Povežite se sa nama

OKO NAS

POPLAVE AKTUELIZOVALE PROBLEM IZBJEGLIČKOG NASELJA U BERANAMA: Začarani krug

Objavljeno prije

na

U naselju Riversajd ima oko trideset kuća. U njima živi preko četiristo stanovnika. Najbrojnija su djeca. Ljeti ih plavi kanalizacija, zimi se u njihove domove izliva Lim. Lokalna uprava u Beranama voljna je da pomogne, ali nije kadra. Za taj problem para nema ni u Vladi

 

Romsko-egipćansku populaciju u Beranama u najvećem izbjegličkom naselju na sjeveru Crne Gore, pod nazivom Riversajd, nikako da zaobiđu problemi. Kada su suše, kao što je bilo proteklog ljeta, izliva se kanalizacija i ugrožava zdravlje stanovnika, a kada su povodonje (poplave), kao što su bile prije desetak dana, Lim poplavi naselje. Iz institucije Ombudsmana su naložili Opštini Berane da otkloni probleme sa kanalizacijom, ali kako narediti Limu da ne preliva u naselje?

„Ovo je jednostavno loše mjesto, odnosno lokacija. Ne znamo ko je i kako odlučio da se naselje ovdje gradi, ali od kada smo se uselili prate nas problemi“, kaže stanovnik Riversajda i predsjednik Udruženja za podršku Roma i Egipćana Berane Sultan Beća.

Kulminiralo je krajem ljeta. Opština Berane i Javno preduzeće Vodovod i kanalizacija iz ovog grada saopštili su da će pristupiti rješavanju izlivanja fekalija iz kanalizacione mreže u romsko-egipćanskom naselju Riversajd, ali ne mogu garantovati da se to neće ponavljati, jer je u pitanju ljudski faktor. To je, međutim, rečeno tek nakon što je Opštini i ovom preduzeću još 20. septembra stiglo mišljenje i preporuka pomoćnice Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Nerme Dobardžić, u kom se kaže „da bez odlaganja obiđu naselje Riversajd kako bi identifikovali problem koji je prouzrokovao izlijevanje fekalija i preduzmu mjere i radnje na sanaciji i održavanju kanalizacionog sistema“.

Zamjenica ombudsmana u dopisu u koji je Monitor imao uvid, pojašnjava da je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda 11. maja ove godine obišao pet romskih naselja u Beranama i „pokrenuo postupak ispitivanja povrede ljudskih prava i sloboda po sopstvenoj inicijativi“. Tada je ustanovljen problem sa neredovnim odvozom otpada, koji je u međuvremenu otkolonjen, kao i problem sa izlivanjem fekalija.

Pomoćnik direktora JP Vodovod i kanalizacija Dragić Vukić tvrdi da je kanalizaconi sisetem na dijelu koji prolazi kroz naselje Riversajd, kvalitetno urađen, ali da neko nesavjesno otuđuje poklopce sa šahti i potom odlaže u šahte komunalni otpad. „To je ozbiljan problem sa kojim smo suočeni od izgradnje kolektora. Ja ne želim nikoga da optužujem, ali, jednostavno rečeno, neko krade poklopce sa kanalizacionih šahti, a potom u njima završava sve i svašta“, kaže Vukić.

Prema njegovim riječima, poklopac od šahte košta stotinu eura, a ukraden se prodaje kao staro gvožđe – za deset. „Mi smo slučaj više puta prijavljivali i policiji, ali to nije urodilo plodom. Poklopce zamijenimo, i oni opet nestanu preko noći. Jednom smo razmišljali o tome da zatvorimo šahte, ali to ne smijemo da radimo.“ Vukić dodaje da su radnici ovog preduzeća izašli svaki put na teren kada su pozvani, i da su se suočavali sa istim problemima. „Jednom prilikom smo iz otvorenih šahti izvukli pun kamion kamenja. Drugom prilikom teški otpad, i stalno tako. U pitanju je, dakle, ljudski faktor. Treba otkriti i ko otuđuje poklopce od šahti, kao i ko u kanalizacioni sistem ubacuje komunalni otpad i sve drugo što se ne smije bacati.“

Sultan Beća tvrdi da to nije do kraja tačno, odnosno da se problem sa kanalizacijom pojavio kada su na isti kanalizacioni sistem priključene i četiri nove izbjegličke stambene zgrade, koje su izgrađene iznad naselja Riversajd. On kaže da su upravo razgovarali sa rukovodstvom Opštine i da se radi na tome da se problem prevaziđe.

Iz JP Vodovod i kanalizacija najavljuju da će još jednom očistiti kanalizacionu mrežu u dijelu naselja Riversajd, ali se pribojavaju da to nije trajno rješenje i da će se problem ponovo pojavljivati. Taman kada se to pitanje pomaklo sa mrtve tačke, priroda je priredila probleme koje nije tako lako riješiti. Naselje se u noći između 20. i 21. novembra, kada su čitavu Crnu Goru i region zadesile obilne kiše, sasvim očekivano, našlo u vodi. A stanovnici su noć proveli izvan kuća.

Nije to prvi put. Svako malo, čim Lim nadođe, stanovnici Riversajda napuštaju svoje domove i provode noći ili pod vedrim nebom, ili u praznim fabričkim halama u blizini naselja. Za zemljište na kojem je sagrađeno naselje obično se kaže da je limovina, odnosno, nešto što pripada ćudljivoj planinskoj rijeci koja teče kroz ovaj dio Crne Gore.

„Mislim da bi međunarodni donatori koji su gradili naselje i Vlada Crne Gore, morali jednom da riješe to pitanje na trajan način, da ne strahujemo svaki put kada pada kiša”, kaže Beća. Stanovnici Riversajda sračunali su da je više novca potrošeno za saniranje posljedica od poplava za ovih deceniju i po od kada je naselje useljeno, nego što je koštala njegova gradnja.

Rome i Egipćane koji su u Berane stigli tokom rata na Kosovu, problemi sa smještajem pratili su od početka. Jedno vrijeme proveli su u kolektivnim smještajima, praznim salama i gdje god je bilo zgodno. Kada je odlučeno da se gradi naselje, neko je najprije zakupio privatno zemljište u naselju Donji Talum. Tu su dugo stanovali u drvenim barakama i pod šatorima. Već tada je naselje dobilo naziv Riversajd, jer se nalazilo na obali rijeke. I već tada su se često iseljavali kada naiđu povodnje.

Tražena je nova lokacija dok je Opština Berane, u vrijeme dok je na vlasti bio DPS, ponudila zemljište, limovinu, s druge strane rijeke, opet na samoj obali. Neuređena lokacija brzo je dovedena u stanje naizgled pogodno za gradnju. Postupak Opštine, međunarodni donatori su ocijenili kao „veliki humanitarni gest prema Romima i Egipćanima, i ozbiljno i trajno rješenje za njihovu izbjegličku sudbinu“, kako je tada sopšteno.

Ostalo je samo nejasno kako je projektantima promakla blizina Lima. Izgradnju novog naselja finansirala je Evropska agencija za rekonstrukciju, posredstvom njemačke humanitarne organizacije Help.

Kosovskim nevoljnicima izgledalo je da ih je Bog pogledao. Sve do prvih kiša. Onda je uslijedilo prvo iseljavanje. Pa dezinfekcija kuća, i povratak u domove. I od tada, istovjetan postupak ponovljen je ko zna koliko puta tako. Kada je pored naselja, uz samu obalu, prošla nova kanalizacija, izgledalo je i to kao dobro rješenje. Dok nijesu počeli problemi sa njenim izlivanjem, koji su stigli do Ombudsmana.

U naselju Riversajd ima oko trideset kuća. U njima živi preko četiristo stanovnika. Najbrojnija su djeca, a ima starih i bolesnih. Lokalna uprava u Beranama voljna je da pomogne, ali nije kadra. Teško da stanovnicima Riversajda može pomoći i Vlada. Para za preseljenje (izgradnju novog naselja) na nekoj drugoj lokaciji nema. Međunarodne humanitarne organizacije koje su se starale o izbjeglicama, odavno su se povukle. Romi i Egipćani u Riversajdu opet su ostavljeni sami sebi. Komentari na društvenim mrežama ne govore u prilog empatiji lokalnog stanovništva za njihove probleme. Krug je zatvoren. Kao da su opet na početku, kada ih niko nije želio u svojoj blizini.

                                                                                   Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo