne može skinuti osim da ga polomiš a takav onda ne treba nikome. Inače bi ovo davno raznijeli, uzalud bi nam bila borba. Sad bi ovaj kamen krasio kuće nekih patriota ne boj se. Naročito devedesetih.Dolazili su, probali, ali vide da ne mogu ništa pa odu razočarani”, tvrdi Ljilja.

Pruga je nestala ali je iste godine počeo da se gradi novi magistralni put Nikšić – Trebinje. U isto vrijeme i Kovačevići počinju da grade objekat nove kafane pored buduće magistrale, i otvaraju je kad je pušten u saobraćaj novi put 1979. godine . I tako do danas, čeka Ljilja pored stare bubnjare goste i smije se najavama vlasti da će ponovo otvoriti prugu ka Čapljini.

A još davne 2008. godine sada već bivši ministri saobraćaja Crne Gore i BiH Andrija Lompar i Božo Ljubić su u Sarajevu potpisali Memorandum o zajedničkim aktivnostima na izradi projektno-studijske dokumentacije za povezivanje dvije zemlje prugom Čapljina – Nikšić. Tada je obećano da će papirologija za ovu, kako su se je nazvali, regionalno važnu prugu, dugu 169 kilometara, biti završena do kraja 2008, te da bi gradnja mogla početi 2012. godine.

Prošla je 2012. a iako su pojedini mediji stidljivo najavljivali da 2015. može početi gradnja, iz crnogorskog Ministarstva saobraćaja i pomorstva sada tvrde da je za to potrebno najmanje pet godina i to ukoliko se neko od investitora zainteresuje za ovaj projekat.

-Čisto sumnjam, dabogda da bude, ali sve i da je otvore pitam se za koga, ovaj kraj je mrtav odavno, ti vozovi bi samo prolazili ovuda. A i ne vjerujem da bi renovirali ove zgrade tako da bi sve ostalo isto, jedino što bih ja morala paziti uveče kako prelazim preko pruge kad idem kući da ne naleti Čapljina ekspres”, smije se Ljilja dok zaključava kafanu i kreće kući.

A na brijegu iznad stare pruge leži veliki pas i mirno gleda niz nekadašnju trasu, valjda čeka vozove da ima na koga da laje u dugim jesenjim noćima.

Bato PEROVIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo